mz_2nd.webp (144.1 Kb)

Новачки Першої ліги: дві команди вже відомі, а на заході все заплутано.

mz_2nd.webp (144.1 Kb)

Друга ліга українського футболу – турнір з мінімальною структурою. Заявитися туди за регламентом можуть лише переможці або призери обласних чемпіонатів чи клуби, які успішно провели сезон у чемпіонаті України серед аматорів.

Втім, часто цей турнір формується ледь чи не всіма бажаючими спробувати свої сили на умовно професійному рівні. Адже дефіцит учасників змушує організаторів – Професіональну футбольну лігу – ігнорувати власні ж правила і заплющувати очі на порушення цих чи інших правил, невідповідність інфраструктури тощо.

Але завжди знаходиться група колективів, що ставлять перед собою найвищі задачі на сезон і прагнуть підвищитися у класі, аби виступати у Першій лізі. І цього року таких у двох групах Другої ліги було чимало.

Яким же буде поповнення з Другої ліги цього разу? Наступного сезон у Першій лізі зіграють команди, що представляють Харків, Кривий Ріг і, можливо, львівські Карпати. Останні планують цікаву схему, до яких українському футболу не звикати. Але про все по порядку.

Дві групи: Захід та Схід

metal_zah_2nd.webp (271.93 Kb)

Рік тому для участі у чемпіонаті Другої ліги заявилися 25 команд. Їх поділили на дві підгрупи за географічним принципом, умовно поділивши на західну (Група А) та східну (Група Б).

У групі А виступають 13 команд із Закарпаття, Буковини, Волині, Прикарпаття, Галичини, Поділля, а також відразу 4 представники столичного регіону і навіть колектив із північного Чернігова. Був 14-й, але взимку Калуш виключили зі змагань.

У групі Б12 учасників з південних областей (Херсонська, Миколаївська, Одеська), Подніпров’я (Черкаси, Дніпро, Нікополь, Запоріжжя, Кривий Ріг), а також представники Маріуполя і Харкова.

Регламент змагань такий, що до Першої ліги виходить переможець кожної з двох груп і обидві команди, що фінішують на других місцях.

Наразі змагання вийшли на фінішну лінію – до кінця турніру учасникам змагань залишилося провести по 2-3 матчі. При цьому в одній з груп спортивна інтрига уже відсутня.

Група А – Закарпаття, Хмельницька області і пара Карпат

2nd_a.webp (66.53 Kb)

Тут ще нічого не визначилося, і на путівку до першої ліги претендують нині аж 5 команд. Ситуація ще більш заплутана від того, що через переноси конкуренти зіграли поки що різну кількість матчів – від 20 до 22. Відповідно і зіграти їм лишилося від 2 до 4 поєдинків.

До того ж, у останніх турах нас очікує відразу три очні протистояння між конкурентами, що вносить ще більше інтриги.

Лідирують поки що ФК Ужгород і хмельницьке Поділля. У них – 50 та 48 очок відповідно після 21 зіграного матчу. При цьому закарпатців уже майже можна вітати. Їхня перевага над третім місцем вже достатньо солідна, а календар – найпростіший серед усіх учасників. Навіть якщо у найближчому турі команда програє одному з претендентів на топ-2 – Епіцентру – то в двох матчах, що залишиться має без проблем набирати 6 пунктів. Адже суперниками будуть два аутсайдери – львівські Карпати і дубль Волині.

uzhgorod_2nd.webp (434.13 Kb)

У Поділля все значно складніше: один матч проти команди з підвалу турнірної таблиці (Рубікон) і два гостьові поєдинки проти команд, що підтискають знизу – Епіцентра і галицьких Карпат.

Карпати відстають на 5 очок і у разі перемоги зможуть все ще претендувати на успіх, але шанси, відверто кажучи, невеликі, адже команда з Івано-Франківської області провела на гру більше, тож максимум, на який може сподіватися – 6 очок у актив до кінця чемпіонату. При цьому потрібно ще й розраховувати на провал Поділля.

У дунаєвецького Епіцентра, який наразі йде третім, навпаки – один матч у запасі, і це може кардинально перевернути ситуацію у турнірній таблиці. Зараз дітище Герег з вивіскою супермаркета відстає від земляків з Поділля на 4 очки, але якщо переможе у пропущеному турі Чернігів, то наблизиться до відстані 1 очка. І в останньому турі на нас чекатиме подільське дербі.

Теоретичні шанси має також вишгородський Діназ. У команди з Київської області лише 42 очки, але найпростіший календар (Волинь-2, Оболонь-2 та Чайка) і реальні шанси здобути три перемоги. Якщо у інших матчах все складеться так, як вигідно саме Діназу, то розв’язка може бути непередбачуваною.

Серед футболістів, які ведуть свої команди до Першої ліги варто згадати ветеранів Ужгорода – колишнього захисника Динамо Олега Допілку і бувшого півзахисника Шахтаря Адріана Пуканича. Останній у свої 37 років – найкращий бомбардир сезону з 13 голами (без жодного пенальті). Також за команду грають достатньо відомі вихованці закарпатського футболу Чонка, Ряшко, Сартіна та інші.

pukanych_2nd.webp (406.71 Kb)

У складі Поділля варто виділити колишнього голкіпера Ворскли і Зорі Чуваєва, ветерана-захисника Воловика (грав за донецькі Металург і Шахтар), вінгера Каверіна, якого у 2012 році з Дніпра купувало Динамо та форварда Мандзюка (Оболонь, ФК Львів, Маріуполь). Найкращі бомбардири сезону – канадець ізраїльського походження Фаді Салбак і молодий вихованець хмельницького футболу Кирило Костенко. Обидва забили по 8 голів.

У галицьких Карпатах – чимало колишніх гравців львівських Карпат і Волині, часів їх виступів у Прем’єр-лізі: Вербний, Деда, Никитюк, Страшкевич, Хомченко, Худобяк. Власне, якщо команда все ж створить диво і зачепиться за Першу лігу – під її вивіскою об’єднаються відразу три колективи з однаковою назвою – галицькі, львівські (з Другої ліги) і ще одні львівські (в аматорському чемпіонаті) Карпати.

Головний герой Епіцентра – 34-річний форвард Івашко, який чимало забивав на рівні Першої ліги (50 голів у 200 матчах) і встиг пограти у чемпіонаті Білорусі. Нині на його рахунку 12 голів у сезоні і друге місце у гонці бомбардирів.

Діназ – майже фарм-клуб чернігівської Десни. За команду з Вишгорода нині грає відразу шестеро колишніх чернігівців: Белич, Бовтрук, Старенький, Банасевич, Крикнін та Кирієнко. При цьому найкращим бомбардиром у сезоні є центральний півзахисник Чепурненко (9 голів), який взимку на півроку повернувся до Десни. Швидше за все, тепер він повернеться, збільшивши діаспору «сіверян» у Вишгороді.

Група А – два переможці відомі

2nd_b.webp (64.47 Kb)

Претендентів на боротьбу за путівку до Першої ліги можна було окреслити ще на старті. В принципі, за винятком черкаського Дніпра, який не виправдав сподівань, інша четвірка підтвердила свої наміри і досить щільно провела турнір.

Виняток – харківський Метал, який танком пройшовся по всіх суперниках і у 21 матчі здобув 19 перемог, лише двічі зігравши у нічию. Вистояти проти команди, яку пов’язують з Олександром Ярославським, змогли тільки Енергія з Нової Каховки та Кривбас. У криворіжців, до речі, є шанс навіть завдати харків’янам першої і єдиної поразки у турнірі. Їхній матч другого кола пройде 29 травня.

metal_2nd.webp (282.93 Kb)

Кістяк Метала – досвідчені футболісти з досвідом виступів в УПЛ. Наприклад – колишній захисник «золотого складу» Металіста Папе Гує. Також у заявці команди є прізвища воротарів Денчука і Каневцева, захисників Федоріва, Люльки та Шопіна, хавбеків Танчика і Поступаленка, форвардів Фоміна, Сікорського, Давидова і Нехтія.

Не відстає і молодь. Найкращі бомбардири сезону у Металі – півзахисники Підлепенець і Демченко. А для виступів у першій лізі точно буде підсилення. Втім, цей колектив номінально може відразу перейти до УПЛ, якщо власники харківських команд домовляться між собою, а Металіст-1925 стане однією з трьох найкращих команд Першої ліги.

Другим переможцем став проєкт Зеленського, який розпорядився відродити Кривбас, який колись навіть виборював медалі чемпіонату України та грав у єврокубках. На місці придумали «геніальну схему» і… перейменували Гірник.

kryvbas_2nd.webp (104.99 Kb)

Тепер Кривбас достроково за два тури до фінішу завоював путівку до Першої ліги. Тут грають колишній воротар Зірки Льопка, ексзахисник тієї самої команди Фатєєв, півзахисник Карноза (раніше – Дніпро, Севастополь, Карпати), ветеран криворізького футболу Григорик (більше 130 матчів за Гірник), колишній бомбардир Миколаєва Берко, а також Квасов, Збунь і Черній, які мають досвід виступів у ближньому зарубіжжі (Білорусь, Грузія, Естонія, Латвія). Останній до речі, є найкращим бомбардиром команди у чемпіонаті – 8 голів у 19 матчах.

Кривбас лише наприкінці чемпіонату створив комфортний запас у 7 очок над конкурентами. Високого темпу не втримали запорізький Металург та сімферопольська Таврія, яка нині базується у Херсоні, а домашні матчі проводить у Новій Каховці та селі Мар’янівка.

Головний аутсайдер чемпіонату – Миколаїв-2, який у 20 матчах здобув лише одну перемогу і набрав тільки 8 очок.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко