Коефіцієнт УЄФА – не просто цифри. Це показник, який визначає скільки саме команд від кожної країни буде брати участь у розіграші трьох турнірів. Ліга чемпіонів, Ліга Європи та Ліга конференцій не гумові змагання – тож кількість учасників обмежена. Чим вище коефіцієнт і місце у рейтингу – тим більше команд може делегувати федерація. І тим коротший шлях їм доведеться долати.

Україна ніколи не піднімалася вище 7-го місця у цьому рейтингу, а зараз наші представники намагаються пробитися до топ-10 за коефіцієнтами УЄФА. Ця позиція гарантує пряму путівку до групового етапу Ліги чемпіонів та певні бонуси і переваги в двох інших турнірах.

Як виступили українські команди у єврокубках

Цього тижня представники України у Лізі чемпіонів та Лізі конференцій мали хорошу нагоду піднятися з 11-го на 10-те місце, але два наші учасники неприємно здивували своїми результатами.

Київське Динамо додало до коефіцієнту 0,2 бали. Одне набране очко у матчі з Бенфікою (0:0) довелося поділити на 5 (кількість команд від країни, які починали цей єврокубковий сезон).

А от Шахтар, який сенсаційно програв у Молдові Шерифу (0:2) та Зоря, що поступилася у Норвегії Буде-Глімту (1:3) очок у загальний залік не принесли.

Таким чином наразі загальний коефіцієнт України в рейтингу УЄФА – 30.400. Це сума коефіцієнтів за п’ять останніх сезонів (включно з поточним). Вона визначає представництво команд у єврокубках на сезон 2023/24.

На жаль, наступної осені – на старті сезону 2022/21 Україна не матиме прямої путівки до групового етапу Ліги чемпіонів. Аби повернути цей привілей, потрібно повертатися до топ-10. Орієнтири для України – три країни, які перебувають вище. При цьому не слід забувати оглядатися і назад, де є принаймні три переслідувача. Подивімося, як змінився стан речей після цього тижня

Австрія

Австрійці мають солідну перевагу, оскільки у них продовжують боротьбу 4 з 5 команд, які стартували у єврокуках (проти трьох із п’яти від України). Цього тижня вони виступили краще, ніж українські клуби.

У Лізі чемпіонів Зальцбург зіграв унічию із іспанською Севільєю (1:1). У Лізі Європи австрійці заробили дві поразки: Штурм програв французькому Монако, а Рапід – бельгійському Генку з однаковим рахунком 0:1. У Лізі конференцій ЛАСК здоюбув перемогу над фінським ГІКом (2:0).

Зароблені 3 очки за нічию та перемоги (на відміну від турнірних таблиць у коефіцієнтах перемога оцінюється у 2 очки) принесли Австрії 0,6 очок у рейтинг і дозволили ще далі відірватися від України. Перевага тепер складає 1,85 пункти.

Шотландія

А от шотландці навпаки – у програшній ситуації, адже зберегли тільки 2 команди з п’яти. Тому їм потрібно відпрацьовувати за інших. Цього тижня вийшло погано.

У Лізі Європи Рейнджерс програв французькому Ліону (0:2), а Селтік поступився іспанському Бетісу (3:4).

Нуль очок – нуль балів до коефіцієнту УЄФА. Це дозволило Україні скоротити відставання до 0,9 балів.

Росія

Ситуація така сама – залишилося 3 команди із 5. Після першого ігрового дня цього тижня, коли Динамо здобуло очки у грі проти Бенфіки, а Зєніт у Лізі чемпіонів програв англійському Челсі, Україна наблизилася впритул. До того ж, потім свій матч польській Легії програв у Лізі Європи і Спартак (0:1).

На жаль, Шахтар і Зоря не скористалися нагодою, а Локомотив у Лізі Європи зумів видряпати одне очко у французького Марселя (1:1).

Результат вийшов, як і в українських команд – 1 очко поділене не 5 учасників обернулося 0,2 балами у таблиці коефіцієнтів УЄФА. Відстань у 0,482 пункти збереглася.

Сербія

Серби – нижче України у клубному рейтингу УЄФА і відстають досить солідно. Але здобуті ними очки потрібно ділити не на 5, а на 4 (стільки команд вийшло на старт єврокубків цього літа). Це мінус для України. Плюс – у тому, що Сербія втратила вже двох учасників.

Цього тижня Црвена Звезда у Лізі Європи перемогла португальську Брагу (2:1), а Партизан у Лізі конференцій обіграв кіпрський Анортосіс (2:0).

Максимально можливий результат приніс сербам 4 очки або 1 бал у скарбничку коефіцієнтів УЄФА. Тож фора скоротилася на 0,8 пунктів і становить нині 2,525.

Бельгія

Головна загроза з боку Бельгії – наявність 4 з 5 команд. Гуртом їм простіше набирати очки у загальний залік. І бельгійці цього тижня скористалися цим.

Брюгге набрав одне очко у матчі Ліги чемпіонів проти ПСЖ (1:1), Генк у Лізі Європи переміг австрійський Рапід (1:0), Антверпен у тому самому турнірі програв грецькому Олімпіакосу (1:2). А у Лізі конференцій Гент здобув очки, перемігши естонську Флору (1:0).

Набрані 5 очок, поділених на 5 команд означає, що Бельгія змогла наблизитися за один тиждень до України відразу на 0,8 бали. Тепер запас України становить 3,2 пункти, але такими темпами він може розтанути до кінця групового етапу єврокубків.

Швейцарія

Швейцарці мали стати найменшою загрозою з огляду на відставання від України і непростих суперників, але команди з цієї країни здивували. По-перше, їх на старті також було 4, що дає певну перевагу при діленні набраних очок у порівнянні з Україною. По-друге, Швейцарія змогла зберегти двох учасників у єврокубках.

А по-третє, вони краще, ніж українці, зіграли цього тижня. У Лізі чемпіонів Янг Бойз сенсаційно переміг англійський Манчестер Юнайтед (2:1), а Базель привіз одне очко із Азербайджану за підсумками гри проти Карабаха (0:0).

Три очки, поділені на чотири учасники – це 0,75 балів і скорочення відстані від України до 3,975 балів.

Що буде далі

Наступні матчі єврокубків пройдуть з 28 по 30 вересня. І вони навряд чи покращать ситуацію для України. Наші команди зіграють проти фаворитів своїх груп: Шахтар зустрінеться з Інтером, Динамо – з Баварією, а Зоря – з Ромою. Якщо у цих матчах українські команди наберуть більше 1 очка – це вже буде успіхом.

Натомість у наших конкурентів значно простіший календар. Зокрема, у Лізі чемпіонів Зальцбург вдома зіграє з французьким Ліллем, який перебуває у глибокій кризі, а Зєніт прийматиме аутсайдера групи Мальме.

У Лізі Європи Рейнджерс протистоятиме чеській Спарті, Црвена Звезда – болгарському Лудогорцю, а Генк зіграє проти хорватського Динамо.

У Лізі конференцій все ще простіше: ЛАСК зіграє проти ізраїльського Маккабі, Гент – проти кіпрського Анортосіса, Партизан – проти естонської Флори, Базель – проти казахстанського Кайрата.