Відбір на чемпіонат світу з футболу в Катарі, якій пройде у 2022 році, вийшов на фінішу пряму. Європейським командам залишилося провести по одному матчу на груповому етапі. А дехто вже навіть завершив виступи.
Попереду – три дні вирішальних поєдинків, які комусь дадуть путівку на турнір, комсь – право зіграти у додатковому раунді плей-офф, а перед кимось закриють двері на ЧС-2022.
Що потрібно збірній Україні в матчі проти Боснії? Чи потрапить на чемпіонат світу Златан Ібрагімовіч? Невже пропустить свій перший великий турнір головна молода зірка світового футболу Ерлінг Голанд? Відповіді – у нашому аналізі.
Схема відбору
Нагадаємо, від УЄФА до Катару поїде 13 збірних. Автоматичні путівки до фінальної частини чемпіонату світу отримають переможці 10 відбіркових груп. Ще три путівки розіграють у два раунди в плей-офф 12 збірних. Спочатку 6 пар визначать 6 переможців, а потім вони – трьох фіналістів.
Ці 12 збірних – 10 тих, які фінішують н других місцях у своїх кваліфікаційних групах та 2 найкращі збірні серед переможців груп Ліги націй. Ті, які не проб’ються на чемпіонат світу напряму.
Що вже відомо
Достроково перші місця у групах (а з ними і путівки на чемпіонат світу з футболу 2022 року) завоювали Франція, Бельгія, Данія та Німеччина. Точно з другого місця у плей-офф виходить Шотландія.
Також відомо, що з Ліги націй до плей-офф потрапляє Австрія та ще одна команда з пари Чехія / Вельс. Усе залежить від того, хто опиниться нижче у кваліфікації до чемпіонату світу (ці команди грають в одній групі відбору).
Щодо усіх інших позицій – є чимало варіантів. Спробуємо з’ясувати ситуацію у кожній групі.
Група А
Португалія та Сербія відірвалися від конкурентів і у очній зустрічі з’ясують: хто точно поїде до Катару, а кому доведеться грати матчі плей-офф.
Вирішальний матч Португалія – Сербія відбудеться у неділю, 14 листопада. Господарів влаштує нічия, адже у них краща різниця забитих та пропущених голів. А саме цей показник є основним при розподілі місць між командами, що мають однакову кількість очок.
Група B
Схожа ситуація і у цій групі. Матч Іспанія – Швеція пройде у Севільї 14 листопада. І знову господарям підійде нічия. Інші команди безнадійно відстали і не претендують на боротьбу за 1-ше та 2-ге місця.
Усе могло бути інакше, якби Швеція не програла сенсаційно у Грузії в попередньому матчі (0:2). Тоді би саме шведи могли грати на нічию, а так Ібрагімовічу та партнерам потрібно лише перемагати.
Група С
І знову така сама картина з двома фаворитами і рештою команд, які вже не вирішують жодних завдань у цій кваліфікації. Різниця лише в тому, що Італія та Швейцарія гратимуть не між собою – змагатимуться заочно.
У понеділок, 15 листопада Італія гратиме у гостях проти Північної Ірландії. У той самий час розпочнеться і матч Швейцарія – Болгарія. Аби випередити італійців, швейцарцям потрібно набрати більше очок. У разі перемог обох збірних будуть рахувати різницю голів. У Італії вона краща на 2 голи, тому Швейцарії потрібно перемагати з більшим рахунком: 4:0 проти 1:0 у Італії і так далі.
Якщо ж Швейцарія відіграє тільки 2 голи (3:0 проти 1:0 у Італії і таке інше), то усі показники команд зрівняються і тоді доведеться рахувати рейтинг фейр-плей (жовті картки, вилучення).
Група D
Франція уже на чемпіонаті світу, а на другу сходинку претендують Фінляндія та Україна. Вирішальні матчі у цій групі пройдуть у вівторок, 16 листопада. Фінляндія вдома прийматиме немотивовану Францію, а Україна вирушить до Боснії грати лише на перемогу.
Будь-який інший варіант, крім перемоги, означатиме для України виліт з кваліфікації – другою стане Фінляндія. Але проблема ще і у тому, що не все залежить від команди Олександра Петракова. Українцям доведеться озиратися на результат матчу із Гельсінкі.
Якщо Фінляндія переможе, результат матчу Боснія – Україна не матиме сенсу. У разі нічиєї і перемоги України обидві збірній зрівняються за кількістю очок (по 12) і долю протистояння вирішуватиме різниця забитих та пропущених голів. Наразі у фінів вона трішки краща, тому українцям потрібна перемога у 2 чи більше голи.
А от за абсолютно рівних показників (якщо Україна виграє 1:0, а Фінляндія зіграє 0:0, чи 2:1 та 1:1 тощо) перевага буде у «синьо-жовтих», адже в очних матчах перевага на нашому боці – нічия 1:1 у Києві і перемога 2:1 на виїзді.
Група Е
Бельгія вже точно перша, а заочну боротьбу ведуть між собою Вельс та Чехія. Останніх врятує лише власна домашня перемога над Естонією і поразка валлійців вдома від Бельгії. Матчі пройдуть 16 листопада.
Але за рівності очок Чехія фінішує позаду Вельса, оскільки в очних матчах зіграла гірше (2:2 та 0:1), тому потрібно, аби один із матчів завершився з різницею в 2 м’ячі чи більше. Якщо чехи обіграють естонців з мінімальною різницею, а Вельс так само в 1 гол поступиться Бельгії – вище будуть британці.
Проте, у будь-якому разі і Чехія і Вельс пройдуть до плей-офф. Питання лише в тому, хто буде сіяним (2-ге місце), а хто – ні (вихід через Лігу націй).
Група F
Данія – єдина збірна, яка не втратила жодного очка у кваліфікації: 9 матчі і 9 перемог при одному пропущеному голі. Тому логічно, що команд вже може бронювати квитки на літак і місця в готелі в Катарі на наступний рік.
Так само ніхто не посуне нижче збірну Шотландії, яка може готуватися до матчів плей-офф. Результати матчів останнього туру не матимуть впливу на верхню частину турнірної таблиці.
Група G
У попередньому турі Нідерланди та Норвегія несподівано втратили очки у поєдинках проти Чорногорії та Латвії відповідно і тим самим «воскресили» шанси Туреччини, яка тепер не лише має фору у боротьбі за 2-ге місце, але може й замахнутися на перемогу в групі.
В останній ігровий день, 16 листопада, відбудуться матчі Нідерланди – Норвегія та Чорногорія – Туреччина, які й визначать остаточний розподіл місць у групі.
Збірну Нідерландів влаштує навіть нічия. Якщо Туреччина навіть переможе в іншій грі, то навряд чи зможе відіграти різницю забитих і пропущених голів, адже нині турки програють 13 (!) пунктів у цьому заліку.
Збірна Туреччини у разі своєї перемоги, найбільш імовірно фінішує другою. Але якщо Норвегія створить сенсацію у Роттердамі, здолавши господарів, то турки навіть стануть першими.
Збірна Норвегії також може стати лідером, якщо переможе у Нідерландах і дочекається втрати очок Туреччиною (або ж за рахунок більш крупної перемоги). Поразка Норвегії поставить хрест навіть на плей-офф. Нічия разом з нічиєю Туреччини – також. У разі поділу очок з голландцями, норвежцям потрібно вболівати за перемогу Чорногорії.
Група Н
Два лідери групи зіграють між собою 14 листопада у Спліті. Хорватія прийматиме РФ і має лише перемагати, адже нині поступається двома очками.
Нічия чи перемога РФ, зробить цю команду учасницею чемпіонату світу-2022, а Хорватія вимушена буде продиратися в Катар через два раунди плей-офф.
Група І
Англія – на 99,99 % вже має статус учасника чемпіонату світу. Польща може посунути британців з першого місця лише за досить фантастичних результатів у останньому турі, який пройде 15 листопада.
У понеділок відбудуться матчі Сан-Марино – Англія та Польща – Угорщина. Польща може сподіватися лише на перемогу Сан-Марино і власний успіх. При цьому потрібно ще й відіграти різницю у 6 голів. Тобто – або розгромити угорців з непристойним рахунком (5:0 або більше), або ж сподіватися на розгромну перемогу Сан-Марино.
Коротше кажучи, Англію вже можна вітати. А Польща нижче 2-го місця не опуститься і може готуватися до плей-офф.
Група J
Німеччина – учасник чемпіонату світу з футболу у Катарі. А на друге місце по-справжньому претендує дві збірні: Північна Македонія та Румунія. Суто математично може заскочити туди і Вірменія, але для цього цій збірній потрібно громити Німеччину з різницею у 10 голів і очікувати на таку саму поразку македонців і будь-який програш румунів. Це – з галузі фантастики.
Тому основна увага 14 листопада буде прикута до матчів Північна Македонія – Ісландія та Ліхтенштейн – Румунія. Македонцям потрібно виступити не гірше конкурента (перемогти, зіграти внічию за умови втрати очок румунами чи навіть програти, якщо програє і Румунія).
Збірній Румунії потрібно вигравати і чекати на осічку Північної Македонії. У випадку нічиєї для румунів усе закінчиться сумно, адже навряд чи Ісландія зможе перемогти Македонію з різницею у 8 голів.