Груповий етап Ліги конференцій – третього за статусом клубного турніру УЄФА – починається із 16 матчів першого туру. В одному з них єдиний представник України у ЛК луганська Зоря вийде на штучне поле стадіону в Буде. Це – Норвегія і одна з небагатьох арен у професійному футболі, що розташована північніше Полярного кола.
Матч Буде-Глімт – Зоря стане багато в чому визначальним для обох команд, адже у групі є явний лідер (італійська Рома) та три приблизно рівні за класом конкуренти (крім Зорі та норвежців – болгарський ЦСКА). Тому саме час познайомитися і дізнатися, що це за суперник з Полярного кола.
ФК Буде-Глімт. Історія
У 1916 році у містечку Буде на півночі Норвегії місцеві любителі футболу заснували клуб, який назвали Глімт (так тут називають спалах блискавки). Але вже за кілька років назву довелося змінювати, оскільки, як з’ясувалося, у місті Ерланд був клуб з таким іменем. У Буде вирішили піти найпростішим шляхом і просто додали назву міста.
Наступні пару десятиліть Буде-Глімт наводив страх на всю Північну Норвегію, здобувши з десяток титулів у регіональних турнірах. Тоді команди з півночі не допускали до загально норвезьких футбольних змагань через особливості клімату. Варто зауважити, що Буде-Глімт до Другої світової війни навіть збудував собі критий манеж аби мати змогу грати і тренуватися не лише протягом 3-4 найтепліших місяців, але і протягом усього року.
Лише у 1963 році команди з півночі допустили до чемпіонату Норвегії, але з обмеженнями на наступні 10 сезонів – не вище другого дивізіону. Тобто, елітна ліга стала доступною тільки з 1972 року. На розкачку Буде-Глімту знадобилося ще 5 років, а потім стався прорив. Команда у чемпіонаті 1977 року не просто дебютувала у вищій лізі, але відразу виборола срібні медалі. Після цього «блискавки» відіграли ще три роки в еліті і понизилися у класі.
Повернення довелося чекати аж 12 років, після чого у 1993-му Буде-Глімт знову у статусі новачка вдруге виграв срібні медалі чемпіонату Норвегії. Лідерами тієї команди були майбутні зірки норвезького Русенборга, які з ним пошуміли у Лізі чемпіонів у середині 90-х – Браттбак і Берг. Трохи раніше рідну команду залишив ще один легендарний норвезький футболіст «Міні» Якобсен.
У наступні 12 років команда з Буде «літала» між останнім рятівним 12-м місцем і третім в історії сріблом, аж поки не вилетіла у 2005, посівши останнє місце. Швидке повернення було класичним для Буде-Глімта: сходу 4-те місце і у наступній першості – передостаннє і знову виліт. Через 4 роки (у 2014) – чергове повернення і після трьох посередніх сезонів – нове пониження у класі.
ФК Буде-Глімт. Останні роки
У 2018-му році команда з півночі Норвегії повернулася до еліти. Перший рік – боролася за виживання, а вже у 2019-му вчетверте стала срібним призером. А ще за рік – восени 2020-го (чемпіонат у Норвегії починається навесні і завершується наприкінці року) – вперше в історії виборола чемпіонський титул, отримавши права зіграти у Лізі чемпіонів.
Але після того Буде-Глімт втратив трьох найкращих своїх гравців. Найкращий бомбардир – данець Юнкер (27 голів та 11 передач у 25 матчах) переїхав до Японії, найкращий асистент – данець Цінкернагель (19+24 у 28 поєдинках) став гравцем англійського Вотфорда, а найкращий футболіст року Хауге (14+10 у 18 іграх) надягнув футболку Мілана.
Це не могло не датися взнаки. Норвежці програли у першому ж своєму раунді кваліфікації польській Легії (2:3 та 0:2). Вилетівши у Лігу конференцій – послідовно здолали ісландський Валюр (двічі по 3:0), косоварську Пріштіну (1:2 та 2:0) і з великими труднощами – литовський Жальгіріс (2:2 та 1:0).
У чемпіонаті Норвегії, де вже зіграно 18 турів із 30, Буде-Глімт посідає 2-гу сходинку, відстаючи на 1 очко від Мольде. При цьому лідерство суперник Зорі втратив щойно, зігравши з рахунком 1:1 із середняком – командою Одд, яка посідає 10-те місце
Склад Буде-Глімт
Основний воротар – народжений у Ізраїлі 26-річний Нікіта Хайкін. У минулому – вихованець академії Челсі та гравець молодіжної збірної РФ.
Пара центральних захисників – норвежці 27 і 28 років Маріус Лоде та Бреде Мое. Першого після чемпіонського сезону почали викликати до національної збірної Норвегії.
На правому фланзі захисту без замін грає 23-річний гравець збірної Ісландії Альфонс Сампстед. На лівому фланзі вибір номер один – його одноліток зі збірної Норвегії Фредрік Бйоркан. Він важко входить у сезон і пропустив у єврокубках половину матчів, у яких його підміняли центральний захисник Маріус Хейбратен (26 років, Норвегія) чи центральний хавбек Мортен Кодрадсен (25 років, Норвегія).
Незмінне тріо у центрі поля складають вихованці клубу 23-річний Патрик Берг і 28-річний Ульрік Салтнес та 24-річний новачок Сондре Фет. Берг – гравець збірної Норвегії. Також слід зауважити, що перші два півзахисники діють результативно. У Берга – 3+5 у 18 матчах чемпіонату та 3+2 у 8 матчах єврокубків. А у Салтнеса – 7+5 та 4+3 у тій же кількості поєдинків.
На флангах атаки – постійна ротація. Причому гравці навіть міняються сторонами поля – переходять з однієї бровки на іншу. Найбільше матчів у статусі вінгерів провели лідер норвезької молодіжки Уго Ветлесен і 23-річний Ола Сольбакен. Кандидати для заміни – 19-річний тунісець Себастьян Тунекті, 18-річний норвежець албанського походження Йоель Мугіша і 31-річний нащадок мігрантів з Танзанії Амаль Пеллегріно.
Останній забив 25 голів у попередньому чемпіонаті, а взимку переїхав до Саудівської Аравії. Але там справи пішли кепсько – тож у серпні футболіст повернувся до Буде-Глімт. І не просто повернувся, а оформив хет-трик у першій же грі, вийшовши на заміну за 30 хвилин до завершення матчу. Усього зараз у трьох поєдинках чемпіонату в його активі 4+1 за системою гол плюс пас.
Центральний форвард – 21-річний гравець збірної Норвегії Ерік Ботгейм, якого на початку року запросили з Русенборга. Там він не мав ігрової практики, а у Буде-Глімт вже забив 12 голів у 26 матчах.
Склад Зорі
До Норвегії вирушив 21 футболіст Зорі. Із гравців, заявлених на турнір, не було у літаку травмованого основного воротаря Шевченка та іранського форварда Шахаба (з невідомих причин).
Орієнтовний основний склад Зорі на гру проти Буде-Глімт: Мацапура – Фаворов, Імереков, Вернидуб, Жуніньйо – Назарина – Кочергін, Громов, Булєца – Сайдманеш.
Фаворит матчу Буде-Глімт – Зоря
Грати доведеться на штучному полі і після довгого перельоту, тож гостям буде непросто. Букмекери віддають перевагу норвежцям. Зробити ставку на перемогу Буде-Глімт можна з коефіцієнтом 1.96, нічия оцінена у 3.60, а перемога Зорі може принести виграш з коефіцієнтом 3.75.
Атака Буде-Глімта – найсильніша ланка команди, а Зоря має гострі проблеми в обороні, що у матчах Ліги Європи довів австрійський Рапід (0:3 і 2:3), а в УПЛ – Маріуполь (4:3). Логічною виглядає ставка тотал Буде-Глімта більше 1,5 голи з коефіцієнтом 1.90. Або загальний тотал більше 2,5 голів за 1.85.
Україна проти Норвегії
У єврокубках українські та норвезькі команди зустрічалися 9 разів і провели 18 матчів. Буде-Глімт такого досвіду не має, а от Зоря у 2014 році пройшла у Лізі Європи Мольде – 1:1 вдома та драматична виїзна перемога 2:1. Тоді норвежці забили вирішальний гол у власні ворота на 89-й хвилині, а перед тим і після того (87-ма та 94-та хвилини) не реалізували два пенальті.
У решті випадків найчастіше суперником українців був Русенборг. У 1965 році його обігравало Динамо (4:1 та 2:0), у 1990 році – Чорноморець (3:1 та 1:2), у 2000 році – знову Динамо (двічі по 2:1), у 2012 році – Металіст (2:1 та 3:1) а у 2015 році – Дніпро (1:0 та 3:0). Крім того, у 1973 році Динамо перемагало Фредрікстад (1:0 та 4:0),
І лише двічі представники Норвегії вибивали з єврокубків команди з України. У 1994 році зганьбився Шахтар, який на виїзді розгромно програв Ліллестрему (1:4), а вдома зумів перемогти лише з рахунком 2:0. А у 2012 році статистику зіпсував інший клуб з Донецька – Металург, який програв дуель Тромсе (1:1 та 0:1).
Де дивитися матч Буде-Глімт – Зоря
Матч Буде-Глімт – Зоря пройде у четвер, 16 вересня, на стадіону Аспмюр у містечку Буде. Початок гри – о 22:00 за київським часом.
Подивитися матч Ліги конференцій 2021/22 Буде-Глімт – Зоря українські вболівальники можуть на платформі Megogo.