З початком нового футбольного сезону відновлюються і матчі збірних. У вересні пройдуть матчі кваліфікації до чемпіонату світу 2022 року, фінальна частина якого відбудеться у Катарі наприкінці наступного року.

Збірна України вже під орудою нового тренера – Олександра Петракова – проведе на початку вересня два офіційні поєдинки – у гостях проти Казахстану (1 вересня) та вдома проти Франції (4 вересня). Кого ж із футболістів запросив головний тренер на збір.

У режимі форс-мажор

Формування складу національної команди проходило у дуже складних умовах. Після того, як Андрія Шевченко відмовився продовжувати угоду з Українською асоціацією футболу, футбольні функціонери два тижні шукали йому заміну.

Протягом цього часу попередню заявку гравців, запрошених до збірної сформували без тренера – зусиллями колишніх наставників команди Олега Блохіна та Олексія Михайличенка. Нині вони – члени Комітету національних збірних УАФ.

Олександр Петраков, отримавши призначення на посаду тренера, вже не міг радикально оновити список навіть якби й бажав це зробити. Утім, кілька змін йому довелося провести. У першу чергу вони торкнулися воротарської позиції, де у збірної несподівано виникла купа проблем.

Травмовані воротарі

У першій редакції списку збірної України значилися три прізвища: Анатолій Трубін з Шахтаря, Георгій Бущан з Динамо та Андрій Лунін з Реала. Але перші двоє отримали травми, тож стрімко зросли шанси на те, що Петраков довірить місце у складі команди Луніну. Той не має ігрової практики у Реалі, але тренер добре знає футболіста – Лунін був основний у збірній U-20, яку Петраков зробив чемпіонами світу. Більше того, голкіпер іспанського гранду був визнаний тоді найкращим воротарем на чемпіонаті.

Але тут і Лунін вилетів через позитивний тест на коронавірус. У підсумку довелося замінити усю трійцю, викликавши Дениса Бойка (Динамо), Дмитра Різника з Ворскли (ще один чемпіон світу) і навіть умовивши Андрія Пятова з Шахтаря поновити кар’єру у збірній. Пятов став і капітаном команди. Ймовірно, саме йому довірять місце у основі проти Казахстану.

У захисті – як на Євро

Оборона збірної на чемпіонаті Європи складалася із восьми футболістів. Сім з них вирушають і до Казахстану. Це Олександр Караваєв, Ілля Забарний, Віталій Миколенко та Олександр Тимчик (усі – Динамо) та Микола Матвієнко і Сергій Кривцов (Шахтар). Плюс представник бельгійського Брюгге Едуард Соболь.

Через травму поза списком опинився восьмий учасник Євро-2020 Денис Попов. Його замінить інший молодий «динамівець» Олександр Сирота. Додатково у першому варіанті списку був і підопічний Петракова по юнацькій чемпіонській збірній Віктор Корнієнко з Шахтаря. Він залишається у складі. Також з резерву збірної до основи тренер додав вихованця львівського футболу Тараса Качарабу, який нині захищає кольори чеської Славії.

Півзахист: без Марлоса, але з Буяльським

Відхід зі збірної Шевченка нарешті відкрив двері команди для, мабуть, найкращого футболіста УПЛ попереднього сезону – хавбека Динамо Віталія Буяльського, який не вписувався у схему колишнього тренера. Блохін і Михайличенко записали його до складу команди, а Петраков нічого не міняв у цій ланці.

Отже, крім Буяльського за збірну у найближчих матчах зможуть зіграти також інші представники Динамо – Сергій Сидорчук, Микола Шапаренко, Віталій Буяльський, Віктор Циганков, єдиний представник Шахтаря Тарас Степаненко та п’ятеро наших легіонерів: Руслан Малиновський (Аталанта, Італія), Олександр Зубков, Ігор Харатін (обидва – Ференцварош, Угорщина), Олександр Зінченко (Манчестер Сіті, Англія) та Андрій Ярмоленко (Вест Гем, Англія).

Змін у порівнянні з Євро-2020 є чимало. Відсутні у команді гірники Марлос (бразилець завершив кар’єру у збірній), Георгій Судаков (його запрошення на чемпіонат Європи Шевченком так досі ніхто й не зрозумів), Роман Безус з бельгійського Гента та Євген Макаренко, який влітку змінив бельгійський Кортрейк на угорський Фехервар.

Дефіцит нападників

Ще одна проблемна позиція – центральний нападник. На Євро-2020 у розпорядженні Андрія Шевченка таких було троє: Роман Яремчук, Артем Беседін та герой матчу зі шведами Артем Довбик. Беседін у тому самому поєдинку проти Швеції отримав важку травму і до весни збірній не допоможе, Довбик був у першому списку, але через пошкодження вже повернувся до Дніпра, а Яремчук за кілька днів до прильоту в збірну зробив щеплення від COVID-19, у результаті чого у форварда, який влітку перейшов з Генка до португальської Бенфіки, підскочила температура.

Утім, Яремчук, все ж, тренується у збірній, хоча невідомо, у якому стані він підійде до матчів. Аврально з резервного списку довелося викликати молодого Данила Сікана – ще одного чемпіона світу серед юніорів, якого дуже добре знає Олександр Петраков. Вихованець львівського футболу нині захищає кольори Шахтаря.

Петраков знайомий з футболістами

Кадрові проблеми збірної України – це серйозний мінус. Проте є і плюс у вигляді тісної співпраці тренера з багатьма тими гравцями, які нині представлені у національній команді. Олександра Петраков багато років працював з молодіжними командами – і через його руки в різний час пройшло чимало футболістів збірної України.

Так, Буяльського він тренував 4 роки під час роботу у столичному РУФК, а зі збірною U20 попереднього скликання (1995 року народження і молодші) не лише пройшов увесь шлях, але і  грав у фінальній частині чемпіонату світу 2015 року.  З того складу нині у команді – Качараба, Соболь, Яремчук, Харатін і Віктор Коваленко, якого через брак ігрової практики за італійську Спецію, поки не викликали до табору збірної.

А чемпіонську збірну 2019 року (футболісти 1999 року народження і молодші) нині у дорослій команді представляють Лунін (якби не хвороба), Миколенко (у фінальній частині тоді не грав, але пройшов усю кваліфікацію), Корнієнко та Сікан.