У п’ятницю, 3 вересня, молодіжна збірна України розпочне свій черговий похід до чемпіонату Європи-2023 серед команд вікової категорії U21. Команда Руслана Ротаня спробує втретє у своїй історії вийти до фіналу цього турніру. 

Змагання, яким виповнюється 45 років (до того було вікове обмеження – до 23 років) пройдуть у Румунії і Греції майже через 2 роки і на цьому шляху варто знати: що таке чемпіонат Європи з футболу U21.

Історія чемпіонатів Європи з футболу U21

До 1976 року молодіжні збірні європейських країн змагалися між собою тричі. Участь у турнірі могли брати футболісти віком 23 роки чи молодші. Головне, аби на час першого поєдинку кваліфікації гравцю не виповнилося 23. По факту ж до фіналу доходили вже молоді 25-річні чоловіки. Нині система схожа: на старті футболісту має бути не більше 21 року (дивляться не на конкретну дату, а на рік народження), тому у фіналах грають і 23-річні. У поточному відборі можуть зіграти спортсмени 2000 року народження і молодші.

Першим чемпіоном у 1972 році стала Чехословаччина, другим (1974) – Угорщина, третім (1976) – СРСР. Після цього вікову стелю понизили на 2 роки, але до 1992 змагання проходили за старою схемою – кваліфікація і кілька раундів плей-офф з поєдинками дома і в гостях без фінальної частини як такої і, відповідно, без країни-господарки. За цей час чемпіонами ставали Югославія (1978), СРСР (1980), Німеччина (1982), Англія (1984), Іспанія (1986), Франція (1988), ще раз СРСР (1990) та Італія (1992).

Від того часу розпочалася сучасна ера – з фінальною пулькою команд. Після цього зміни були косметичні: кількість учасників фіналу (зростання від 8 до 16) і строки проведення чемпіонатів (після 2006-го відразу провели турнір ще і у 2007-му, аби змінити парні роки на непарні). Чемпіони нової ери – Італія (1994, 1996, 2000 та 2004), Іспанія (1998, 2011, 2013 та 2019), Чехія (2002), Нідерланди (2006 та 2007), Німеччина (2009, 2017 та 2021) і Швеція (2015).

Збірна України на чемпіонатах Європи з футболу U21

На відміну від молодших команд U20, U19 чи U17, молодіжна збірна України не може похвалитися великою кількістю здобутків. Перший відбір українці почали до Євро-96. Але з 13 циклів лише двічі завершили з путівкою до фінального етапу. Решту 11 – програли.

У 2006 році українська команда під керівництвом Олексія Михайличенка зупинилася за крок до чемпіонства. Збірна, складена з гравців 1983 року народження і молодше (Пятов, Чигринський, Михалик, Алієв, Мілевський та інші) у групі здолала Нідерланди (2:1) та Данію (1:0) і навіть з поразкою від Італії (0:1) фінішувала на першому місці і вийшла у півфінал, де у серії пенальті перемогла Сербію. У фіналі чемпіонату Європи українці знову зійшлися з голландцями, але тепер суперник взяв переконливий реванш – 3:0 з дублем Хунтелаара. Тож синьо-жовті залишилися зі срібними медалями.

Вихід до фінального етапу Євро-2011 був менш успішним. У групі українці набрали лише одне очко (нічия з Англією, поразки від Чехії та Іспанії) і посіли останнє місце з восьми фіналістів. У тій збірній Павла Яковенка грало ще більше футболістів, які виросли у гравців національної команди: Бойко, Бутко, Селін, Ракицький, Кривцов, Коноплянка, Степаненко, Гармаш, Ярмоленко, Зозуля, Кравець

Молодіжна збірна України

Останній до сьогодні відбір у 2019-2020 роках збірна України провалила, посівши третє місце у кваліфікації після Данії та Румунії. Найкращим бомбардиром нашої команди став Микола Кухаревич з львівського Руха (3 голи). Нині він також у збірній, але тепер вже представляє бельгійський Леувен, за який виступає на правах оренди з французького Монако.

Також серед лідерів нинішньої команди – дніпряни Арсеній Батагов та Олександр Назаренко, «динамівці» Руслан Нещерет і Владислав Супряга, «гірники» Георгій Судаков, Артем Бондаренко та Михайло Мудрик і легіонери з чемпіонатів Латвії (Іван Желізко) та Чехії (Максим Таловеров).

Значно підсилити цю команду могли би воротар Шахтаря Анатолій Трубін, захисники Динамо Ілля Забарний та Олександр Сирота і форвард «гірників» Данило Сікан. Але всі вони вже переросли молодіжну збірну і є гравцями національної команди.

Суперники збірної України у відборі на Євро U21

Команда Руслана Ротаня буде змагатися у групі проти Франції, Сербії, Північної Македонії, Вірменії та Фарерських островів.

Фаворити – французи, у складі яких за віком можуть виступати такі молоді зірки, як воротар Ілан Месьє (Лідс), захисники Вільям Саліба (Марсель), Раян Аіт-Нурі (Вулвергемптон) та Веслі Фофана (Лестер), хавбеки Едуардо Камавінга (Реал), Соф’ян Діоп та Орельєн Чуамені (обидва з Монако), форвард Амін Гуірі (Ніцца) та інші. Решта – з місцем у основних складах команд французького вищого дивізіону.

У складі сербської збірної є з кілька футболістів, які грають за відомі європейські команди, але майже усі вони викликані не до молодіжки, а до головної команди – захисник Монако Страхінья Павловіч, хавбек Верони Іван Іліч, форвард Фіорентини Душан Влаховіч. За таких умов лідером залишається захисник Кельна Сава Честіч.

У македонців можна виділити хіба що вінгера німецького Шальке Дарко Чурлінова, який грав за національну команду на недавньому Євро-2020, а майже усі гравці збірних Вірменії та Фарерських островів грають у домашніх чемпіонатах – їхні прізвища нічого не скажуть любителям футболу.

Цікаво, що ці дві команди вже зіграли між собою перший матч кваліфікацію Вдома Фарери здобули перемогу з рахунком 2:0 і тепер, поки інші команди ще не грали, лідирують у підгрупі. Українці також вдома прийматимуть Вірменію. Станеться це 7 вересня, а матч пройде на стадіоні «Колос» у селі Ковалівка Київської області. Утім, спочатку «синьо-жовті» 3 вересня стартують у відборі виїзним матчем проти Сербії.

Календар збірної України U21

3 вересня. Сербія – Україна

7 вересня. Україна – Вірменія

8 жовтня. Франція – Україна

12 жовтня. Україна – Фарери

11 листопада. Македонія – Україна

16 листопада. Україна – Сербія

***

24 березня. Вірменія – Україна

29 березня. Україна – Франція

2 червня. Фарери – Україна

7 червня. Україна – Македонія

До фінального етапу виходить лише переможець групи. Одна з 9 команд, що фінішують на других місцях, також отримає путівку на чемпіонат Європи-2023 серед молодіжних збірних. Решта вісім розіграють між собою у плей-офф 4 вакантні місця на Євро. Ще два місця заброньовані для господарів – Румунії та Грузії.