У середу, 15 вересня, відбудеться решта 16 матчів першого туру групового етапу Ліги чемпіонів – на поля вийдуть команди груп A, B, C та D, серед яких і донецький Шахтар. Його суперником буде чемпіон Молдови – тираспольський Шериф.

Додаткова родзинка матчу Шериф – Шахтар ще й утому, що очолює команду господарів український тренер Юрій Вернидуб, який кілька разів відбирав очки у «гірників» у чемпіонаті України, тренуючи Зорю. Як Юрій Вернидуб зіграє проти віцечемпіонів України тепер – скоро дізнаємося. А поки що – представляємо суперника української команди.

Молодий Шериф

Найбільш титулованій команді Молдови лише 25 років. Під назвою Тирас (антична назва річки Дністер) він з’явився у 1996 році. А за рік отримав сьогоднішню назву – однойменну до фірми власника клубу.

Перший сезон був жахливим для молодої команди. У другому дивізіоні Тирас 15-те місце (усього було 16 учасників). Власне, після першого кола команда знялася зі змагань, набравши у 15 матчах тільки 8 очок – 2 перемоги, 2 нічиї та 11 поразок. Утім, до старту нового чемпіонату перейменований Шериф усе ж повернувся і… сходу став переможцем дивізіону, вигравши 23 із 26 матчів.

У елітному дивізіоні команда почала виступи майже без розкачки. Перший сезон завершився 4-м місцем і правом виступити в Кубку УЄФА. Другий – приніс срібні нагороди. Причому чемпіони – кишинівський Зімбру – відірвався на фініші усього на 1 очко.

А починаючи із сезону 2000/2001 Шериф став фактично непереможним. 10 років поспіль тираспольці ставали чемпіонами Молдови, а за наступні 11 сезонів лише два рази віддавали чемпіонство конкурентам. Зараз переможна серія Шерифа складає 6 поспіль чемпіонських титулів.

Кадри вирішують все

Секрет успіху – великі (за молдовськими масштабами) фінансові вливання у маловідомих латиноамериканських, африканських та балканських футболістів і подальший їх перепродаж після вдало проведеного відрізку.

При цьому у Тирасполі власники клубу придумали цікаву схему: аби не ганьбитися на міжнародній арені, влітку перед стартом у єврокубках запрошували більш-менш солідних виконавців, а коли вилітали зі змагань – позбавлялися їх найближчого міжсезоння. Так можна було не виглядати хлопчиками для биття, але в той же час економити бюджет.

З відомих футболістів, які засвітилися на високому рівні – нігерієць Окоронкво і румун Аліуце (після Шерифу перейшли у Шахтар), нігерієць Аньямке (грав у Карпатах), хорват Враньєш, колишній захисник Металіста Бордіян, румун Кочиш (також потім забивав у складі Карпат), барзилець Рікардіньо, нинішній захисник Істанбулспора Єпуряну, болгарський голкіпер Стоянов, серб Суботіч, нігерієць Одія, добре нам відомий представник Люксембурга Жерсон Родрігеш та кілька відомих молдавських бомбардирів: Рогачов, Даду, Барбурош, Дамашкан та інші.

Крім того, у складі Шерифа у різні часи виступало чимало українців: Шматоваленко, Букель, Гордієнко, Гуменюк, Кузнецов, Перхун, Порошин, Шарпар, Близніченко та інші.

Шериф у сезоні 2021/22

У чемпіонаті Молдови наразі зіграно 9 турів, але у всіх команд різна кількість матчів. У першу чергу – через те, що для Шерифа створили максимально комфортний режим і перенесли низку поєдинків у чемпіонаті, аби команда могла зосередитися на кваліфікації до Ліги чемпіонів.

Тож у Шерифа зіграно тільки 5 матчів із 9 можливих. Через це команда поки що перебуває на 4-му місці. Після стартової поразки (0:1 від ФК Бєльци) команда Вернидуба виграла 4 матчі поспіль із загальним рахунком 14:2.

Але найголовніше – молдавська команда сповна скористалася таким режимом і вперше в історії сенсаційно вийшла до групового етапу Ліги чемпіонів. І не просто вийшла, а завершила кваліфікацію без поразок: 6 перемог і 2 нічиї. При цьому команда має різницю забитих та пропущених м’ячів у цих матчах 14:2.

На шляху до групового етапу Ліги чемпіонів Шериф вибив албанську Теуту (4:0 та 1:0), вірменський Алашкерт (1:0 та 3:1), сербську Црвену Звезду (1:1 та 1:0) і хорватське Динамо (3:0 та 0:0).

Склад Шерифа

Будемо орієнтуватися саме на 8 матчів у єврокубках – тут команда завжди виходить у оптимальному складі, наскільки це можливо з урахуванням дискваліфікацій та травм.

Отже, основний голкіпер Шерифа – орендований у АЄКа Георгіос Атанасіадіс. Хто в дублерах – неважливо. Грати буде 28-річний грек.

У семи з восьми матчів четвірка захисників була такою: праворуч – бразилець Крістіано, в центрі – колумбієць Даніло Арболеда і перуанець Густаво Дуланто, на лівому фланзі – Кестон Жулієн з Тринідаду і Тобаго. В одному з матчів замість Жулієна ліворуч вийшов бразилець Фернандо Констанца. У резерві – боснійський центрбек Раделіч, і фланговий оборонець з молдовським паспортом Білоусов. А днями з польського Гурніка перейшов грек Евангелу.

У перших матчах у центрі поля грали опорникз Малі Мусса Куябу та Надрі Даго з Кот-д’Івуару (хоча він номінально фланговий форвард). Але перший травмувався, а другому було явно некомфортно на чужій позиції. Тому в останніх поєдинках тут виходив Едмунд Аддо із Гани та глибше опускався Себастьян Тілль з Люксембурга – брат полтавських Венсана і Олів’є Тіллей. Відповідно, місце Тілля в атакуючій частині півзахисту займав грек Дімітріос Коловос. Він цього літа перейшов із Панатінаікоса.

На підміні у цих футболістів – опорник Петро з Малаві, македонець Ніколов, який нещодавно перейшов із Лечче і поки адаптується та Мумуні з Нігера.

За атаку відповідали протягом кваліфікації тріо у складі: бразилець Луваннор, малієць Адама Траоре та колумбієць Франк Кастанеда (капітан команди). Діяли вони успішно: перші двоє забили по 4 голи у 8 матчах, а останній заробив 2+3 бали за системою гол плюс пас. Але Луваннора перед стартому Ліги чемпіонів відпустили до Саудівської Аравії. Хто тепер буде третім – загадка.

Відповідей може бути декілька. Оскільки ще один форвард – словенець Бізяк отримав травму, то Шериф терміново придбав двох новачків: бразильця Бруно з чемпіонату Греції та узбека Яхшибоєва з польської Легії. Останній дуже багато забивав торік у Білорусі, а у Польщі не прижився. Також у складі є гвінеєць Янсане.

Особливості Шерифа

В основі команди немає жодного молдавського футболіста – лише легіонери. Насправді, місцеві у заявці є, але жоден з них, крім Білоусова не виходив навіть на заміну у єврокубках. Та й Білоусов з’явився на полі лише один раз із восьми матчів.

Уся команда Шериф (всі футболісти разом) коштує 11,68 мільйонів євро. Для порівняння – у Шахтарі відразу чотири гравці (Додо, Тете, Соломон, Педрінью) оцінені значно дорожче, ніж увесь молдавський клуб.

Найбільше досягнення Шерифа у єврокубках – виступи на груповому етапі Ліги Європи. Це було у сезонах 2009/10 (3-тє місце у групі), 2010/11 (4-те місце у групі), 2013/14 (3-тє місце у групі) та 2017/18 (3-тє місце у групі). Тепер команда переписала історію.

Склад Шахтаря на матч проти Шерифа

На груповий етапі Ліги чемпіонів донецька команда заявила 30 футболістів – 25 за списком А і ще 5 – за списком Б (гравці молодші за 21 рік). Але у матчі проти Шерифа не всі вони зможуть допомогти команді.

На поле у Тирасполі не вийдуть травмований основний голкіпер команди Анатолій Трубін і його «колега по нещастю» захисник Сергій Кривцов. Першого замінить ветеран Андрій Пятов, а Кривцов і здоровим програвав конкуренцію бразильській парі МарлонВітао.

Праворуч у захисті точно вийде Додо, а ліворуч у де Дзербі є відразу три варіанти; Ісмаїлі, Микола Матвієнко чи навіть Віктор Корнієнко, який успішно дебютував за збірну.

