Останніми роками навіть найбагатші футбольні клуби не гребують брати футболістів в оренду. По-перше, це вигідніше, ніж купувати. А коли запровадили фінансовий фейрплей, на вагу золота став кожен мільйон євро.
По-друге, це перестраховка від провалів у разі запрошення гравця, щодо якого немає впевненості чи впишеться він у колектив та заграє на належному рівні. Адже у разі повноцінного контракту доведеться терпіти і платити зарплату, або шукати покупця, готового заплатити компенсацію. Оренда ж як правило, триває пів року чи рік – дуже не розоришся.
По-третє, так можна утримувати перспективну молодь на контракті і давати їм ігрову практику не у чемпіонатах серед дублерів, а на дорослому, нехай і трішки слабшому рівні. Тому оренди люблять усі. Звісно, крім вболівальників, у разі коли все це перетворюється на стосунки а-ля Шахтар – Маріуполь чи Динамо – Чорноморець.
Цієї зими в рамках трансферного вікна відбулося немало цікавих переходів на правах оренди. Ми зібрати топ-10 найкращих футболістів напрокат – головні оренди зими 2022 року.
Робін Гозенс (Аталанта – Інтер)
За два роки німецький фланговий захисник став однією з головних зірок Серії А. Не всі форварди можуть похвалитися такою кількістю результативних дій: 22 голи та 16 гольових передач за останні два сезони. А те, що він вчинив на Євро у матчі проти Португалії взагалі стало фантастикою: спровокував автогол суперника, віддав гольовий пас і забив сам. Інтер міг купити Гозенса за заявлені 25 мільйонів євро, але віддав перевагу оренді з правом викупу за цю суму влітку наступного року. Рішення підстрахуватися було грамотним: через травму коліна захисник не грає з вересня і досі не дебютував за нову команду.
Антоні Марсіяль (Манчестер Юнайтед – Севілья)
У першій половині сезону французький форвард лише двічі виходив на поле в основному складі в АПЛ, тож не дивно, що він захотів змінити клуб. Новий тренер МЮ Рангнік не блокував трансфер. Більше того – наставник і футболіст посварилися. Німець заявив, що Марсіяль нібито відмовився їхати в Бірмінгем на гру проти Астон Вілли. Француз миттєво відреагував у соцмережах, назвавши це брехнею і запевнивши, що завжди поважав команду та вболівальників. Зрештою іншого варіанту, як піти і бути не могло. Головним претендентом вважалася Севілья, але іспанці не знайшли грошей на повноцінний трансфер, тож поки що оформили піврічну оренду. А форвард уже встиг віддячити – віддав гольову передачу у грі проти Ельче та забив сам у Лізі Європи у ворота Динамо Загреб.
Тангі Ндомбеле, Ло Чельсо, Браян Хіль (із Тоттенгема)
У листопаді 2021 року Тоттенгем очолив Антоніо Конте, який відразу заявив про наміри перетрусити склад, позбавившись чималої кількості футболістів, які не вписувалися в концепцію побудови грі італійця. У підсумку взимку Лондон залишили четверо гравців основної обойми. Про одного з них – нижче. А зараз про тріо з центру поля. І якщо іспанець та аргентинець дійсно мали вигляд баласту, то Ндомбеле цікавився навіть ПСЖ, але не зміг вписатися в угоду через фінансовий фейрплей. А ось бідніший Ліон гроші знайшов: 1,4 млн за пів року оренди можливість викупу влітку за 65 млн. Поки що на батьківщині опорник вже провів три матчі за нову команду і відзначився гольовим пасом.
Ло Чельсо пішов до літа 2022 року грати за Вільярреал (теж взяв участь у трьох матчах, але поки безрезультатно), а Хіль також пів року гратиме за Валенсію. Власне, уже грає (3 матчі) і радує вболівальників (гольовий пас). Про викуп у цих двох випадках не йдеться, але й платити за оренду іспанським клубам не довелося.
Деле Аллі (Тоттенгем – Евертон)
Ще пару років тому 23-річний на той час хавбек вважався одним із найбільших талантів Європи. Його трансфер оцінювали у 100 мільйонів євро, а чутки сватали молодого англійця до Барселони, Ліверпуля та Баварії. Проте за останні півтора роки Деле Аллі знизив вимоги до себе, програв конкуренцію в збірній, а потім і в клубі, взяв участь ледве у половині матчів команди і набрав 1+1 за системою гол плюс пас. При цьому в попередніх 5 сезонах він набирав від 12 до 27 балів за кожен чемпіонат.
Тепер буде чудова нагода перезапустити кар’єру – таланту в гравці вистачить на двох. Головне – взятися за голову. Технічно, це не зовсім оренда, але щось гібридне. Взимку Евертон нічого не платив, але якщо футболіст за рік зіграє за «ірисок» 20 матчів, то за його повноцінний трансфер доведеться заплатити 12 мільйонів євро. У разі ж якщо Деле Аллі відновить свою зіркову гру та принесе реальну користь новій команді, сума виплати може зрости до 35 мільйонів.
