Протягом доби сталося відразу три важливі події у футбольному житті Європи. Українець Андрій Шевченко прибув до Генуї у статусі нового головного тренера Дженоа, а каталонець Хаві та англієць Едді Гау офіційно стали керманичами Барселони та Ньюкасла відповідно.
Андрій Шевченко
Після п’ятничної нічиєї Дженоа з Емполі футбольний світ італійської Серії А вразила резонансна чутка – новим наставником команди з Генуї стане українець Андрій Шевченко.
Наступного дня, коли власники клубу оголосили про відставку Давіде Баллардіні чутки стали більш реальними. А у неділю боси Дженоа їх підтвердили – до літа 2024 року команду очолюватиме український спеціаліст. Зарплата – 1,8 мільйони євро на рік плюс можливі бонуси.
У понеділок, 8 листопада Андрій Шевченко прилетів до Генуї, а за цей час ЗМІ вже видали десятки новин про майбутніх новачків команди. Серед них найчастіше випливають імена гравців збірної України, яку Шева очолював до літа 2021 року, і з якою виходив до чвертьфіналу Євро-2020.
Насамперед мова йде про захисника Динамо Віталія Миколенка та хавбека Манчестер Сіті Олександра Зінченка. Також італійські журналісти згадали, що влітку Дженоа ледь-ледь не купила у Динамо форварда Владислава Супрягу. Тепер цей трансфер може стати реальністю. Також називають прізвища Луніна (Реал), Шапаренка (Динамо), Судакова (Шахтар) і Довбика (Дніпро).
Серед іноземних футболістів, яких найчастіше сватають до нової команди Шевченка, зустрічаються наступні імена: Кастільєхо (Мілан) та Пулішич (Челсі). Останній може обійтися дуже дорого, проте Дженоа володіють американці, які можуть переконати співвітчизника.
Втім, усі ці трансфери можуть відбутися лише взимку, а перше коло Андрій Шевченко вимушений буде догравати нинішнім складом. В українського тренера є майже два тижні на знайомство з колективом, адже нині стартують матчі збірних і Серія А йде на невелику перерву.
Але потім у тренера і його команди будуть важкі випробування. Календар підготував «грифонам» у наступних чотирьох турах матчі проти Роми, Мілана та Ювентуса, а до кінця року – ще й проти Лаціо та Аталанти. І відступати немає куди – генуезці нині посідають 17-те місце серед 20 команд. Це – межа зони вильоту.
Хаві
Рональда Кумана з Барселони звільнили ще наприкінці жовтня – відразу після поразки від Райо Вальєкано у чемпіонаті Іспанії. Майже два тижні з приставкою в.о. команду очолював Серхі Бархуан, який навіть у Лізі чемпіонів обіграти київське Динамо.
Паралельно власники клубу домовлялися щодо компенсації для Кумана за дострокове припинення дії угоди та про те, як запросити до клубу легендарного у минулому півзахисника Хаві.
Перемовини з катарським клубом Аль-Садд були непростими і завершилися на позначці 5 мільйонів євро. Половину з цієї суми з власної кишені заплатив тренер, а решту знайшли у бюджеті Барселони, яка переживає фінансову скруту.
У понеділок, 8 листопада, Хаві офіційно оголосили новим тренером «блау-гранас». І трансферні чутки почали вистрілювати з новою силою. При цьому апетити тих, хто запускає їх у ЗМІ, вражають. Хоча часто не мають нічого спільного з фінансовими можливостями каталонського клубу.
Вочевидь, у Барселони є проблема з флангами атаки. Ансу Фаті більше лікується, ніж грає, а Усман Дембеле досі не довів, що вартий хоча би чверті з тих 105 мільйонів євро, які за нього заплатили 4 роки тому. Непокоїть також центр оборони. Власне, саме щодо цих позицій і виникає найбільше припущень.
Поки все йде до того, що взимку до складу каталонців перейдуть захисник Севільї Кунде та вінгер Манчестер Сіті Стерлінг. Також у списку – центральні хавбеки Погба (МЮ) і Дані Ольмо (Ляйпциг) та форварди Голанд (Боруссія Дортмунд) і Кавані (МЮ).
Де команда хоче взяти гроші на ці трансфери – невідомо. Але президент Барселони Лапорта вже пообіцяв трьох нових гравців і обмовився: для цього доведеться когось продати.
Утім, у Хаві є кілька лідерів (тер Штеген, Піке, Альба, Бускетс, де Йонг, Депай) та розсип молодих талантів (Дест, Ерік Гарсія, Фаті, Педрі, Гаві). У наступних матчах проти Еспаньйола, Вільяреала, Бетіса, Осасуни та Ельче вони можуть брати максимум очок навіть без підсилення. Важче доведеться у Лізі чемпіонів – у матчах проти Бенфіки та Баварії.
Гау
У понеділок нові власники англійського Ньюкасла оголосили про те, що команду очолить 43-річний Едді Гау. Колишній захисник Борнмута відомий тим, що за півтора роки після завершення кар’єри, у грудні 2008-го очолив команду і швидко підняв її у третій за рангом дивізіон. Потім у його кар’єрі було два роки роботи у Бернлі і повернення до Борнмута у 2012-му.
З цією командою Гоу в перший сезон після повернення підвищився до Чемпіоншипу, а у 2015-му році вперше в історії клуба – у Прем’єр-лігу. Так тренер став наймолодшим наставником клубу АПЛ, дебютувавши у віці 37 років.
Едді Гау – набагато менш зірковий тренер, ніж ті кандидати, якими «сороки» мріяли замінити Стіва Брюса. Але Конте, Лемпард, Фонсека і Емері з різних причин не приєдналися до амбітного і дуже грошовитого проєкту від власників із Саудівської Аравії. Утім, і у англійця є свої здобутки. Наприклад, звання «тренер місяця» в АПЛ, де скромний Борнмут затримався аж на 5 сезонів і одного разу навіть фінішував у топ-10.
У 2020 році Борнмут понизився, а Гау відтоді насолоджувався «відпусткою», яка тривала більше року. Тепер наставнику доведеться сходу повернутися до роботи, адже Ньюкасл нині перебуває у складній ситуації – посідає передостаннє місце у турнірній таблиці, набравши усього 5 очок у 11 турах. Це єдина команда АПЛ, яка досі не перемагала.
Далі у команди будуть матчі проти суперників, які їм під силу – Брентфордом, Норвічем та Бернлі. Єдиним винятком може стати Арсенал. І тут потрібно набирати якомога більше залікових балів, адже у грудні на «сорок» чекає справжнє пекло: за два з половиною тижні доведеться зіграти з Лестером, Ліверпулем, МанСіті, МЮ та Евертоном.
Про можливі трансфери для нового тренера говорити поки зарано, але шейхи вже активно вивчають ситуацію на ринку. Серед потенційних переходів, які найбільше обговорюють ЗМІ – цікавість клубу до голкіпера Барселони тер Штегена, захисника Баварії Зюле, хавбека МЮ Лінгарда, півзахисника Баєра Віртца, вінгера МанСіті Стерлінга.