Українські клуби провалюють європейський сезон. Динамо і Шахтар на двох не змогли забити жодного голу у трьох турах Ліги чемпіонів, Ворскла і Колос вилетіли на перших стадіях єврокубків, а Зоря, програвши свої матчі, опустилася з Ліги Європи до найслабшого турніру – Ліги конференцій.

Але навіть на такому рівні підопічні Віктора Скрипника не вражають. Луганчани програли обидва матчі на старті і тепер має фактично останній шанс на те, аби зачепитися за продовження боротьби. Але для цього необхідно перемагати у матчі ЦСКА Софія – Зоря.

Історія ЦСКА

Софійський ЦСКА був заснований у 1948 році і нині є найбільш титулованою командою Болгарії – 31 комплект золотих нагород. І навіть двічі грав у півфіналах Кубку чемпіонів –у 1967 та 1982 роках. Однак останнє чемпіонство відбулося аж у 2008-му, команда ще двічі пробивалася до групового етапу Ліги Європи і… збанкрутувала.

Фінансова криза тривала кілька років, у клуба мінялися власники, але кожен наступний лише глибше заганяв «армійців» у борги. Зрештою після відносно непоганого сезону 2014/15 (5-те місце у чемпіонаті) ЦСКА позбавили професійної ліцензії та вигнали з елітного дивізіону на третій рівень місцевого футболу.

Але один із співвласників реалізував схему, яка цілком відповідає українським реаліям. Поки ЦСКА перемагав усіх у третьому дивізіоні і навіть виграв у статусі аматорського клубу Кубок Болгарії, він придивлявся до елітного рівня та миттєво скористався зі скандалу кінця 2015 року. Тоді футболісти 4-разового чемпіона країни Літекса на знак протесту проти свавілля суддів відмовилися продовжувати матч за що отримали не просто технічну поразку, а виключення з чемпіонату.

Літекс також опустили до 3-го дивізіону, але перед тим клуб викупив той самий власник ЦСКА. А разом із ним – і вакантне місце. Літекс перейменували у ЦСКА-Софія, залишивши усі борги на попередньому ЦСКА – легендарному клубу зі славетною історією. І забрали у нього весь основний склад з головним тренером.

Значна частина фанатів лишилася вірною історичному ЦСКА, але новий клуб на аукціоні викупив емблему клуба, позбувся у назві зайвого слова «Софія» і неофіційно вважає себе правонаступником, приписуючи собі усі попередні чемпіонства. І лише офіційно клуб веде літочисленні від 2016-го року, адже так вдається ігнорувати борги.

Суперечки і судова тяганина триває досі, фанати обох ЦСКА воюють між собою, а тим часом старий клуб, який для ідентифікації додав до назви цифри 1948 (рік заснування) пробився до еліти і тепер конкурує із самозванцями ще і на футбольному полі, а не лише в судах.

Результати нового ЦСКА

У своїй недовгій історії ЦСКА тричі вигравав срібні медалі і двічі бронзові (в тому числі у минулому сезоні). У поточній першості ЦСКА після 11 турів посідає 2-ге місце, маючи кілька матчів у запасі. Команда лише раз втратила очки у 8 матчах – зіграла унічию зі Славією. Решта 7 поєдинків завершилися перемогами «армійців».

Команда також розпочала виступи у Лізі Конференцій. У першому раунді перемогла у серії пенальті латвійську Лієпаю після двох нульових нічиїх. У другому раунді перемога була більш упевненою. Хорватський Осієк лише вдома зумів вибороти нічию 1:1, а у Болгарії програв із рахунком 2:4. У третьому раунді у важкій боротьбі ЦСКА здолав чеську Вікторію. У гостях болгари програли з рахунком 0:2, але вдома з тим же рахунком здобули перемогу. У додатковий час господарі забили ще і втретє.

У перших двох турах групового етапі ЦСКА у гостях розгромно програв Ромі (1:5), а потім на домашньому стадіоні зіграв з рахунком 0:0 із норвезьким Буде-Глімтом.

Склад ЦСКА

Основний воротар ЦСКА – бразилець Густаво Бусатто. Хоча на внутрішній арені його нерідко підміняє кандидат у збірну Болгарії Дімітар Євтімов.

На правому фланзі оборону конкурують гравець національної збірної Болгарії Іван Туріцов та гравець болгарської молодіжки Асен Дончев. Перший грає значно частіше. Є ще француз Тібо Віон, але він щойно відновився після травми.

Ліворуч вибору як такого немає. Тут діє Бредлі Мазіку зі збірної Конго (2+3 у 16 матчах сезону). Коли він не може грати, на цю позицію доводиться опускатися опорному хавбеку з Бразилії Джеферсону.

Центр оборони складається з голландця Юргена Маттея (капітан команди) і ще когось. На роль «когось» з однаковими шансами претендують фін Томас Лам, естонець Кароль Метс і болгарин Пламен Галабов. Усі троє – гравці своїх національних збірних. Взагалі-то напарником Маттея мав бути його співвітчизник Менно Кох, але він травмований і не вийде на поле у 2021 році.

