u21-1_3.webp (216.3 Kb)
Команда Руслана Ротаня знову не вражає, але час ще є.
u21-1_3.webp (216.3 Kb)
Поки національна збірна України розпочинала офіційний новий цикл – відбір до чемпіонату світу 2022 року – молодіжна команда брала участь у міжнародному товариському турнірі. І… посіла у ньому останнє місце.
Руслан Ротань, який провалив попередній відбірний цикл з командою футболістів, що народилися у 1998 році та пізніше. І це при тому, що в його розпорядженні було покоління чемпіонів світу у своєму віці.
Втім, тренерський штаб зберіг свої місця і тепер буде вирушати у новий відбір. У вересня розпочнеться кваліфікація до молодіжного Євро-2023. А поки що – команда готується до цих стартів.
Перший млинець – останнє місце
u21-1.webp (201.66 Kb)
У березні збірна України віком до 21 року нового скликання зібралася вперше і вирушила до Туреччини аби взяти участь у традиційному міжнародному турнірі Antalya Сup. Серед його учасників було 6 команд і жодного гранду. Навпаки – всі суперники номінально нижчі за класом: Болгарія, Північна Македонія, Казахстан, Узбекистан, Словаччина. Але, зігравши три матчі (такий регламент турніру), команда Ротаня посіла останнє місце.
У Туреччині українці програли Болгарії (1:2) та Словаччині (2:3) і поділили очки зі збірною Узбекистану (1:1). Усі інші команди хоча би раз перемогли і випередили синьо-жовту збірну.
Склад – далеко не найкращий
u21-1_1.webp (172.03 Kb)
Участь у турнірі взяли усі 26 футболістів, яких Руслан Ротань викликав до лав збірної. Тобто, шанс проявити себе отримав кожен. Але з огляду на товариський статус турніру і бажання переглянути якомога більшу кількість виконавців, тренери жодного гравця не ставили у стартовий склад більше двох разів. А голкіпери взагалі провели по одному повному поєдинку. Загалом у всіх трьох матчах у Туреччині лише 10 футболістів взяли участь у всіх трьох матчах (в основі чи вийшли на заміну).
Найбільшим було представництво донецького Шахтаря – 4 гравців (а якщо рахувати з тими, кого орендував Маріуполь – то взагалі 8). Дніпро теж делегував 4 футболісти, київське Динамо та львівський Рух – по 3, донецький Олімпік – 2. Також своїх учасників мали Ворскла, Зоря, Колос, першолігоський Чорноморець та дві іноземні команди – чеське Динамо та латвійська Валмієра. Голами відзначилися Назаренко з Дніпра, Бражко з Динамо та гірники Мудрик і В’юнник.
Значної кількості людей, які би точно були в основі, збірна не дорахувалася. Серед тих, хто народився 2000 року чи пізніше є вже чимало гравців, що мають регулярну ігрову практику у командах УПЛ і навіть виступають за національну збірну. Але багатьох з них не вдалося залучити. Хтось травмувався, хтось якраз більше знадобився Андрію Шевченку, а деяких легіонерів до команди не залучили через проблеми з подорожами в умовах пандемії.
Воротарі молодіжної збірної України
vorotari_do_21.webp (366.23 Kb)
У Туреччині за збірну по одному матчу провели три голкіпери: Андрій Чекотун (Олімпік), Микита Турбаєвський (Шахтар) і Миростав Зновенко (Дніпро).
При цьому на цю позицію у Руслана Ротаня чи не найширший вибір. Зокрема, основний воротар Шахтаря Анатолій Трубін вирушив до національної збірної і навіть дебютував за неї у матчі проти Казахстану. Також минулого сезону ще до команди 1998 року народження і молодших викликався (але так і не грав) динамівець Руслан Нещерет, який вже зіграв у Лізі чемпіонів проти Барселони і заслужив чимало позитивних відгуків.
