Донецький Шахтар – за крок до групового етапу Ліги чемпіонів. Потрібно пройти одного суперника.
Настав час вирішальних матчів кваліфікації Ліги чемпіонів 2021/22. Із 32 команд-учасниць групового етапу ЛЧ відомі 26. Решту 6 путівок розіграють між собою 12 команд. Серед них – і донецький Шахтар.
Хто зіграє у Лізі чемпіонів
До групового етапу Ліги чемпіонів 2021/22 потрапляє 32 команди. Більшість вже відома. Це англійські Челсі, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед та Ліверпуль; іспанські Атлетіко, Реал, Барселона, Севілья та Вільярреал; німецькі Баварія, Лейпциг, Боруссія Д, та Вольфсбург; італійські Інтер, Мілан, Аталанта і Ювентус; французькі Лілль та ПСЖ; португальські Спортінг та Порту, бельгійський Брюгге, київське Динамо, нідерландський Аякс, турецький Бешикташ і Зеніт.
Решта 6 путівок дістануться переможцям протистоянь вирішального етапу кваліфікації:
Зальцбург (Австрія) – Брондбю (Данія)
Янг Бойз (Швейцарія) – Ференцварош (Угорщина)
Мальме (Швеція) – Лудогорець (Болгарія)
Шериф (Молдова) – Динамо (Хорватія)
Монако (Франція) – Шахтар (Україна)
Бенфіка (Португалія) – ПСВ (Нідерланди)
Перші поєдинки пройдуть 17-18 серпня, а матчі-відповіді – 24 та 25 серпня. Переможці підуть до ЛЧ, а невдахи вилетять до Ліги Європи.
Історія ФК Монако
Монако – не зовсім французький клуб. Він базується в однойменному незалежному князівстві, але виступає у чемпіонаті Франції. Футбольний клуб з’явився у 1924 році, а з 1930 року Монако запросили для участі у першій французькій професійній лізі. Надовго команда в еліті не затрималася і лише після Другої світової війни повернулася до вищого дивізіону.
Довгий час монегаски мали статус типового середняка і лише у сезоні 1959/60 здобули свою першу вагому перемогу – виграли Кубок Франції. А за рік Монако вперше в історії стало чемпіоном країни. У 1963-му було друге золото, але потім клуб швидко втратив статус фаворита і бовтався у середині таблиці чи навіть боровся за виживання аж до середини 70-х.
Нова золота ера охопила наступні півтора десятиріччя. З новим президентом і тренером-чемпіоном Ледюком (пішов після попередніх перемог, але повернувся) Монако стало чемпіоном Франції у 1978 році. А далі, не зважаючи на зміни тренерів до початку 90-х команда вигравала золоті медалі у 1982 та 1988 роках, срібні медалі у 1991 та 1992 роках, Кубок Франції у 1980, 1985 та 1991 роках. Головними дійовими особами команди на межі 80-х та 90-х були тренер Арсен Венгер і зіркові футболісти Джордж Веа, Юрген Клінсман, Глен Ходдл, Юрі Джоркаеф та інші.
Потім були ще чемпіонські титули 1997 (Тюрам, Петі, Анрі) і 2000 (Трезеге, Бартез, Саньоль) років і навіть сенсаційний вихід до фіналу Ліги чемпіонів 2004 року (Жюлі, Ротен, Морієнтес, Евра, Адебайор). Втім, фінансові проблеми призвели до падіння результатів – лідерів довелося продавати, а тренерів і навіть президентів – регулярно змінювати. Наслідком став виліт з Ліги 1 за підсумками сезону 2010/11. Тому акціонери вимушені були продати контрольний пакет (більше 2/3 акцій) компанії російського мільярдера Дмитра Риболовлєва. За його гроші до Монако у другий дивізіон вдалося запросити зіркового тренера Раньєрі і футболістів високого рівня – Дірара, Комана, Окампоса, Жюлі.
Але повернутися до еліти вдалося лише з другої спроби. У 2013 році Монако знову почав виступи у Лізі 1, підсилившись купою дорогих гравців – Хамес Родрігес, Радамель Фалькао, Жоау Моутінью, Джофрі Кондогбія, Лассіна Траоре (не той, що зараз у Шахтарі), Ентоні Мартіаль та Джеремі Тулалан обійшлися російським олігархам у 153 мільйони євро. Крім того, безкоштовно чи в оренду прийшли Ерік Абідаль, Дімітар Бербатов, Рікардо Карвалью та Фабіньо. Як наслідок – сходу команда виборола срібні медалі чемпіонату Франції, поступившись лише ПСЖ.
Відтоді Монако повернуло собі статус фаворита у Франції і 5 сезонів поспіль команда вигравала медалі: золото у 2017-му, срібло у 2014-му і 2018-му, бронза у 2015-му і 2016-му. Чемпіонство 2017-го року і вихід до 1/2 фіналу Ліги чемпіонів того ж року зіграли злий жарт з командою. Влітку того року власники продали лідерів команди – Кіліана Мбаппе, Бенджамена Менді, Бернарду Сілву, Тьєму Бакайоко, а за рік – Фабінью, Моутінью, Лемара, Конголо і Геззаля. Заробили на цих футболістах майже 500 мільйонів євро, а на заміну їм купили посередніх гравців. У результаті Монако у сезоні 2018/19 ледве врятувалося від вильоту. Команда посіла 17-те (останнє рятівне) місце, випередивши аутсайдерів лише на 2-3 очки.
Монако сьогодні
Повернення до вершин було важким. У ковідному незавершеному сезоні 2019/2020 (Франція зупинила чемпіонат навесні і не догравала його, як більшість інших країн) Монако фінішував у середині турнірної таблиці – на 9-му місці. А минулого сезону до середини чемпіонату команда бовталася на межі 6-8 місць і лише у другому колі видала хорошу серію і дісталася до 3-го рядка, яке принесло не лише бронзові медалі, але і можливість виступити у кваліфікації Ліги чемпіонів.
У першому раунді кваліфікації Монако упевнено перемогло чеську Спарту. У Празі біло-червоні перемогли з рахунком 2:0, а вдома повторили успіх – 3:1. У чемпіонаті Франції, де вже відбулося два тури. Сьогоднішній суперник Шахтаря спершу втратив вдома очки у матчі проти Нанта (1:1), а минулими вихідними програв у гостях Лор’яну з рахунком 0:1.