Деян Кулушевскі (Ювентус – Тоттенгем)
«Шпори» не лише роздавали гравців у оренди, але й брали напрокат. Шведський вінгер македонського походження не був щасливим у Турині. Він не мав місця в основному складі та відверто заявляв про те, що має намір піти. Нарікання почув спортивний директор Паратічі, який працював у… Ювентусі, коли Кулушевскі приходив у команду. Ціна півторарічної оренди – 10 мільйонів євро, які футболіст відразу почав відпрацьовувати. Він уже зіграв три матчі та саме у третьому, минулими вихідними видав бенефіс: гол та пас у матчі проти Манчестер Сіті, який «шпори» сенсаційно виграли з рахунком 3:2 у гостях. Якщо швед зіграє половину матчів за цей час або якщо допоможе Тоттенгему пробитися в Лігу чемпіонів за підсумками сезону, лондонці вимушені будуть викласти 35 мільйонів євро за повноцінний трансфер.
Ілайш Моріба (Ляйпциг – Валенсія)
Юного гвінейця вважали можливим правонаступником Хаві у Барселоні, але минулого літа він вирішив, що у клубі його недостатньо цінують, пропонуючи контракт із зарплатнею «усього» 2 мільйони євро на рік. 18-річний футболіст із 500 хвилинами виступів за першу команду вимагав 3 мільйони. Каталонці на шантаж не піддалися і продали вихованця за 22 мільйони у Ляйпциг. Але за пів року в Бундеслізі Моріба лише деградував: 30 хвилин у двох матчах і полірування лавки запасних. Зараз він повернувся у Примеру, де вже зіграв у 8 разів більше (3 матчі, 225 хвилин), але Валенсія у цих поєдинках набрала тільки 1 очко. У тому числі минулими вихідними гвінеєць нічого не зміг вдіяти у грі проти Барселони (1:4).
Донні ван де Бек (Манчестер Юнайтед – Евертон)
«Іриски», які несподівано опинилися у підвалі турнірної таблиці АПЛ, плідно попрацювали на трансферному ринку взимку. Купили Миколенка і Паттерсона, а в оренду, крім Аллі, взяли також Ель-Газі з Астон Вілли та молодого таланта, вихованого в академії Аякса – Донні ван де Бека. За півтора роки у Манчестері голландець, за якого віддали 39 мільйонів євро, не отримав достатньо довіри від тренерів і виходив на поле тільки у 8 матчах поточного сезону в АПЛ, зігравши загалом лише 68 хвилин. У Евертоні футболіст відразу став основним і в свої 24 цілком може виправдати надії, які подавав у Аяксі.
Жеремі Бога (Сассуоло – Аталанта)
Івуарійця з прізвищем, яке дуже люблять відмінювати вітчизняні спортивні журналісти-жартівники («Аталанта бере в оренду Бога»), хотів бачити у Шахтарі його колишній тренер де Дзербі. Але не склалося, та й Мудрик восени грав так, що бажання у італійського тренера мало стати менше. А от у Бергамо поставити за мету запросити футболіста і реалізували її. До літа Бога буде в оренді, а там Аталанті доведеться заплатити за вінгера 22 мільйони євро. Правда, поки що віддача мінімальна. Африканець узяв участь у двох матчах, результативними діями не відзначився, у в останній грі проти Фіорентини навіть не потрапив до заявки, хоча жодної інформації щодо травми чи позитивного тесту на коронавірус, не було.
Адама Траоре (Вулвергемптон – Барселона)
Цей іспанець з малійським корінням пройшов академію каталонців, але у 19 років зрозумів, що не зможе пробитися в основу, де на його фланзі виблискував Неймар. Тому переїхав до Англії, де і грав наступні 6,5 років. На Туманному Альбіоні Адама Траоре не лише обріс величезними м’язами (він реально схожий на бодібілдера), але і став найкращим в АПЛ гравцем за дриблінгом та швидкістю. Тепер, у 26 років, настав час повертатися до рідної домівки. Поки що в оренду до літа 2022 року. А там буде видно. Заграє – великі гроші Барселоні платити не доведеться, адже контракт футболіста завершується у 2023-му і щоб виручити бодай якісь гроші, «вовкам» доведеться йти на поступки. Поки що у столиці Каталонії орендованим новачком мають бути задоволені – у перших двох матчах після повернення, Траоре віддав дві результативні передачі на Гаві та де Йонга
Філіпе Коутінью (Барселона – Астон Вілла)
Якщо з Траоре щось піде не так, як би хотілося, у Барселоні є план Б – повернення на лівий фланг атаки 29-річного бразильця Коутінью, який нині запалює у Бірмінгемі. Від початку оренди він уже встиг зіграти за Астон Віллу 5 матчів в АПЛ, у яких забив 2 голи та двічі успішно асистував партнерам по команді. Єдина проблема – висока зарплатня футболіста, через яку, власне, боси Барселони і намагалися вже давно спекатися гравця. Поки що вдалося знайти тільки орендаря, а не покупця. Хоча за останні три роки ціна на Коутінью гепнулася зі 120 мільйонів до 18. Вік і нестача ігрової практики у Каталонії далися взнаки.