Кадрова політика будь-яких футбольних клубів світу тримається на грошах для трансферів та на потужності власної академії. Перший варіант вимагає фінансової стабільності, чого часто не вистачає українським командам.
Натомість другий шлях – чудовий варіант для реалій УПЛ. Підготовка власних молодих талантів – це більш економний спосіб поповнити кадровий резерв і навіть заробити, якщо вихованець зацікавить багатші закордонні команди.
Восени 2021 року у чемпіонаті U-19 було помітно чимало молодих зірок. Хто з них вже зараз міг би пробитися до головних команд і стати справжнім відкриттям 2022 року в українському футболі? Пропонуємо наш прогноз за простою схемою – 20 талантів (по одному від кожної команди УПЛ, від лідерів – по два) віком до 20 років включно. При цьому віковий поріг беремо поточний, а не минулорічний. Навіть якщо восени футболіст виділявся на фоні інших, але зараз вже став повнолітнім – не враховуємо.
Сергій Макаренко (Десна)
Десна – найгірша команда молодіжного чемпіонату. Перші 13 турів чернігівці лише програвали і заробили різницю забитих та пропущених голів 5:55 (!). У останніх 5 турах було вже дві перемоги, але і з ними команда з Чернігова – остання у турнірній таблиці.
Чи не єдина світла пляма – капітан команди Сергій Макаренко. На його рахунку 3 голи з 9 командних. У тому числі – переможний у ворота ФК Львів. Вочевидь, цей півзахисник навесні дебютує в УПЛ, адже у Десни зараз трансферний бан (заборона реєструвати новачків) і чимало втрат саме в середній лінії. Догравати чемпіонат доведеться з молоддю.
Ігор Гук (Верес)
Молодий центральний захисник пройшов академію київського Динамо, а у 2020 році повернувся ближче до малої батьківщини (уродженець Львівської області і вихованець волинського футболу). Восени 19-річний Ігор Гук зіграв майже у всіх матчах за U-19 і більше 10 разів потрапляв до заявки першої команди, хоча поки що так і не дебютував.
Данило Голуб (Минай)
У основному складі Миная є два 19-річних футболісти, які вже переросли молодіжний рівень і регулярно грають за першу команду – Кулієв та Кобак. Найближчим часом їхніми слідами може піти форвард Данило Голуб. У чемпіонаті U-19 він розпочав сезон з дублю у першій же грі проти Колоса, а загалом відзначився 4 рази у 13 матчах. Саме час посунути «мисливця за рекордами» Селезньов і дати шанс талановитому нападнику.
Данило Кириченко (Інгулець)
В УПЛ доросла команда Інгульця страждає низькою результативністю. Команда забила лише 13 голів у 18 турах. І це другий знизу результат. А ось у чемпіонаті U-19 справи йдуть трішки краще – більше 1 точного удару за матч у середньому, 6-те місце знизу і відразу кілька бомбардирів, на рахунку яких 3 голи і більше. Особливо виділяється Данило Кириченко – півзахисник, який забив 5 голів у 14 матчах. Йому важко буде пробитися в основу, адже тренери Інгульця роблять ставку на досвід – восени у заявці команди були лише три футболісти молодші 21 року і на їхньому рахунку 53 хвилини на полі на всіх разом.
Павло Малецький (ФК Львів)
Академія ФК Львів славиться своєю роботою. У першій команді восени регулярно грав 19-річний Крушинський (14 матчів), отримав свій ігровий час 18-річний Михайлів, побували у заявці його однолітки Давидов і Ольховий. Навесні заслужив опинитися серед них і півзахисник Павло Малецький. Він – один з небагатьох, хто зіграв у всіх 18 матчів та ще і забив у них 2 голи.
Данило Савін (ФК Маріуполь)
Специфіка фарм-клубу така, що тут постійно грає багато молоді з Шахтаря. Зокрема, в цьому сезоні на поле за азовців виходили три 17-річних футболісти, сім 18-річних, сім 19-річних та три 20-річних. Це 20 футболіст віком до 20 років. І половина з них – основні (провели від 8 матчів і більше): Очеретько, Шостак, Микитишин, Хромей, Мампассі, В’юнник, Світюха Драмбаєв, Турбаєвський, Удод…
Але при цьому особливий статус – у півзахисника Данила Савіна. Йому – лише 16 років, але при цьому – в активі є вже повний тайм на полі на рівні УПЛ і хороша статистика на молодіжному рівні: 17 матчів і 5 забитих голів. У тому числі хет-трик у ворота Чорноморця.
