Українська асоціація футболу у відповідь на вимогу УЄФА зобов’язала усі клуби Прем’єр-ліги мати у своїй структурі жіночу команду. Після цього жіночий футбол в Україні отримав нове дихання.

Уже цього тижня розпочнеться чемпіонат України з футболу серед команд Вищої ліги. Також заплановано проведення турніру серед команд Першої ліги. Спостерігаємо і з’ясовуємо фавориток.

Зміни УАФ

Жіноча команда – вимога УЄФА. Але поки що в Україні триває перехідний період. Клуби не зобов’язані прямо зараз працевлаштувати зо два десятка футболісток і брати цією командою участь у змаганнях.

Для початку можна просто укласти угоду про співпрацю з уже існуючою жіночою командою, або ж навіть з дитячо-юнацькою школою, де є секція футболу для дівчат. Така ситуація може тривати ще 4 роки, але вже із сезону 2025/26 кожен клуб УПЛ повинен заявити команду і в жіночий чемпіонат.

Жіночий футбол – чемпіонати України

38133311.webp (112.86 Kb)

Чемпіонат України з футболу серед жінок розігрується з 1992 року. Історію турніру можна умовно поділити на три частини. Перша – до 1999 року, коли усі вісім титулів поділили між собою лише команди Києва (Динамо, Арена та Аліна) і Донецька (Донеччанка під різними назвами). Разом з економічним занепадом 90-х скорочувалася і кількість команд-учасниць – від 13 до 4 у 1998 та 1999 роках. Потрібно було проводити реформу.

Другий період тривав з 2000 по 2010 рік, коли головною футбольною силою у жіночому футболі була чернігівська Легенда. Чернігівки ще у 90-х кілька разів фінішували серед призерів, але лише у цьому десятилітті видали найкращий період у своїй історії – стали 6-разовими чемпіонками і вибороли 4 срібні комплекти нагород. Боротьбу Легенді змогли нав’язати лише харківський Житлобуд-1 (чотири комплекти золота) і калуський Нафтохімік (чемпіон 2007 року). Більшість чемпіонатів у цей час складалися з 8-9 команд-учасниць, хоча одного разу дострибнули і до цифри 10.

Нова ера почалася з 2011 року і триває досі. Весь цей час незмінними чемпіонками стають або футболістки харківського Житлобуд-1 (8 разів), або футболістки… харківського Житлобуд-2 (3 рази). А останні 6 років вони навіть до срібла конкуренток не підпускають.

До речі, двійка у назві – це не ознака статусу фарм-клуба, а лише назва компанії, яка опікується командою. Суперниці між собою конкурують як за місця у чемпіонаті, так і за футболісток.

Останніми роками кількість команд у чемпіонаті стабільно дорівнює десяти. Щоправда, чимало команд з історією зникло. Зокрема, і Легенда з Нафтохіміком. Стільки ж команд змагалося в чемпіонаті 2020/21 і у Першій лізі.

Рекордна кількість команд

Жіночий футбол в Україні переживав і хороші часи, і глибоку кризу, але ніколи в обох лігах сумарно не грало більше 20 команд. Тепер ситуація змінилася і сезон 2021/22 стане рекордним за кількістю учасників: 12 у Вищій лізі і дві групи по 10 – у Першій. Разом – 32.

Вища ліга (склад учасниць): Житлобуд-1 (Харків), Житлобуд-2 (Харків), Схід (Стара Маячка, Херсонська область), Ладомир (Володимир-Волинський), ФК Маріуполь, Карпати (Львів), Атекс (Київ), Пантери (Умань, Черкаська область), Поділля (Вінниця), Колос (Ковалівка, Київська область), Буковинська Надія (Великий Кучурів, Чернівецька область), Кривбас (Кривий Ріг).

Перша ліга, Група А (склад учасниць): ДЮСШ-26 (Київ), ДЮСШ-1 (Хмельницький), Янтарочка (Новояворівськ, Львівська область), Динамо (Київ), Верес (Рівне), Єдність (Київ), Прикарпаття (Івано-Франківськ), Ятрань (Уманський район, Черкаська область), Чемпіон (Тернопіль), Ладомир-2 (Володимир-Волинський).

Перша ліга, Група Б (склад учасниць): Харківський коледж (Харків), Дніпро-1 (Дніпро), Юність (Чернігів), Ніка (Миколаїв), Багіра (Кропивницький), Шахтар (Донецьк), Чорноморець (Одеса), Кобра (Білокуракине, Луганська область), Ворскла (Полтава), Перша столиця (Харків).

Таким чином, з нинішніх 16 клубів з УПЛ жіночі команди з тими самими назвами створили (або взяли під свою опіку) половина – Динамо, Шахтар, Дніпро, Колос, Ворскла, Маріуполь, Верес і Чорноморець. У Металіста і Десни є жіночі команди з тих самих міст (у харків’ян навіть чотири), а у Зорі – в регіоні, який вони представляють (Білокуракине).

Перші матчі чемпіонату України з футболу серед жіночих команд у Вищій лізі пройдуть уже 1 серпня. Календар Першої ліги поки не зверстаний.

Склади укріплюють зірковими футболістками

Чимало футбольних клубів усерйоз взялися за ініціативу і активно підсилюють склади жіночих команд. Ще на початку травня представник УАФ заявив, що іноземні футболістки вже висловлюють зацікавленість у тому, аби працевлаштуватися в українських клубах. А днями Кривбас оголосив про контракт з бразильською нападницею Габріелою Зідой, яка переїхала в Україну з Португалії, де грала у попередньому сезоні.

З Португалії до України вже нашу співвітчизницю повернув і жіночий Шахтар. Після річного відрядження за кордон захищати ворота донецької команди буде Марія Денищич. З Литви до Шахтаря переїхала ще одна українка – захисниця Христина Козуб.

Також активно комплектують команди Маріуполь, Колос (переманили зі складу Житлобуда воротаря збірної України Ірину Саніну) та інші команди. А ось президент Динамо Ігор Суркіс скептично висловився щодо ініціативи – мовляв, виконувати вимогу будемо, але «для годиться», не вкладаючись у підготовку власних вихованок і розвиток цього напрямку.

Цікавий інформаційний привід створила і жіноча команда Дніпро-1. У товариському матчі дівчата з рахунком 3:2 перемогли чоловічий аматорський клуб ВДН з Верхньодніпровська, який виступає на рівні другого дивізіону чемпіонату області.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко