Чим ближче до завершення відбору на чемпіонат світу 2022 року, тим вищою є відповідальність, а кожне втрачене очко може стати роковим – часу і дистанції для того, аби виправити ситуацію, може і не лишитися.

Cаме тому гра Україна – Боснія та Герцеговина має дуже важливе значення для обох команд, які претендують якщо не на перше, то на друге місце у групі, яке дозволить зіграти у плей-офф до чемпіонату світу з футболу в Катарі.

Футбол Боснії часів Югославії

Зірка Югославії та французького ПСЖ Сафет Сушич

До 90-х років боснійський футбол обмежувався клубним рівнем. У складі Королівства Югославія в рамках місцевого чемпіонату брали участь дві команди із Сараєво та одна з Бані-Луки. А після Другої світової у складі вже соціалістичної Югославії – таких команд було значно більше. І деякі з них навіть пробивалися до єврокубків, випереджаючи традиційних фаворитів, що представляли Сербію та Хорватію.

Власне, ані словенські, ані македонські, ані чорногорські команди не виборювали медалі чемпіонату, а от клуби з Боснії тричі ставали чемпіонами (двічі ФК Сараєво і один раз – Железнічар) та шість разів вигравали срібні медалі (два комплекти у ФК Сараєво, один у Железнічара і відразу три у провінційного клуба Вележ з містечка Мостар). Також бронзовим призером один раз ставала Слобода з Тузли.

Відповідно чимало боснійський футболістів грали за збірну Югославії у ті часи. Найбільш відомі з них – Мухамед Муїч, Вахід Халілходжич, Сафет Сушич, Мехмет Баздаревіч, Фарук Хаджибегіч, Рефік Шабанаджовіч, Мірсад Баліч. І ще – представники інших національностей, які народилися і жили у Боснії – Бранко Станковіч, Івіца Осім, Йосип Каталінскі, Душан Баєвіч, Блаз Слішковіч та інші.

Збірна Боснії. Початок

Хасан Саліхаміджич

Нікуди не зникли таланти і у 90-х та нульових, коли збірна Боснії провела свою першу гру в історії. У той період зірками збірної стали захисник Мірсад Хібіч (Севілья, Атлетіко), Хасан Саліхаміджич (Гамбург, Баварія), Сеад Капетанович (Вольфсбург), Мохамед Коньїч (Монако, Ковентрі), Елвір Боліч (Фенербахче, Райо Вальєкано), Елвір Баліч (Фенербахче, Реал), Мехо Кодро (Реал Сосьєдад, Барселона), Сергей Барбарез (Гамбург, Баєр).

Пізніше з’явилося покоління, в якому виділялися Златан Байрамовіч (Фрайбург, Шальке), Ведін Мусіч (Торіно), Звездан Місімовіч (Бохум, Вольфсбург), Саша Папац (Рейнджерс), Емір Спахіч (Монпельє, Севілья), Сеяд Саліховіч (Хоффенгайм), Менсур Муйджа (Фрайбург), Ведад Ібішевіч (Хоффенгайм, Штутгарт), Сенад Луліч (Лаціо).

Тоді ж у збірній – близько 15 років тому – з’явилися і тріо найбільш відомих гравців покоління, які досі продовжують активну кар’єру у топових клубах Європи. Це воротар Асмір Беговіч (Сток Сіті, Челсі, Борнмут), хавбек Міралем П’яніч (Ліон, Рома, Ювентус, Барселона) та Едін Джеко (Вольфсбург, Манчестер Сіті, Рома). Двоє останніх досі у національній команді.

Як виступала збірна Боснії

Не зважаючи на наявність гравців високого класу, збірній Боснії та Герцеговини довгий час не вдавалося пробитися до фінальних частин чемпіонатів світу чи Європи.

У кваліфікації на чемпіонат світу-2010 боснійці фінішували другими в групі, а у плей-офф вилетіли від Португалії. За два роки на шляху до Євро-2012 історія повторилася: знову друге місце і знову поразка від Португалії на стадії плей-офф. 

На Євро-2016 Боснію втретє зупинили на стадії плей-офф. Тепер – Ірландія. А пробитися на Євро-2020 через Лігу націй також не вдалося – ніжку підставила Північна Ірландія.

Єдина успішна кваліфікація для збірної Боснії та Герцеговини припала на 2012-2013 роки. Команда виборола 1-ше місце у групі не в останню чергу завдяки легкому жеребу. Серед суперників не було грандів, а лише середняки (Греція, Словаччина) чи аутсайдери (Литва, Латвія, Ліхтенштейн). На самому ЧС-2014 у Бразилії балканці не вийшли з групи: програли Аргентині та Нігерії і перемогли Іран.

Збірна Боснії у 2021 році

У кваліфікації до чемпіонату світу 2022 року збірна Боснії та Герецеговини перед матчем з Україною посідає 3-тє місце.

У групі «дракони» зіграли в гостях унічию з Фінляндією (2:2) та Францією (1:1) і вдома з Казахстаном (2:2). А домашній матч проти Франції завершився поразкою 0:1. Два голи у цих зустрічах забив Міралем П’яніч, він же віддав результативну передачу. У Едіна Джеко дзеркальна статистика: 1 гол і 2 асисти.

Останній матч у гостях проти Казахстану боснійці нарешті завершили перемогою з рахунком 2:0. Дубль на рахунку Смаїла Превляка.

Захист збірної Боснії та Герцеговини

Сеад Колашинац

У всіх п’ятьох попередніх матчах відбору ворота збірної захищав Ібрагім Шехіч з турецького Коньяспора. Серед його дублерів – добре знайомий українським вболівальникам Нікола Васіль. Він влітку змінив Зорю на німецький Санкт-Паулі. А от ветеран Асмір Беговіч, який грає в АПЛ за Евертон, у збірну вже не кличуть.

