У Парижі 29 листопада 2021 року відбулася урочиста церемонія нагородження найкращих футболістів світу. Апофеозом став «Золотий м’яч», який журі усьоме віддало аргентинському форварду Ліонелю Мессі.

Чи заслужив Мессі нагороду

Ще задовго до церемонії очевидними були чотири фаворити: Ліонель Мессі (збірна Аргентини, Басрелона – ПСЖ), Жоржиньйо (збірна Італії, Челсі), Карім Бензема (збірна Франції, Реал) та Роберт Левандовскі (збірна Польщі, Баварія).

І це загалом адекватна оцінка рівня гри та здобутків за 2021 рік. Забігаючи наперед, зазначимо: ця четвірка і посіла перші чотири місця за результатами голосування. Проте все одно було чимало незадоволених.

Головна причина – перемога Ліонеля Мессі. І у критиків такого рішення є дві точки зору: аргентинець зовсім не заслужив бути першим і форвард ПСЖ провів хороший сезон, але було би справедливіше віддати нагороду іншому. Найчастіше звучали прізвища Левандовскі та Жоржиньйо. Розберемося по кожному пункту.

Чому Мессі заслужив

Не варто забувати, що «Золотий м’яч» – нагорода не стільки за рівень гри (Мессі дійсно вже не той, яким був ще 3-4 роки тому у піковій Барселоні), скільки за значення гравця для команди і за трофеї.

У Мессі в цьому році головним досягненням став довгоочікуваний титул чемпіона Південної Америки. Турнір Копа Америка збірна Аргентини не вигравала аж із 1993 року – дуже давно для однієї із найсильніших збірних світу. За цей час навіть Чилі двічі (!) вигравали, а Мессі – ні. Влітку він виправив ситуацію, привівши команду до золота.

Попередній рік для Мессі був дійсно не найкращим на клубному рівні – Барселона почала валитися, втратили Суареса, а управлінська криза і дострокові вибори президента клубу сильно вдарили як по команді, так і по окремим гравцям. Але вже зі старту 2021 року Ліонель Мессі знову став лідером цієї кризової команди і ледь не витягнув її на вершину Примери.

Перехід у ПСЖ був драматичним, проте на новому місці форвард швидко адаптувався і продовжує бути зіркою першої величини. У Лізі чемпіонів – 3 голи у 4 матчах. У чемпіонаті – 1+3 у 7 матчах, де і без нього є кому забивати.

Чому не заслужили інші

Дійсно, і Бензема, і Левандовскі, і Жоржиньйо провели прекрасний рік, але у жодного з них не було чогось такого, щоб бути беззаперечним фаворитом у боротьбі за «Золотий м’яч».

Бензема – занадто токсичний персонаж, який вже кілька років не можу відмитися від скандалу із шантажем партнера по збірній. І прощення головного тренера французів та повернення форварда до національної команди не змінили таке ставлення з боку міжнародної спільноти. До того ж, Реал не дістався до фіналу Ліги чемпіонів, а Франція вилетіла з Євро від Швейцарії.

Головні козирі Жоржиньйовиграна Ліга чемпіонів і золота медаль чемпіонату Європи. Це бінго, яке стало би переможним для будь-якого… форварда на його місці. Проблема в підході, через який недійним обличчям найбільш престижної нагороди має стати футболіст, який забиває голи, а не руйнує атаки суперника. За останні 25 років гравці оборонного плану перемагали лише двічі – Модріч у 2018 році та Каннаваро у 2006-му. Та й, відверто кажучи, етнічний бразилець не був головною зіркою ані у складі «пенсіонерів», ані у складі «скуадри адзурри». Результат там давали інші.

Левандовскі – супербомбардир від футбольного бога, і якби France Football не скасував церемонію у 2020 році, поляк мав усі шанси стати переможцем. Але друге коло минулого чемпіонату форвард Баварії провів не краще, за Мессі а його команді вибула з Ліги чемпіонів у чвертьфіналі. Про збірну Польщі і говорити немає чого.

Найкраще – порівняти здобутки Мессі і Левандовскі у 2021 році. Результативність за клуб у національному чемпіонаті (гол плюс пас) – 42:35 на користь поляка. Результативність за збірну (гол плюс пас) – 15:14. Не така вже і велика перевага. Натомість у Мессі – один з трьох головних трофеїв року у світовому футболі, а у Левандовскі – жодного.

Хто після лідерів

Отже, перша десятка найкращих футболістів за версією France Football та журналістів з усього світу за 2021 рік має такий вигляд:

1. Ліонель Мессі (Аргентина, Барселона – ПСЖ)

2. Роберт Левандовскі (Польща, Баварія)

3. Жоржиньйо (Італія, Челсі)

4. Карім Бензема (Франція, Реал)

5. Нголо Канте (Франція, Челсі)

6. Кріштіану Роналду (Португалія, Ювентус – Манчестер Юнайтед)

7. Мохамед Салах (Єгипет, Ліверпуль)

8. Кевін де Брюйне (Бельгія, Манчестер Сіті)

9. Кіліан Мбаппе (Франція, ПСЖ)

10. Джанлуїджі Доннарумма (Італія, Мілан – ПСЖ)

Найкращим голкіпером року визнано Джанлуїджі Доннарумма. Найкращим форвардом – Роберт Левандовскі  Найбільше балів серед захисників (окремої нагороди не існує, але тим не менш) набрав італієць Джорджо К’єлліні. Він – 13-й. Після ще двох форвардів – норвежця Ерлінга Голанда і бельгійця Ромелу Лукаку.

Жіночий «Золотий м’яч» отримала Алексія Путельяс із Барселони, а найкращим  молодим футболістом 2021 року визнано хавбека Барселони Педрі.