Володимир Тилінський (Чорноморець)
До речі, про Чорноморець. Тут ситуація схожа на маріупольську: потужний десант орендованих у київського Динамо молодих гравців, 12 футболістів віком до 20 років у осінній частині сезону, більшість з них – основні (Кузик, Скорко, Тлумак, Біловар, Михайленко, Ванат, Дубко і свій вихованець Брагару). Через це юним місцевим талантам було непросто пробитися в першу команду. Нові власники і тренери вже заявили, що будуть більше довіряти своїй молоді і якщо це не просто слова, то форвард Володимир Тилінський має бути першим у цьому списку. Восени на рівні U-19 він забив 6 голів у 11 матчах.
Антон Салабай (Колос)
Одного з лідерів середини поля першої команди Колоса – Костишина – відпустили. На його місце взяли навіть більш кваліфікованого Тотовицького. Проте останній часто пропускає матчі через травми, тож молодий Антон Салабай має отримати свій шанс. Вихованець Колоса вже зіграв 6 хвилин в УПЛ і точно налаштований збільшити цей показник найближчими місяцями. Поки що він успішно проявляє себе на молодіжному рівні – 4 голи у 14 матчах – і може повторити шлях 19-річного воротаря Фесюна, який уже вдало заміняє першого номера дорослої команди у матчах УПЛ. У Ковалівці своїм вихованцям дають шанси.
Еміль Мустафаєв (Олександрія)
20-річний гравець молодіжної збірної Азербайджана – справжнє відкриття цього сезону. Вихованець кропивницького футболу на рівні чемпіонату U-19 розпочав як ураган – у 10 матчах забив 8 голів і вже заслужив переведення до основи. В УПЛ Еміль Мустафаєв вже провів 4 матчі і один з них – зі стартових хвилин. Ета адаптації вже позаду – чекатимемо від півзахисника перших голів на дорослому рівні навіть не зважаючи на те, що конкуренти у нього – ого-го! Боротися за місце під сонцем доведеться з Костишиним, Калитвинцевим, Авагімяном, Ковальцем і Третьяковим.
Даніель Ківінда (Дніпро)
Якщо найближчим часом лідера атак Дніпра Артема Довбика купить якийсь закордонний клуб, у Дніпра буде ким його замінити. Один з основних кандидатів – 17-річний Даніель Ківінда. У нього українське громадянство і феноменальна статистика у молодіжному чемпіонаті: 14 голів у 16 матчах. Потрібно хіба що трохи більше стабільності, адже ці 14 голів юний форвард забив у 8 поєдинках і переважно аутсайдерам (покер Десні, хет-трик Маріуполю, дубль Вересу). А ось у решті 8 матчів голами Ківінда не відзначався.
Євген Павлюк (Ворскла)
У Полтаві останнім часом грає чимало своїх вихованців. Схоже, академія почала працювати так, як слід. Восени за основу регулярно грали 20-річний Кравчук і 19-річний Коджові, дебютували 17-річний Крупський, 18-річні Нестеренко, Хрипчук, а про 18-річного голкіпера Ісенка вся футбольна Україна почула ще два роки тому, коли школяр вивів команду у серії післяматчевих пенальті вивів Ворсклу до фіналу Кубка України.
Нині Ісенко міцно сидить за спиною першого номера команди Різника, тож зробимо тут ставку не на нього, а на центрального захисника Євгена Павлюка. Він дебютував за основу ще влітку 2020 року у 17 років і навіть забив тоді свій перший гол в УПЛ – у ворота Маріуполя. Нині він – лідер молодіжки і голосну стукає у двері основи. І паралельно тягне уперед команду U-19. Восени на його рахунку 13 матчів і 3 забиті голи під час підключень на стандарти.
Гільєрме (Зоря)
У травні 2021 року команда Скрипника підписала угоду із 17-річним форвардом бразильського Ботафого. Короткий літній підготовчий період і старт у молодіжному чемпіонаті залишили більше питань, ніж відповідей. Тренери Гільєрме не надто довіряли (три виходи на заміни наприкінці матчів – і жодної результативної дії). Але потім – прорвало. У наступних 15 матчах бразилець відзначився 13 разів і, схоже, має шанси потрапити у першу команду на фоні втрати командою свого найкращого бомбардира – іранця Аллах’яра.
Емере Чуквебука та Володимир Дегтярьов (Металіст-1925)
На відміну від дорослої команди, яка завершила рік шістьма поспіль поразками в УПЛ, молодіжка Металіста-1925 проводить чудовий сезон. Нині харків’яни посідають 4-те місце і відстають від лідерів – Динамо і Шахтаря – усього на 2 очки. При цьому команда має дуже збалансований вигляд: забиває у середньому майже 2 голи за матч, а пропускає чи не найменше у Лізі (14 голів, кращий результат лише у двох команд).