У центрі оборони – перша пробоїна. Один з трьох гравців основного складу (а збірна Боснії грає за схемою 3-5-2) Сініша Санічанін із сербського Партизана вибув через коронавірус. Він грав у всіх попередніх матчах відбору. Замінити його можуть Аднан Ковачевіч з угорського Ференцвароша, Александер Йовічіч зі словенської Горіци чи Даріо Думіч з голландського Твенте. Проти Казахстану зіграв перший.

Інші двоє центрбеків незмінні – Деніс Хаджикадуніч (Ростов) та Анель Ахмедходжич (Мальме). Теж, м’яко кажучи, не зіркові футболісти з посередніх команд. Але кращих у збірній немає. Ермін Бічакчіч, який виступає на пристойному рівні (за німецький Хофенгайм) травмований уже рік.

На флангах – теж є втрати. Праворуч у перших турах грали нині травмовані Дарко Тодоровіч з Терека і Матео Сушич з Клужа. На заміну їм тренери викликали Юсуфа Гаджибеговіча з австрійського Штурма, Браніміра Чіпетіча з хорватського Локомотива і Айдіна Нукіча з боснійської Тузли Сіті. Проте в останній грі проти казахів на цій позиції вийшов номінально лівий захисник Ельдар Чівіч з Ференцвароша.

Чівічу навряд чи є щось «ловити» на рідній позиції, адже там місце у основі заброньоване за однією з трьох зірок нинішньої збірної – 28-річним гравцем лондонського Арсенала Сеадом Колашинацом.

Атака збірної Боснії та Герцеговини

Едін Джеко

Класичний варіант – два опорника і два футболісти, які грають вище у зонах між центральною віссю та флангами. Опорники у боснійців майже не змінюються. Це Гойко Циміротіч з бельгійського Стандарта і Амір Хаджиахетовіч з турецького Коньяспора. Поки вони здорові – дублери їм за великим рахунком не потрібні. Їх і не викликають, хоча тут могли би зіграти Бешич з Ференцвароша, Яяло з Удінезе чи Граховац з Рапіда.

Ближче до атаки діють Міралем П’яніч з Бешикташа та Раде Круніч з Мілана. Але зараз обидва заліковують травми і проти України не зіграють. Як і їхні дублери Степан Лончар з Ференцвароша та Маріо Вранчіч зі Сток Сіті. Діру намагаються залатати за допомогою дублерів своїх дублерів: Аді Наліча зі шведського Мальме, Амера Гояка з хорватського Динамо та Мірослава Стевановіча зі швейцарського Сервета. Проти казахів зіграли двоє останніх. А от представник французького Страсбура Саньїн Прчіч хоча і запрошений до збірної, але шансів не отримує.

Центральна зона – найбільша проблема Боснії прямо зараз. Лідери грати не можуть, а перевести гравців на цю позицію з інших також не виходить, оскільки у збірній немає ані «зайвих» опорників, ані вінгерів, які могли би зміститися в центр. Дивно, що на фоні таких втрат тренери ігнорують кількох футболістів з чемпіонату Туреччини, які регулярно виступають на цій позиції у своїх клубах: Вішчу (Істанбул), Хайрадіновіча (Касимпаша), Рахмановіча (Коньяспор) та Мілошевіча (Антальяспор).

Пара центральних форвардів у попередніх матчах склададался з Едіна Джеко (Інтер Мілан) та Ермедіна Деміровіча (Фрайбург, Німеччина). Проте представник Бундесліги своїм шансом не скористався і проти Казахстану тренери вперше в основі випустили гравця бельгійського Ейпена. Смаіл Превляк у минулому чемпіонаті забив 16 голів у 27 матчах, а у поточному – має 4+3 у 10 іграх. Довіру він виправдав, оформивши дубль у ворота казахів.

Другу молодість у Інтері переживає 35-річний Джеко. Він забив 6 голів у 7 матчах Серії А і є зараз найкращим бомбардиром чемпіонату.

Україна – Боснія. Вперше, але не в останнє

За всю свою історію збірна Україна провела поєдинки з 50 збірними із 55, які нині є членами УЄФА.

Не змагалися «синьо-жовті» лише з двома аутсайдерами – Ліхтенштейном та Гібралтаром і трьома досить міцними опонентами – Бельгією, Ірландією та Боснією. 

Тому ця зустріч буде першою. А трохи більше, ніж за місяць – 16 листопада – ці суперники зіграють в останньому турі кваліфікації до ЧС-2022 вже у місті Зеніца.

Фаворит – Україна

Зважаючи на кадрові проблеми збірної Боснії та Герцеговини і на домашній поєдинок для українців, саме господарі вважаються головними претендентами на те, аби взяти три очки.

Поставити на перемогу України можна з коефіцієнтом 1.80, на нічию – за 3.75. У той же час перемога Боснії та Герцеговини оцінена коефіцієнтом 4.80.

Ситуація у турнірній таблиці і майбутній домашній матч у Боснії підказують, що гості зосередяться на захисті власних воріт і не надто активно будуть бігати в атаку. А Україна, на жаль, не надто добре почувається тоді, коли необхідно грати першим номером. Тож великої кількості голів у цьому матчі годі й чекати. Ставка тотал менше 2,5 з коефіцієнтом 1.80 – те, що треба.

Де дивитися матч Україна – Боснія

Матч Україна – Боснія та Герцеговина пройде у вівторок, 12 жовтня, у Львові на стадіоні «Арена Львів». Він розпочнеться о 21:45. Трансляція передбачена на каналах Україна та Футбол 1.

У іншому матчі цієї групи зіграють збірні Казахстану та Фінляндії.