Ідея Арсена Венгера про зміну розкладу фінальних частин чемпіонатів світу з футболу стала темою номер один цієї осені. Хоча французький фахівець заявив про неї ще влітку. Але тоді на першому місці було Євро. Нині ж дискусії перетворилися на справжні суперечки і конфлікти. То добре чи погано проводити чемпіонат світу кожні два роки? Хороша ідея це чи недолуга вигадка?
Завжди було 4 роки
Перший чемпіонат світу відбувся у 1930 році і відтоді вони проводилися раз на 4 роки – точно за розкладом.
Навіть після перерви на Другу світову війну, коли у 1942 і 1946 роках турнірів не було, ФІФА все одно дотрималося графіку і перший повоєнний чемпіонат світу провело тільки у 1950 році, а не на рік чи два раніше.
Які пропонують зміни
Тепер колишній тренер лондонського Арсенала Арсен Венгер вийшов з революційною пропозицією. Нині він обіймає посаду голови відділу ФІФА з глобального розвитку футболу.
Його ідея полягає у тому, щоби проводити фінальні турнірі чемпіонатів світу з футболу кожного парного року – удвічі частіше, ніж зараз.
При цьому Венгер пропонує змінити систему відбору на ЧС. Змінити так, щоб збірні замість 10-12 матчів кваліфікації протягом року чи півтора, грали не більше 7 поєдинків під час одного або щонайбільше двох «вікон» восени (і, можливо, навесні). Так гравці будуть рідше залишати клуби для кваліфікаційних матчів збірних – не на 50 днів щороку, а лише на 30.
При цьому континентальні чемпіонати – Євро, Копа Америки, Кубок Африки тощо, також хочуть перевести на дворічний цикл – по непарних роках.
На думку ФІФА це означатиме підвищення цікавості з боку вболівальників і більші можливості для різних збірних пробитися на чемпіонат і поборотися за нагороди.
Хто підтримав ідею
Першими з ентузіазмом на таку ініціативу відгукнулися федерації далеко не найсильніших країн Азії та Африки. Саме з ними заграють у ФІФА, оскільки країн на цих континентах багато – тож і голосів на виборах президента буде більше.
Але серед прихильників є і авторитетні футбольні люди. Зокрема, легендарний форвард збірної Бразилії Роналдо, який зазначає, що світ кардинально змінився і прискорився, тож не можна користуватися календарем 10-річної давнини.
Неоднозначними заявами відзначився і тренер Манчестер Сіті Хосеп Гвардіола. Спершу він пожартував, що ФІФА спочатку має реформувати рік, аби у ньому стало 400 днів, а тоді вже організовувати мундіаль кожні два роки. А потім підтримав Венгера, зауваживши, що «не можна криміналізувати ідеї, а потрібно їх обговорювати». Також він додав, що як вболівальник був би радий дивитися фінальні частини ЧС через рік, а не чекати 4 роки, як зараз.
Один з найкращих африканських футболістів сучасності сенегалець Каліду Кулібалі з Наполі побачив у проєкті більше шансів для африканських збірних на успішні виступи. Хоча і зауважив: зараз футболісти проводять забагато матчів, тож потрібно переглянути календар.
Звісно ж, відстоює ідею і президент ФІФА Джанні Інфантіно. Він нагадав, що у 1930-х, коли проводили перші чемпіонати світу, існувало хіба що 40 національних збірних, тоді як зараз їх 211, тож «футбольне свято» стане доступнішим, якщо перевести його на новий графік.
Але головне – вболівальники. У вересні ФІФА випустила прес-реліз за результатами опитування, яке провела британська соціологічна компанія. Опитані усіх вікових категорій із чотирьох варіантів – ЧС раз у 4 роки, раз у 3 роки, раз у 2 роки чи щорічно – найчастіше обирали діючий варіант, але в сумі три інших варіанти отримали більшу підтримку. Це дало ФІФА підстави заявляти, що глядачі хочуть бачити мундіалі частіше.
Хто проти
Противників значно більше. І це у першу чергу – власники і президенти європейських клубів та голови національних ліг, які точно не хочуть поступатися матчами, трансляціями, рекламними контрактами на користь збірних.
Серед головних критиків ідеї – президент іспанської Ла Ліги Хав’єр Тебас, який вбачає у ідеї наміри ФІФА «втопити чемпіонати країн і єврокубки» та президент УЄФА Александр Чеферін.
Проти виступило і чимало відомих футболістів – теперішніх та колишніх. Один з основних їхніх аргументів – надмірна втома для гравців. В цьому ключі висловилися Паоло Мальдіні, Філіп Лам, Хасан Саліхаміджич, Серхі Бускетс, а також – колишній тренер збірної Франції Раймон Доменек, директор Манчестер Сіті Ферран Соріано та багато інших.
А колишня зірка хорватського футболу Звонімір Бобан, президент Баварії Герберт Гайнер та тренер Ліверпуля Юрген Клоп відкритим текстом говорять, що ФІФА думає лише про те, як заробити більше грошей, а не про футболістів.
Ще один аргумент проти – знецінювання чемпіонатів світу. Якщо зараз це особлива подія, яку з нетерпінням чекають протягом 4 років, то потім чемпіонат світу стане буденним. Про це заявили футболісти Реала Гарет Бейл і Лука Модріч та тренер збірної Франції Дідьє Дешам. Джані Інфантіно парирує: Супербоул, Вімблдон та Ліга чемпіонів не перестають бути менш цікавими і популярними від того, що проходять кожного року.
Проти виступають і цілі організації: Професійна футбольна ліга Франції, об’єднання футбольних асоціацій північних країн Європи (Фінляндія, Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія та Фарерські острови) та 13 членів Асоціації професійних європейських футбольних ліг (АПЛ, Бундесліга, Серія А, Ла Ліга, Ліга 1, вищі ліги Португалії, Швейцарії, Румунії, Польщі та інших країн), Європейська асоціація клубів.
Свою негативну оцінку дали представники МОК (чемпіона світу буде перетинатися з олімпійським футбольним турніром) та Європейська комісія – вищий орган виконавчої влади Європейського Союзу.
Почався шантаж
Президент УЄФА Александр Чеферін вже видав головні свої козирі. УЄФА офіційно заявила, що буде протидіяти намірам ФІФА проводити чемпіонати світу кожні два роки. А сам президент закликав колег відмовитися від ініціативи і навіть пригрозив знецінити у цьому випадку мундіалі.
– Ми можемо ухвалити рішення не грати. Наскільки я знаю, у Південній Америці – такі самі думки. Так що успіху з таким «чемпіонатом світу», – заявив Александр Чеферін.
Також з’явилися чутки, що 12 європейських збірних розглядають можливість вийти з ФІФА, якщо там реалізують свій проєкт. Що це за країни поки не повідомляється.
Також підключився і Хав’єр Тебас, який натякнув: національні ліги не допустять проведення чемпіонатів світу настільки часто. Як саме – не пояснив, але, вочевидь, мова йде про відмову відпускати гравців з клубів до лав збірних.
У відповідь у ФІФА відступили на пів кроку. Джанні Інфантіно припустив, що можливий проміжний варіант: чемпіонати світу будуть проходити з різними учасниками – в один рік з одними збірними, а за два роки – з іншими.
Що буде далі
До 2026 року футбольний міжнародний календар зверстаний. Після чемпіонату світу 2022 у Катарі, наступний турнір пройде у 2026 році відразу у трьох країнах – Мексиці, США та Канаді. І в ньому візьме участь 48 збірних. А от далі…
ФІФА вже повідомила, що налаштована провести наступний мундіаль у 2028 році. Проте офіційних заяв ще не було. Головна дата – 20 грудня 2021 року. Саме тоді відбудеться саміт, на якому заплановано обговорити реформу календаря національних футбольних збірних.
У будь-якому разі усі ухвалені на саміті ініціативи необхідно буде ще підтвердити виконкомом ФІФА або навіть конгресом – через голосування усіх членів організації.