Футбольний сезон 2021/22 в Україні цього року стартує не з матчів чемпіонату чи Суперкубку, а з міжнародного поєдинку. У першому розіграші Ліги Конференцій на поле раніше за усі інші вітчизняні клуби на поле вийде полтавська Ворскла.
Підопічні Юрій Максимова дебютують у фінському містечку Куопіо матчем проти місцевого клубу. Про те, що це за Ліга Конференцій і про те, яким може бути матч КуПС – Ворскла, у нашому прев’ю.
Новий турнір
Ліга Конференцій – нововведення УЄФА, яке погодилося на вимоги грандів європейського футболу і нині намагається максимально далеко одне від одного розвести команди першої-другої величини з середняками та відверто посередніми клубами зі слабких у футбольному розумінні країн.
Але просто вигнати найслабших учасників єврокубків геть – не надто справедливо. До того, ж потрібно підтримувати широку географію участі команд. Вихід знайшли у створенні третього за рангом міжнародного турніру – Ліги Конференцій. Сюди потрапляють шості-сьомі команди з найсильніших європейського чемпіонатів, четверті-п’яті з умовних Португалії, Туреччини, Нідерландів та України (перші після топ-5) і призери найслабших першостей (від Словенії та Угорщини до Сан-Марино і Андорри).
Ще одна частина учасників – команди, які на ранніх стадіях вилітають з розіграшів перших етапів Ліги Європи і навіть Ліги чемпіонів.
Як наслідок – зріс рівень Ліги Європи, що і було однією з головних цілей УЄФА. Тож тепер другий за рейтингом турнір став трішки більш престижним, а натомість «бідні родичі» отримали непогану можливість боротися за єврокубки на третьому рівні футбольної клубної європейської структури. Всі задоволені.
Хто грає у Лізі Конференцій
Звісно, новий турнір є слабшим, ніж Ліга Європи минулих років, проте навіть за таких умов відбору серед учасників турніру є солідні команди. А ще ж їхній перелік поповниться за рахунок невдах наступних раундів Ліги Європи.
Прямо зараз у сітці Ліги Конференцій – англійський Тоттенгем (7-ме місце АПЛ), італійська Рома (7-те місце Серії А), французький Ренн (6-те місце Ліги 1), бельгійський Андерлехт, турецький Трабзонспор, нідерландський Феєноорд… А ще – Аустрія, Кобенгафн, АЄК та чимало інших середняків європейського футболу.
Україна представлена двома командами. З другого кваліфікаційного раунду стартує Ворскла, а з третього – Колос.
Схема Ліги Конференцій
Основний раунд нового турніру складатиметься з 32 команд, які у 8 групах (по 4 суперника у кожній) розіграють путівки до плей-офф. Прямо зараз ніхто місце у групі не заслужив. Туди автоматично потрапить 10 команд, які програють у останнього перед груповим етапом Ліги Європи і 22 ті, що пройдуть кваліфікацію безпосередньо в рамках Ліги Конференцій.
Цих попередніх етапів – чотири. Перший вже минув і на ньому припинили свій єврокубковий похід кілька відомих команд. Зокрема, угорський Фехервар з Іваном Петряком, боснійські Широкі Брег і Сараєво та інші. На другому етапі до учасників приєднується Ворскла. На наступному додасться ще й Колос.
Тож полтавчанам для виходу у груповий етап потрібно буде пройти трьох суперників, а ковалівцям – двох. Перший крок підопічні Юрія Максимова мають зробити вже у четвер, 22 липня у гостьовому матчі проти КуПС. За тиждень відбудеться гра-відповідь.
Команда КуПС
kuopio_palloseura.webp (125.79 Kb)
Повна назва суперника Ворскли – Куопіо Паллосеура. Друге слово означає щось на кшталт «спортивний клуб», який об’єднує, як правило, кілька видів спорту, а перше – назву міста. Таких команд у Фінляндії чимало: ТПС (Турун Паллосеура), РоПС (Рованіємі Паллосеура) і ВПС (Вааса Паллосеура) у перших двох дивізіонах і незліченна кількість у нижчих лігах.
КуПС існує з 1923 року і пережив кілька хвиль успіху. Перша припала на 50-і роки минулого століття. За десятиріччя команда двічі ставала чемпіоном, ще тричі – срібним чи бронзовим призером і тричі зупинялася за крок до п’єдесталу, фінішуючи четвертою.
Наприкінці 60-х КуПС виграв ще одне золото і Кубок Фінляндії, а у другій половині 70-х – ще два чемпіонські титули і три комплекти срібних нагород. Потому настала довга пауза, яка завершилася новою хвилею, що триває і понині.
У 90-х команда чимало сезонів провела в нижчих лігах, але починаючи з 2010 року вважається однією з найпотужніших сил у Фінляндії. За 11 останніх сезонів КуПС тричі поспіль виходив у фінал Кубку країни (2011, 2012, 2013), двічі ставав бронзовим призером Вейккаусліги (2018, 2020), двічі срібним (2010, 2017), вигравав Кубок Фінляндії (2021) і чемпіонат країни (2019).
Свіжі результати КуПС
Проти Ворскли Куопіо Паллосеура гратиме у статусі бронзового призеру чемпіонату і володаря Кубка. Перший титул команда оформила у листопаді минулого року (чемпіонат триває за системою весна-осінь), а другий – у травні 2021-го, обігравши у фіналі ХІК у серії пенальті.
У новому чемпіонаті, який саме добіг екватора, КуПС посідає проміжне 2-ге місце серед 12 команд. В активі «жовто-чорних» 8 перемог, 1 нічия і 3 поразки у 12 турах. Відставання від лідируючого ХІКа становить вже 6 очок.
У єврокубках КуПС стартував на етап раніше від Ворскли. У першому кваліфікаційному раундів фіни зустрічалися з вірменським Ноа. У Єревані господарі перемогли з мінімальним рахунком 1:0, але вдома нинішній суперник полтавчан взяв переконливий реванш – 5:0, забивши ще до перерви 4 голи.
Склад КуПС
kups_squad.webp (231.53 Kb)
Основний голкіпер команди – Віртанен, але він травмований, тож зараз на поле виходить його австрійський дублер Крейдт. Причому грає досить вдало – у 9 повних матчах цього сезону шість разів залишав свої ворота сухими. У тому числі – 5 із 6 останніх ігор у чемпіонаті.
Основний лівий захисник – Карільо з Венесуели. В центрі захисту діє португалець Діогу Томаш та гравець фінської молодіжної збірної Хямялайнен. Праворуч – ще одна пробоїна. Основний гравець на цій позиції – Саволайнен – отримав травму коліна, тож ого підміняє ветеран Тойвомякі. Усі захисники команди досить результативні. За першу половину року згадана вище п’ятірка забила 10 голів і віддала 6 результативних передач. Головна загроза у разі підключень до атаки йде від Діогу Томаша, який відзначився 6 разів у 18 іграх.
У центрі поля грає незмінне тріо. За оборону відповідають ганський легіонер Боатенг (пройшов академію Манчестер Сіті) і нащадок російських мігрантів Попович. На атаку працює Ніссіля. І робить він це досить успішно: 5 голів та 7 результативних передач у 20 матчах першого півріччя.
Праворуч на фланзі грає нігерієць Узочукву, але він номінальний оборонець, тож в атаці виглядає не дуже корисно. Чого не скажеш про лівого вінгера. Хаарала вже забив 6 голів у 20 матчах і це при тому, що пропустив результативний матч-відповідь своєї команди у першому раунді Ліги Конференцій. Його підміняв Хейнонен.
Центральний форвард у КуПС на полі один. По черзі цю роль виконують бразилець Рангель і нігерієць Удо. Кожен з них забив у матчі-відповіді проти Ноа (у старті вийшов африканець, а Рангель замінив його у середині другого тайму). Щоправда загалом вони не є надто результативними. Удо відзначився 2 рази у 8 матчах чемпіонату Фінляндії, а бразилець забив 1 гол у 7 поєдинках.
Історія протистоянь українців і фінів
КуПС 16 разів починав єврокубкові походи. У 11 випадках все завершувалося після першого ж матчу, двічі – після другого етапу і ще два рази команда вибивала двох поспіль суперників, але спотикалася на третьому.
Вперше це сталося у 2012 році, коли КуПС здолав Лланелі (Вельс) і Маккабі Нетанію (Ізраїль), але поступився турецькому Бурсаспору. Вдруге – минулого року. Тоді фіни вилетіли від норвезького Мольде у кваліфікації до Ліги чемпіонів і понизилися у Лігу Європи, де ледве не пройшли до групового етапу. Почергово перемогли братиславський Слован і литовську Судуву і з рахунком 1:3 програли румунському Клужу.
Проти українських команд КуПС грав один раз. У сезоні 1990-91 у матчах Кубку володарів Кубків команда навіть змогла відібрати вдома очки у київського Динамо (2:2), але програла на виїзді з рахунком 0:4. В обох матчах тоді по голу забили Саленко та Юран, вдома дублем відзначився Литовченко.
Крім цього Динамо перемагало у 1978 році Хаку (1:0 і 3:1), а у 1991-му – ХІК (1:0 і 3:0). Пізніше ХІК вилітав ще і від Чорноморця (2:2 і 0:2). Остання очна дуель представників двох країн відбулася аж 20 років тому. У 2001-му київський ЦСКА двічі по 2:0 обіграв Йокеріт. Тож маємо стовідсотковий результат: 5 успішних протистоять з 5 і лише 2 нічиї при 8 перемогах українців.
Хто гратиме за Ворсклу
image1.webp (85.16 Kb)
До Фінляндії Ворскла вилетіла у бойовому складі, який налічує 21 прізвище. Відсутній естонський новачок – центральний захисник Тамм, а також троє гравців, які влітку залишили Полтаву: Цитаїшвілі, Аліун і найкращий бомбардир Кулач.
Воротарі: Різник, Ткаченко, Ісенко.
Захисники: Чеснаков, Бондаренко, Пердута, Яворський, Якубу, Кушніренко.
Півзахисники: Луїзао, Кане, Пуцлін, Тілль, Скляр, Кравчук, Пешич, Челядін, Вакула, Коджові.
Форварди: Степанюк, Есеола.
Де дивитися матч КуПС – Ворскла
Гра КуПС – Ворскла у Лізі Конференцій пройде 22 липня у Куопіо. Початок матчу – о 19:00. Пряма трансляція запланована на каналі Футбол 2.
Матч-відповідь пройде 29 липня у Полтаві. У разі успіху Ворскла у наступному раунді зіграє проти переможця пари Астана (Казахстан) – Аріс (Греція).