Збірна України – одна з 10 команд відбору до чемпіонату світу, які ще не програвали у цій кваліфікації. Поруч з Англією, Бельгією, Італією, Португалією та іншими. Щоправда, збірна України одночасно і одна з 12 збірних, які і не перемагали. Поруч із Сан-Марино, Гібралтаром, Ліхтенштейном…

Усі п’ять поєдинків синьо-жовтої команди завершилися внічию. Виїзний матч проти Фінляндії – якраз та нагода, коли варто зберегти перший нуль у таблиці і змінити другий – на одиницю. Як набрати три очки у грі Фінляндія – Україна? Потрібно добре вивчити суперника.

Історія збірної Фінляндії

Історія фінського футболу веде час ще з 1907 року, коли країна була окупована Російської імперією. Але навіть у такому статусі Фінляндія стала членом ФІФА. А за чотири роки національна збірна Фінляндії провела свій перший матч – програла Швеції з рахунком 2:5.

А у 1912 році «суомі» взяли участь у Олімпіаді, де перемогли Італію та Російську імперії і вийшло до 1/2 фіналу. Загалом Олімпійські ігри стали найкращим турніром для фінських футболістів – команда брала участь у турнірах 1936-го, 1952-го та 1980-го років.

При цьому Фінляндія жодного разу не пробивалася до фінальних частин чемпіонатів світу. Перші 14 кваліфікації (1934 – 1994) збірна фінішувала на останньому або передостанньому місці у відбірковій групі. І лише з другої половини 90-х команда почала нав’язувати боротьбу. Чотири рази фіни ставали третіми у групах і лише двічі реально претендували на додатковий плей-офф: у 1997 році на 1 очко відстали від Угоршини, яка фінішувала другою, а у 2009 році – на 4 очки від РФ.

На чемпіонати Європи Фінляндія також претендувала дуже рідко і виступала за тим же графіком, пройшовши шлях від аутсайдера до міцного середняка, якому постійно чогось не вистачало. І лише останній відбір до Євро-2020 команда пройшла успішно. Фінляндія обійшла Грецію, Боснію та Герцеговину і Вірменію, поступившись у групі тільки Італії. Друге місце дало путівку на чемпіонат Європи, який розширили цього разу до 24 збірних.

Найкращі футболісти збірної Фінляндії в історії

До 90-х років у фінському футболу було мінімум зірок. У 50-х лідером французької Тулузи був Ауліс Рюткінен, а у 80-х шість сезонів у Бундеслізі (Баварія, Вердер, Армінія) відіграв Пасі Раутіайнен.

Прорив для усього фінського футболу розпочався з ери легендарного атакувального півзахисника Ярі Літманена. Він вісім разів за дев’ять сезонів (1990-1998) визнавався найкращим футболістом країни, вигравав Лігу чемпіонів з Аяксом, Кубок УЄФА з Ліверпулем (і два Суперкубки з цими командами) та грав у Барселоні.

Після нього «монополістом» став не менш відомий фін – захисник Ліверпуля Самі Хююпя. Його називали найкращим футболістом Фінляндії дев’ять разів між 1999 та 2010 роками.

За останні 10-20 років у країні виросло чимало інших зірок, які отримали право виступати у найсильніших чемпіонатах Європи: воротарі Юссі Яаскалайнен та Лукас Градецкі, захисники Петрі Пасанен і Ніклас Мойсандер, хавбеки Теєму Таініо та Роман Єрьоменко, форварди Мікаель Форсел і Теєму Пуккі.

Збірна Фінляндії останніх років

Крім успішного виступу у кваліфікації до Євро-2020 Фінляндія також достойно виступила у Лізі націй – у другому за статусом дивізіону. Восени 2020-го фіни двічі по 1:0 перемогли Ірландію, двічі обіграли Болгарію (2:0 та 2:1), але не встояли перед Вельсом (0:1 та 1:3). У результаті до елітного дивізіону піднялися валійці, а Фінляндія ще один сезон проведе у Лізі В.

У фінальній частині Євро збірна Фінляндії також виглядала досить потужно. Спочатку «суомі» перемогли Данію (1:0), потім за рівної боротьби програли РФ (0:1), а у третьому турі поступилися Бельгії (0:2) і фінішували на третьому місці (віще Росії). Через гіршу, ніж в України, різницю забитих і пропущених голів Фінляндія не вийшла до 1/8 фіналу Євро-2020.

Також у 2021 році збірна Фінляндії провела 4 матчі кваліфікаційного раунду до чемпіонату світу-2022. У березні вдома зіграла внічию з Боснією (2:2) і у гостіх з Україною (1:1). У вересні – мінімально вдома перемогла Казахстан (1:0) та у Ліоні програла Франції (0:2).

Наразі команда має однакову кількість очок зі збірною України – по 5. Проте Фінляндія провеле на одну гру менше, ніж підопічні Олександра Петракова.

Склад збірної Фінляндії. Захист

Лукас Градецкі

Основний голкіпер – Лукас Градецкі з німецького Баєра. Хоча на початку року номером один був Єссе Йоронен з італійської Брешіа. Він також нині і збірній і готовий підмінити напарника. Поза грою – ветеран Нікі Мяєнпяя з італійської Венеції. У свої 36 років він грає в основному складі новачка Серії А, але у збірній віддають перевагу молодшим.

У центрі захисту травмовані Саулі Вяйсанен з італійської Козенци (Серія В) та Даніель О’Шонесі з місцевого ГІКа. Вони були у складі збірної на Євро. А от Аапо Хальме з Барнслі (другий дивізіон англійського футболу) та Ніклас Мойсандер, який влітку перейшов з Вердера до Мальме і вивів шведів до Ліги чемпіонів – не цікавлять тренерів.

Тому в основі гратимуть Паулус Араюрі (Анортосіс, Кіпр), Йона Тойвіо (Хакен, Швеція) та Лео Вяйсанен (Ельфсборг, Швеція). Альтернативні кандидатури теж грають за посередні клуби: Томас Лам (ЦСКА, Болгарія), Роберт Іванов (Варта, Польща) та Юхані Ояла (Мазервел Шотландія).

Фланги оборони теж не вражають. Праворуч тренери обирають між Ніколаєм Альхо (МТК, Угорщина) та Альібном Гранлундом (Сталь, Польща). Ліворуч – між двома «американцями» з МЛС: Ніко Хямялайненом (Лос-Анджелес Гелексі) і Юкою Райтала (Мінесота Юнайтед). На останній позиції у Фінляндії є серйозна втрата. Єре Уронен з французького Бреста досі лікує травму гомілкостопа.

Варто зазначити, що Фінляндія грає за схемою 3-5-2, тож флангові оборонці багато працюють від своїх до чужих воріт, регулярно підключаючись до атак.

Склад збірної Фінляндії. Центр поля

Глен Камара

Пара центральних хавбеків, які більше відповідають за руйнування, ніж за творчість біля чужих воріт – нащадок мігрантів зі Сьєрра-Леоне Глен Камара з шотландського Рейнджерса та Расмус Шюллер зі шведського Юргордена.

Камара у перу чергу відомий скандалами на расистському ґрунті. У березні цього року півзахисник ударив на полі оборонця празької Славії Куделу і виправдав це тим, що чех нібито образив його расистськими висловлюваннями. Доказів УЄФА не знайшла, але повірила і дискваліфікувала Куделу на 10 матчів. Через це захисник пропустив чемпіонат Європи.

Історія отримала продовження зовсім недавно, коли Рейнджерс знову завітав до Чехії на матч Ліги Європи проти Спарти. На стадіон УЄФА пустила лише дітей віком до 14 років, але вони виявилися добре підготовленими і всю гру освистували Камара під час кожного його контакту з м’ячем. У результаті фінський футболіст рознервувався і заробив червону картку за грубу гру.

Заміни парі Камара – Шюллер у центрі поля фактично немає. Основний гравець на цій позиції – Тім Спарв з фінського ГІКа, який у свої 34 роки дасть фору молодшим конкурентам з більш відомих клубів. Але він травмований. Як і Каан Кайрінен з норвезького Ліллестрема. А Йоні Кауко, який був у складі збірної на Євро-2020, змінив чемпіонат Данії на чемпіонат Індії. З настільки слабких турнірів запрошувати футболістів до збірної тренери не наважилися навіть в умовах кадрових проблем.

Але Шюллер на гру проти України дискваліфікований, оскільки заробив дві жовті картки у попередніх матчах. Як і ким тренери будуть затикати дірки в опорній та центральній зонах – загадка.

Склад збірної Фінляндії. Атака

Теєму Пуккі

Третій півзахисник у складі більше заточений на атаку. Найчастіше ці функції виконує Робін Лод з Мінесоти Юнайтед. Але його основна позиція у клубі – лівий вінгер, тоді як збірна Фінляндії грає без флангових форвардів. Тож Лоду доводиться перебудовувати свою гру.

Замінити його можуть Фредрік Єнсен з німецього Аугсбурга, Онні Валакарі з кіпрського Пафоса, Урго Ніссіля з місцевого клуба КуПС, Ілмарі Нісканен із шотландського Данді Юнайтед чи Роберт Тейлор з норвезького Брана. Варіантів – дуже багато, але це саме той випадок, коли кількість не переходить у якість. До того ж, ймовірно, когось з цих гравців тренери опустять нижче – у опорну зону.

Попереду у збірної Фінляндії завжди діє два гравці. Навіть коли суперник – збірна Франції чи Бельгії. У абсолютній більшості випадків це Теєму Пуккі (Норвіч, Англія) та Йоель Пох’янпало (Різеспор, Туреччина). Хоча на старті відбору роль нападника, що діє з глибини виконував Робін Лод.

Третім форвардом у заявці на гру проти України включили гравці місцевого ГІКа Роопе Ріскі. Не зрозуміло, за які заслуги – він у поточному сезоні в чемпіонаті Фінляндії забив усього лише 4 голи в 20 матчах.

А от Маркус Форс із англійського Брентфорда не зіграє. Він щойно відновився після ушкодження, тож клубні лікарі заборонили йому польоти.

Збірна України проти Фінляндії

У складі, який викликав Олександр Петраков, відсутній один з лідерів команди – півзахисник італійської Аталанти Руслан Малиновський. Він не зійшовся з тренером характером.

Травмований ще один наш представник топ-клубу – Олександр Зінченко із англійського Манчестер Сіті. Не зможуть зіграти через ушкодження основний лівий захисник збірної Віталій Миколенко та один з лідерів Динамо – півзахисник Віталій Буяльський.

Натомість вперше до складу збірної тренер запросив Олександра Пихаленка з Дніпра.

Основний склад збірної України у матчі проти Фінляндії буде, ймовірно, таким: Бущан – Тимчик, Забарний, Матвієнко, Соболь – Степаненко, Шапаренко – Циганков, Ярмоленко, Зубков – Яремчук.  

Фінляндія – Україна: хто фаворит?

Букмекери називають фаворитом гостей. Поставити на перемогу збірної України можна з коефіцієнтом 2.30, на нічию – за 3.20, на перемогу Фінляндії – з коефіцієнтом 3.45.

У рамках відбору до ЧС-2018 Україна двічі обіграла Фінляндію з мінімальною перевагою (2:1 і 1:0), а у грі в Києві команди поділили очки (1:1). Лише раз збірні забивали більше двох голів, тож є хороший варіант ставки тотал менше 2 голів з коефіцієнтом 2.03.

Де дивитися матч Фінляндія – Україна?

Матч відбору до ЧС-2022 Фінляндія – Україна відбудеться у суботу, 9 жовтня. Початок гри – о 19:00. Пряма трансляція матчу Фінляндія – Україна передбачена відразу на двох каналах – Україна та Футбол 1.