У відборі на чемпіонат світу з футболу 2022 року збірній Україні залишилося провести один матч, тож на цьому тижні у команди Олександра Петракова з’явилося «вікно» – вільна дата для проведення товариського матчу.
Його використали для проведення спарингу Україна – Болгарія. Поєдинок пройде 11 листопада у Одесі, а після нього синьо-жовта команда розпочне підготовку до вирішального поєдинку кваліфікації на ЧС-2022 проти Боснії та Герцеговини.
Збірна Болгарії. Історичні здобутки
До 1960-х Болгарія або взагалі не брала участі у відборах на чемпіонати світу, або ж провалювала їх. У 1934 році програла усі три матчі Австрії та Угорщині, у 1938-му – Чехословаччині (0:6 після домашньої нічиєї), 1954-му – знову Чехословаччині та Румунії (1 нічия у 4 матчах). Лише у 1958-му команда здобула перші перемоги на цьому рівні, але поступилася потужній Угорщині.
Далі почалася відносно успішна ера, яка тривала більше десятиліття. Болгарія 4 рази поспіль долала кваліфікацію до чемпіонатів світу, але кожного разу завершувала виступи ще на груповому етапі. Із 12 матчів болгари 4 рази зіграли унічию і 8 разів програли. Двічі фінішували останніми і двічі – третіми у своїх групах.
Справжніми легендами того часу біли захисник Добромір Жечев (узяв участь у всіх 4 чемпіонатах світу), хавбек Хрісто Бонєв та форвард Гіоргій Аспарухов. Двоє останніх забили 19 із 39 голів збірної в ті роки у відборах на ЧС. А от на чемпіонати Європи тоді було потрапити складніше і Болгарія жодного разу не впоралася із завданням.
Другий сплеск припав на середину 90-х. Спершу Болгарія прогриміла на ЧС-1994 у США. Туди збірна попала, сенсаційно вибивши Францію із Десаї, Бланом, Дешамом, Папеном і Кантона у складі. А в Америці дісталася до півфіналу і посіла 4-те місце. Головна зірка тієї команди – форвард Хрісто Стоїчков. Поруч грали Еміл Костадінов, Йордан Лечков, Борислав Михайлов, Красімір Балаков, Івайло Йорданов, Тріфон Іванов та інші.
Те покоління ще пробилося на Євро-1996 (вперше в історії, але Болгарія не вийшла з групи), а потім розпочалася криза, яка триває досі. За наступні 12 циклів – відборів на чемпіонати світу та Європи, болгари лише двічі виходили у фінальні стадії. У 1998 році зіграли на чемпіонаті світу (29-те місце серед 32 збірних), а у 2004-му – на Євро (три програні матчі у групі і найгірший результат серед усіх фіналістів).
Збірна Болгарії. Сучасність
Останніми роками падіння Болгарії було жахливим. У відборі на Євро-2020 команда виграла тільки 1 матч із 8 і пропустила вище у групі не лише Англію та Чехію, але і Косово.
У Лізі націй 2020/21 збірна Болгарії у 6 матчах програла 4 рази і двічі зіграла унічию, посівши останнє місце у своїй групі дивізіону В. Наступний цикл команда розпочне у дивізіоні С разом зі збірними Люксембургу, Азербайджану, Білорусі, Фарерських островів та Гібралтару.
У поточній кваліфікації до чемпіонату світу 2022 року Болгарія вже втратила усі шанси на вихід, програвши не лише Італії та Швейцарії, але і Литві місяць тому (1:3). Єдиним приводом для втіхи може бути виїзна нічия із чемпіонами світу – Італією. Але Це був швидше епізод.
Збірна Болгарії. Склад команди
На відміну від 90-х нині у збірній Болгарії немає не то що жодної зірки, але хоча би гравця із топ-7 чемпіонатів (Англія, Німеччина, Іспанія, Італія, Франція, Португалія, Нідерланди). Є лише захисник Хрістов зі Спеції, але він травмований і проти України не зіграє.
Основний голкіпер збірної – син того самого Борислава Михайлова – Ніколай Михайлов (Лєвскі). Його конкурент – Іван Караджов (Арда).
В центрі оборони зазвичай грають вже згадуваний Хрістов та Антов (Монца, Італія). Перший, як ви пам’ятаєте отримав травму, а другий буде допомагати молодіжній збірній. Тому очікуємо в основі пару Васіл Божиков (Слован Братислава, Словаччина) і Андреа Хрістов (Славія Софія). Альтернатива – Крістіан Дімітров (Хайдук, Хорватія).
На флангах захисту – також серйозні втрати. Не зіграють натуралізований бразилець Сісіньйо, травмований Недялков і Попов із турецького Хатайспора. Без них вибору у тренерів немає – у складі тільки Дімітар Велковскі (Серкль Брюгге, Бельгія) та Іван Туріцов, якого добре знають вболівальники Зорі за свіжими матчами своєї команди проти софійського ЦСКА у Лізі конференцій.
У центрі поля відсутні два гравці основи – Малінов (Левен, Бельгія) та Вітанов (Локомотив Пловдів). Тож обирати доведеться з квартету: Георгій Костадінов (Арсенал, РФ), Івайло Чочев (ЦСКА-1948 Софія), Домінік Янков (Лудогорець), Іван Ілієв (Аполлон, Кіпр).
На флангах атаки проблем найменше. Із чотирьох основних кандидатів на ці позиції проти України можуть вийти троє – Момчіл Цветанов (Канвон, Корея), Тодор Неделев (Ботев) та капітан збірної Кіріл Десподов (Лудогорець). Двоє останніх – найкращі бомбардири відбору у збірній – забили по 2 голи. Травмований лише Йомов із софійського ЦСКА.
У центрі атаки – схожа ситуація. У лавах – два з трьох претендентів на місце в основі: тезки Дімітар Ілієв (Локомотив Пловдів) та Атанас Ілієв (Асколі, Італія). Не зіграє ще один італієць іх другого дивізіону – Галабінов (Реджина).
Також на матч проти України тренери викликали кількох потенційних дебютантів. У першу чергу варто звернути увагу на хавбека Едіссона Йорданова (Вестерло, Бельгія) та форварда Станіслава Іванова (Чикаго, США).
Збірна України проти Болгарії
На листопадові матчі головний тренер збірної України з футболу Олександр Петраков зібрав оптимальний склад. Щоправда, проти Болгарії далеко не усі лідери вийдуть на поле. У голові тренерський штаб тримає головний матч року проти Боснії та Герцеговини.
Загалом на збори викликали 25 футболістів:
Воротарі: Андрій Пятов (Шахтар), Георгій Бущан (Динамо), Дмитро Різник (Ворскла).
Захисники: Олександр Караваєв, Ілля Забарний, Олександр Тимчик (усі – Динамо), Микола Матвієнко, Сергій Кривцов, Віктор Корнієнко (усі – Шахтар), Едуард Соболь (Брюгге, Бельгія), Тарас Качараба (Славія, Чехія).
Півзахисники: Андрій Ярмоленко (Вест Гем, Англія), Тарас Степаненко (Шахтар), Сергій Сидорчук, Віктор Циганков, Микола Шапаренко, Віталій Буяльський (усі – Динамо), Олександр Зінченко (Манчестер Сіті, Англія), Руслан Малиновський (Аталанта, Італія), Олександр Зубков (Ференцварош, Угорщина), Віктор Коваленко (Спеція, Італія).
Нападники: Роман Яремчук (Бенфіка, Португалія), Артем Довбик (Дніпро), Данило Сікан (Шахтар), Денис Гармаш (Динамо).
Звертає на себе увагу присутність «італійців» Малиновського та Коваленка. З першим тренер порозумівся і викликав до команди після того, як проігнорував у жовтні. А другий нарешті отримав постійну ігрову практику у клубі Серії А і набрав хорошу форму. Також слід відзначити повернення до збірної Дениса Гармаша, який тепер виконує роль форварда. З відсутніх – лівий захисник Миколенко
Очікуємо, що на матч проти Болгарії збірна України вийде у експериментальному складі: Бущан – Караваєв, Кривцов, Качараба, Соболь – Сидорчук – Коваленко, Гармаш – Циганков, Довбик, Зубков.
Україна – Болгарія. Як грали раніше
Збірні України та Болгарії раніше зустрічалися 5 разів. Усі матчі були товариськими – в офіційних турнірах команди не перетиналися. При цьому явна перевага на боці українців: 3 перемоги і 2 нічиї.
У 1994 та 1999 роках команди двічі зіграли з рахунком 1:1. Голи за Україну забивали Юрій Сак та Сергій Ребров.
У 2000 році вдома збірна України перемогла із рахунком 1:0 (гол на рахунку Андрія Шевченка). А у 2011-му наша команда була більш переконливою – 3:0 з голами Євгена Селіна, Андрія Шевченка та Андрія Ярмоленка. Останній – і досі у збірній.
Нарешті, у 2012 році у Болгарії відбувся останній на сьогодні поєдинок цих збірних. Із рахунком 1:0 виграли гості. Переможний гол забив тоді Олександр Кучер.
Україна – Болгарія. Хто фаворит
Спрогнозувати результат товариських матчів, у яких тренери люблять виставляти не основні склади, дуже важка справа. Утім, букмекери визначали фаворитами господарів.
Поставити на перемогу збірної України можна з коефіцієнтом 1.55, нічия оцінена у 4.15, а перемога Болгарії може принести виграш із коефіцієнтом 6.50.
Україна – Болгарія. Де дивитися матч
Гра Україна – Болгарія відбудеться у четвер, 11 листопада, у Одесі. Матч розпочнеться о 19:30.
Трансляція передбачена на каналі Футбол 1. А на каналі Україна о 23:20 того ж дня матч покажуть у запису.