Зміна футбольного календаря через карантин і перенесення фінальної частини Євро-2020 на рік, поставили збірну України з футболу у незручне становище. Справа у кваліфікації до чемпіонату світу 2022 року. Через те, що Євро посунули на рік, цей турнір розірвав відбір на дві частини. Починав шлях Андрій Шевченко, а продовжить його вже інший тренер – Олександр Петраков, який обійняв посаду поки що з приставкою «в.о.».

УАФ тривалий час вирішувала проблему після несподіваної для вболівальників відставки Андрія Шевченка, а лише зараз представила повний штаб національної збірної, яка вже за кілька днів проведе свої офіційні матчі проти Казахстану і Франції

Новий головний тренер – чемпіон світу Петраков

Олександр Петраков після перемоги на чемпіонаті світу U-20 у 2019 році вважався головним кандидатом на те, аби сісти у крісло молодіжної збірної. Логічно, враховуючи, що значна частина тієї юніорської непереможної команди за віком перекочувала до «молодіжки».

Але в УАФ проігнорували тренера, віддавши посаду недосвідченому Руслану Ротаню, який відбір у підсумку провалив (але йому пробачили і тепер лишили ще на один цикл). Кажуть, на цьому наполягав Шевченко, якому потрібно було, аби найближчий резерв у збірній віком до 21 року грав за тією самою схемою і тими самими вимогами, які висувалися і до гравців національної команди.

У підсумку Петраков набрав нову юніорську збірну з гравців віком 2003 року народження аби пройти з ними повний цикл. Утім, доля сама дала тренеру шанс перестрибнути щабель «молодіжки» і спробувати свої сили на найвищому рівні. А його юнаків тепер тренуватиме Володимир Єзерський.

Хто допомагатиме Петракову у збірній

64-річний фахівець майже два тижні формував свій штаб, запросивши до нього фактично усіх, з ким працював разом і на юніорському чемпіонаті світу. Всіх асистентів представили тільки за 4 дні до першого матчу збірної і за день до першого тренування під орудою нового головного тренера.

Андрій Анненков – асистент головного тренера. Колишній гравець київського Динамо завершив кар’єру у 2005 році, погравши до того за столичний «Арсенал», бориспільській Борисфен і навіть у Казахстані. Відтоді працював тренером у різних командах, а останні 4 роки – в юнацькій команді «Динамо». І суміщав цю роботу з роботою асистента Олександра Петракова у збірній. Так що для нього нічого суттєво не зміниться. Влітку Анненков переїхав до Одеси, у рамках «гуманітарної допомоги» від Динамо для Чорноморця (14 гравців і тренери). З нового клубу на повну зайнятість до збірної не відпустили, тож все по-старому.

Олександр Шовковський – асистент головного тренера. Легендарний у минулому голкіпер Динамо і збірної України. У рідному клубі після завершення кар’єри (2016-й рік) не працював, а у 2018-му увійшов до складу тренерського штабу Андрія Шевченка у збірній України. Причому не наставником воротарів, а саме як помічник головного тренера. У цій же ролі він залишається і біля Олександра Петракова.

В’ячеслав Кернозенко – тренер воротарів. А от безпосередньо за голкіперів буде відповідати інший колишній воротар збірної та дублер Шовковського у Динамо (до 2001 року). На цій посаді Кернозенко працює вже більше 10 років – у ДЮСШ Динамо, Казахстані, Севастополі, «молодіжці» Дніпра… З 2017 року – у Колосі, звідки й приїздив до Петракова тренувати Луніна, Різника та інших воротарів юнацької збірної. Він досі працює у Колосі, але свіжа відставка головного тренера команди Костишин може все змінити.

В’ячеслав Руженцев – тренер з фізичної підготовки. Ще один співавтор перемоги на чемпіонаті світу у 2019 році. Сам він пояснював власні обов’язки після того тріумфу молодих українців наступним чином: «моя роль – відповідати за загальний фізичний стан команди в цілому і кожного футболіста зокрема… І найважливіший момент: Олександр Петраков знав, що я 15 років працюю в галузі фізичної реабілітації, і розумів, що мої знання і досвід знадобляться команді в процесі відновлення». Вочевидь, ті ж самі функції будуть у Руженцева і у національній збірній.

Іван Баштовий – тренер з фізичної підготовки. Руженцев буде працювати пліч-о-пліч з колегою, який залишився у збірній і після завершення угоди Андрія Шевченка. Баштовий, зокрема, готував збірну до Євро-2020 разом з італійцем Андреа Адзаліном. Тепер у команді буде суто український дует. Основне місце роботи тренера – донецький Шахтар, де він працює останнім 5 років і пройшов усі рівні – академія, дубль, перша команда.

Гусева не буде

Також серед помічників Олександра Петракова – відеоаналітики Володимир Лазаренко та Авраам Кампомар. Їхні обов’язки – аналіз матчів (як збірної України, так і її суперників) і надання усієї важливої інформації головному тренеру та його асистентам.

А от Олега Гусєва, про якого ходило чимало чуток, у збірній наразі немає і навряд чи буде. Цікаво, що сам Олександр Петраков спростував наміри запросити колишнього вінгера Динамо, який нині працює у клубі помічником Мірчі Луческу. А от Олександр Шовковський заявив, що пропонував своєму ексодноклубнику роботу в збірній. Утім, до конкретних пропозицій справа так і не дійшла, а румунський тренер киян, буцімто дав явно зрозуміти, що не відпустить асистента до збірної.

Хто ще змінив тренері після Євро

Збірна України – не унікальна. Чимало інших команд – учасниць фінальної частини Євро-2020 – починали кваліфікацію на чемпіонат світу з футболу з одним тренером, а завершуватимуть з іншим.

Владімір Петковіч залишив збірну Швейцарії заради французького Бордо. Команду очолив Мурат Якін.

Станіслава Черчесова за провал на Євро вигнали зі збірної РФ. Його місце зайняв Валерій Карпін.

Франк де Бур також залишився без роботи. Збірну Нідерландів тепер тренує Луї ван Гаал.

Ігор Ангеловскі поступився місцем головного тренера збірної Північної Македонії тренеру «молодіжки» Благоє Мілевскі.

А про те, що Йоахім Льов залишить збірну Німеччини після чемпіонату Європи, було відомо ще до турніру. Тепер німців тренує Гансі Флік.