Цього тижня починаються змагання у всіх трьох європейських клубних кубкових змагань під егідою УЄФА. У трьох турнірах – Ліга чемпіонів, Ліга Європи, Ліга конференцій – на групових етапах бере участь 96 команд – по 32 у кожному.

У 15 з цих команд у заявках знайшлося місце для футболістів з українськими паспортами. Це трійця представників УПЛ та 12 іноземних команд. Тож, де саме в учасниках єврокубків грають українські футболісти.

Ліга чемпіонів

Зрозуміло, що найбільше українців – у заявках двох наших учасників. У складі київського Динамо їх аж 24 і лише шість легіонерів з Білорусі, Польщі, Словенії, Уругваю, Бразилії та Венесуели.

У Шахтаря історія протилежна: українцям віддали усього лише 15 (плюс два натуралізованих бразильці – Марлос і Мораес). Легіонерів – 13. При цьому 11 з них – бразильці. Інші два – представники Ізраїлю та Буркіна-Фасо. 

Обидва наші учасники у Лізі чемпіонів на груповому етапі зіграють проти українців, які є у складах інших команд. У Шахтаря буде аж дві такі дуелі: проти воротаря Андрія Луніна з мадридського Реала та проти вінгера Андрія Близниченка з молдовського Шерифа. Утім, вони навряд чи вийдуть на поле. Лунін – резервіст Куртуа і може отримати шанс хіба що у випадку травми чи дискваліфікації бельгійця. А Близниченко, хоча і грає під керівництвом українського фахівця Юрія Вернидуба, навряд чи має якісь поблажки. До того ж, він був травмований і у поточному сезоні досі не грав.

А от український форвард Бенфіки Роман Яремчук – гравець основної обойми свого клуба. Динамівцям буде непросто грати проти свого вихованця, який у 6 матчах сезону вже забив за свою нову команду 2 голи і 4 рази віддав результативні паси партнерам.

У складі Манчестер Сіті грає Олександр Зінченко. Традиційно, на старті сезону йому не дуже довіряють – у двох матчах УПЛ футболіст сидів на лавці запасних, а у двох інших виходив на заміни і відіграв тільки 55 хвилин. Серед суперників його команди – Ляйпциг, ПСЖ і Брюгге. За останню команду виступає захисник Едуард Соболь. Він – гравець основи. У сезоні 2021/22 узяв участь у 5 матчах із 7 та забив гол і віддав результативний пас.

За італійську Аталанту (суперники – МЮ, Янг Бойз, Вільярреал) з перемінним успіхом грає півзахисник Руслан Малиновський (3 матчі, жодної результативної дії). А у складі Зєніта є захисник Ярослав Ракицький (6 матчів із 7, два асисти). В суперниках – Ювентус, Челсі та Мальме.

Ліга Європи

У другому за статусом єврокубковому турнірі українських команд немає. Проте, без українських футболістів на груповому етапі не обійдеться – вони є у трьох комамндах.

Ще не так давно сезону за угорський Ференцварош виступало відразу троє українців, а тренував команду Сергій Ребров. Але Ігнатенко тепер у Дніпрі, Харатін – у Легії, а тренер переїхав працювати до ОАЕ. Тож нині кольори чемпіона Угорщини захищає лише вінгер Олександр Зубков. Він узяв участь у 7 з 8 матчів єврокубків і у 3 з 4 поєдинків внутрішнього чемпіонату. Здобутків поки небагато – лише 1 гольова передача. Тож не дивно, що останнім часом тренери випускають українця частіше на заміну, ніж в основному складі. У Лізі Європи Ференцварош і Зубков зіграють проти Бетіса, Селтіка і Баєра. 

Влітку до болгарського Лудогорця після трирічного «відрядження» у Бельгію повернувся захисник Ігор Пластун. І відразу в основу. Більше того – в останньому поєдинку чемпіонату Болгарії українець вивів команду з капітанською пов’язкою. Суперники Лудогорця і Пластуна на груповому етапі – Мідтьюллан, Брага та Црвена Звезда.

Лідер і капітан збірної України Андрій Ярмоленко поки що має мінімум ігрового часу у Вест Гемі, який також пробився до групи Ліги Європи. Його суперниками там будуть Динамо Загреб, віденський Рапід і Генк. Конкуренти досить міцні, щоб випускати проти них резерв, але на руку може зіграти той факт, що «молотобійці» успішно стартували в АПЛ і зроблять ставку саме на чемпіонат, даючи дублерам таку необхідну ігрову практику. Це в інтересах збірної України і самого Ярмоленка, який поки що опинився у глухому запасі – 4 виходи на заміни на 1-7 хвилин у Прем’єр-лізі і хороший матч за другу команду Вест Гема (2 результативні передачі).

Ліга конференцій

Зрозуміло, що основний постачальник українських футболістів у новий турнір стане луганська Зоря. У заявці команди на груповий етап Ліги конференцій – 17 українців, 2 іранця, 2 бразильці та по одному представнику Хорватії і Гани.

Крім Зорі, українці є у двох іноземних командах. За чеську Славію виступає захисник Тарас Качараба, який нещодавно дебютував за збірну України. У Празі йому довіряють місце в основі. Українець уже забив 1 гол у шести матчах сезону. Суперники Славії у групі Ліги конференцій – Феєноорд, берлінський Уніон і Маккабі Хайфа.

Півзахисник Гента Роман Безус зіграє у турнірі проти Анортосіса, Флори та белградського Партизана. Він через Євро-2020 і відпустку випав із тренувального процесу команди і пропустив стартові матчі бельгійців як у чемпіонаті, так і у єврокубках. Але із середини серпня відвойовує місце в основному складі і нещодавно забив шикарний гол у ворота Брюгге.