Останніми роками ротація між УПЛ та Першою лігою носить недосконалий характер. По-перше, через збільшення кількості учасників Прем’єр-ліги кілька сезонів поспіль Перша ліга втрачала все більше міцних команд, які підвищувалися у складі.

По-друге, проблеми з інфраструктурою (як правило – зі стадіоном) і фінансами нерідко заважали обміну, прописаному у регламенті: аутсайдери УПЛ вилітають до Першої ліги, а лідери Першої ліги піднімаються до Прем’єр-ліги. Теж саме стосується і сторонніх факторів: зняття зі змагань, відмова підвищуватися у класі через брак коштів тощо.

Зрештою, п’ять останніх років структура обміну між лігами була порушена у трьох сезонах. Влітку 2017-го до УПЛ не пустили Десну (замість неї взяли Верес, який фінішував нижче). Влітку 2018-го ФК Полтава, яка перемогла Чорноморець у перехідних матчах, знялася зі змагань, і одесити зберегли своє місце у еліті. Нарешті цього міжсезоння до Першої ліги опустився не Минай (остання команда УПЛ), а Олімпік.

Але поточний сезон обіцяє бути стабільним, а головне – конкурентним і напруженим. Для цього є всі підстави: наявність висококласних футболістів, присутність амбіційних команд і очікувана цікава боротьба протягом усього сезон. Перша ліга українського футболу в сезоні 2021/22 буде дивувати і привертати увагу. Лишилося визначитися: хто фаворит сезону.

Металіст (Харків)

Під вибори міського голови у Харкові в єдиному потягу до футболу злилися в.о. мера Терехов і головний харківський олігарх Ярославський. Останній кілька місяців не зникає з екранів і сторінок ЗМІ, розповідаючи про те, як страждав, втративши Металіст (при цьому не згадує, що продав клуб і отримав за нього хороші гроші). Нині Ярославський формує образ рятівника харківського футболу та інвестує у ФК Метал, експлуатуючи ностальгічні настрої: перейменував клуб у Металіст, повернув стару емблему і обіцяє відновити славетну історію клуба (хоча юридично колишній Металіст зник і не має стосунку до нинішнього двійника) та відпускає уколи на адресу Металіста-1925, який грає в УПЛ.

Під такій проєкт у новому Металісті зібрали потужний склад, який виграв Другу лігу без жодної поразки (20 перемог і 2 нічиї) та ще й підсилився цього літа. Харківська команда вже зараз була би конкурентною на рівні Прем’єр-ліги і виглядає явним фаворитом Першої ліги сезону 2021/22. У команді – воротар Рибка, захисники Люлька, Шопін та Федорів, хавбеки Нехтій, Ралюченко, Поступаленко і Банада, форвард Фомін… А ще – легіонери з Бразилії, Франції, Колумбії. У тренерському штабі – колишні гравці збірної України Кучер, Дикань і Призетко.

Полісся (Житомир)

Житомирський футбол ніколи не був на перших ролях. Місцеве Полісся ніколи не виходило до елітного дивізіону (як і інші команди з області), хоча при цьому на дитячому рівні робота велася досить успішно. Зокрема, лідери нинішньої збірної України Зінченко і Малиновський перші свої футбольні кроки робили саме на Житомирщині.

Але тепер у клуба нарешті з’явився багатий спонсор – один зі співвласників мережі магазинів АТБ Геннадій Буткевич. У нього є бізнес-інтереси (доступ до надр) в області, тож через футбол він намагається побудувати у Житомирі позитивний імідж мецената спорту.

Як би там не було, але за гроші бізнесмена у Полісся вдалося запросили тренера Калитвинцева і низку кваліфікованих гравців, які прийшли до клубу з команд Прем’єр-ліги та з-за кордону: воротар Махарадзе (Дніпро), захисники Гитченко (Десна), Нестеров (Угорщина) Сахневич (Латвія), хавбеки Огиря (Десна), Чайковський (Інгулець), Козак (Чорноморець), Грицук (Олександрія), форварди Волині Коломоєць та Оринчак. Готовий склад для боротьби за одне з перших двох місць, яке дає пряму путівку до УПЛ.

Кривбас (Кривий Ріг)

Якщо Металіст – це політичний проєкт Ярославського, а Полісся – бізнес-проєкт Буткевича, то Кривбас – це іміджевий проєкт Зеленського. Президент минулого року публічно розпорядився відновити клуб, чиновники взяли під козирок і… рейдернули місцевий Гірник, забравши у нього місце в Другій лізі, перейменувавши команду і наліпивши на старі футболки емблему, під якою колишній збанкрутілий Кривбас грав у Вищій лізі і навіть єврокубках.

