Донецький Шахтар розпочинає боротьбу за вихід до групи Ліги чемпіонів 2021/22.

Головний клубний футбольний турнір Європи вже триває кілька тижнів. Але лише зараз інтерес до нього в українських вболівальників стає підвищеним, адже у боротьбу включається віце-чемпіон України.

Матч Генк – Шахтар стане міжнародним дебютом на такому рівні для нового головного тренера гірників де Дзербі. Але не для більшості футболістів зі складу команди. Як би там не було, але Ліга чемпіонів для України у сезоні 2021/22 обіцяє бути цікавою. Тож час познайомитися з першим суперником на шляху до групового етапу.

Генк. Історія

Сьогоднішній суперник Шахтаря – достатньо молодий клуб. Він з’явився у 1988 році, коли дві місцеві не надто успішні команди Вінтерслаг (команда-ліфт, аутсайдер елітного дивізіону) і Тор (середняк другого дивізіону) вирішили об’єднатися. До середини 90-х новий клуб не вражав і повторював історію Вінтерслага – піднімався у вищий дивізіон, надовго на затримувався і вибував, аби перемогти у першій лізі і повернутися.

Але потім почалася нова ера, яку пов’язують з головним тренером Еме Антунісом (майбутній тренер збірної Бельгії). Під його керівництвом Генк виборов путівку до Жюпіллер-ліги і відтоді не покидав її. Для початку команда фінішувала на високому для себе 8-му місці, а потім два роки поспіль вигравала спочатку срібні медалі, а потім і золоті, ставши чемпіоном у сезоні 1998/99.

Після Антуніса було два роки посередності, але потім Генк знову здивував, ставши вдруге чемпіоном Бельгії у сезоні 2001/02. Після цього команда прописалася остаточно серед лідерів бельгійського футболу. Відтоді і досі Генк лише 6 разів за 20 сезонів фінішував за межами топ-6 і жодного разу – за межами топ-10. За цей час було ще два чемпіонські титули (2011 і 2019), два срібла (2007 та 2021) і дві бронзи (2005 та 2012).

Найкращі футболісти Генка

Особливо успішним був склад 2009-2011 років, де головними талантами були молоді Тібо Куртуа і Кевін де Брюйне. Обох з інтервалом у рік купував Челсі, а нині вони є лідерами Реалу і Манчестер Сіті відповідно.

Проте і в інші роки академія клубу працювала чудово. Починаючи від зірки бельгійського футболу початку 90-х Люка Ніліса і, завершуючи, нинішніми гравцями збірної – Кастанем, Бентеке, Троссаром, Кастельсом, Дефуром і вже згаданими де Брюйне і Куртуа.

Крім того, для чималої кількості футболістів високого рівня Генк став чудовим трампліном для розвитку подальшої кар’єри. Як правило вони приходили не дуже відомими футболістами і після пари сезонів переходили до грандів. Цей шлях у різні часи пройшли Зокора (Тоттенгем, Севілья), Ндіді (Лестер), Кулібалі (Наполі), Саматта (Астон Вілла, Фенербахче), Меле (Аталанта), Берге (Шеффілд Юнайтед), Мілінковіч-Савіч (Лаціо), Бейлі (Баєр) і наш Руслан Малиновський (Аталанта).

Тренер Генка

Минулий сезон Генк завершив на 2-му місці, поступившись у чемпіонаті Брюгге. Також команда виграла Кубок країни. «Батько» цих успіхів – тренер Джон ван ден Бром, який очолив команду лише у листопаді, після того, як його попередник Єсс Торуп попросив керівництво відпустити його у рідний Кобенгафн. Новий тренер перейшов зі схеми у 3 захисники на розстановку 4-2-3-1 і завершення регулярного чемпіонату провів так собі: 10 перемог, 4 нічиї і 8 поразок.

