У трьох групах чемпіонату України з футболу серед любителів завершилося перше коло. Враховуючи кілька переносів та інші організаційні проблеми, не всі учасники проведи однакову кількість поєдинків, проте проміжні підсумки проводити можна.

Тим більше, що через турнір ААФУ пройшло чимало цікавих команд, які нині виступають на професійному рівні, а серед учасників поточного сезону 2021/22 є калька команд з чудовою історією і навіть двоє тих, хто колись грав на найвищому рівні – в УПЛ,

Що таке ААФУ

Це – Асоціація аматорського футболу України. Організація, яка проводить чемпіонат України серед аматорських команд. Фактично це проміжний рівень між Другою лігою та обласними чемпіонами. Іноді представники областей змагаються паралельно на двох фронтах: у внутрішній першості і в чемпіонаті ААФУ.

Асоціація була створена у березні 1998 року. І проводить не лише чемпіонат, але і Кубок серед аматорських команд і дитячі всеукраїнські змагання «Шкіряний м’яч» у трьох вікових групах – серед 11, 12 і 13-річних футболістів.

Тривалий час ААФУ очолював підприємець Федір Шпиг (банк Аваль, ТМ Яготинське), а нині керує аматорським футболом Олександр Каденко.

Чемпіони-любителі

Утім сам турнір з визначення найсильніших аматорських команд існував ще до появи ААФУ – із сезону 1992/93 років. Але перший розіграш чемпіонату України серед аматорів був неповним – у 6 зонах (поділені за географічним принципом) були визначені переможці, які не конкурували між собою. Тобто, по факту, було 6 чемпіонів: Сіріус (Жовті Води), Гарт (Бородянка), Оскіл (Куп’янськ), Хутровик (Тисмениця), Бескид (Надвірна), Сурож (Судак).

Наступні три сезони були такими самими і виявили сумарно 18 переможців зон. Серед них були ЛАЗ (Львів), Адвіс (Хмельницький), Трансімпекс (Вишневе), Авангард (Ровеньки), Металург (Новомосковськ), Таврія (Новотроїцьке), Хімік (Калуш), Гарай (Жовква), Динамо (Слов’янськ), Портовик (Чорноморськ), Спортінвест (Кривий Ріг), Покуття (Коломия), Папірник (Малин), Зоря (Хоростків), Факел (Варва), Портовик (Керч). А також – два нинішні учасники Першої ліги – київська Оболонь і краматорський Авангард (перейменовано недавно у ФК Краматорськ).

І лише від сезону 1996/97 почали визначати єдиного чемпіона серед аматорських команд. Ось список: Електрон (Ромни), Енергетик (Бурштин), Динамо (Львів), Дністер (Овідіополь), ГПЗ (Варва), Шахтар (Луганськ), КЗЕЗО (Каховка), Блискавка (Сєвєродонецьк), Іван (Одеса), Шахтар (Довжанськ), Бастіон (Чорноморськ), ФК Лужани, Єдність (Плиски), Мир (Горностаївка), Нове Життя (Андріївка), Карпати (Коломия), ОДЕК (Оржів), Рух (Винники), Балкани (Зоря), Агробізнес (Волочиськ), Вікторія (Миколаївка), ВПК-Агро (Шевченківка), ЛНЗ (Лебедин).

При цьому КЗЕЗО, Балкани і Вікторія перемагали по 2 рази, як і команди з Варви, Коломиї та Чорноморська (під новими назвами), якщо враховувати перші «мультичемпіонські» сезони.

Найвідоміші команди з цього списку – Рух, який вийшов в УПЛ, де й досі грає, але вже представляє Львів та Агробізнес, який ледве не піднявся позаминулого сезону до Прем’єр-ліги.

Також через ААФУ пройшли Металіст-1925 (срібний призер 2016/17), Колос (бронзовий призер 2014 року), Інгулець (срібний призер 2014 року під назвою АФ П’ятихатська), ФК Львів (передостаннє місце у сезоні 2016/17), Минай (5-те місце у сезоні 2017/18).

Поточний чемпіонат серед аматорів. Географія

Нинішній сезон 2021/22 об’єднав 29 команд – найменше за останні 4 чемпіонати. Команди розділені на три групи за територіальним принципом.

У групі 1 зібралися команди з Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Львівської та Чернівецької областей. Плюс одна команда з Києва – Локомотив, який провів поки лише 5 матчів і всі їх пограв.

До групи 2 північні регіони України делегували теж 10 команд (столиця і область, Чернігівщина, Полтавщина, Сумщина, Житомирщина).

Група 3 об’єднує 9 команд з південних та східних областей України – Херсонської, Дніпровської та міст – Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва та Кропивницького.

Група 1

Лідирує Агрон із села Великі Гаї, що у кількох кілометрах від Тернополя. У 9 матчах команда набрала 22 очки. Головні переслідувачі – Ураган із села Черніів, яке фактично межує з Івано-Франківськом; колишній чемпіон ОДЕК з містечка Оржів Рівненської області та Юність із сіл Верхня та Нижня Білка біля Львова. У перших двох команд – по 18 очок, а у Юності – 15 і додаткова гра у запасі.

Також серед учасників – колишні команди з професіонального футболу Нива (Теребовля) і Тепловик (Івано-Франківськ); одна з найбільш титулованих команд Рівненщини Маяк (Сарни), Довбуш із Чернівців та Фенікс (Підмонастир).

Серед найбільш відомих гравців – колишній член збірної України Ігор Ощипко (Фенікс), відомий форвард львівських Карпат Максим Фещук (Фенікс) і не менш відомий нападник Ігор «Галк» Худоб’як (Ураган), який встиг пограти в УПЛ за Севастополь і Говерлу, а у Першій лізі був справжньою легендою Прикарпаття.

Група 2

Лідирує Нива з села Бузова під Києвом. Команда втратила тільки 2 очки (8 перемог і 1 нічия) але далеко від переслідувачів не відірвалася. Лише на 2 очки менше – Кудрівки з Чернігівської області і ще на 2 – у Олімпії із села Савинці Полтавської області.

На 4-му місці поки розташувався Нафтовик із Охтирки, який брав участь у двох чемпіонатах України на найвищому рівні. Також тут виступають Атлет, ЮКСА, Олімпійський коледж Піддубного та Єдність, які представляють Київ, ФК Біла Церква та Звягель з Новограда-Волинського Житомирської області.  

Головні зірки – Ярослав Захаревич (Нива), який грав в УПЛ за Арсенал, Андрій Пилявський (Нива) з досвідом ігор у чемпіонаті Ізраїлю та УПЛ за Ворсклу та Зорю, воротар Сергій Ситало (Нива), який раніше у Прем’єр-лізі захищав кольори Таврії та Арсенала вихованець Шахтаря Владислав Насибулін (Олімпія). За Білу Церкву грають легіонери з Камеруну, Нігерії та Кот-д’Івуару. По два африканські легіонери є в Атлеті, Олімпії, Єдності.

Група 3

Максимальну кількість очок у 8 матчах набрав запорізький Мотор (24 очки). Інші відстали вже далеченько. У дублерів запорізького Металурга – лише 15 очок, а у Хлібороба із села Нижні Торгаї Херсонської області – 12 пунктів. Ще менше очок набрали ВАСТ (Миколаїв), Олімп (Кам’янське), СК Каховка, Легіонер (Дніпро) та ОСДЮШОР (Запоріжжя).

Окремо варто звернути увагу на кропивницьку Зірку, яка з 10 очками посідає 5-те місце. Колись ця команда грала у елітному дивізіоні і навіть 4 рази фінішувала у топ-10. Востаннє – зовсім недавно, у сезоні 2017/18.

Відомих для широкого загалу прізвищ у командах цієї групи не знайти. У найкращому випадку – це гравці з досвідом матчів у Першій чи Другій лігах. Натомість не можна не згадати про екзотику Легіонера. Виправдовуючи свою назву, команда Дніпра включила у заявку лише двох українців. Інші 19 футболістів – громадяни Нігерії, Анголи, Гани, Алжира, Камеруна, Сенегала, Кот-д’Івуара, Буркіна-Фасо та Японії.

Що далі

Навесні 2022 року відбудуться матчі другого кола. По завершенню регулярного чемпіонату почнеться раунд плей-офф.

8 найкращих команд від трьох груп (переможці, срібні призери та 2 найкращих із 3, які фінішують третіми) зіграють в 1/4 фіналу.

Потім переможці зіграють у півфіналах, а дві найкращі команди в очному протистоянні і розіграють трофей.

До Другої ліги мали би виходити лише ті команди, які пробилися до плей-офф, проте на цю «дрібницю» очі, як правило, заплющують. Комплектація цього дивізіону відбувається за бажанням. Наприклад, цього літа з аматорів до професіоналів перейшло аж 11 команд. Деякі у своїх групах не потрапляли навіть до топ-8.