За захист у U-19 Металіста-1925 відповідає Володимир Дегтярьов, який у 17 років узяв участь у всіх матчах чемпіонату і забив у них два голи. А головний герой попереду – афроукраїнець Емере Чуквебука, який забив 9 голів у 18 матчах і поки є найкращим бомбардиром команди.
Руслан Непейпієв та Ярослав Карабін (Рух)
У львівської команди – одна з найсильніших академій в Україні, яка виросла на базі спортивних шкіл, які раніше працювали на Карпати. Прямо зараз 20-річний Сич та 19-річний Дідик регулярно грають за молодіжну збірну України і є лідерами першою команди Руха. Ще молодші Сапуга та Роман теж явно переросли рівень U-19 і вже отримали ігровий час на рівні УПЛ. Але на цьому конвеєр не зупиняється.
Цікаво, що у молодіжному чемпіонаті Рух хоча і відстає від Динамо та Шахтаря на 2 очки, але має дві гри у запасі, тож має усі шанси очолити турнірну таблицю. Головну ставку команда зараз робить на захист – лише 10 пропущених голів (у Шахтаря – на 3 більше, у Динамо – на 7). Проте ці ланка сильна насамперед зіграністю, а не окремими особистостями. А ось серед нападників є відразу три таланти, які можуть повторити недавній шлях Кухаревича і зацікавити європейські клуби. Іван Бендера провів дуже мало часу на полі (у середньому менше 30 хвилин за гру), але забив 5 голів. Його напарники мали більше можливостей і скористалися ними. Руслан Непейпієв відзначився 8 разів у 15 матчах (могло бути більше, але він не реалізував два пенальті). А Ярослав Карабін у 12 матчах забив 7 голів і також схибив одного разу з 11-метрової позначки.
Мар’ян Фарина та Іван Лосенко (Шахтар)
Прихід на тренерський місточок Шахтаря італіця де Дзербі позитивно подіяв на перспективи молоді «гірників». Тренер довірився Мудрику, і той витіснив з основного складу багатомільйонного Соломона. 20-річний форвард Сікан отримав свої 14 матчів восени і набрав 2+1 бали за системою гол плюс пас. 19-річний Судаков зіграв навіть краще – у центрі поля він конкурував з бразильцями і встиг провести ті самі 14 матчів з показниками 4+1.
Вочевидь, з U-19, де Дзербі буде черпати кадри і надалі. Центральний захисник Мар’ян Фарина вже вирушив на перший збір Шахтаря цієї зими. Він – основний гравець юнацької збірної та цілком може поборотися за статус основного дублера для когось із пари Марлон – Матвієнко, адже Кривцов з віком грає все менш стабільно, а Бондар і Вітао демонструють регрес у порівнянні з самими собою річної давності. Також критично важливою для нинішнього Шахтаря є позиція опорного півзахисника. Степаненку вже 32 роки, у нього купа травм, а підміни – немає. Нею може стати Іван Лосенко, який цементував центр поля у матчах юнацької Ліги чемпіонів, маючи чудові показники по грі головою та відсотку виграних єдиноборств.
Самба Діалло та Антон Царенко (Динамо)
Сенегальський 18-річний (19 виповнилося щойно) вінгер Самба Діалло влітку перейшов до Динамо і відразу проявив себе якнайкраще. У вересні кияни стартували у юнайціькій Лізі чемпіонів з двох розгромів європейських грандів – по 4:0 виграли у Бенфіки та Барселони. Діалло у тих матчах забив 3 голи, а до кінця групового етапу турніру відзначився ще двома влучними ударами і наразі є найкращим бомбардиром змагань. У чемпіонаті України U-19 на рахунку футболіста 13 голів у 14 матчах.
За Діалло, якщо вірити європейським ЗМІ, уже полюють скаути Марселя, Боруссії, Ляйпцига, Манчестер Сіті, Барселони і кількох скромніших команд. Але нещодавно африканець підписав новий 5-річний контракт із Динамо. Тож раніше 2027 року може піти лише за гроші.
Так само підпис під новою угодою поставив інший герой юнацької ЛЧ – 17-річний атакувальний півзахисник Антон Царенко. Він віддав 4 результативні передачі партнерам (двічі успішно асистував Діалло). Тренер команди Ігор Костюк не боїться називати його лідером і мотором команди. Не дивно, адже з 19-річками він грає вже з 15 років і вже з того віку дивував спеціалістів та суперників вишуканими передачами. Восени він забив 8 голів у молодіжному чемпіонаті і вже готовий час від часу підміняти в основі Буяльського чи Гармаша. Потрібна лише довіра тренера.