А от на фінальній стадії, де у два кола (шість турів) змагалися 4 найкращі команди (Генк став якраз четвертим), підопічні ван ден Брома видали серію з 5 перемог і 1 нічиєї та фінішували на 2-му місці.

Основний склад команди добре простежується саме на цих 6 вирішальних матчах, а також фіналі Кубку Бельгії. І склад цей тренер дуже рідко змінює. Хіба що – вимушено.

Склад Генка: воротар і захисники

Основний воротар команди – Мартен Вандевурдт. За його спиною – лише два юні вихованці клубу Лейсен (19 років) та Шамбере (18 років).

Пара центральних захисників – колумбійці Джон Лукумі та Карлос Куеста. Останнього навесні часто підміняв американець Марк Маккензі. Він прийшов до Генка взимку, тому в основу почав потрапляти лише під завершення сезону. А нині навіть прописався у стартовому складі, оскільки і Лукумі, і Куеста місяць провели у розташування збірної Колумбії на Копа Америка і пропустили усю передсезонну підготовку.

Тож у перших трьох матчах сезону пара центрбеків виглядала незвично у порівнянні з минулим сезоном: поруч з Маккензі діяв літній новачок – молодий іспанець Муджаїд Садік, який прийшов із Депортіво.

Лівий фланг захисту забронював за собою мексиканець Херардо Артеага. Минулого сезону його іноді підміняв фін Уронен, але нині його продали, а на роль дублера взяли досвідченого але маловідомого норвежця Юкелрода.

Праворуч грав третій колумбієць у складі команди Даніель Муньйос. Але збірна, Копа Америка, пропуск підготовки… Поки що тут діє еквадорський захисник Пресіадо, але Муньйос вже навіть вийшов на заміну в останній грі, тож може зіграти і проти Шахтаря, У будь-якому випадку, склад команди у захисті буде максимально американським. А якщо обійдеться без Маккензі, то латиноамериканським.

Склад Генка: середня ланка

А от середня лінія – суто європейська. Пара опорних хавбеків незмінна: капітан команди Браян Хейнен і словак Патрік Грошовскі. Альтернатива для них – бельгієць Оєн та швейцарець Тома. Але грають вони нечасто, виходячи хіба що на заміни. А тепер ще прийшов і Ейтінг, орендований у Аякса.

Третій центральний хавбек грає трішки вище. У минулому сезоні це був норвежець Крістіан Торстведт (4 голи у 6 матчах на фінальному етапі), але весь липень він пропустив через травму коліна, тому тренер використовував на цій позиції новачка Майка Трезора, який повернувся додому з чемпіонату Нідерландів. Там хавбек видав за Віллем II у минулому сезоні 4+11 за системою гол плюс пас. А в новому клубі вже зробив два асисти у трьох матчах.

Склад Генка: атака

Атака – найпотужніша ланка Генка. У сезоні 2020/21 команда забила 82 голи – більше навіть, ніж чемпіон Бельгії. На флангах запалювали у минулому чемпіонаті і продовжують це робити зараз японець Юнія Іто (праворуч) і бельгієць конголезького походження Тео Бонгонда (ліворуч). У вирішальних 6 матчах минулої першості вони на двох забили 3 голи і віддали 7 результативних передач партнерам). Нині Іто поки мовчить, а Бонгонда вже забив 4 голи у перших трьох матчах сезону.

Запасні – молодий Лібомбе і досвідчений Пейнтсіл, який минулий сезон провів у оренді, граючи за турейцький Анкарагюджю. Виступив непогано, забивши 11 голів у чемпіонаті, а тепер повернувся до Генка для підсилення лави запасних.

Головний форвард Генка – нігерієць Пол Оньячу. У сезоні 2020/21 він забив 35 голів у 42 матчах і став найкращим бомбардиром чемпіонату. За чутками, його хоче придбати лондонський Арсенал, проте поки перемовини поставлені на паузу. Одна з причин – фінансова, а інша – шанс для бельгійців пробитися до групового етапу ЛЧ. Не вийде – можуть і продати гравця.

