111_u21_and_woman.webp (100.04 Kb)
Регламент нового чемпіонату України з футболу буде суттєво відрізнятися від минулого.
111_u21_and_woman.webp (100.04 Kb)
Вже у липні заплановано провести перший тур чемпіонату України з футболу серед команд Прем’єр-ліги. І до цієї дати учасники УПЛ повинні зробити два суттєві кроки – розпустити молодіжні команди U-21 і сформувати жіночі команди.
Історія змагань U-21
Перші 13 сезонів вітчизняні футбольні змагання проводилися за схемою, в якій не було місця більшості випускників спортивних шкіл. На дитячому рівні команди грали між собою, на дорослому було три професійні ліги, а от для юніорів, які не мали великого таланту і не могли відразу перейти з молодіжного футболу до рівня профі вікно виявлялося закритим.
Значна частина цих випускників пропала на рівня чемпіонатів області, де їх ніхто не міг побачити. А більш багаті клуби створили другі чи треті команди для таких цілей і заявляли їх до Другої чи навіть Першої ліг.
Наприклад у сезоні 1999/2000 у Першій лізі виступало відразу 4 команди з двійкою у назві (Динамо-2, Шахтар-2, ЦСКА-2, Чорноморець-2), а у Другій – аж 9 і плюс до них ще й Динамо-3.
Але спортивної мотивації у таких команд зазвичай не було. Динамо-2 не могло вийти до Вищої ліги і грати проти Динамо, а, наприклад, Оболонь-2, могла піднятися у Перш лігу лише за умови підвищення головної команди до елітного дивізіону. Іноді це провокувало скандали, адже немотивовані дублі могли зібратися і основним складом перемогти одного з конкурентів, а потім легко програти без лідерів іншому.
Перший молодіжний
288b15.webp (434.49 Kb)
У підсумку із сезону 2004/2005 Федерація футболу та ПФЛ вирішили проводити окремий турнір для молоді – чемпіонат дублерів. З літерою «Д» біля назви другі команди клубів Вищої ліги ще до створення УПЛ провели 4 чемпіонати. В усіх випадках чемпіонами ставали молоді «динамівці».
Після створення УПЛ дублі офіційно стали зватися молодіжними командами без усяких добавок до назв, але з позначкою U-21. За наступні 13 сезонів було визначено 12 чемпіонів (минулий сезон через коронавірус не було завершено). По 4 рази тріумфували кияни та «гірники». Інші 4 титули вибороли Карпати, Зоря, Маріуполь та Дніпро.
Також з 2012 року почали проводити чемпіонат для футболістів вікової категорії U-19. Тут тотальна перевага Динамо – 5 комплектів золотих нагород із 8. Двічі перемагав Шахтар і одного разу – Металіст.
Нові правила
kolos.webp (204.62 Kb)
Втім, футбол молодшає і сидіти до 21 року (а по факту і до 22-23, оскільки вік рахують не фактичний, а на 1 січня року, в якому стартує першість) – це вже занадто. Турнір вже не настільки потрібний, як колись, тому з наступного сезону 2021-22 український футбол повертається до перевіреної практики з виступами дублів у нижчих дивізіонах.
Планується, що три призери чемпіонату – Динамо, Шахтар та Зоря – за бажання зможуть заявити свої молодіжні команди у Першу лігу. Решта учасників УПЛ – у Другу. Так клуби вирішать відразу кілька проблем. Як мінімум, зекономлять кошти і дадуть молоді ігрову практику на дорослому рівні, а не проти таких самих юнаків.
Дозвіл заявляти молодіжні команди – не обов’язок. Зокрема, представники Зорі, Олімпіка та Олександрії вже чітко дали зрозуміти, що не будуть грати у Першій або Другій лігах. Натомість для Динамо і Шахтаря це може стати чудовою нагодою перевірити молодь у матчах проти дорослих футболістів. Не завжди ж у Маріуполь (як це робить Шахтар) або Чорноморець (як планує Динамо) по 10-15 гравців у оренду відправляти.
