Зимове трансферне вікно у більшості країн позаду. Воно закрилося протягом першого тижня лютого і серед серйозних винятків хіба що Україна, де можливість перекупити контракт триватиме аж до кінця зими.
Але головні переходи у Англії, Іспанії, Італії, Німеччині, Франції та Португалії з Нідерландами, вже відбулися. Згадаємо топ-10 найбільш дорогих і знакових переходів футболістів цією зими сезону 2021/22. Спойлер: серед них є і українець.
Вут Веґгорст (Вольфсбург – Бернлі), 14 млн
Аутсайдер АПЛ втратив свого головного форварда (про це – нижче), але миттєво зорієнтувався та віддав половину вирученої суми за одного з найкращих бомбардирів Бундесліги. У Німеччині майже двометровий голландець забив за три з половиною сезони 59 голів і тепер спробує витягнути з дна «Бернлі».
Початок вийшов не найкращим – Вут Веґгорст за 90 хвилин проти такого самого невдахи сезону – Вотфорда – завдав два безрезультативні удари і отримав досить низьку оцінку – 6,6 бали від платформи whoscored. Якщо не забивати «лосям» з їхньою жахливою обороною – то кому?
Кевін Тріпп’єр (Атлетіко – Ньюкасл), 15 млн
Восени до ще одного англійського аутсайдера – Ньюкасла – прийшли арабські інвестори. АПЛ дала згоду на продаж клубу, і «сороки» миттєво стали одним з найбагатших клубів у світі. Можна було скуповувати зірок, зважаючи хіба що на правила фінансового «фейр-плей». І вже в перше трансферне вікно команда суттєво підсилалася, витративши більше 100 мільйонів євро на 4 новачків. Троє з них – у цьому рейтингу.
Кевін Тріпп’єр повертається до АПЛ через 2,5 роки і точно з претензією заграти не гірше, ніж свого часу в Тоттенгемі. Правий захисник уже дає результат – взяв участь у двох матчах своєї нової команди в АПЛ, і вона змогла у них пропустити тільки 1 гол і взяти 4 очки.
Віталій Миколенко (Динамо Київ – Евертон), 23,5 млн
Динамо нарешті продало одного зі своїх лідерів. Такого не було з трансферу Ярмоленка влітку 2017-го. А до АПЛ переходів не було вже два десятиліття – з часів Реброва та Лужного.
Віталій Миколенко поки що адаптується – відіграв лише у одному матчів з чотирьох в АПЛ (поразка 1:2, але одна з найкращих оцінок серед одноклубників). Краще справи йдуть у Кубку, де українця використовують в основному складі. Там лівий захисник збірної України вже долучився до двох перемог у третьому та четвертому раундах турніру.
Юрі Альберто (Інтернасьональ – Зеніт), 25 млн
20-річний бразильський форвард у 2021 році забив у місцевій Серії А 12 голів у 33 матчах і додав ще 3 у 7 поєдинках в Кубку Лібертадорес. Не вражаюча статистика, проте Зеніт віддав за гравця 25 мільйонів євро. Це на 21 мільйон більше, ніж команда отримала за перехід свого лідера атак Азмуна в Баєр. Але хто там у «Газпромі» рахує гроші? Виправданість трансферу Юрі Альберто можна буде зрозуміти хіба що навесні, коли поновиться сезон у РПЛ.
Люка Дінь (Евертон – Астон Вілла), 30 млн
Через конфлікт із головним тренером Бенітесом, французький захисник вимушений був спочатку поступитися позиціями в основному складі (саме для того аби замінити Діня у клубі й купували Миколенка), а потім і взагалі піти з команди. І принести команді навіть більше, ніж витратили на українця.
Правда, слідом за ним команду залишив і сам Бенітес, який не зумів витягнути «ірисок» з ігрової ями. Але то вже не клопіт француза. Люка Дінь зараз у команді з Бірмінгему, де вже взяв участь у двох матчах. Символічно, що у другому з них він вийшов на поле проти Евертона і відзначився гольовою передачею на Буендію, який забив єдиний у цій грі гол. 1:0 – чудова сатисфакція для француза.
Кріс Вуд (Бернлі – Ньюкасл), 30 млн
Форвард збірної Нової Зеландії покликаний вирішити проблеми Ньюкасла в атаці. Команда у 21 турі забила 21 гол. Гірше – тільки у трьох учасників АПЛ у цьому сезоні. Щоправда, Кріс Вуд також не виблискував, м’яко кажучи: у 17 матчах за Бернлі він відзначився тише тричі, але тепер у нього будуть партнери вищі класом.
