Не так давно завершився чемпіонат Європи з футболу 2020 року, перенесений через пандемію на нинішній рік. У ньому взяла участь і збірна України, яка дійшла до чвертьфіналу.

Не зважаючи на те, що середній вік нашої команди був один з найменших – 26,4 роки (молодші були лише Туреччина, Англія та Вельс), основний тягар лідерства ліг на ветеранів: 31-річних Степаненка і Ярмоленка, 30-річних Кривцова і Сидорчука. А у заявці також був 36-річний Пятов, 33-річний Марлос, 30-річні Безус і Макаренко. Та й Малиновський з Караваєвим наблизилися до четвертого десятка.

До наступного чемпіонату світу навіть Ярмоленко може без проблем дотягнути і зіграти на турнірі, якщо збірна України туди проб’ється. Чемпіонат відбудеться трохи більше, ніж за рік, тож це не має стати проблемою.

А от до 2024 року збірна мусить серйозно оновитися. Тим більше, під керівництвом нового тренера, ким би він не був. Спробуємо спрогнозувати: хто буде в основній обоймі футболістів, які увійдуть в заявку збірної України на ЧС у Франції у 2024 році. За основу візьмемо класичний список із 23 гравці з 3 голкіперами.

Воротарі

Пятову у 2024 році буде 40. Та й він уже заявив про завершення кар’єри у збірній і повернувся лише через форс-мажор – травми відразу трьох голкіперів. Бойку буде 36, тож його також швидше викреслюємо.

Але проблем не повинно бути, адже за останній рік у збірній побувало відразу три молодих голкіпери – 22-річні Андрій Лунін і Дмитро Різник (чемпіони світу 2019 року серед юніорів) та 20-річний основний голкіпер Шахтаря Анатолій Трубін. Двоє останніх – основні у Ворсклі та Шахтарі відповідно і до 2024 року мусять піти на підвищення у європейські команди. Також сподіваємося, що Лунін отримає місце в основі якщо не Реала, то хоча би середняка іспанської Примери. Таланту у нього предостатньо – отримати би ще довіру від тренерів і трішки більше впевненості.

У заявці: Лунін (Атлетіко), Трубін (Шахтар), Різник (Марсель)   

Центр захисту

Тут також – жодних проблем з перспективою. На Євро-2020 за збірну зіграв «динамівець» Ілля Забарний – у Франції йому буде 21 рік. Поруч з ним за київську команду виступає старший на 2 роки Олександр Сирота. Він міг зіграти і на чемпіонаті Європи, але втрутилася травма. Також в обоймі киян є ще один учасник Євро – Денис Попов. Зараз йому лише 22 роки.

Попов також чемпіон світу серед юніорів. Там поруч з ним грав капітан тієї збірної – Валерій Бондар, який вже добре зарекомендував себе у Шахтарі, але тепер після травми мусить починати все заново. Відновити цю чемпіонську зв’язку у національній збірній було би чудово.

Якщо вся ця четвірка молодих футболістів буде в порядку, то дуже непросто буде знайти місце у заявці для Миколи Матвієнка з Шахтаря і Тараса Качараби з чеської Славії. Сподіваємося, вони до 2024 року здійснять свою мрію і отримають шанс проявити себе у командах з топ-чемпіонатів. За Матвієнко вже пару років спостерігають англійські команди, а з Чехії відкривається хороше вікно можливостей у напрямку німецької Бундесліги.

Вікові Кривцов і Пластун – вже навряд чи можуть дати щось збірній.  

У заявці: Забарний (Челсі), Сирота (Аталанта), Попов (Динамо), Матвієнко (Арсенал)

Фланги захисту

Останніми роками у збірної України навіть надлишок футболістів на ці позиції. Це приємно. А вдвічі приємніше, що, крім Караваєва, усім нинішнім кандидатам буде у 2024-му не більше 29 років. Та й то – лише Едуарду Соболю з Брюгге. Іншим – 25-27. Самий розквіт. Тому, тут буде найменше змін.

У заявці: Тимчик (Динамо), Конопля (Шахтар), Миколенко (Мілан), Корнієнко (Шахтар)

Центр поля

Степаненко, Макаренко, Безус, Марлос і Сидорчук навряд чи у 2024 році будуть у збірній. Вони і у більш молодому віці ніколи не виблискували на полі, а за три роки наймолодшому з них буде вже 33. 

Під питанням доля трохи молодших Малиновського (виповниться 31 рік), Буяльського (виповниться 31 рік) і Харатіна (виповниться 29 років). Гравець Аталанти останнім часом дуже блідо грає за збірну і вже отримав порцію прихованої критики від тренера збірної Петракова, коли відпросився зі табору збірної перед матчам з чехами, образившись на невихід у стартовому складі проти Франції. Харатін не прогресує, перебравшись з чемпіонату Угорщини до Польщі, а Буяльський з огляду на специфіку амплуа, не завжди вписується у обережні схеми збірної, де тренери рідко наважуються випускати гравця, який менше за інших відпрацьовує на оборону.

При цьому серед молоді не проглядаються поки що лідери. 25-річний Коваленко не зиміг закріпитися у Аталанті і поки що не вражає у скромній Спеції, 22-річний Шапаренко нерідко губиться у серйозних матчах, Зінченку вболівальники часто небезпідставно і дорікають «зірковою хворобою» (до того ж, з кожним сезоном отримує все менше ігрової практики у Манчестер Сіті).

Булєца, Ледньов, Кочергін та інші лідери «місцевого масштабу» поки не виглядають явними кандидатами на місце у збірній. Але за ними є кілька ще молодших гравців, на яких можна буде зробити ставку.

Особливо гострою може бути проблема з опорниками. Ця позиція вразлива у обох наших грандів, а у інших команд тут грають або ветерани, або легіонери. Тож у списку кандидатів можуть опинитися такі гравці, як Чех (Маріуполь), Білошевський (Чорноморець) чи Батагов (Дніпро). Віримо, що до того часу перші двоє наберуться досвіду і повернуться з оренд до Шахтаря і Динамо відповідно, а 19-річний Батагов виправдає аванси. Утім, не виключений варіант і з переведенням на цю позицію когось з атакувавальних півзахисників.

У заявці: Малиновський (Аталанта), Зінченко (Манчестер Сіті), Коваленко (Сампдорія), Шапаренко (Динамо), Бондаренко (Шахтар).

Вінгери

Найбільш зіркова наша пара вінгерів у історії збірної Ярмоленко – Коноплянка – вже у майбутньому. Гравець Шахтаря впевнено програє конкуренцію навіть у клубі, а капітан збірної з огляду на вік і численні травми до 2024-го року у збірній навряд чи гратиме. Його і зараз вистачає хіба що на три чверті матчу.

На Євро альтернативи їм фактично не було – Зубков також травмувався, а Циганков трохи загубився на полі. На щастя, серед молоді є чимало цікавих гравців, які можуть закрити цю проблемну позицію. Вони мають ігрову практику на достойному рівні, місце в основі молодіжної збірної і чудові перспективи для розвитку. І навіть перехід Цитаїшвілі під пропори історичної батьківщини.

У заявці: Циганков (Динамо), Мудрик (Шахтар), Назаренко (Дніпро), Швед (Ренн)

Форварди

Мораес – мінус, Беседін – невідомо чи вийде на свій рівень після тривалої дискваліфікації і важкої травми (та й рівень у нього – не найвищий, будемо відверті), Сікан успішно дебютував голом Казахстану, але без ігрової практики у Шахтарі (а там йому її не нададуть) ризикує швидко згаснути.

Натомість віримо у прогрес Супряги та новий якісний крок у нашого нинішнього основного форварда. Тим більше, що йому у Парижі буде 28 років. Якраз футбольний пік. А ще – на повернення під прапору України усіх потенційних наших зірок

У заявці: Яремчук (Бенфіка), Шуранов (Баварія), Супряга (Сампдорія)