У п’ятницю, 26 листопада, у Цюріху (Швейцарія) пройшла процедура жеребкування раунду плей-оф у рамках кваліфікації до чемпіонату світу у Катарі, який пройде у 2022 році. 12 європейських збірних були поділені на 3 квартети.
У кожній із таких підгруп відбудеться по два півфінали і фінал між переможцями. На кожному етапі протистояння буде складатися з одного матчу. Команда, яка переможе у півфіналі і фіналі свого шляху, вирушить на чемпіонат світу. Таких збірних буде три – по одній від кожного квартету
Збірній України пощастило із жеребом
Серед учасників плей-оф – 2 найсильніші збірні Ліги націй серед тих, хто фінішував нижче других місцях у групах кваліфікації на ЧС-2022 і 10 збірних, які фінішували на других місцях у своїх підгрупах в рамках класичної кваліфікації. В тому числі – і збірна України.
Але оскільки наша команда втратила чимало очок, то опинилася у нижній шістці – серед несіяних, яким діставалися на першому етапі 6 найсильніших команд. Потенційними суперниками команди Петракова могли стати Італія, Португалія, Швеція, Вельс та Шотландія. З Росією УЄФА розводить Україну.
Варіанти з італійцями і португальцями були би найгіршими і їх ми оминули. Також не випала нам Швеція. Обидва варіанти з британськими суперниками мали вигляд найбільш сприятливих і жереб повернувся до України обличчям: саме Шотландія та Вельс із сіяних збірних потрапили до нашого квартету.
Єдиний мінус – обидва матчі «синьо-жовті» гратимуть у гостях. Спершу в Шотландії, а якщо переможуть – то у Вельсі чи Австрії в залежності від результату іншого півфіналу у нашому квартеті. Перший матч заплановано провести 24 березня, а фінал – 29 березня 2022 року.
Збірна Шотландії. Історія
Збірна Шотландії з футболу – одна з двох найстаріших у світі. Саме між Англією та Шотландією відбувся перший футбольний матч між національними командами. Сталося це у листопаді 1872 року. Гра завершилася нульовою нічиєю. Аж до 1929 року шотландці не виїздили за межі британських островів і грали товариські матчі тільки із сусідами – Ірландією, Англією та Вельсом.
Утім, у довоєнних чемпіонатах світу команда участі не брала через світоглядні розбіжності із ФІФА щодо статусу футболістів-професіоналів та аматорів. І тільки у 1949 році Шотландія наважилася взяти участь у кваліфікації до ЧС-1950. Щоправда, для британців зробили окремий відбір – два учасники мали пройти за результатами внутрішнього чемпіонату Великої Британії. Шотландці стали другими і мали право вирушати до Бразилії, але відмовилися, заявивши ще до старту, що поїдуть, лише якщо виграють домашній турнір. Але випередити Англію не вдалося.
У 1954 та 1958 роках «тартанові» нарешті зіграли у фінальній частині чемпіонатів світу. Особливого успіху не здобули – 1 нічия і 5 поразок і завершення виступів на груповому етапі. Далі було три пропущених чемпіонати (команда не долала відбірковий етап), а з 1974 по 1990 шотландці п’ять разів поспіль пробивалися до фіналів. Утім, жодного разу не виходили з групи, здобувши за цей час тільки 4 перемоги при 8 поразках.
Останній на сьогодні вихід на чемпіона світу в активі збірної Шотландії 1998 року. У Франції на команду знову чекала невдача: нічия з Норвегією та поразки від Бразилії і Марокко, 4-те місце у групі та повернення додому. Наступні п’ть циклів команда не завойовувала путівки до фінальних частин ЧС.
На чемпіонати Європи Шотландія виходила тричі. Ще 11 спроб були невдалими, а перші два турніри збірна ігнорувала. Результат трьох найбільш успішних циклів – той самий, що і на чемпіонатах світу. У 1992, 1996 та 2020 роках шотландці здбули 2 перемоги при 5 поразках і залишали турніри вже на груповому етапі.
Збірна Шотландії 2021 року
У поточному році Шотландія провела 13 офіційних матчів. Навесні команда трьома матчами стартувала у кваліфікації до чемпіонату світу. Проти основних конкурентів – Австрії та Ізраїлю британці зіграли унічию, а збірну Фарерських островів прогнозовано розгромили із рахунком 4:0.
