Відбулося жеребкування третього розіграшу Ліги націй, яка охопить сезон 2022/23. Збірна України виступатиме у дивізіон В (другий за рівнем) і гратиме проти як зі старими знайомими, так і з новою для себе командою.

У групі В1 виступатимуть збірні України, Шотландії, Ірландії та Вірменії. Представимо суперників і розкажемо про особливості Ліги націй УЄФА 2022/23.

Ліга націй

Це вже буде третій розіграш цього турніру. Свого часу його придумали для того, аби збірні заповнювали паузи у офіційних матчах не товариськими поєдинками, інтерес до яких у спонсорів, телебачення і вболівальників традиційно невисокий, а іграми за новий трофей. Ще один стимул – додаткова можливість пробитися на великий турнір (ЧС-2018 та Євро-2020).

Усі 55 збірних, що входять до складу УЄФА, поділені на 4 ліги або дивізіони – за рейтингом. Найсильніші – у Лізі А, найслабші 0 – у Лізі D. Усередині цих дивізіонів учасники поділені на групи по 4 команди, які грають 6 турів (кожен проти кожного у два кола – вдома та у гостях).

Переможці чотирьох груп підіймаються рівнем вище, аутсайдери – опускаються у менш престижну Лігу. А чотири переможці груп Ліги А у фіналі чотирьох розігрують титул. Лігу націй УЄФА у сезоні 2018/2019 виграла Португалія (перемогла Нідерланди з рахунком 1:0). А нещодавно другу ЛН сезону 2020/21 виграла Франція (обіграли Іспанію з рахунком 2:1).

Збірна України у першому розіграші виступала у дивізіоні В і виграла групу, підвищившись у класі до елітної Ліги. Але сезон 2020/21 був не надто успішним. У компанії збірних Німеччини, Іспанії та Швейцарії «синьо-жовті» посіли останнє місце і повернулися до другого рівня турніру.

Ліга націй 2022/23

У новому сезоні в дивізіоні А за трофей будуть змагатися 16 найсильніших команд. Жереб поділив їх на такі групи:

A1: Франція, Данія, Хорватія, Австрія.

A2: Іспанія, Португалія, Швейцарія, Чехія.

A3: Італія, Німеччина, Англія, Угорщина.

A4: Бельгія, Нідерланди, Польща, Вельс.

У дивізіоні В – наступні результати жеребкування:

B1: Україна, Шотландія, Ірландія, Вірменія

B2: Ісландія, РФ, Ізраїль, Албанія

B3: Боснія і Герцеговина, Фінляндія, Румунія, Чорногорія

B4: Швеція, Норвегія, Сербія, Словенія

У Лізі С – збірні будуть змагатися за таким розкладом:

C1: Туреччина, Литва, Люксембург, Фарерські острови.

C2: Греція, Північна Ірландія, Косово, Кіпр або Естонія.

C3: Словаччина, Білорусь, Азербайджан, Казахстан або Молдова.

C4: Болгарія, Північна Македонія, Грузія, Гібралтар.

Найслабші збірні зібрані у Лізі D

D1: Латвія, Ліхтенштейн, Сан-Марино, Казахстан або Молдова,.

D2: Мальта, Андорра, Кіпр або Естонія (тут буде змагатися лише три збірні).

У парах Казахстан – Молдова та Кіпр – Естонія навесні відбудуться перехідні матчі. Переможці будуть грати у дивізіоні С, а команди, які програють – у дивізіоні D.

Перші чотири тури пройдуть у червні 2022 року, а два останні – у вересні 2022 року. Фінал чотирьох – влітку 2023-го.

Формат відбору на Євро-2024 в УЄФА ще не затвердили, тож наразі не можна сказати, які додаткові заохочення будуть для учасників Ліги націй у відборі на чемпіонат Європи.

Суперники збірної України у Лізі націй: Шотландія

Збірна України вже грала проти збірної Шотландії у відборі до Євро-2008. Тоді у Києві команда Блохіна виграла з рахунком 2:0, але вдома шотландці взяли реванш із рахунком 3:1.

У березні 2021 року Україна та Шотландія зіграють у плей-оф кваліфікацій до чемпіонату світу з футболу 2022 року. Протистояння буде складатися з 1 матчу і пройде у Глазго.

У минулому розіграші Ліги націй Шотландія також грала у дивізіоні В. Британці посіли друге місце: пропустили уперед Чехію (хоча і двічі перемогли 1:0 та 2:1) і випередили Ізраїль (1:1 та 0:1) і Словаччину (1:0 та 0:1).

У кваліфікації до ЧС-2022 восени цього року Шотландія видала серію із 6 поспіль перемог. При цьому лише в одному з них команда пропускала голи. «Тартанові» перемогли Ізраїль, Австрію, Данію і фінішували на 2-му місці у групі після данців, через що тепер гратимуть у плей-оф з Україною.

Головні зірки збірної Шотландії – захисникиіз англійського чемпіонату: Кіран Тірні з Арсенала та Ендрю Робертсон з Ліверпуля. Також варто відзначити інших гравців клубів АПЛ: хавбеки Скотт Мактомінай (Манчестер Юнайтед), Джон МакГінн (Астон Вілла) та форвард Че Адамс (Саутгемптон).Головний тренер – Стів Кларк. У 2013 році під його керівництвом скромний Вест Бромвіч фінішував на 8-му місці в АПЛ.

Суперники збірної України у Лізі націй: Ірландія

Головна «зброя» збірної Ірландії – захисники Метт Доерті (Тоттенгем) і Шеймус Коулмен (Евертон), хавбек Джефф Гендрік (Ньюкасл) і форвард Каллум Робінсон (Вест Бромвіч). Головний тренер збірної Ірландії – Стівен Кенні, який до 2020 року працював лише з місцевими клубами і з молодіжною збірною країни.

Збірна Ірландії у Лізі націй 2020/21 у дивізіоні В відверто провалилася, набравши у 6 турах лише 3 очки. Не вилетіли до Ліги С британці лише через те, що у групі знайшлася ще слабша Болгарія.

Цікаво, що у цих 6 матчах ірландці забили лише 1 гол, а пропустили теж небагато – 4. Двічі Ірландія зіграла унічию саме з Болгарією (1:1 та 0:0), двічі програла Фінляндії (0:1 та 0:1) і мала блідий вигляд у іграх з Вельсом (0:0 та 0:1).

Восени на фініші кваліфікації до ЧС-2022 Ірландія програла лише раз – Португалії. У решті матчів були або нічиї (Сербія, Азербайджан, Португалія) або перемоги (Азербайджан, Люксембург).

Зі збірною Ірландії українці ще не грали ані на офіційному рівні, ані у товариських матчах. Тож влітку наступного року будемо знайомитися ближче.

Суперники збірної України у Лізі націй: Вірменія

Це – старий знайомий збірної України. Збірна Вірменії провела проти українців 8 матчів у чотирьох кваліфікаційних циклах поспіль: у відборі на ЧС-98 (1:1 та 2:0), у відборі на Євро-2000 (2:0 та 0:0), у відборі на ЧС-2002 (3:2 та 3:0) і у відборі на Євро-2004 (2:2 і 4:3). Тож загальна статистика – 5 перемог України і 3 нічиї.

Відтоді команди не перетиналися. А збірна Вірменії встигла як кілька разів провалити кваліфікації, посідаючи останні місця у групах (нижче Естонії, Казахстану) так і заявляти про себе з найкращого боку. Серед останніх випадків – відбір на Євро-2012, коли вірмени фінішували третіми у групі, випередивши Словаччину з Македонією і трішки програли Ірландії та РФ.

У 2021 році у відборі на ЧС-2022 збірна Вірменії після трьох перемог у стартових трьох турах (над Ліхтенштейном, Ісландією та Румунією) навіть очолювала групу, випереджаючи в тому числі й Німеччину. Проте на фініші було чотири поразки (у тому числі – 0:5 вдома від Північної Македонії) і падіння на 4-те місце у групі.

У останній Лізі націй Вірменія виступала у дивізіоні С, виграла підгрупу і тепер підвищилася у класі. Рік тому – восени 2020-го вірмени обійшли Північну Македонію (1:2 і 1:0), Грузію (2:2 і 2:1) та Естонію (2:0 і 1:1).

Єдина зірка збірної Вірменії – півзахисник італійської Роми Генріх Мхітарян. Крім нього за достойні клуби грають ще три футболісти: захисник іспанського Кадіса Вараздат Ароян, хавбек американського Коламбуса Лукас Зелараян та форвард німецького Хоффенгайма Саркіс Адамян. Головний тренер збірної Вірменії – іспанець Хоакін Капаррос, який у 2009 році виводив до фіналу Кубка Іспанії Атлетік з Більбао.