Тренерська робота у футболі – не надто вдячна. Не даремно ж кажуть, що перемоги – заслуга футболістів, а поразки – провина тренерів. Як наслідок – зміна тренерів стає закономірним процесом.

Однак, одна справа, коли керманича замінюють у міжсезоння, даючи йому час і ресурси для того, аби зліпити команду за власним баченням, а зовсім інша – відставки під час турнірів. Фактично, напівдорозі чи навіть раніше.

Цієї осені чи навіть наприкінці літа у європейському футболу було вже з пів сотні тренерських відставок. Найсвіжіша і найгучніша – втрата роботи для Рональда Кумана. Але Куман не перший. Пропонуємо топ-10 футбольних тренерів, яких вже встигли звільнити під час сезону 2021/22.

Рональд Куман (Барселона)

Голландський спеціаліст очолив кризову Барселону у серпні 2020 року. І, незважаючи на усі проблеми (вибори президента, травма Фаті, конфлікт із Суаресом, після якого форвард залишив команду), зумів до останнього претендувати на золоті медалі. Але вже у новому сезоні Рональд Куман втратив контроль над ситуацією. Дві розгромні поразки у Лізі чемпіонів від Баварії та Бенфіки, лише 4 перемоги у стартових 10 турах Ла Ліги і остання крапля – поразка від Райо Вальєкано і падіння на 9-те місце. Новим тренером, ймовірно, буде легендарний півзахисник команди Хаві, який нині тренує клуб із Саудівської Аравії.

Мічел (Гетафе)

Легенда Реалу (більше 400 матчів за 14 сезонів) на тренерському місточку встиг попрацювати на пристойному рівні у Гетафе (допоміг утриматися у елітному дивізіоні), у Севільї (не пропрацював і сезону через погані результати), у грецькому Олімпіакосі (три сезони поспіль вигравав чемпіонат), французькому Марселі (опустився з командою на 15-те місце і був звільнений), Малазі (звільнили, оскільки команда впала на останнє місце) і мексиканському УНАМ (нічим не запам’ятався). Потім у кар’єрі Мічела була річна пауза, а влітку він повернувся до Гетафе після 10-річної перерви. Вийшло не дуже вдало: 1 нічия та 7 поразок у стартових 8 турах. Новим тренером команди місяць тому став Кіке Санчес Флорес, який 12 років тому успішно працював у Бенфіці та вигравав Лігу Європи з Атлетіко.

Марк ван Боммель (Вольфсбург)

Влітку у Бундеслізі відбулася масштабна ротація тренерів. У результаті крайнім лишився Вольфсбург, якому довелося шукати спеціаліста зі сторони. Вибір свій «вовки» зупинили на голландці Марку ван Боммелі, який мав мінімум самостійного досвіду 1,5 сезони у ПСВ (програв титул Аяксу і був звільнений під час наступного сезону, коли опустився на 4-ту сходинку. Решту часу ван Боммель був асистентом у збірних Австралії та ОАЕ. Голландець стартував у чемпіонаті шикарно – виграв усі 4 стартові матчі і очолив турнірну таблицю. Але далі все пішло під укіс. У наступних 8 матчах (3 у Лізі Європи та 5 у Бундеслізі) Вольфсбург не перемагав, а останні 4 поєдинки програвав кожного разу з різницею у 2 голи. 24 жовтня тренера звільнили.

Стів Брюс (Ньюкасл)

60-річний англійський фахівець Стив Брюс очолив «сорок» влітку 2019-го. Колись він добивався непоганих результатів з посередніми Бірмінгемом та Сандерлендом, яких піднімав у топ-10 АПЛ. Але з Ньюкаслом не вийшло навіть цього: 13-те і 12-те місця. У новому чемпіонаті команда взагалі після 9 турів перебуває у зоні вильоту – без перемог і лише з чотирма очками. Тож відставка була справою часу і відбулася вона минулого тижні – 20 жовтня. Тим більше, що клуб щойно купили мільярдери із Саудівської Аравії, які вже приглядаються до когось із топ-тренерів. Стів Брюс таким точно не є, але образився на роботодавців. Мовляв, не відчував довіри від них.

Еусебіо Ді Франческо (Верона)

Італійський фахівець зробив собі ім’я у Сассуоло, з яким вийшов до Серії А у 2013 році, пробився на фантастично високе для команди 6-те місце і вийшов до Ліги Європи. Після цього його запросила Рома, з якою спеціаліст спершу виборов бронзу, а наступного сезону був звільнений ще до завершення чемпіонату за посередні результати. Коли влітку Верона шукала нового тренера, то згадала про Ді Франческо. Але після трьох поразок у перших трьох турах Серії А тренера звільнили. З новим наставником – хорватом Ігорем Тудором команда програла лише один раз у семи матчах і піднялася з останнього на 10-те місце.

Юрій Сьомін (Ростов)

Колишній тренер київського Динамо після чергового повернення у рідний Локомотив команду в 2016 році видав чотири феноменальні сезони у РПЛ: золоті медалі, два комплекти срібних нагород і на додачу – два Кубки. І все це у віці 70+! Але через конфлікт з власниками Юрій Сьомін влітку пішов у Ростов. Вийшло невдало: лише 1 перемога у семи матчах і виліт у першому ж раунді Кубка.

Руслан Костишин (Колос)

Український спеціаліст працював у Колосі ще відтоді, як команда виступала у чемпіонаті Київської області. За 7 сезонів Костишин і Колос пройшли шлях через усі професійні ліги, пробилися в УПЛ і двічі поспіль виходили в єврокубки. І все це з досить посереднім складом – без зірок навіть за мірками українського футболу. Такий тривалий «медовий місяць» закінчився наприкінці цього літа. На той час команда з Ковалівки вилетіла з Ліги конференцій, а у чемпіонаті з 5 матчів виграла лише один і розгромно програла київському Динамо (0:7). Після відставки Костишин перейшов працювати на посаду віце-президента у Колосі. Іншого місця роботи у його після футбольній кар’єрі так і не було.

Чеслав Міхневіч (Легія)

У нульових Чеслав Міхневіч сенсаційно видав два над успішні сезони. Виграв Кубок Польщі з Лехом і став чемпіоном країни із клубом Заглембе. Після того він змінив 7 команд і молодіжну збірну Польщі, але такого успіху ніде не досяг. Ти дивнішим було його запрошення у 2020 році на посаду тренера Легії. Але наставник впорався. Спершу привів команду до золотих медалей, а потім вперше за п’ять років вивів Легію до групового етапу Кубка Європи. Ця боротьба на кілька фронтів, вочевидь і далася взнаки. У Лізі Європи поляки стартували з двох перемог над Спартаком і Лестером, а от на внутрішній арені програли 4 матчі поспіль і опустилися на 15-те місце у турнірній таблиці Звільнення сталося цього тижня – 25 жовтня.

Шенол Джан (Касимпаша)

Дика історія з чемпіонату Туреччини. Молодий, 38-річний, фахівець Шенол Джан лише два роки тому повісив бутси на цвях і швидко зробив успішну кар’єру тренера. Після року в ролі помічник наставника команди з другого дивізіону Фатіх Карагюмрюк (колектив у тому сезоні вийшов до еліти), болгарин з турецьким іменем і прізвищем спішно стартував у Суперзілі вже в якості головного тренера і по ходу турніру змінив місце роботи – перейшов до Касимпаші.

Далі були 10 матчів у новій команді в сезоні 2020/21, міжсезонні і стартова нічия у 1-му турі нового чемпіонату. Після чого Шенол Джан перестав бути тренером, а на сайті з’явилося два речення з цього приводу: «дякуємо за роботу», «бажаємо успіху». Як з’ясувалося, у Джана не було потрібної ліцензії для роботи тренером. А Касимпаша, яка у 2019 році звільняла тренера через 4 години від часу укладання угоди, вже встигла звільнити і наступника відстороненого керманича і нині шукає нового наставника. Один з фаворитів на цю посаду… Шенол Джан. Вочевидь, за ці 2,5 місяці він вже встг отримати ліцензію.

Хіско (Вотфорд)

41-річний іспанець має ще коротшу тренерську кар’єру. Дебютував він у цій ролі тільки минулого року, очоливши тбіліське Динамо. Чемпіонства у Грузії вистачило, аби тренера з мінімальним досвідом роботи запросили до клубу англійського Чемпіоншипу (другий за рівнем дивізіон) – Вотфорду. Із «шершнями» Хіско пробився до Прем’єр-ліги, але протримався там лише до 3 жовтня. Іспанець не провалився – навіть здобув 2 перемоги та нічию у стартових 7 матчах, але його звільнили з формулюванням «працював з негативом і не сприяв згуртованості команди».