Центральний плацдарм у півзахисті втрат не має. У розпорядженні тренера є усі футболісти, а яку саме трійку він обере – навряд чи можна зараз спрогнозувати. Найбільше шансів побачити на полі Майкона і Маркоса Антоніо. Хто буде третім – залежить від тактики.

Для більш оборонної гри (навряд чи проти Шерифа варто обирати такий варіант) – Тарас Степаненко. У нормальному режимі – Алан Патрик. А за бажання показати гостроатакуючий футболу – Педріньйо. Хоча існує варіант і з обома останніми гравцями на полі, але про це – нижче. Навряд чи в основі ми побачимо юних Судакова і Бондаренко – тренер поки що їм не надто довіряє.

Фланги атаки у грі проти Шерифа – найбільш проблемна позиція. Вочевидь, праворуч зіграє Тете (Марлос може видавати хороший темп гри лише 20-30 хвилин), а от на лівому краю наявні кадрові втрати. По-перше, через юдейське свято Йом-Кіпур не зіграє Манор Соломон (євреям у цей день не можна нічого робити). По-друге, ніяк не оговтається від травм Євген Коноплянка. Він навіть не тренувався останніми днями з командою. Тож у де Дзербі є два варіанти: або довіритися молодому Михайлу Мудрику, або ж поставити ліворуч Педріньйо.

У атаці вибір номер один – Лассіна Траоре. Альтернатива – Данило Сікан та Фернандо. А от Жуніор Мораес та Дентіньйо травмовані і у Тирасполі не зіграють.

Шериф проти українських команд

Матч Шериф – Шахтар стане повторенням протистоянням 2003 року. Тоді у рамках кваліфікації до Ліги чемпіонів «гірники» важко пройшли молдаван. У гостях зіграли внічию 0:0, а удома забезпечили потрібний результат (2:0) лише в останній третині матчу.

Також Шериф грав у груповому етапі Ліги Європи 2010/11 проти київського Динамо. У Тирасполі господарі перемогли з рахунком 2:0, а у Києві була зафіксована нічия 0:0.

То був єдиний випадок протистоянь команд Молдови та України, який завершився з перевагою наших суперників. У решті п’яти зустрічах краще грали саме українці.

У 1997 році в Кубку кубків Шахтар переграв Зімбру (1:1 та 3:0). У 2004-му у Кубку УЄФА донецький Металлург пройшов Тирасполь (3:0 і 2:1). Потім Зімбру і Тирасполь постраждали ще по разу. Перших у 2006 році в КубкуУЄФА здолав запорізький Металург (0:0 і 3:0), а других – в Кубку Інтертото-2008 обіграла Таврія (0:0 та 3:1). Нарешті, у 2013 році в Лізі Європи Чорноморець переміг Дачію (2:0 та 1:2).

Як бачимо, перевага на боці українців – у 14 матчах наші команди здобули 7 перемог і двічі програли. Ще п’ять поєдинків завершилися унічию. Але при цьому кардинально різняться виступи вдома і в гостях. Якщо на українських стадіонах маємо майже стовідсоткові показники: 6-1-0 та різниця забитих і пропущених м’ячів 16:1, то на виїзді – проблеми. Команди Молдови здобули 2 перемоги, 4 рази зіграли унічию і тільки раз представник України повертався додому з перемогою (донецький Металург у 2004 році). Різниця забитих і пропущених теж сумна – 6:4 на користь молдаван.

Фаворит матчу Шериф – Шахтар

Не зважаючи на таку позитивну для молдавських клубів домашню статистику, букмекери не вірять в те, що цього разу господарі наберуть очки. Поставити на перемогу Шерифа можна з коефіцієнтом 5.20, на нічию – за 3.55, а перемога Шахтаря оцінена коефіцієнтом 1.80.

У Шерифа з огляду на останні зміни в лінії нападі, ця ланка не виглядає зіграною, але Шахтар нині має проблеми у захисті навіть у матчах з аутсайдерами УПЛ. Тому дуже ймовірно, що гості пропустять, але і заб’ють пару голів. Тому логічним буде зробити ставку на тотал більше 2,5 голів. Коефіцієнт – на цю подію – 2.21.

Де дивитися матч Шериф – Шахтар

Гра Шериф – Шахтар пройде у Тирасполі на стадіоні Шериф у середу, 15 вересня. Початок матчу – о 19:45.