Російський футбол зазнав різноманітних санкцій внаслідок вторгнення російських військ в Україну: їх зазнали як національна збірна, так і клуби.

Виконавчий комітет УЄФА на екстреному засіданні ухвалив рішення перенести місце проведення Фіналу Ліги Чемпіонів у відповідь на війну Росії проти України. Відповідну заяву оприлюднили 25 лютого на офіційному сайті організації. Провести головний матч турніру планували 28 травня у російському Санкт-Петербурзі. Виконком УЄФА вирішив провести фінал на стадіоні “Сен-Дені”, що у передмісті Парижа.


Крім того, домашні матчі українських та російських футбольних клубів і національних команд, що відбуватимуться під егідою УЄФА, проводитимуть у нейтральних країнах аж до наступного рішення.

24 лютого на сайті Польської футбольної асоціації оприлюднили спільну заяву футбольних федерацій Польщі, Швецї та Чехії. У документі йдеться, що матчі плей-офф цьогорічного Чемпіонату світу не можуть проходити в Росії.

Підписанти заявили, що очікують негайної відповіді від ФІФА та УЄФА та пропозицій альтернативних рішень для майбутніх матчів.

Додамо, матч між збірними Польщі та Росії був запланованим на 24 березня у Москві. Переможець пари має зіграти зіграти з Чехією або Швецією (залежно від результатів зустрічей між цими командами).

На фіоційному сайті ФІФА оприлюднили заяву, що Рада організації одноголосно вирішила вжити негайних заходів відповідно до рекомендацій Міжнародного олімпійського комітету (МОК), а саме:

• На території Росії не проводять міжнародних змагань, “домашні” матчі проводитимуть на нейтральній території та без глядачів;
• Асоціація-член, що представляє Росію, бере участь у будь-яких змаганнях під назвою «Футбольний Союз Росії (РФС)», а не «Росія».
• У матчах, в яких беруть участь команди з Футбольного союзу Росії, не використовуватимуть прапора чи гімну Росії.

ФІФА продовжить свій поточний діалог з МОК, УЄФА та іншими спортивними організаціями для визначення будь-яких додаткових заходів або санкцій, включаючи потенційне відсторонення від змагань, які будуть застосовані найближчим часом, якщо ситуація швидко не покращиться. Рада ФІФА заявила про готовність ухвалити будь-яке з цих рішень.

Що стосується майбутніх відбіркових матчів Чемпіонату світу з футболу 2022 року, ФІФА врахувала позиції, висловлені через інформаційні ресурси Польської футбольної асоціації, Футбольної асоціації Чеської Республіки та Шведської футбольної асоціації, і вже вступила в діалог з усіма цих футбольних асоціаціями. ФІФА буде підтримувати тісні контакти, щоб разом ухвалювати рішення.

27 лютого Польська футбольна асоціація повідомила, що внаслідок жорстокої агресії Російської Федерації проти України та війни, що триває, не бачить можливості змагатися з російським представництвом у плей-оф за вихід на Чемпіонат світу. незалежно від назви команди, що складається з російських гравців, і місця проведення матчу.

В умовах російського вторгнення в Україну, засудженого майже скрізь у світі, це єдине рішення, яке ми можемо прийняти. Виступ у матчі зі збірною Росії був би ганебним не лише для наших представників, а й для всієї футбольної спільноти, це було б відмовою в солідарності з українським народом. Як футбольна асоціація ми відмовляємося від участі в матчах плей-офф зі збірною Росії.

26 лютого на офіційному сайті англійського футбольного клубу Челсі оприлюднили заяву власника, російського мільярдера, Романа Абрамовича, про його передачу благодійному фонду «Челсі»: “Протягом мого майже 20 років володіння ФК «Челсі» я завжди вважав свою роль опікуна клубу, чия робота полягає в тому, щоб ми були настільки успішними, наскільки це можливо, а також будувати плани на майбутнє, відіграючи позитивну роль у наших інтересах. Я завжди робив рішення в інтересах клубу. Я залишаюся відданим цим цінностям. Тому сьогодні я передаю опікунам благодійного фонду «Челсі» опіку над ФК «Челсі».

Я вважаю, що зараз вони в найкращій ситуації, щоб дбати про інтереси клубу, гравців, персоналу та вболівальників.”

Про причину такого рішення не зазначають. Втім, ймовірно, таке рішення зумовлене санкціями та обмеженнями, які ввели у Сполученому Королівстві щодо російських бізнесменів та їхніх активів.

28 лютого на сайті УЄФА оприлюднили провідомлення про два рішення:

  1. Розрив партнерства з “Газпромом”: відтепер символіки організації не буде на матчах під егідою УЄФА, матчах Ліги Чемпіонів, матчах національних збірних та під час чемпіонату ЄВРО-2024.
  2. УЄФА і ФІФА оголосили про недопущення участі російських команд (як національних збірних, так і клубів) у змаганнях, організованих цими двома організаціями.

У відповідь на друге рішення Російський футбольний союз на своїй Facebook-сторінці (так як сайт організації недоступний) оприлюднив заяву про незгоду з ним:

“Таке рішення не відповідає нормам і принципам міжнародних змагань, як і спортивному духу. Воно має очевидний дискримінаційний характер і наносить шкоду величезній кількості спортсменів, тренрів, працівників клубів, збіних команд, мільйонам російських та іноземних вболівальників, чиї інтереси повинні першочергово захищати міжнародні спортивні організації.”

Росіяни додали, що будуть оскаржувати обидва рішення відповідно до норм міжнародного спортивного права.

7 березня ФІФА дозволила призупинити контракти футболістам і тренерам інших країн, які працюють у Росії. Легіонери, які не домовляться з клубами до 10 березня, зможуть призупинити свої контракти до 30 червня 2022 року в односторонньому порядку без наслідків для ініціатора розірвання. Ці умови стосуються й українських футбольних клубів.

Призупинення дії такого контракту означатиме, що футболісти та тренери вважатимуться такими, що “розірвали контракт” до 30 червня 2022 року, і тому вони мають право підписати контракт з іншим клубом без наслідків.

Футболісти і тренери, які залишать свої клуби в Україні чи Росії можуть зареєструватись у клубах інших країн до 7 квітня 2022 року включно. Такі клуби мають право зареєструвати максимум двох футболістів, які скористалися винятковим правом такої реєстрації.


Щодо неповнолітніх футболістів, які виїжджають з України в інші країни через війну, скасовують міжнародні трансфери гравців до 18-ти років.