У останньому турі кваліфікації до чемпіонату світу з футболу, який пройде у 2022 році у Катарі, для збірної України усе склалося якнайкраще. Але на цьому боротьба не завершена, адже попереду – плей-оф кваліфікації. Що далі чекає на синьо-жовту команду Олександра Петракова?
Перемогли Боснію, подякували Франції
Перед останній туром збірна України поступалася відразу двома очками команді Фінляндії у боротьбі за 2-ге місце в групі. Перше достроково вже забронювала збірна Франції, яка разом з лідерством отримала пряму путівку до Катару на 2022 рік.
Ситуація була для українці складною: потрібно було обов’язково перемагати у гостях команду Боснії та Герцеговини при цьому – бажано з різницею у 2 або більше голів.
Різниця була важлива на випадок, якби Фінляндія вдома відібрала би очки у грі проти Франції. Тоді саме перевага у 2 м’ячі українців була би мінімально необхідним результатом. У разі перемоги Франції підопічні Олександра Петракова могли дозволити собі мінімальний рахунок 1:0. Але у будь-якому разі, потрібно було перемагати.
Збірна України у підсумку впоралася із своїм завданням – виграла 2:0 завдяки голам Зінченка та Довбика. Паралельно успішно зіграла і Франція, яка перемогла з таким самим рахунком. Голи забивали головні бомбардири команди – Бензема та Мбаппе.
Отже, Україна вийшла на «чисте» друге місце і навіть різницю забитих та пропущених голів не довелося рахувати.
Плей-оф до чемпіонату світу 2022. Хто бере участь
Десять переможців груп відбору вже отримали путівки до Катару на чемпіонат світу. Це збірні Сербії, Іспанії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Данії, Нідерландів, Хорватії, Англії та Німеччини.
Збірні, які посіли другі місця у групах – вирушають у додатковий раунд кваліфікації. Точніше, навіть два раунди.
«Срібними призерами» своїх груп стали: Португалія, Швеція, Італія, Україна, Вельс, Шотландія, Туреччина, Росія, Польща та Північна Македонія.
До цих 10 команд додаються ще дві – Чехія та Австрія. Це – два найкращі переможці груп у Лізі націй серед тих, які не пробилися на чемпіонат світу чи у плей-оф через класичний відбір. Чехія у групі фінішувала третьою, а Австрія – четвертою. Але вони – переможці своїх груп у дивізіоні В Ліги націй.
Плей-оф до чемпіонату світу 2022. Система відбору
Далі ці 12 збірних будуть розбиті на три квартети, в межах яких відбудеться по два умовні півфінали та фінал.
Тобто, з 12 претендентів спочатку залишиться 6, а потім – 3. От саме ці 3 команди і приєднаються до уже відомих учасників фінальної частини ЧС-2022.
Протистояння на цих етапах будуть складатися з одного матчу. І перші шість матчів (ті самі півфінали у кожному квартеті) пройдуть на полях сіяних команд – тих, які набрали більше очок у поточній кваліфікації.
Три фінальні поєдинки також будуть одноматчевими, але тут уже господарів визначатимуть жеребкуванням і посіву на сильніших та слабших не буде. Ця норма діє тільки для першого раунду плей-оф.
Збірна України – не буде сіяною. Тож для нашої команди жереб навряд чи буде легким і матч першого раунду ми проведемо на виїзді. Серед потенційних суперників українців на цьому етапі: Португалія, Шотландія, Італія, Швеція та Вельс. Також сіяна і збірна РФ, але УЄФА розведе українців та наших східних сусідів – між собою Україна та Росія не гратимуть.
Серед несіяних, крім України – Туреччина, Польща, Північна Македонія, Австрія і Чехія. У кожному з трьох квартетів буде по дві сіяні збірні, але якщо станеться сенсація в паралельній парі, то другий раунд може бути навіть легшим. Наприклад, якщо для України жереб витягне Португалію та переможця пари Італія – Чехія, то за певних обставин вирішальна дуель за путівку на чемпіонат світу може бути між Україною та Чехією.
Коли жеребкування і матчі
Жеребкування плей-оф кваліфікації до чемпіонату світу з футболу відбудеться у п’ятницю, 26 листопада, у швейцарському Цюріху. При цьому збірна України дізнається першого суперника і пару, з переможцем якої, можливо, доведеться грати у другому раунді. А також – місце проведення матчу другого раунду: вдома в гостях.
Поєдинки пройдуть уже наступного року – в березні. Перші матчі – 24 або 25 березня (суперники можуть домовлятися про точну дату), а вирішальні – 28 або 29 березня.