Основна трійка центральних півзахисників – вже згадуваний Джеферсон, хорват Карло Мухар і більш заточений на атаку ірландець Грехем Кері (вихованець Селтіка). Він уже має 5+4 за системою гол плюс пас у 16 матчах сезону. Перших двох може підмінити Амос Юга зі збірної Центрально-Африканської республіки, а останнього – аргентинець Феде Варела, який пройшов школу Сельти і Порту.

Основний центральний форвард – 23-річний гравець збірної Еквадору Йорді Кайседо. На його рахунку 7 голів у 7 матчах чемпіонату і 1+1 у єврокубках. Його конкуренти – Бісмарк Чарльз із Гани, Хамза Цатаковіч з Боснії та болгари Калоян Крастев і Радослав Живков разом узяті провели на полі у 2 рази менше хвилин, ніж Кайседо і на усіх виконали лише одну результативну дію – Крастев віддав гольовий пас партнерам.

На флангах атаку підтримують значно більш результативні Георгій Йомов (праворуч) та вихованець Аякса голландець Яннік Вілдсхут (ліворуч). Перший забив уже 5 голів і обидва віддали по 3 результативні передачі. Замінити їх у разі форс-мажору можуть відповідно Ахмед Ахмедов та француз Йохан Баї.

Кадрові питання Зорі

Владислав Кочергін

У Софію Зоря повезла 19 футболістів. Через травми відсутній основний голкіпер Микита Шевченко, хавбек Євгор Назарина, з якого Скрипник намагається зробити лідера центральної зони і атакувальний півзахисник Владислав Кабаєв. Також немає у заявці найкращого бомбардира і асистента – Владислава Кочергіна.

Кочергін не полетів через не футбольні причини. Півзахисник відмовився продовжувати контракт і хоче наступного літа залишити команду у статусі вільного агента. За це керівництво клубу і тренерський штаб запроторили його у дубль. «Дуже розумне» рішення щодо лідера команди.

Зазначимо, що у грі проти Роми в минулому турі Ліги конференцій Назарина, Кабаєв і Кочергін грали в основному складі. Тож тепер команду очікує серйозна перебудова. Наразі оптимальний склад Зорі проти ЦСКА може бути таким: Мацапура – Фаворов, Вернидуб, Імереков, Жунінью – Цвек, Булеца – Хомченовський Громов, Луньов – Саядманеш.

ЦСКА і Зоря вже грали

У сезоні 2019/2020 Зоря і ЦСКА зійшлися між собою у кваліфікації до Ліги Європи. У Софії була зафіксована нічия 1:1 (гол забив Юрченко), а у Запоріжжі на останній хвилині переможний гол забив Русин – 1:0.

Нині з учасників тих матчів на поле можуть вийти лише Хомченовський, Луньов та Вернидуб у складі Зорі та Джеферсон, Кері і Туріцов у складі ЦСКА.

До того болгарські армійці тричі грали з українськими клубами. Ще е 1970-х – двічі проти київського Динамо. Тричі з перевагою в 1 гол вигравали кияни і один раз була зафіксована нічий.

А у сезоні 2001/2002 ЦСКА у першому раунді Кубку УЄФА познущався над донецьким Шахтарем. У Софії матч завершився із рахунком 3:0 на користь господарів, а у Донецьку Зубов і Воробей змогли забити двічі. А коли побігли зрівнювати рахунок на останніх хвилинах – пропустили контратаку. 2:1.

ЦСКА – Зоря. Хто фаворит

Господарі вважаються фаворитами матчу. Поставити на перемогу ЦСКА можна з коефіцієнтом 1.97, на нічию – за 3.45, а перемога Зорі оцінена коефіцієнтом 4.15.

І ЦСКА і Зоря мають проблеми в обороні, натомість попереду грають розкуто і можуть забивати будь-якому супернику. Варто згадати хоча б останній матч луганчан в УПЛ проти Шахтаря (1:6). Тож на нас чекає відкритий футбол і тут можна обирати серед двох варіантів. Або ж зробити ставку тотал більше 2,5 голів з коефіцієнтом 2.34, або обрати ставку обидві заб’ють зі скромнішими цифрами 2.04.

Де дивитися матч ЦСКА – Зоря

Гра групового етапу Ліги конференцій 2021/2022 ЦСКА – Зоря відбудеться у четвер, 21 жовтня на стадіоні Васіл Левскі у Софії. Початок матчу – о 22:00.

Трансляція поєдинку передбачена на платформі Megogo. Також офіційні транслятори матчів турніру від УЄФА – ряд європейських каналів. Серед них – ServusTV (Австрія), NENT (країни Балтії, Польща, Норвегія, Швеція, Фінляндія), Telenet (Бельгія), bTV (Болгарія), Arena Sport (Хорватія, Сербія), AMC Networks (Чехія, Словаччина), RMC Sport (Франція), RTL (Німеччина, Угорщина), Charlton (Ізраїль), DAZN та Sky Sport (Італія), Qazsport (Казахстан), Setanta Sports (Молдова), ESPN (Нідерланди), Sport TV (Португалія), Pro TV (Румунія), Match TV (РФ), Movistar+ (Іспанія), Saran Media (Туреччина), BT Sport (Велика Британія).