111_euro_start_2020.webp (198.23 Kb)

Історія, статистика, рекорди і регламент турніру.

111_euro_start_2020.webp (198.23 Kb)

Чемпіонат Європи з футболу – непересічна подія. Особливо коли участь у ньому бере збірна України. Інтерес до Євро-2020 (офіційну назву не змінювали, не зважаючи на перенесення турніру на рік).

Усе, що потрібно знати вболівальнику про чемпіонат Європи з футболу ми зібрали в одному матеріалі.

24 учасники

euro_all_teams.webp (211.42 Kb)

Вже вдруге участь у Євро бере 24 збірні. Цього разу вони боролися за путівки двома способами. Напряму через кваліфікацію до фінальної частини змагань потрапили переможці 10 відбіркових груп.

Серед них – такі збірні: Англія, Україна, Німеччина, Швейцарія, Хорватія, Іспанія, Польща, Франція, Бельгія, Італія.

Збірні, які фінішували на других місцях у групах, також змогли бронювати квитки на Євро-2020. Це такі команди: Чехія, Португалія, Нідерланди, Данія, Вельс, Швеція, Австрія, Туреччина, Росія, Фінляндія.

Ще 4 путівки серед невдах кваліфікації були розіграні у чотирьох квартетах – в залежності від виступів команд у розіграші Ліги націй. Аби пройти на чемпіонат Європи командам потрібно було перемогти спочатку у півфіналі своєї четвірки, а потім у фіналі. Так на турнір відібралися збірні Угорщини, Словаччини, Шотландії та Північної Македонії.

6 груп

euro-2020-groups.webp (185.35 Kb)

Жеребкування груп Євро-2020 відбулося у листопаді 2019 року. У підсумку склад груп сформувався таким чином.

Група А: Туреччина, Італія, Вельс, Швейцарія.

Група В: Данія, Фінляндія, Бельгія, Росія.

Група С: Нідерланди, Україна, Австрія, Північна Македонія.

Група D: Англія, Хорватія, Шотландія, Чехія.

Група E: Іспанія, Швеція, Польща, Словаччина.

Група F: Угорщина, Португалія, Франція, Німеччина.

Регламент Євро-2020

reglament_2020.webp (85.59 Kb)

У шести групах команди зіграють кожна проти кожної. За результатами трьох турів буде сформована турнірна таблиця у кожній групі.

Розподіл місць у групі – традиційний. Спочатку до уваги береться кількість очок. За рівної кількості очок – результат очного двобою між командами, які набрали однакові бали. Далі – різниця забитих та пропущених голів, потім – кількість забитих голів.

Найцікавіший варіант – пункт про серію післяматчевих пенальті для тих випадків, коли в останньому турі дві команди з однаковими показниками грають між собою унічию.

Останні критерії – рейтинг фейр-плей (менше кількість жовтих карток та вилучень) і загальний рейтинг збірних.

До 1/8 фіналу вийдуть 12 збірних, які посіли 1-ше та 2-ге місця у кожній групі. Ще 4 місця дістануться найкращим серед 6 збірних, які фінішують третіми. Тут в першу чергу будуть звертати увагу на кількість очок, потім – на різницю забитих та пропущених голів, на кількість забитих голів, кількість перемог (одна перемога і дві поразки – краще, ніж три нічиї). В останню чергу – рейтинг фейр-плей і загальний рейтинг збірних.

Чемпіонат – по всій Європі

estadio_ol237mpico.webp (216.49 Kb)

Ще під час проведення Євро-2012 в Україні та Польщі тодішній президент УЄФА Мішель Платіні анонсував, що чемпіонат Європи з футболу 2020 прийме не одна чи дві країни, а міста з більш ніж 10 держав.

У підсумку у 2014 році було ухвалено остаточний список міст, які прийматимуть чемпіонат. До нього потрапили Лондон (Англія), Рим (Італія), Баку (Азербайджан), Бухарест (Румунія), Глазго (Шотландія), Мюнхен (Німеччина), Кобенгафн (Данія), Будапешт (Угорщина), Амстердам (Нідерланди), Санкт-Петербург (Росія), Більбао (Іспанія), Дублін (Ірландія), Брюссель (Бельгія).

У 2017 році зі списку виключили бельгійську столицю, оскільки тамтешня влада відклала будівництво нового стадіону. Матчі з Брюсселя передали Лондону, через що у столиці Великої Британії пройдуть усі три вирішальні поєдинки – півфінали та фінал.

Коронавірус не лише посунув чемпіонат на рік, але ще і призвів до чергових переносів. Влада Дубліна і Більбао відмовилася пускати вболівальників на стадіон, тож УЄФА забрав у них право проведення матчів і віддав їх Санкт-Петербургу та іншому іспанському місту – Севільї.

Календар збірної України

scheldue_ukr_2020.webp (196.09 Kb)

Збірна України проведе на Євро, як мінімум 3 матчі групового етапу.

13 червня. 22:00. Нідерланди – Україна.

17 червня. 16:00. Україна – Північна Македонія.

21 червня. 19:00. Україна – Австрія.

Далі все буде залежати від результатів команди Андрія Шевченка у цих поєдинках.

На груповому етапі Україна зіграє перший матч на виїзді – у Амстердамі, а два інших – на нейтральному полі у Бухаресті.

Київське Динамо на Євро-2020

dynamo_euro_2020.webp (140.03 Kb)

У заявці кожної збірної на чемпіонат може бути 26 прізвищ футболістів. Втім, Іспанія обмежилася 24-ма гравцями, а ще кілька збірних після виявлених травм у окремих гравців не стали доповнювати список. Тож номінально участь у Євро-2020 візьме 622 футболісти, але по факту – трішки менше.

Чверть з гравців (146) – представники чемпіонату Англії. На другому місці – Німеччина (91), на третьому – Італія (74). Українська Прем’єр-ліга представлена 19 футболістами. Це 7-ме місце у рейтингу ліг. 18 з цих гравців захищають кольори збірної України, а ще один – Польщі.

Також у переліку є екзотичні як для європейського футболу чемпіонати. Відразу 6 гравців представляють північноамериканську МЛС. Троє грають у Китаї, по одному – у Канаді та Японії.

Якщо ж проаналізувати клуби, за які виступають усі ці футболісти, то у топ-5 побачимо київське Динамо. Команда Мірчі Луческу делегувала на Євро відразу 11 футболістів: українців Бущана, Забарного, Попова, Миколенка, Караваєва, Тимчика, Сидорчука, Шапаренка, Циганкова, Беседіна та поляка Кенджору.

Скромніше представлені навіть Манчестер Юнайтед і обидві німецькі Боруссії (по 10 футболістів). Краще – Ювентус (12 футболістів) і Баварія (14 прізвищ).

Лідерами цього рейтингу є два фіналісти недавньої Ліги чемпіонів – Челсі та Манчестер Сіті відпустили на чемпіонат Європи по 15 гравців.

Від Челсі на Євро-2020 гратимуть італійці Жоржиньйо та Емерсон, данець Крістенсен, хорват Ковачіч, шотландець Гілмур, іспанець Аспілікуета та по три футболісти збірної Англії (Маунт, Чілвелл, Джеймс), Франції (Зума, Жиру, Канте) та Німеччини (Вернер, Гавертц, Рюдігер).

У Манчестер Сіті наступне представництво: бельгієць де Брюйне, голландець Аке, українець Зінченко, німець Гюндоган, португальці Рубен Діаш, Бернарду Сілва та Канселу. Лідерами є збірні Англії (Вокер, Стоунз, Фоден, Стерлінг) та Іспанії (Ерік Гарсія, Ферран Торрес, Родрі, Лапорт).

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко