Найближчої неділі, 9 січня, у Камеруні стартує Кубок Африки – головна футбольна подія для африканських збірних.

Це буде 33-й розіграш турніру, який вперше провели у 1957 році – навіть раніше, ніж чемпіонат Європи з футболу. Участь у змаганнях візьме 24 збірні, які і розіграють трофей. Фінал заплановано на 6 лютого.

Кубок Африки. Історія

Перший Кубок Африки провели у 1957 році. Тоді у фінальній частині, яка пройшла у Судані мали зіграти господарі, два їхні сусіди – Єгипет і Ефіопія – та команда Південно-Африканської республіки.

Але ПАР через політику апартеїду дискваліфікували, тож увесь Кубок Африки помістився у два матчі. У одному півфіналі господарі програли Єгипту (1:2), а у другому Ефіопія здобула технічну перемогу над недопущеним суперником. Фінал легко виграв Єгипет – 4:0. Всі 4 голи забив нападник Мохамед Ад-Діба.

Надалі турніри проходили дуже нерегулярно – то щороку, то з перервою у 3 роки. Аж поки у 1968 Африка не перейшла на схему «через рік». Наступні 44 роки турніри проходили по парних роках у січні-лютому.

У 2013-му організатори спеціально провели черговий Кубок Африки аби розвести турнір з чемпіонатами Європи і перейти на графік непарних років.

Найчастіше чемпіонами Африки ставали збірні Єгипту (7 разів), Камеруну (5), Гани (4) та Нігерії (3). Двічі перемагали Кот-д’Івуар, Алжир, ДР Конго. По разу – Замбія, Туніс, Судан, Ефіопія, Марокко, ПАР та Конго. При цьому декілька сильних команд досі не мають такого досвіду. У першу чергу – Сенегал. Діючі чемпіони – збірна Алжиру, яка два роки тому у фіналі обіграла Сенегал із рахунком 1:0.

Герої Кубку Африки

Участь у турнірах, не зважаючи на постійне незадоволення європейських клубів, які вимушені були відпускати своїх африканських легіонерів посеред сезону, регулярно брали учась зірки різних років.

Серед них – Лорен Поку, Роже Мілла, Рабах Маджер, Абеді Пеле, Рашиді Єкіні, Рігоберт Сонг, Джей-Джей Окоча, Самуель Ето’о, Дідьє Дрогба, Яя Туре, Коло Туре, Сейду Кейта, Ріяд Марез, П’єр-Емерік Обамеянг та багато інших.

Найкраший бомбардир турніру в історії – камерунець Самуель Ето’о. Колишній форвард Барселони, Інтера та Челсі відзначився 18 разів на 6 Кубках, у яких брав участь.

Ще один камерунець Рігоберт Сонг – найбільш регулярний учасник змагань. Він 8 разів приїздив у складі збірної на Кубок Африки. Такий самий показник – у Ахмеда Хассана з Єгипту.

Нарешті, найбільше індивідуальних перемог у того самого Ахмеда Хассана і його партнера по команді Ессама Ель-Хадарі. У складі збірної вони вигравали Кубок Африки по 4 рази – у 1998, 2006, 2008 та 2010 роках.

Кубок Африки 2022

24 збірні, які пройшли кваліфікацію, поділені на 6 груп по 4 команди у кожній. Вони зіграють за традиційною схемою – три тури в одне коло. До плей-оф вийдуть по два лідера від групи та 4 найкращі із 6, що посядуть треті місця.

Груповий турнір триватиме до 20 січня. Матчі 1/8 фіналу пройдуть 23–26 січні, чвертьфінали – 29 та 30 січня, а півфінали – 2 і 3 лютого. Вирішальний поєдинок призначено на 6 лютого.

Група А

Учасники: Камерун, Буркіна-Фасо, Ефіопія, Кабо-Верде.

Господарі – фаворити групи і одні з головних претендентів на перемогу загалом. До лав збірної Камерун залучив майже усіх найсильніших гравців: Замбо-Агісса (Наполі), Онана (Аякс), Токо-Екамбі (Ліон), Чупо-Мотінг (Баварія), Ганаго (Ланс), Ойонго (Монпельє) та інших. Суттєва втрата лише одна – травмований захисник Ліверпуля Матіп.

Буркіна-Фасо – збірна, яка може дати бій господарям. Зірок тут небагато, але усі троє відгукнулись на запрошення – Тапсоба (Баєр), Траоре (Астон Вілла) та Каборе (Труа). Серед тих, хто не зміг приїхати – лише травмований форвард Шахтаря Лассіна Траоре.

У збірних Ефіопії та Кабо-Верде відомих футболістів практично немає. Хоча острів’яни мають більш солідне представництво – гравців зі скромних команд чемпіонатів Туреччини, Бельгії, Португалії, Нідерландів… Зокрема, основну надію у Кабо-Верде покладають на форварда Трабзонспорта Джаніні. А от у Ефіопії всі футболісти грають у межах Африки.

9 січня: Камерун – Буркіна Фасо (18:00)

9 січня: Ефіопія – Кабо Верде (21:00)

13 січня: Камерун – Ефіопія (18:00)

13 січня: Кабо Верде – Буркіна Фасо (21:00)

17 січня: Кабо Верде – Камерун (18:00)

17 січня: Буркіна Фасо – Ефіопія (18:00)

Група В

Учасники: Сенегал, Зімбабве, Гвінея, Малаві.

Найбільш нещаслива збірна Кубку Африки – Сенегал. Двічі грала у фіналах і тричі вилітала на стадії півфіналів, але титул не брала. Цього разу є всі підстави сподіватися на найвищий результат. У лавах – усі лідери: Мане (Ліверпуль), Кулібалі (Наполі), Менді (Челсі), І.Сарр (Вотфорд), Діалло і Гує (обидва – ПСЖ), Балло-Туре (Мілан), Б.Сарр (Баварія), Куяте (Крістал Пелес), Бальде (Кальярі) та інші.

Збірна Зімбабве в теорії теж є досить потужною, але перед турніром не дорахувалася кількох лідерів. Не гратимуть Накамба з Астон Вілли, Мунетсі з Реймсу, Бонне з Іпсвічу і Даріква з Вігану. Тож сподіватися варто лише на дублера Ліона Кадевере і на Земуру з Борнмута.

На фоні таких втрат значно виросли шанси Гвінеї, яка зібрала майже оптимальний склад, в якому є Кейта (Ліверпуль), Моріба (Ляйпциг), Діавара (Рома), Байо (Клермон), Сілла (Тулуза), а відсутній лише хавбек Олімпіакоса Камара.

У Малаві навіть спеціалісти навряд чи згадають бодай одне прізвище футболіста. Хіба що – півзахисника Петро, який у складі Шерифа нещодавно грав у Лізі чемпіонів.

10 січня: Сенегал – Зімбабве (15:00)

10 січня: Гвінея – Малаві (18:00)

14 січня: Сенегал – Гвінея (15:00)

14 січня: Малаві – Зімбабве (21:00)

18 січня: Малаві – Сенегал (18:00)

18 січня: Зімбабве – Гвінея (18:00)

Група С

Учасники: Марокко, Гана, Габон, Коморські острови.

Тут є два явних фаворита – Марокко і Гана. Конкуренції їм може скласти Габон, тим більше, що на відміну від інших збірних габонці привезли на турнір усіх лідерів.

Марокко зіграє без Зієша (Челсі), Мазрауї (Аякс), Феддаля (Спортинг), Дірара (Фенербахче), Таарабта (Бенфіка), Ель-Арабі (Олімпіакос), Абде (Барселона), Малеха (Фіорентина) та Харруї (Сассуоло). Головними дійовими особами тут будуть Хакімі (ПСЖ), Ен-Несірі та Буну (обидва – Севілья), Саїсс (Вулвергемптон), Агерд (Ренн), Амрабат (Фіорентина), Баркок (Айнтрахт), Буфаль (Анжер).

Збірна Гана гратиме без Данкана (Фіорентина), Салісу (Саутгемптон), Опоку і Ломоті (обидва – Ам’єн), Нуху (Хоффенгайм), Фосу (Брентфорд), Шлуппа (Крістал Пелес), Афени-Г’ян (Рома). Основний тягар ляже на плечі Парті (Челсі), Сулемана (Ренн), Кудуса (Аякс), Менса (Бордо), Баба (Мальорка), братів Айю (Крістал Пелес та Аль-Садд), Амарті (Лестер).

Габон зумів залучити усіх зірок: Обамеянг (Арсенал), Леміна (Ніцца), Буанга (Сент-Етьєн), Бупендза (Аль-Арабі), Манга (Діжон). Так само і Коморські острови, за які зіграють Селемані (Кортрійк), Бен-Набуан (Црвена Звезда) та Мчангама (Генгам).

10 січня: Марокко – Гана (18:00)

10 січня: Комори – Габон (21:00)

14 січня: Марокко – Комори (18:00)

14 січня: Гана – Габон (21:00)

18 січня: Габон – Марокко (21:00)

18 січня: Гана – Комори (21:00)

Група D

Учасники: Нігерія, Єгипет, Гвінея-Бісау, Судан.

Свого часу збірна Єгипту була найсильнішою в Африці навіть без великої кількості легіонерів х топ-клубів Європи. Брали єгиптяни своє зіграністю. Ось і зараз у складі – усі п’ять відомих «європейців». Насамперед – Салах з Ліверпуля. Крім нього – Трезеге (Астон Вілла), Ельнені (Арсенал), Мохамед (Галатасарай) і Мармуш (Штутгарт). Решта – гравці національної першості.

Традиційно потужною є збірна Нігерії, яка привезла на турнір Ндіді (Лестер), Іхеаначо (Лестер), Чуквуезе (Вільярреал), Івобі (Евертон), Трост-Еконга (Вотфорд), Айну (Торино). Утім, втрат теж чимало: Осімхен (Наполі), Онуачу (Генк), Калу (Бордо), Авонії (Уніон), Сімон (Нант), Етебо (Вотфорд).

Мінімум шансів у Судана, де є лише два представники мало кому відомих європейських клубів із Швеції та Угорщини (решта – місцеві) та у Гвінеї-Бісау. Останні не змогли залучити до збірної лідерів – Іе (Трабзонспор) та Менді (Кан). Зіграють за команду Бальде (Труа), Кассама (Реймс), Нану (Порту), Пеле (Монако) і Мендес (Лор’ян), але їх зусиль буде замало.

11 січня: Нігерія – Єгипет (18:00)

11 січня: Судан – Гвінея-Бісау (21:00)

15 січня: Нігерія – Судан (18:00)

15 січня: Гвінея-Бісау – Єгипет (21:00)

19 січня: Гвінея-Бісау – Нігерія (21:00)

19 січня: Судан – Єгипет (21:00)

Група Е

Учасники: Алжир, Кот-д’Івуар, Сьєрра-Леоне, Екваторіальна Гвінея.

Тут також є великий розподіл між двома фаворитами (Алжир та Кот-д’Івуар) і аутсайдерами (Сьєрра-Леоне й Екваторіальна Гвінея). При цьому перші двоє привезли майже усіх лідерів, а двоє останніх навіть і з існуючим бідним вибором, не зможуть скористатися послугами найкращих своїх гравців.

За Алжир зможуть зіграти Марез (Манчестер Сіті), Беннасер (Мілан), Бенрахма (Вест Гем), Бенсебаїні (Боруссія М), Аталь (Ніцца), Манді (Вільярреал), Слімані (Ліон), Унас (Наполі), Фегулі (Галатасарай). Поза заявкою опинилися Фарес (Лаціо), Ауар (Ліон), Ферхат (Нім), Делор (Ніцца), Геззаль (Бешикташ).

У заявці Кот-д’Івуар присутні прізвища Кессіе (Мілан), Заа (Крістал Пелес), Аллер (Аякс), Пепе (Арсенал), Куссуну (Баєр), Ор’є (Вільярреал), Баї (Манчестер Юнайтед), Сангаре (ПСВ), Траоре і Бога (обидва – Сассуоло), Акпа-Акпро (Лаціо), Градель (Сівасспор). Втрати мінімальні: Діоманде (Ліон), Фофана (Ланс), Жервіньо (Трабзонспор), Діалло (Манчестер Юнайтед).

Сьєрра-Леоне може похизуватися лише Колкером із Газіантепспора, а Екваторіальна Гвінея – «іспанцями» Овоно і Бальбоа (обидва – Алавес) та Акапо (Кадіс). Натомість не зіграють Каллон із Дженоа за перших і Обіанг із Сассуоло та Акіеме з Альмерії за других.

11 січня: Алжир – Сьєрра-Леоне (15:00)

12 січня: Екваторіальна Гвінея – Кот-д’Івуар (21:00)

16 січня: Кот-д’Івуар – Сьєрра-Леоне (18:00)

16 січня: Алжир – Екваторіальна Гвінея (21:00)

20 січня: Кот-д’Івуар – Алжир (18:00)

20 січня: Сьєрра-Леоне – Екваторіальна Гвінея (18:00)

Група F

Учасники: Туніс, Малі, Гамбія, Мавританія.

Ця група має видається найбільш рівною. Явний аутсайдерМавританія, де є хіба що гравці з клубів-середняків Греції, Туреччини та нижчих французьких дивізіонів. Натомість у інших команд є зірки і майже усіх їх вдалося залучити на Кубок Африки.

Туніс заявив Шкірі (Кельн), Сліті (Аль-Іттіфак), Бронна (Метц), Меджбрі (Манчестер Юнайтед), Хазрі (Сент-Етьєн), Хауї (Клермон), Рекіка (Арсенал), Тузгара (Труа). За межами заявки не залишилося жодного футболіста високого рівня.

Малі теж зібрав усіх лідерів: Біссума (Брайтон), А.Гайдара (Ляйпциг), М.Камара (Зальцбург), Самассеку (Хоффенгайм), Дженепо (Саутгемптон), Х.Траоре (Ренн), Ш.Траоре (Нант), М.Гайдара (Ланс), Думбія (Реймс), Л.Кулібалі (Салернітана), К.Кулібалі (Нант), Туре (Реймс). Шкодувати варто хіба що щодо Кейта із Зальцбурга.

Гамбія має менше зірок, але також змогла залучити майже усіх їх. Зокрема, Барроу (Болонья), О.Коллі (Сампдорія), Е.Коллі (Спеція), Дарбо (Рома), Маррех (Гент), Сіссе (Цюріх). Втрата лише одна – не зіграє на Кубку Африки Джатта з Гамбурга. Цим складом гамбійці створили головну сенсацію кваліфікації – обійшли збірну ДР Конго у відборі.

12 січня: Туніс – Малі (15:00)

12 січня: Мавританія – Гамбія (18:00)

16 січня: Гамбія – Малі (15:00)

16 січня: Туніс – Мавританія (18:00)

20 січня: Гамбія – Туніс (21:00)

20 січня: Малі – Мавританія (21:00)

Початок усіх матчів указаний за київським часом. Трансляції шукайте на каналах Sky Sports, Bein Sports, Fox Sports Italia, Eurosport.