При цьому чемпіонат у віковій категорії U-19 залишається. І на нього будуть розповсюджені деякі правила, які раніше стосувалися U-21. Наприклад, планується дозволити участь у матчах молодіжок кількох гравців старшого віку. Також, швидше за все, буде спільна заявко дорослої команди і молодіжної. Тобто, молодь в необмеженій кількості може бути залучена до матчів основи. А от з дублями – тими, що будуть грати у Першій та Других лігах, очікується роздільна заявка.
Жіночий футболі для УПЛ
img_6937_2021-04-02.webp (76.66 Kb)
Оскільки в одному місці для клубів УПЛ зробили послаблення, то з іншого – навантажили обов’язком створити у структурі жіночу команду. Нове правило має почати працювати вже зі старту сезону 2021-22, але воно пом’якшене поправкою про чотирирічний перехідний період.
Тобто, аби не порушити існуючу систему жіночого українського футболу (є Вища ліга і Перша), клуби УПЛ не зобов’язані відразу заявлятися на загальноукраїнські дорослі змагання. Достатньо буде мати угоду з ДЮСШ чи якимись приватними закладами, які навчають дівчат грати у футбол. Але вже перед сезоном 2025-2026 усі жіночі команди мають бути заявлені на Вищу лігу.
Наразі у двох лігах жіночого футболу учасницями вважаються 20 команд – по 10 у кожній. «Вважаються», бо «Луганчаночку» у Першій лізі виключили зі змагань.
Серед учасниць – три команди, які є частиною футбольних клубів, чиї чоловічі колективи грають в УПЛ. Це Маріуполь (4-те місце у Вищій лізі після 1-го кола), Колос (лідери Першої ліги) і Львів-Янтарочка (один з аутсайдерів Першої ліги), яка має партнерську угоду з ФК Львів.
Також у жіночому чемпіонаті грають команди Києва (Атекс або ОКІП могли би стати партнером Динамо) та Чернігова (Юність-ШВСМ може вирішити проблеми Десни). Є потенційні команди і для співпраці з клубами, які претендують на вихід до УПЛ цього сезону. Луцька Волинь представляє ту саму область, що і Ладомир з Володимира-Волинського, у Металіста є відразу три потенційні харківські «подружки» з назвою Житлобуд, а рівненський Верес і костопільську Родину розділяють лише 36 кілометрів.
А Зоря вже навіть домовилася із землячками і «пригріла» Кобру. Тобто, уклала угоду з командою, яка носить таку назву і виступає у Першій лізі жіночого чемпіонату. Вона представляє селище Білокуракине Луганської області.
Хто в пошуках пари
zhytlobud-1-karpaty.webp (122.1 Kb)
Частина клубів УПЛ вирішила зосередитися на дитячому футболі – вочевидь з прицілом на 2025 рік. Якщо є можливість не форсувати події – то чому би і не потягнути час? Серед них – Шахтар, який вже має групу для дівчат, Дніпро, який набирає таку саму групу, та Рух, де уклали угоду з… тернопільською ДЮСШ. Напевне, в Одесі знайдеться дитячий колектив і для Чорноморця, який бореться за вихід до УПЛ.
Хитріше вчинили у полтавській Ворсклі – підписали угоду про співпрацю з одним із харківських Житлобудів. Так, це інша область, але регламент не забороняє, а відстань між містами невелика – вистачить півтори години на авто.
Набагато складніше усе у провінційних команд УПЛ – Олександрії, Інгульця, Агробізнеса (якщо команда здобуде путівку до Прем’єр-ліги на наступний сезон), а також у донецького Олімпіка. Враховуючи те, що «олімпійці» базуються у Києві, то найпростішим варіантом для них буде угода з якоюсь столичною ДЮСШ. А от іншим доведеться викручуватися і, вочевидь, обирати шлях Ворскли.
Кропивниччина межує з Миколаївською та Черкаською областями, де є жіночі команди Вищої ліги (Ніка та Пантери). А Волочиськ не так вже й далеко від Вінниці, де в елітному дивізіоні грає ЕМС-Поділля. Варіанти є.