За один сезон «іграшка президента» пройшла Другу лігу, посівши слідом за Металістом друге місце, а тепер «самозванці» налаштовані так само експресом пройти і перший дивізіон, та скласти конкуренцію харків’янам і житомирцям. Для цього до Кривого Рогу запросили відомого тренера Приходька та групу футболістів з Прем’єр-ліги. Статус виступів за клуби УПЛ на стабільний вищий заробіток проміняли воротар Сарнавський (Дніпро), захисники Гордієнко (Олександрія), Зотько (Олімпік), Мостовий (Десна) та Балан (Інгулець), півзахисники Татарков (Вірменія), Щедрий (Інгулець), Говедаріца (Боснія), форварди Хобленко (Дніпро) та Васін (Ворскла). З лідера чемпіонату Білорусі солі горського Шахтаря до України повернули нападника Дебелка.

Агробізнес (Волочиськ) та Волинь (Луцьк)

Якщо хтось зі згаданої трійки почне буксувати – першими кандидатами на те, аби витіснити фаворитів з топ-3 будуть Агробізнес та Волинь. У попередніх сезонах вони до останнього боролися за вихід до еліти, проте поступалися конкурентам. І якщо команда з Хмельницької області один з двох чемпіонатів завершував без турнірної мотивації, оскільки заздалегідь заявила про неготовність інфраструктури до УПЛ, то Волинь ось уже три сезони з потужним складом у вирішальні моменти провалювалася і фінішувала відразу за лідерами.

Цього разу буде ще складніше. По-перше, через наявність трьох фінансово і кадрово стійких конкурентів. А по-друге, через власні втрати. Так, з Волині пішли до Полісся два форварди, до Металіста-1925 – хавбек Протасов, а до львівських Карпат, які вкотре намагаються реанімувати через Другу лігу – ветерани Симінін, Прийма і Чачуа. Пішов і головний тренер з досвідом роботи в УПЛ – Василь Сачко. А от новачки – зібрані з клубів Першої ліги.

Агробізнес же зберіг фактично усю основу (пішли Шаповал у Полісся та Дідик у Рух) і зміг підсилити склад кількома досвідченими гравцями. З Миная прийшов захисник Карась, з галицьких Карпат – Вербний, з латвійського Вентспілса – Синиця. На місці тренер Чижевський, тож команда з Волочиська готова до боротьби.

У першому турі нового сезону Агробізнес та Волинь зустрілися між собою. Результат – бойова нічия 2:2.

Середина таблиці

В минулому чемпіонаті статус середняків Першої ліги отримали провінційні Альянс (Липова Долина, Сумська область), ВПК-Агро (Магдалинівка, Дніпровська область) а також столична Оболонь і Гірник-Спорт з Горішніх Плавнів. У кожній з команд було кілька цікавих гравців, які потрапляли до символічних збірних, але не вистачало стабільності і кадрового потенціалу.

Найкраще міжсезоння пережив Альянс. У команді залишилися захисники Пісний та Пікуль, хавбеки Ярошенко і Агапов та форвард Загинайлов, які визначають гру колективу. Втрата лише одна – Шарай пішов до Інгульця у Прем’єр-лігу. Його спробують замінити досвідченим Карнозою з Кривбаса, Шмигельским з ВПК-Агро або молодим Зайковим з дублю Дніпра.

Не втратила позицій і Оболонь. Усі втрати – це гравці, які не проходили до основного складу, а придбання – швидше для підсилення лави запасних.

Гірші справи у Гірника-Спорт. Команда змінила склад більше ніж на половину: мінус 11 футболістів, плюс 12. За якістю не програли, але на зіграності така кадрова революція точно відбилася. І, як показав перший тур чемпіонату, головному тренеру Ігорю Жабченку поки що зліпити новий колектив не дуже вдалося – домашня поразка 0:2 від Краматорська.

Схожа історія і у ВПК-Агро. Команда із Сумської області змінила тренерський штаб (замість Соловйова, Дірявки та Збараха прийшли Грицай, Чечер та Яковець) і втратила 14 гравців, серед яких і лідери минулого сезону – Шеліхов та Шмигельський. Новачків також чимало – 9 і серед них є не лише орендована у Десни та Руха молодь, але і бразильські легіонери Вісенте та Даніель. Перебудова далася взнаки – 0:2 у гостях від недавнього аутсайдера Кременя у першому турі нового чемпіонату.

Мають піднятися вище

Перемоги Краматорська (так тепер називається колишній Авангард) і Кременя пояснюється не лише перебудовами Гірника-Спорту і ВПК-Агро. Команди, які фінішували у минулій першості на 12 і 15 місцях відповідно влітку непогано попрацювали над підсиленням складу.

Краматорськ втратив кількох гравців основи, але зумів переманити захисників з команд-конкурентів: ВПК-Агро (Агапов), Альянса (Медведєв), Кременя (Мягков) забрав непоганих футболістів Полісся (Прокопчук, Даудов), яким не знайшлося місця в житомирській команді після приходу туди гравців з УПЛ, і Металіста-1925 (Ндукве, Коробка).

У свою чергу Кремінь отримав тільки дві пробоїни: Мягков пішов до Краматорська, а Демченко – на підвищення у Олександрію. Клуб змінив тренера на досвідченого Столовицького і провів масштабну трансферну кампанію, зробивши акцент на амбіційну молодь – футболістів з молодіжних складів Зорі, Колоса, Миная, Маріуполя і Чорноморця. Ліквідація чемпіонату U-21 зробила цих гравців зайвими у клубах УПЛ, а от для Першої ліги вони можуть стати справжньою знахідкою. Крім того, новий тренер привів із собою лідерів черкаського Дніпра, який виступає у Другій лізі.

Третім кандидатом на прорив у цьому сезоні має стати Прикарпаття з Івано-Франківська. У минулому чемпіонаті команда посіла 14-те місце і хоче зробити великий крок уперед. Під ці завдання зберегли молодих лідерів – півзахисників Семотюка і Воробчака, якими цікавилися ледь не усі лідери Першої ліги, форварда Барчука, досвідчених Новака, Піцана, Сондея, Кохмана, Цюцюру, Сікача, Борисевича та Волошиновича. Фактично – усю основу. Додатково у Руха орендували Рудюка і Леня, а у ВПК-Агро забрали форварда Горбаченка. Звісно, для боротьби за топ-6 цього замало, але місце у першій десятці прикарпатці мають зайняти. Стартувала команда з розгромної виїзної перемоги над Ужгородом (6:0). По два голи забили Барчук і новачок Рудюк.

Боротьба за виживання

Тут все просто. Тернопільська Нива, яка фінішувала на 13-му місці у минулій першості, була максимально млявою на трансферному ринку і навряд чи зможе за рахунок внутрішніх резервів покращити свою гру та результат.

Донецький Олімпік, власник якого Гельзін вирішив відмовитися від участі в УПЛ, за літо відпустив майже усіх своїх гравців (9 вже працевлаштувалися в інших клубах Прем’єр-ліги, 2 – за кордоном, 1 – у Першій лізі і 7 – без роботи) і тренерський штаб. «Підсилення» ж прийшло з аматорських клубів, або з команд Другої ліги. Зокрема, відразу 9 футболістів – зі столичного Рубікона, який посів 11-те (серед 13 учасників) місце у Групі А Другої ліги минулого чемпіонату.

Поділля (Хмельницький), яке у впертій боротьбі фінішувало першим у тій самій Групі А Другої ліги, свій склад в основному зберегло, але анітрохи не підсилило. На рівні Першої ліги навряд чи цим футболістам вдасться боротися за місця вище 13-го.

Нарешті ФК Ужгород, який розпочав чемпіонат з 0:6 від Прикарпаття, схоже, відверто не готове до цього рівня. Влітку закарпатці не просто зберегли склад, але й змогли запросити кількох маловідомих новачків. Втім, важко на щось розраховувати, коли твої лідери – 35-річний Олег Допілка і 38-річний Адріан Пуканич. За всієї поваги до колишніх гравців Динамо і Шахтаря, рівень Першої ліги вони навряд чи потягнуть настільки, щоб підняти команду з дна турнірної таблиці, на якому ФК Ужгород опинився вже після першого туру.

Регламент Першої ліги

Право підвищитися у класі за результатами сезону отримають відразу 4 найкращі команди Першої ліги. Так що усім іншим крім трьох фаворитів (Кривбас, Металліст, Полісся) не варто опускати руки.

Чемпіон і срібний призер Першої ліги сезону 2021/22 напряму вийдуть до УПЛ наступним літом. Вони замінять 15-ту і 16-ту команди елітного дивізіону.

А от бронзовий призер і команда, яка фінішує на 4-му місці, будуть грати перехідні матчі проти 14-ї і 13-ї команд Прем’єр-ліги. Переможці залишаться (або підвищаться) і наступний сезон проведуть в УПЛ.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко