Чемпіонат Європи з футболу серед молодіжних команд у 2023 році пройде у двох причорноморських країнах – Румунії та Грузії. Аби потрапити до фінальної частини змагань збірній Україні, складеній з гравців 2000 року народження і молодших, потрібно здолати кваліфікацію.

Команду, як і раніше тренує Руслан Ротань. Він залишився на посаді, не зважаючи на те, що Андрій Шевченко, який лобіював це призначення, вже пішов з національної збірної, і всупереч жахливим результатам попередніх років. Тепер молодіжна збірна України з футболу розпочинає новий цикл – і це останній шанс для Ротаня довести свою профпридатність.

Євро-2023 серед молодіжних команд

Участь у фінальній частині Євро-2023 візьме 16 команд. Дві з них відомі – це господарі турніру Румунія та Грузія. Решта 14 путівок розіграють між собою інші 53 збірні, що представляють УЄФА.

Вони розбиті на 9 груп (8 груп по 6 команд і 1 група – на 5 учасників). Переможці груп і найкраща серед дев’яти других команд (за результатами 8 матчів – без врахування аутсайдерів) отримають прямі путівки на Євро-2023. Ще 8 збірних, які фінішують на других місцях у своїх групах у матчах плей-офф розіграють ще 4 путівки. Отже, завдання-мінімум для збірної України – друге місце у групі. Але все ж краще вигравати перше місце і не хвилюватися через матчі плей-офф.

Але перемогти у групі буде нелегко, адже жереб відправив збірну України до сильних команд Франції та Сербії. Решта учасників групи Н значно слабші – Північна Македонія, Вірменія та Фарерські острови

Склад молодіжної збірної України

На перший та другий тур кваліфікації, які пройдуть на початку вересня, Руслан Ротань викликав 24 футболістів:

Воротарі: Руслан Нещерет (Динамо), Кирило Фесюн (Колос), Мирослав Зновенко (Нікополь).

Захисники: Максим Таловєров (Динамо, Чехія), Костянтин Вівчаренко, Володимир Бражко (обидва – Динамо), Олександр Драмбаєв (Маріуполь), Роман Дідик, Олексій Сич (обидва – Рух), Олег Горін (Минай).

Півзахисники: Іван Желізко (Валмієра, Латвія), Олександр Назаренко, Арсеній Батагов (обидва – Дніпро), Данило Алефіренко (Зоря), Дмитро Криськів (Металіст 1925), Микола Михайленко, Богдан Білошевський, Максим Брагару (усі – Чорноморець), Михайло Мудрик, Георгій Судаков, Артем Бондаренко (усі – Шахтар).

Нападники: Владислав Супряга (Динамо), Богдан В’юнник (Маріуполь), Микола Кухаревич (Труа, Франція).

Які проблеми у молодіжки

У команді немає найталановитішого голкіпера цього покоління – Анатолія Трубіна із Шахтаря. Він, по-перше, травмований, а по-друге, все одно опинився би у таборі національної збірної. Так само за дорослу збірну виступатимуть захисники Динамо Ілля Забарний і Олександр Сирота, а також форвард Шахтаря Данило Сікан.

Але якщо з воротарською позицією все більш-менш добре і без Трубіна, а в атаці – навіть надлишок форвардів високого рівня, то відсутність Забарного і Сироти – це велика проблема. Хоча вони і до цього за цю збірну не виступали, але кадрові прогалини в обороні зараз проступили дуже яскраво. Дідик і Горін – дебютанти збірної, а досвід гри на дорослому рівні мають лише одиниці. Ймовірно, до захисту тренер переведе вінгера Алефіренка і опорника Батагова.

Перемог не було давно

Але найбільші проблеми збірної – психологічна яма, куди команду завів Руслан Ротань. У цьому році молодіжка виступила на двох міжнародних турнірах – у Туреччині і на домашньому Меморіалі Валерія Лобановського.

У березні на Antalya Сup Україна посіла останнє місце після того, як програли Болгарії, Словаччині і зіграли унічию з Узбекистаном. А у травні підопічні Ротаня програли Азербайджану і Узбекистану вже на турнірі пам’яті Лобановського, не забивши у цих двох поєдинках жодного голу.

Сюди ж потрібно додати і попередній провалений цикл – кваліфікацію до молодіжного Євро-2021, в якому українці програли вдома Фінляндії та Данії, в гостях – Румунії і Північній Ірландії, фінішувавши лише на 3-му місці у групі.

Календар молодіжної збірної України

3 вересня. Сербія – Україна

7 вересня. Україна – Вірменія  

8 жовтня. Франція – Україна

12 жовтня. Україна – Фарери

11 листопада. Македонія – Україна

16 листопада. Україна – Сербія

***

24 березня. Вірменія – Україна

29 березня. Україна – Франція

2 червня. Фарери – Україна

7 червня. Україна – Македонія