Минулого року прогримів юний школяр з Ворскли Павло Ісенко, який виграв серію пенальті у кубковій грі проти Маріуполя і вивів полтавчан у фінал Кубку України. А ще цього сезону досвід виступів у Прем’єр-лізі отримали Артем Малиш з Інгульця та В’ячеслав Борисенко з Олександрії. У першій лізі (з шансами вийти до УПЛ) стабільно грають Андрій Артим з Агробізнеса, Данило Варакута з Чорноморця та Максим Коваленко з Металіста.
За кордоном виступають Артем Одинцов (угорська Кішварда), Ярослав Мейхер (іспанський Логроньєс) та Дані Жуніор Лтайф (іспанська Альмерія).
Центральні захисники молодіжної збірної України
centralni_zahisniki_do_21.webp (371.02 Kb)
Основна пара центрбеків – Ігор Снурніцин з Олімпіка та ще один вихованець цього клуба майже 2-метровий Максим Таловеров, який два роки тому переїхав до Чехії і зараз виступає за середняка елітного дивізіону – Динамо з Ческе-Будейовіце. Обидва гравці – основні у своїх командах, що дуже важливо для молодіжних збірних.
Але на Antalya Сup тренерський штаб зробив ставку на іншу пару: київського динамівця Володимира Бражка та Олексія Сича з Руха. Перший поки не грав у Прем’єр-лізі, а другий провів на такому рівні усього 4 матчі – 2 у минулому сезоні за Карпати і два – цього сезону. Кожен з них зіграв по одному матчу зі Снурніциним та Таловеровим відповідно, а потім парою вони вийшли на гру зі Словаччиною.
Звісно, що в ідеальному складі лінія захисту була би зовсім іншою. Центр оборони однозначно слід віддати іншій динамівській парі – Олександру Сироті та Іллі Забарному. Але цих гравців до лав національної збірної вже залучає Андрій Шевченко. Більше того, Забарний вже відіграв по 90 хвилин проти Франції, Німеччини, Іспанії. Сирота поки не дебютував за головну команду країни, але вже має хороший досвід гри в УПЛ та єврокубках.
Існує і чимало запасних варіантів. Наприклад, зв’язки з УПЛ (Назарій Муравський з Маріуполя та Олександр Мельник з Олександрії – 9 матчів на двох в УПЛ) з першої ліги (Роман Дідик з Агробізнеса та Богдан Порох з Миколаєва – основні у своїх командах) чи з-за кордону (Алан Ауссі з білоруського Торпедо та Артем Вовкун зі словацького Міхаловце).
Флангові захисники молодіжної збірної України
flangovi_zahisniki_do_21.webp (386.73 Kb)
На правому фланзі у Туреччині спочатку зіграв Данило Семілет із Ворскли (2 матчі в УПЛ), але у двох наступних на цю позицію Ротань перевів номінального хавбека Данила Алефіренка із Зорі, який поки не грав за луганську команду на дорослому рівні.
Ліворуч більше ігрового часу отримав представник київського Динамо Костянтин Вівчаренко. Його вже залучали до зборів з першої командою як Михайличенко, так і Луческу. Його козир – універсалізм. Футболіст може зіграти як у центрі оборони, так і в півзахисті. Конкурент по збірній – Олександр Драмбаєв з Маріуполя. Орендований у Шахтаря гравець провів уже 7 матчів у Прем’єр-лізі цього року.
На флангах – варто придивитися до львівських Карпат. Команда нині ледь животіє у другій лізі, проте після фактичного банкрутства зберегла кількох молодих вихованців. Серед них – лівий захисник Роман Слива та правий захисник Владислав Мудрик. Вони були основними у збірній U-19. Також за збірну цього віку праворуч регулярно грали Петро Харжевський (Рух) та Артем Холод (Металіст).
А ще на цій позиції діє Олександр Скорко з Динамо, якого у лютому клуб заявив на матчі Ліги Європи проти Брюгге. Альтернативний вибір ліворуч – Максим Комарець із ФК Львів, який вже має досвід виступів у Прем’єр-лізі.
Півзахисники молодіжної збірної України
centralni_pivzahisniki_do_21.webp (385.5 Kb)
Оптимальна схема збірної – з трьома хавбеками у центрі поля. На Antalya Сup цей трикутник у різних матчах формували опорний півзахисник Дніпра Арсеній Батагов (2 гри, в першу чергу відповідає за оборону), центральний півзахисник Іван Желізко з латвійської Валмієри (2 гри, може зіграти і в опорній зоні) та атакуючий хавбек Маріуполя Артем Бондаренко (2 гри). По одному матчу провели Остап Притула з Руха та Георгій Судаков з Шахтаря. Також сюди з фланга переводили ще одного представника Маріуполя – Олега Очеретька.
Батагов у свої 19 років вже має за плечима 24 матчі в УПЛ. Вихованець Карпат Желізко належить чеській Карвіні, до основи якої поки не пробився, а тому у лютому на правах оренди перейшов до Валмієри. Бондаренко, який належить Шахтарю, але виступає в оренді показує чудовий футбол. У поточному сезоні за «азовців» у нього 7 голів у 16 матчах.
Судаков уже дебютував не лише в УП, де навіть гол забив, але й у Лізі чемпіонів та Лізі Європи. Притула – ще один вихованець Карпат – провів уже 9 матчів у поточному сезоні за Рух. Також на заміну виходив 17-річний атакувальний хавбек Дніпра Єгор Ярмолюк, якого вважають найталановитішим футболістом свого покоління і вже сватають у Європу – є чутки про Удінезе та Лейпциг.
centralni_pivzahisniki_do_21-2.webp (342.34 Kb)
Не зіграв у Туреччині через травму номінально основний опорний хавбек – Богдан Білошевський, права на якого належать Динамо. Він на правах оренди грає за Десну, отримав хороші відгуки від тренера чернігівської команди, провів два хороші поєдинки в УПЛ, але вибув з гри.
Більше на атаку працюють інші кандидати в збірну – динамівець Вікентій Волошин (6 голів та 3 передачі у юнацькій Лізі УЄФА) та Станіслав Сорокін з Колоса. Останній восени був у оренді в першій лізі, де у футболці Кременя забив 6 голів у 16 матчах і 2 рази асистував партнерам по команді. Взимку Колос повернув молодого таланта додому, але шансу в основі не дав. Тож поки у Сорокіна – 2 голи у 2 матчах за молодіжну команду.
Вінгери молодіжної збірної України
vingeri_do_21.webp (364.25 Kb)
У команді забагато правих вінгерів і лише один – лівий. Тому нерідко доводиться міняти гравців флангами, аби збалансувати цю ситуацію. Вибір номер 1 ліворуч – Михайло Мудрик. Найкращий дриблер українського футболу нарешті взявся за голову, повернув думки із соцмереж на футбол і провів хороший сезон в оренді у Десні (10 матчів), але взимку Шахтар повернув футболіста і не випускає його на поле.
У Туреччині він двічі виходив у основному складі, а ще раз його підмінив вінгер Дніпра Олександр Назаренко. У нього – стабільне місце у складі свого клубу – 17 матчів у поточному сезоні (4 голи) та 26 матчів у минулому (2+2 за системою гол плюс пас).
Праворуч вибір значно ширший: Максим Брагару з Чорноморця (гравець основи у клубі – 14 матчів, 3 голи у цьому сезоні), Олексій Кащук з Маріуполя (11 матчів у Прем’єр-лізі), ті самі Назаренко та Очеретько, який на турнірі встиг зіграти і у центрі полі я на правому фланзі атаки. А ще – Данило Кравчук із Ворскли (8 матчів і 1 гол у поточному сезоні).
vingeri_do_21-2.webp (353.75 Kb)
Але головного персонажа на цю позицію збірна не отримала. Чемпіон світу Георгій Цитаїшвілі (належить Динамо, грає в оренді за Ворсклу) по-перше травмований, а по-друге, все більше схиляється до того, щоб змінити футбольне громадянство і виступати за історичну батьківщину – за збірну Грузії.