Тим більше, що для нього є заміна. Теж нігерієць Сіріл Дессерс. Він забив лише 7 голів у останньому сезоні, але і грав значно менше, ніж Оньячу, замінюючи співвтчизника по ходу гри. У новому сезоні Дессерс проявляє себе і як асистент, зробивши дві результативні передачі.

Ще один форвард – Одей. Він грав у оренді за французький Ам’єн, де відзначився 6 разів у матчах другого дивізіону.

Сучасний Генк

Сезон 2021/22 суперника Шахтаря розпочав не надто вдало. У матчі за Суперкубок Генк програв Брюгге з рахунком 2:3, забивши свій другий гол на останніх секундах. Також у компенсований час команда зрівняла рахунок (1:1) у першому турі нового чемпіонату проти Стандарта. Другий тур чемпіонату – домашня поразка 3:4 від середняка Остенде.

Втім, приводів панікувати в клубі не бачать – у всіх матчах Генк точно не був гіршим і володів ініціативою, проте бажаного не досяг. Частково – через невезіння, частково – через відсутність кількох лідерів (три з чотирьох захисників плюс центральний хавбек).

Склад Шахтаря

До Бельгії вирушила вся основа команди де Дзербі. Лише Артем Бондаренко тренувався індивідуально. Всі решта футболістів – готові вийти на поле без жодних застережень.

Основним склад Шахтаря у грі проти Генка, ймовірно, буде таким: Трубін – Додо, Марлон, Матвієнко, Ісмаїлі – Степаненко, Майкон, Алан Патрик – Педрінью, Траоре, Соломон.

Шахтар проти бельгійців

У 1995 році Шахтар вилетів з Кубку кубків після матчів з Брюгге (0:1 і 1:1). У 2002 історія повторилася. Тепер Шахтар і Брюгге зійшлися вже у кваліфікації до Ліги чемпіонів і двічі зіграли по 1:1. У серії пенальті краще діяли бельгійці.

Нарешті у 2004 році «гірникам» вдалося взяти реванш у синьо-чорних. Вдома Шахтар переміг з рахунком 4:1, а у гостях поділив з Брюгге очки (2:2). У 2009 році статистика вирівнялася. Шахтар перетнувся з Брюгге вже на груповому етапі Ліги Європи, виграв на виїзді (4:1) і втратив два очки вдома (0:0).

У 2016 році Шахтар нарешіт отримав у суперники інший бельгійський клуб – Андерлехт. Сталося це на етапі 1/8 фіналу Ліги Європи. Українська команда пішла далі, здобувши три перемоги (3:1 і 1:0).

Того ж року, але вже восени – в рамках нового сезону – «гірники» забили 10 голів у ворота Гента (5:0 і 5:3) на груповому етапі Ліги Європи.

Генк проти українців

Тут історія стосунків значно коротша. У 2013 році Генк грав у одній групі Ліги Європи з київським Динамо. У Києві бельгійці перемогли з рахунком 1:0, а вдома – з рахунком 3:1.

Де дивитися матч Генк – Шахтар

Матч Генк – Шахтар розпочнеться 3 серпня о 21:00 за київським часом. Трансляція матчу Генк – Шахтар запланована на каналі Футбол 1.

Ставки на матч Генк – Шахтар

Букмекери вважають фаворитом команду Шахтар. Зробити ставку на перемогу Генка можна з коефіцієнтом 2.99. Нічию оцінюють з вірогідністю 3.55. Ставка на те, що переможе Шахтар доступна з коефіцієнтом 2.39.

На прохід Шахтаря до наступного раунду шанси ще вищі – 1.38. Перемога Генка за підсумками двох матчів – 3.20.

Враховуючи проблеми Генка у захисті (навіть основним складом) і потужну атакувальну ланку обох команд, можна зробити ставку на тотал більше 3,5 голів з коефіцієнтом 2.55.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко