Збірна України з футболу після перемоги над Фінляндією та нічиї з Боснією заробила більше 7 балів у рейтингу ФІФА і піднялася у ньому із 27-го на 26-те місце. Лідирує як і раніше збірна Бельгії. А от нижче відбулося чимало цікавих перестановок.

Рейтинг ФІФА і математика

Рейтинг національних збірних – справа математиків. Зрозуміло, що головний елемент – це результати зіграних матчів. Проте, просто додавати очки (за перемогу – 3, за нічию – 1) було би несправедливим.

Адже протягом місяця умовна Аргентина може зіграти унічию з Бразилією у відборі на чемпіонат світу, а умовне Вануату – виграти 5 товариських матчів у нікому не відомих збірних з островів Океанії.

Тож для балансу була створена формула, яка має врахувати статус матчу (офіційний чи товариський, фінальний етап чи відбір, континентальна першість чи світова), силу суперника (його поточний рейтинг) і регіональні коефіцієнти для кожного континенту (Європа і Південна Америка – серед фаворитів).

У цьому випадку навіть нічия проти сильного суперника може дати більше балів, ніж дві-три перемоги над аутсайдерами рейтингу.

Рейтинг рахують раз на місяць. Він використовується не лише для жеребкування, але і для більших преференцій лідерам (звільнення від ранніх раундів кваліфікації).

Рейтинг збірної України

Вперше збірна України потрапила до рейтингу ФІФА лише в 1993 році. Тоді синьо-жовті опинилися на 131-му місці, а закінчили рік у топ-100 – на 90-му місці. Щороку українці піднімалися сходинками рейтингу і у 1999 році дісталися до 27-го рядка.

Потім крива пішла донизу і після кількох посередніх років у 2003-му збірна Україна випала з топ-50.

Пік припав на часи тренерства Олега Блохіна. Потрапляння на чемпіонат світу-2006 і вихід там до 1/4 фіналу призвів до 13-го місця у рейтингу ФІФА, а з лютого по травень 2007-го збірна Україна трималася за крок до топ-10 – на 11-му місці. Вище були тільки світові гранди – Франції та Бразилія, Іспанія та Німеччина, Аргентина та Італія, Нідерланди та Англія. А також – Португалія і Чехія. 

Наступні роки збірна України то опускалася до четвертого десятка, то поверталася у топ-20, але досі не повторила той успіх.

Коронавірусний 2020-й збірна Україна трималася на 24-му місці (матчів через пандемію було мало, і рейтинг майже не змінювався), а після Євро-2020 навіть опустилася на один рядок. Падіння продовжилося і у вересні, коли нічиї з Казахстаном і Францією зіграли в мінус і синьо-жовті опустилися на 27-ме місце.

Оновлений рейтинг підняв збірну Україну на одну позицію. Україна обігнала збірні Тунісу та Японії, але пропустила поперед себе Сербію, яка зробила стрибок на кілька позицій лише за рахунок перемо над Люксембургом і Азербайджаном.

Лідери рейтингу ФІФА

Топ-10 нового рейтингу ФІФА складають Бельгія, Бразилія, Франція, Італія, Англія, Аргентина, Іспанія, Португалія, Мексика і Данія. Якщо рахувати лише європейські збірні, то до десятки найсильніших пробилися Нідерланди (11-те місце у загальному рейтингу), Німеччина (12-те) і Швейцарія (14-те).

Україна серед європейських команд – 16-та, програючи також Швеції, Хорватії, Вельсу, Польщі та Сербії. Заключний наш суперник по відбору до чемпіонату світу – збірна Боснії та Герцеговини перебуває на 56-му місці.

У топ-5 Південної Америки, крім аргентинців і бразильців – Уругвай (15-те місце), Колумбія (16-те) і Чилі (21-ше). У Північній Америці компанію мексиканцям складе США (13-те), Коста-Ріка (45-те), Канада (48-ме) і Ямайка (59-те).

Топ-10 Африки: Сенегал (20), Туніс (27), Марокко (29), Алжир (30), Нігерія (36), Єгипет (44), Гана (52), Кот-д’Івуар (53), Камерун (54), Малі (57).

Топ-10 Азії: Іран (22), Японія (28), Австралія (34), Південна Корея (35), Катар (46), Саудівська Аравія (49), ОАЕ (71), Ірак (72), Китай (75), Оман (77).

Найсильніший представник Океанії – збірна Нової Зеландії, яка посідає аж 111-й рядок рейтингу ФІФА.