Форварди молодіжної збірної України
forvardi_do_21.webp (361.38 Kb)
У матчах Antalya Сup усі центфорварди збірної по разу вийшли в основному складі. У першій грі це була пара Микола Кухаревич (Рух) – Владислав Супряга (Динамо). При цьому останній зміщувався на фланг. У другому матчі на вістрі діяв Євген Ісаєнко (Колос), а у третьому – Богдан В’юнник (Шахтар). Результативним ударом відзначився лише останній.
Супряга – явний лідер збірної. Влітку його активно торгували в Італію, проте футболіст залишився у Динамо і… потрапив у психологічну яму. Після гольової феєрії у попередньому чемпіонаті за Дніпро (15 голів у 25 матчах), форвард відзначився лише двічі на старті цього сезону і не забиває уже більше ніж пів року.
Кухаревич влітку переїде до чемпіонату Франції. Сподіваємося, його новий клуб Труа, який нині лідирує у другому дивізіоні, підвищиться у класі і форвард гратиме восени проти ПСЖ, Монако і Ліона, а не з Інгульцем чи Минаєм. Поки ж у нього 2 гола в сезоні на рівні УПЛ і стільки ж точних ударів минулого чемпіонату у Першій лізі.
Євген Ісаєнко пачками клав голи на рівні молодіжних команд. За дубль київського Динамо він забив 8 голів у минулій першості, взявши участь у 16 матчах. Роком раніше за U-19 – 17 голів у 13 матчах, ще раніше на тому ж рівні – 17 голів у 22 матчах. Влітку, коли він пішов у оренду до Колоса, всі сподівалися, на його бомбардирський хист. Але, наразі маємо лише 13 матчів (більшість – виходи на заміну на кілька хвилин) і лише 1 гол. Втім, для збірної цього достатньо.
В’юнник вже засвітився у Прем’єр-лізі, де зіграв 78 хвилин у двох матчах і відзначився двома гольовими передачами. І навіть «понюхав» Лігу чемпіонів, вийшовши на заміну на 1 хвилин у виїзному матчі проти Реала.
Резерв у цієї збірної в лінії атаки ще є. Можна згадати Іллю Шевцова (належить Десні, грає за Інгулець), який забив 2 голи у нинішньому чемпіонаті. Або київського динамівця Владислава Ваната (6 голів за 7 матчів молодіжної команди нині і 19 голів у 13 матчах за U-19 рік тому). Ваната, до речі, вже залучав до тренувань з основою Луческу і хвалив його.
Але головні сподівання (крім пари Супряга – Кухаревич) від ще одного чемпіона світу. Данило Сікан у цьому сезоні має 2+2 у 13 матчах за Маріуполь, але наразі травмований.
Окремо – Ерік Шуранов
churanov_21.webp (67.38 Kb)
І головний резерв для підсилення команди – 19-річний Ерік Шуранов. Він – уродженець Німеччини і вихованець академії Нюрнберга, за який нині і виступає. На юнацькому рівні син українських мігрантів знищував суперників – у минулому сезоні забив 34 (!) голи у 15 матчах за U-19, а у поточному чемпіонаті на старті видав 7 голів у 3 поєдинках.
У підсумку фактично перестрибнувши через молодіжний рівень клубу (3 гри, 1 гол), Шуранов опинився у основній команді Нюрнберга, який зараз бореться за виживання у другій Бундеслізі. На дорослому рівні українець вже провів 6 матчів і забив гол у принциповому дербі. Схоже, виріс справжній талант, за яким ще кілька років тому пильнувала Баварія.
Втім, є одна проблема. За чутками, Шуранов нібито планує виступати за збірну Німеччини, хоча українські тренери про футболіста не забувають і запрошують на збори. За команди U-17 та U-18 форвард провів 5 матчів і забив у них 5 голів. Восени його запрошували в табір молодіжної збірної, проте на поле Ротань Шуранова так і не випустив.