Вперше за більше, ніж півтора роки українська юнацька збірна проведе офіційні матчі. У Польщі наша команда зіграє проти господарів, а також збірних Фінляндії та Мальти. Ігри відбудуться 6, 9 та 12 жовтня.

Усе, що потрібно знати про турнір, наших суперників і склад юнацької збірної України з футболу U-19 у нашому матеріалі.

Система відбору Євро-2022 U-19

Чемпіонат Європи з футболу серед 19-річних пройде у Словаччині у липні-серпні 2022 року. Господарі автоматично стали учасниками турніру, а за решту 7 путівок інші європейські збірні будуть змагатися на двох етапах.

На першому етапі 52 збірні розбиті на 13 груп по 4 команди у кожній. Вони зіграють між собою в одне коло на полі одного із учасників групи. Переможці, другі місця та найкраща серед збірних, які фінішують третіми, виходять до другого раунду.

Там до 27 збірних приєднається перший номер рейтингу УЄФА у віковій категорії U-19 – збірна Португалії. Ці 28 збірних знову жереб розподілить на 7 груп по 4 учасники. І вже тут переможці груп поїдуть до Словаччини на Євро-2022.

На першому етапі юні українські футболісти зіграють проти команд Польщі, Фінляндії та Мальти. Матчі пройдуть у Польщі 6-го, 9-го та 12-го жовтня. Саме господарі і вважаються головними претендентами на перемогу.

Збірна Польщі U-19

Збірна Польщі складається переважно з футболістів, що виступають у місцевому чемпіонаті в нижчих дивізіонах. В тому числі – на третьому рівні, де змагаються також і молодіжні команди. Проте, у команд є і кілька футболістів з досвідом матчів на рівні польської Екстраліги. Це лівий захисник Марцел Блащевіч (Вісла Плоцьк), центральний захисник Аріель Мосор (Пяст Глівіце), лівий вінгер Пйотр Старшинскі (Вісла Краків). У першому дивізіоні лідерами своїх команд є воротар Кшиштоф Баковскі (Стоміл Ольштин) та опорник Якуб Беронскі (Подбескідзе Бєло-Бяльска).

Крім того, у заявці на матчі кваліфікації заявлено шість легіонерів. Зокрема, воротар Якуб Ойржинскі, який належить англійському Ліверпулю, але грає в оренді у чемпіонаті Вельсу в основі дорослої команди Кернарфон Таун. Також до збірної приїхали: центральний захисник молодіжки німецького Шальке Матеуш Ліпп, півзахисники англійского Бредфорда Олівер Сукеніцкі, італійської Болоньї Каспер Урбанскі та німецького Ляйпцига Даніель Красуцкі. Усі вони – гравці молодіжних команд. А от форвард Александер Букса встиг навіть дебютувати і зіграти 44 хвилини у італійській Серії А за дорослу команду Дженоа.

Є і кілька втрат. Головні з них – відсутність двох найдорожчих польських футболістів цього віку атакувального хавбека Каспера Козловскі (Погонь Щецін) та воротаря Ксавера Дзеконскі (Ягелонія Бєлосток). Обидва – гравці основи своїх команд, але потрібніші старшим збірним. Козловскі навіть грав влітку за Польщу на дорослому Євро, а Дзеконскі – гравець команди U-21. Також не викликані до збірної три легіонери, які мають постійну ігрову практику на рівні дублерів: воротар Філіп Маршал з англійської Астон Вілли, півзахисник німецького Ляйпцига Каспер Сморголь та вінгер англійського Ліверпуля Матеуш Мусяловскі.

Збірна Фінляндії U-19

Тут легіонерів з топ-чемпіонатів ще більше. Щоправда, усі вони грають не в перших командах, а на молодіжному рівні. Серед них: правий захисник італійської Венеції Матіас Ківікко і центральний оборонець голландського Гронінгена Ніколас Тало; центральні хавбеки Ніклас Пююхтія з італійської Болоньї, Емануель Патут з німецького Вольфсбурга та Лука Хурулайнен з німецького Айнтрахта; вінгер італійського Лечче Генрі Саломяа та форвард данського Нордсьєллана Максим Стьопін.

З гравців місцевого чемпіонату варто відзначити хіба що трьох футболістів, які мали місце в основі команд елітного дивізіону протягом 2021 року. Серед них – центральний захисник Міка Коскела з Оулу, вінгер Каспер Теро з ГІКа та атакувальний хавбек Отсо Коскінен з Гонки. Перші двоє – гравці збірної U-21, але у свої 18 мають право грати і за молодшу команду. Також слід згадати воротаря Ельмо Генріксона з молодіжки ГІКа, яка грає у першому фінському дивізіоні, та форварда тієї самої команди Кая Мерілуто, на рахунку якого 7 забитих голів у сезоні.

Не допоможуть юнацькій збірній Фінляндії форвард дорослої команди данського Нордсьєллана Лео Валта, воротар німецького Гройтера Лассе Шульц, вінгер молодіжки англійського Челсі Їмі Тауряйнен і нападник молодіжки італійської Болоньї Каспер Паананен.  

Збірна Мальти U-19

У складі збірної Мальти око взагалі не має підстав зачепитися бодай за одне прізвище. Ця збірна – явний аутсайдер кваліфікації. Із 22 гравців 18 виступають на молодіжному рівні у місцевому чемпіонаті.

Також є чотири легіонери, але лише один з них представляє більш-менш відомий клуб. Це форвард молодіжки англійського Редінга Александер Спітері. Інші – воротар іспанської Картахени (4-й дивізіон футболу в країні) Мігель Спітері, форвард англійського Істлі (6-й рівень) Айзек Еб’єр та хавбек Саша Качія з аматорського іспанського клубу Расінг Алгемесі. Можете не запам’ятовувати.

Збірна України U-19

Головний тренер української збірної Володимир Єзерський запросив на кваліфікаційний турнір 22 футболіста.

Воротарі: Павло Ісенко (Ворскла Полтава), Денис Твардовський (Шахтар Донецьк). Полтавчанин прогримів на всю Україну, коли у червні 2020 року вийшов на серію пенальті півфіналу Кубка України проти Маріуполя. Тоді 16-річний школяр відбив 3 удари з 5 і вивів Ворсклу до фіналу. Твардовський – вперше у збірній. До цього дублером Ісенка був інший «гірник» Тимур Пузанков, проте нині він програв конкуренцію у клубі, тож і у збірній сталася заміна.

Захисники: Андрій Булеза, Едуард Козік, Мар’ян Фарина (усі – Шахтар Донецьк), Марк МампассіДанило Удод (обидва – Маріуполь), Навін Малиш (Динамо Київ). Фактично, майже усі лінія оборони – шахтарська (Удод і Мампассі грають у Маріуполі на правах оренди). Лідер – Мампассі, якого всерйоз пробували на позиції центрального захисника основної команди Шахтаря, але все ж зробили ставку на інших футболістів. Відсутні Віталій Роман з львівського Руха, який у минулому році був основним у збірній та «динамівець» Антон Боль. Останнього викликав до молодіжної збірної U-21 тренер команди Руслан Ротань.

Півзахисники: Данило Хрипчук (Ворскла Полтава), Михайло Хромей, Денис Шостак (обидва – Маріуполь), Олександр Яцик (Динамо Київ), Іван Лосенко (Шахтар Донецьк), Єгор Ярмолюк (Дніпро). Головний сум – відсутність опорника з німецького Шальке Богдана Шубіна, який в останніх матчах молодіжного чемпіонату Німеччини набрав хорошу форму і відзначився голом і гольовим пасом в останніх двох поєдинках.

Вінгери: Олег Очеретько, Артур Микитишин (обидва – Маріуполь), Назар Волошин (Динамо Київ), Руслан Непейпієв (Рух Львів). Не вистачає Даніеля Джулані, який має у поточному сезоні 7 матчів за перший склад Маккабі Петах-Тіква у чемпіонаті Ізраїлю і Назарія Довганя з академії мадридського Атлетіко.

Форварди: Кирило Попов (Динамо Київ), Єгор Гунічев (Краматорськ). Тут просто невеликий вибір гравців. Підсилити збірну могли би на рік молодші Даніель Ківінда з Дніпра та Антон Царенко з Динамо. Вони – серед найкарщих бомбардирів молодіжного чемпіонату України. Проте, тренери вирішили обійтися без них.  

Проблеми збірної України U-19

У юнацької збірної України є принаймні три фактори, які можуть негативно вплинути на результат команди.

По-перше, від початку пандемії команда не провела жодного (!) хоча би товариського матчу з іншими збірними. У лютому 2020 році були три останні такі поєдинки. Юні українці перемогли Бельгію (1:0) і двічі не надто успішно протистояли Англії (0:0 та 0:4). Потім – коронавірус, скасовані збори і навіть турніри. Зрештою, лише у вересні 2021-го команда провела два спаринги проти юнаків Ворскли (2:0) та Колоса (1:0). Це явно не той рівень суперників, проти яких доведеться грати у Польщі.

По-друге, влітку в команді змінився головний тренер. Олександр Петраков пішов на підвищення, замінивши у національній збірній Андрія Шевченка, а на його місце призначили Володимир Єзерського, який працював із 15-річними футболістами.

По-третє (і цей фактор може стати ключовим), мало хто з членів збірної може похвалитися ігровою практикою на дорослому рівні. Фактично на рівні УПЛ виступали лише гравці Маріуполя. У Мампассі, Хромея і Шостака – по 7 матчів, у Микитишина – 6, у Очеретька і Удода – по 4. Також чотири рази на поле виходив Ярмолюк, але два з них – на кількс секунд наприкінці матчів. У Першій лізі 5 матчів провів Гунічев.

Основний склад команди буде таким: Ісенко – Козик, Фарина, Мампассі, Булеза – Хромей, Шостак – Очеретько, Ярмолюк, Волошин – Попов.

Історія виступів збірної України U-19

Юнацька збірна України з футболу серед гравців віком до 19 років брала участь у кваліфікації до чемпіонатів Європи 26 разів (турніри проходять щороку, але до 2002 року віковий поріг був U-18). До фінальних частин українці пробивалися 7 разів.

На Євро-2000 Україна дійшла до фіналу, де програла Франції. За ту команду грали Руденко, Шершун, Комарницький, Валєєв, Бєлік.

На Євро-2001 збірна України не вийшла з групи, посівши у підсумку 6-те місце. У складі були Худжамов, Лисицький, Кутас, Балабанов, Скоба.

Євро-2004 для України завершилося на стадії півфіналу. Оскільки матч за 3-тє місце не проводився, то номінально бронзовими призерами стали Шуст, Чигринський, Алієв, Мілевський, Гладкий.

У 2009 році Україна виграла домашній чемпіонат Європи, який проходив на стадіонах Донецька та Маріуполя. У складі команди, золоті медалі вибороли Коваль, Бутко, Кривцов, Гармаш, Рибалка, Шахов.

Євро-2014 принесло збірній України 5-те місце. Тоді у складі команди були Соболь, Качараба, Бурда, Харатін, Коваленко, Яремчук, Беседін.

За рік – на Євро-2015 – українці фінішували на останньому – 8-му місці. На поле тоді виходили Матвієнко, Михайличенко, Лучкевич, Зінченко, Коваленко, Зубков, Циганков, Беседін.

Останній на сьогодні вихід до фінальної частини чемпіонату Європи стався у 2018 році. Україна вдруге вибула на стадії півфіналу, ставши по суті, бронзовим призером. У складі команди, яка наступного року виграла чемпіонат світу в цій віковій категорії, були Миколенко, Бондар, Попов, Конопля, Корнієнко, Булеца, Цитаїшвілі, Супряга.