Міжнародна федерація футбольної історії та статистики (IFFHS) підвела підсумки року, визначивши найкращих тренерів у двох категоріях: тренер збірної і тренер клубу.

Як завжди буває у таких рейтингах, знайшлося чимало незадоволених топ-5. Проте щодо лідерів сперечатися не варто. Переможці заслужені. Хто ж саме найкращий футбольний тренер 2021 року?

5. Тіте (Бразилія) та Дієго Сімеоне (Атлетіко)

Аргентинський наставник «матрацників» привів команду до титулу чемпіонів Іспанії у напруженій боротьбі з Реалом та Барселоною. Щоправда, під кінець року Атлетіко буксує і наразі посідає 4-те місце у Ла Лізі. Сімеоне навряд чи задоволений.

Серед тренерів збірних 5-те місце посів керманич фіналіста Копа Америка Тіте. Серед його досягнень – срібло чемпіонату Південної Америки та достроковий вихід до фінальної частини чемпіонату світу.

4. Джамель Бельмаді (Алжир) та Унаї Емері (Вільярреал)

Ці позиції – одні з найбільш спірних у рейтингу, але з протилежним знаком. Іспанський фахівець у травні переміг у Лізі Європи. Це його четвертий тріумф у цьому турнірі. Емері точно заслуговував, як мінімум, на місце у топ-3.

А Бельмаді на такій високій позиції – справжня сенсація. Збірна Алжиру провела за рік 11 матчів і жодного разу не програла, здобувши 8 перемог. Але всі суперники були з Африки і найсильніші з них – Туніс і Малі. Решта – рівня Джибуті, Мавританії, Нігера та Ботсвани. Таке собі досягнення.

3. Ганс-Дітер Флік (Баварія) та Дідьє Дешам (Франція)

Німцю у Баварії вистачило менше, ніж пів року аби потрапити у топ-3. Потім Флік перейшов працювати у збірну, залишивши по собі у Мюнхені чергову перемогу у Бундеслізі та виліт з Ліги чемпіонів на стадії чвертьфіналу. Це точно не краще, ніж у Емері.

Претензії є і щодо місця, яке посів Дешам. Головний тренер збірної Франції посередньо виступив на Євро, де вилетів уже в чвертьфіналі. А у кваліфікації на чемпіонат світу-2022 французи також не мали переконливий вигляд (дві нічиї з Україною, нічия з Боснією). На іншій шальці терезів – тріумф у фіналі чотирьох Ліги націй.

2. Хосеп Гвардіола (Манчестер Сіті) та Ліонель Скалоні (Аргентина)

Каталонський наставник виграв із Манчестер Сіті англійську Прем’єр-лігу, але головний трофей так і лишився недосяжним – у фіналі Ліги чемпіонів «блакитні» програли Челсі. Гвардіолі доведеться відкласти мрію на 2022-й рік.

А от Скалоні досяг вершини. Поки що це не чемпіонат світу, де Аргентина востаннє перемагала у далекому 1986-му, а лише Копа Америка. Проте це теж титул, якого у країні чекали аж із 1993 року.

1. Томас Тухель (Челсі) та Роберто Манчіні (Італія)

Перевага переможців над конкурентами була тотальною. Тухель набрав у 4 рази більше очок у рейтингу, ніж Гвардіола, а Манчіні – у 7,5 разів, ніж Скалоні. І пояснити це дуже просто не лише титулами.

Тухель не просто став переможцем Ліги чемпіонів. Німецький фахівець, прийнявши Челсі по ходу минулого сезону витягнув «синіх» з ями, куди команду загнав Лемпард. Як швидко і наскільки якісно прогресувала команда – це щось феноменальне.

Манчіні – не просто переможець чемпіонату Європи. Італійський тренер встановив із командою неймовірний рекорд – 37 матчів поспіль без поразок.