На Євро-2020 Шотландія виглядала по-бойовому, але безхитрісно. Команда програла Чехії (0:2) та Хорватії (1:3) і зіграла унічию з Англією (0:0). На груповому етапі все і завершилося.
Осінню частину відбору до ЧС Шотландія почала з поразки від непереможної на той час Данії (0:2), а далі видала серію із 6 поспіль перемог. При цьому лише в одному з них команда пропускала голи – перемога 3:2 над Ізраїлем. Решта перемог були сухими, але не легкими – лише 1:0 – над Молдовою та Фарерськими островами та ще раз над Молдовою (2:0).
Також обіграли «скоти» і безпосередніх конкурентів – Австрію (1:0) та Ізраїль. В останньому турі була ще й перемога над Данією – 2:0. Той матч уже не містив інтересу для данців, які достроково вибороли перший рядок у таблиці. Але факт залишається: Шотландія стала єдиною збірною, яка не лише відібрала у Данії очки, але і забила їй гол. До того данці виграли усі 9 матчів кваліфікації, не пропустивши у них жодного разу.
Воротарі збірної Шотландії
У 13 матчах 2021 року за Шотландію зіграло два голкіпери. Навесні і на Євро основним був Девід Маршал із англійського клубу Дербі Каунті (Чемпіоншип), проте після чемпіонату Європи 36-річний ветеран завершив кар’єру у національній збірній. Тому його місце зайняв… 38-річний Крейг Гордон із шотландського клубу Хартс.
Дублери у нього – з мінімальним досвідом у збірній: 34-річний Джо Маклафлін із Рейнджерс має у кар’єрі 2 гри за «тартанових», а 29-річний Сандер Кларк (Сент-Джонстон) і 25 річний Лаєм Келлі (Мазервелл) ще не дебютували на такому рівні.
Захисники збірної Шотландії
У цій ланці – дві головні зірки нинішньої збірної Шотландії: 24-річний Кіран Тірні з лондонського Арсенала і 27-річний Ендрю Робертсон з Ліверпуля. Це гравці найвищого класу – обидва входять до топ-10 у світі на своїй позиції за потенційною вартістю. Тірні оцінений у 32 мільйони євро, а Робертсон удвічі дорожче – 65 млн.
Проблема лише в тому, що обидва – ліві захисники і щоб не залишати когось на лавці, головний тренер Стів Кларк практикує схему з трьома центральними захисниками і двома латералями, які діють від своїх до чужих воріт. Робертсон – капітан команди і альтернативи ліфому фланзі для нього немає. Він зробив три асисти партнерам по збірній у 2021 році. Гравець Ліверпуля виходив у стартовому складі у 12 матчах із 13 цього року. Ще раз його заміняв Тірні.
Натомість сам Тірні за наявності Роберстона на полі грає одного з трьох захисників. Поруч найчастіше виходили 26-річний Джек Гендрі з бельгійського Брюгге та 30-річний Грант Генлі з англійського Норвіча. Це оптимальна трійка. Для під страховки є 30-річний Лієм Купер з англійського Лідса, 25-річний Скотт Макенна з англійського Ноттінгем Форест (Чемпіоншип) та 25-річний Джон Суттар із шотландського Хартса. Також сюди іноді опускається номінальний опорний півзахисник – 24-річний гравець Манчестер Юнайтед Скотт Мактомінай. Він по 4 матчі в старті виходив як у центрі захисту, так і у опорній зоні цього року в матчах за збірну.
Правий фланг збірної Шотландії – темний ліс. Достатньо сказати, що у 13 матчах Стів Кларк використовував на цій позиції 7(!) гравців. У основі пробували трьох: 29-річного Стівена О’Доннелла з шотландського Мазервелла, 20-річного Натана Паттерсона з шотландського Рейнджерс і навіть 27-річного вінгера Раяна Фрейзера з англійського Ньюкасла. На заміни виходили 31-річний Пол МакГінн з шотландського Хайберніана, 30-річний Лієм Палмер з англійського Шеффілд Венсдей (Чемпіоншип), 23-річний Ентоні Релстон із шотландського Селтіка та його одноклубник 30-річний Джеймс Форрест. Основний вибір – між О’Доннеллом і Паттеросоном.