А те, що Вуд вміє забивати – пам’ятають усі. Чотири поспіль сезони в АПЛ він за сезон забиває 10+ голів. Та і за нову команду форвард почав обнадійливо. Поки не забивав, але за два матчі завдав 6 ударів у площину воріт суперників, та віддав дві передачі, які партнери мали завершувати влучними ударами. Проте не склалося.
Бруно Гімараеш (Ліон – Ньюкасл), 41,2 млн
Ще один дуже потужний трансфер для Ньюкасла, який намагатиметься навесні видряпатися із зони вильоту ближче до середини турнірної таблиці. У чемпіонаті Франції Бруно Гімараеш був головною дійовою особою центру поля – він однаково успішно відпрацьовував у обороні та роздавав шикарні паси на партнерів, зробивши 4 результативні передачі у чемпіонаті та 2 – у Лізі Європи.
Він ще не дебютував за нову команду, проте мало хто сумнівається, що 24-річний бразилець виведе «сорок» на новий рівень і дозволить уникнути пониження у класі.
Луїс Діас (Порту – Ліверпуль), 45 млн
Поки Садіо Мане боровся за золоті медалі Кубку Африки у складі збірної Сенегалу (а потім святкував перемогу), у Ліверпулі придбали для нього конкурента. За Порту Луїс Діас у поточному сезоні забив 14 голів у 18 матчах, а за нову команду поки не дебютував.
Заплатили за новачка зовсім не захмарні гроші, як для неймовірного дриблера, якого порівнюють з Неймаром. Справа у тому, що справжній цінник на колумбійського лівого вінгера – від 70 мільйонів та вище, але Порту опинився на межі порушення правил фінансового фейр-плей і мав погасити борги до 31 січня. Ліверпуль вчасно вийшов на фінальну стадію переговорів щодо футболіста, якого вели кілька років, і сторгувався за 45 мільйонів. Ще 15 можуть піти у Португалію в вигляді бонусів
Ферран Торрес (Манчестер Сіті – Барселона), 55 млн
Правий вінгер збірної Іспанії пішов з рідної Валенсії до Гвардіоли півтора роки тому. І відразу ж видав дуже хороший сезон як для дебютного року – 7 голів та кілька результативних передач у АПЛ при тому, що через ротацію зіграв Ферран Торрес трохи більше третини максимально відведеного у чемпіонаті часу – 1300 хвилин або 14,5 повних матчів із 38.
У новий чемпіонат він вже входив не дублером Ріяда Мареза, а гравцем основи, зробив дубль у ворота Арсенала, але потім зароби перелам стопи і більше за Манчестер Сіті вже не грав, адже ледве залікувавши травму, перейшов у Барселону, де Хаві ліпить нову команду. Торрес уже важливий камінь цього будівництва – у обох зіграних матчах він відзначився гольовими передачами на партнерів, а каталонці нарешті здобули дві поспіль перемоги. Лише вдруге в сезоні.
Душан Влаховіч (Фіорентина – Ювентус), 81,6 млн
Височенний 22-річний серб мав стати одним із найбажаніших форвардів наступного літа. Гроші в гаманці вже перераховували Тоттенгем, Арсенал та Атлетіко. Ходили чутки навіть про Баварію та Барселону, але тут на арену вийшов Ювентус і найкращий бомбардир Серії А, який у грудні повторив рекорд Кріштіану Роналду, забивши 33 голи за рік, «упав у обійми» туринців.
Тіфозі Фіорентини лютують – стосунки між клубами можна описати словом «ненависть», але при цьому за 30 останніх років із Флоренції в Турин переїхало чимало лідерів «фіалок»: Баджо, К’єлліні, Мікколі, Бернардескі, К’єза та інші. Вболівальники готові пробачати гравцям клубу усе, але не трансфер до Ювентуса. А тут – головна зірка обирає головного ворога. Біля тренувальної бази та стадіону клубу після появи перших чуток про трансфер з’явилися плакати, де найбільш цензурними словами на адресу Душана Влаховіча були «зрадник», «циган» та «лайно». У соцмережах йому погрожували вбивством, але сербський форвард не знітився і забив гол у першому ж своєму матчі за «Стару Синьйору». Далі буде?