Півзахисники збірної Шотландії
Схема з п’ятьма гравцями у захисті виключає наявність класичних вінгерів у складі. Тож збірна Шотландії грає з трьома або чотирма хавбеками у центрі поля. В першому півріччі на поле зі стартових хвилин виходили три півзахисники і два форварди, але восени найчастіше на вістрі діяв один нападник, а замість другого трішки глибше діяв додатковий – атакувальний хавбек.
Найбільше матчів протягом року на цих позиціях провели 27-річний Джон МакГінн із англійської Астон Вілли (12 матчів у основному складі), 28-річний Каллум МакГрегор із шотландського Селтіка (9 матчів у основі) та 20-річний Біллі Гілмор із англійського Норвіча (8 матчів, але навесні він був травмований). При цьому МакГінн – найкращий бомбардир збірної цього року. На його рахунку 4 голи і 1 гольова передача.
Лише 5 матчів у основі провів 26-річний Раян Крісті з англійського Борнмута. Але це якраз той випадок, коли атакувальний хавбек забирає місце в основному складі у другого форварда. На таку схему збірна Шотландії перейшла у другому півріччі, тож більше матчів Крісті і не міг зіграти.
Замінювати когось із цього квартету можуть вже згадуваний Мактомінай (якщо не грає у центрі оборони), або 29-річний Стюарт Армстронг із англійського Саутгемптона.
Значно менше шансів у 29-річного Кенні Макліна (Норвіч, Англія), 22-річного Девіда Тернбулла (Селтік, Шотландія), 22-річного Льюїса Фергюсона (Абердін, Шотландія) та 30-річного Джона Флека (Шеффілд Юнайтед, Англія, Чемпіоншип). Усі вони провели по декілька матчів за збірну цього року, але тільки Маклін пару разів виходив у основному складі.
Форварди збірної Шотландії
Нагадаємо, до Євро (включно з турніром) Шотландія грала з двома центральними форвардами. Майже завжди це були 25-річний Че Адамс із англійського Саутгемптона (3 голи і 2 асисти) та 26-річний Ліндон Дайкс із Чемпіоншипа, де він грає за англійський КПР (4 голи).
Восени вони вже грали по черзі, а у разі необхідності на підсилення гри попереду могли вийти дублери: 24-річний Кевін Нісбет із шотландського Хайберніана, 23-річний Джейкоб Браун зі Сток Сіті (Англія, Чемпіоншип) або 25-річний Олівер Макберні із Шеффілд Юнайтед (Англія, Чемпіоншип).
Хто ще може підсилити збірну
Серед величезної кількості шотландських футболістів по всьому світу є ще чимало кваліфікованих гравців, які у випадку форс-мажору здатні без проблем підмінити майже будь-кого з основи.
Варто згадати центральних захисників англійських клубів Мілволл та Ковентрі – Мюррея Волласа і Домініка Гаяма. Вони – основні у своїх командах другого за рангом англійського дивізіону. Так само основний у американському Колорадо Репідс і центрбек Денні Вілсон.
За спинами Робертсона і Тірні на лівому фланзі є 19-річний Аарон Гікі з італійської Болоньї і 32-річний Метт Рітчі з англійського Ньюкасла. Теж основні у своїх командах.
У центр поля до збірної можуть викликати Раяна Гоулда із Ванкувер Вайткапс, що виступає у американській МЛС, капітана Фулгема, який лідирує в англійському Чемпіоншипі, Тома Керні, Лаєма Гендерсона з італійського Емполі або Джеймса Макартура із англійського Крістал Пелес.
В атаці у разі необхідності зможуть допомогти Льюїс Морган (Інтер Маямі, США), Метт Філліпс (Вест Бромвіч, англійський Чемпіоншип), Джонні Рассел (Спортінг Канзас-Сіті, США) та Кріс Мартін (Брістоль Сіті, англійський Чемпіоншип).
Україна проти Шотландії. Як це було
Березневий матч між збірними Шотландії та України стане третім в історії протистоянь цих команд.
Восени 2006-го у відборі до Євро-2008 у Києві Україна перемогла Шотландію з рахунком 2:0. Голами відзначилися Кучер та Шевченко.
А за рік у матчі-відповіді Шотландія вдома взяла реванш – 3:1. Єдиний український гол на рахунку Шевченка. Тоді ані «тартанові», ані команда Блохіна не пройшли кваліфікацію, посівши відповідно 3-тє та 4-те місця у групі після Італії та Франції.