Коефіцієнт УЄФА – важлива статистична складова виступів команд і міжнародних клубних турнірах: Лізі чемпіонів, Лізі Європи, а тепер ще і Лізі конференцій. Ці сухі цифри позначають скільки команд, у якому турнірі та з яких стадій почнуть змагатися у новому сезоні.

Найвищим досягненням України у цьому рейтингу було 7-ме місце, хоча стартували (якщо рахувати повні 5 циклів) – з 22-го. Зараз українські клуби борються за топ-10. Які шанси і що це може дати нашим клубам?

Як рахують рейтинг УЄФА

Основа підрахунку коефіцієнтів УЄФА – пошук середнього арифметичного. Усі очки, які команди від кожної країни набирають у ході єврокубкової кампанії діляться на кількість учасників. Це і є підсумковий коефіцієнт.

Далі, аби уникнути різких падінь чи підйомів через один провальний або успішний розіграш, підсумовуються показники за 5 сезонів. Ця сума визначає загальний рейтинг федерації, відповідно до якого розподіляються путівки до Ліги чемпіонів, Ліги Європи і Ліги конференцій.

Після кожного сезону найдавніший коефіцієнт відкидають, а замість нього додають цифри свіжого розіграшу.

Для прикладу: 4 команди від федерації набирають у одному сезоні 16 очок, у наступних чотирьох – 20, 32, 26, а потім отримують п’ять місць і разом набирають 25 очок. Коефіцієнти по сезонах будуть у цьому випадку наступні: 4 (16/4) + 5 (20/4) + 8 (32/4) + 6,5 (26/4) + 5 (25/5). Усього – 28,5 балів. Для наступного сезону – перший коефіцієнт (4) приберуть, а до тих 24,5 балів, які залишаться нові представники будуть добирати очки у новому розіграші. І так без кінця.

Очки для кожної команди рахують за схемою: 2 – за перемогу, 1 – за нічию, 0 – за поразку. Але є винятки. По-перше, на кваліфікаційних етапах ці бали ділять на два (1 – за перемогу, 0,5 – за нічию), оскільки там слабші суперники і переможці кваліфікації можуть набирати більше очок, ніж ті команди, які заслужили потрапити відразу до групи. По-друге, передбачені бонуси за потрапляння до групи (навіть якщо це відбулося автоматично – без відбіркових матчів), за вихід до плей-офф і за просування на стадії 1/8 фіналу, чвертьфіналу, півфіналу, фіналу.

А поправку на різницю у силі учасників у різних турнірах не роблять. Очки здобуті у Лізі конференцій вартують так само, як і ті, що набрані у Лізі чемпіонів. Через це систему підрахунку нерідко критикують. Адже данський Кобенгафн, який переможе у групі ЛК гібралтарський Лінкольн, отримає ті самі 2 залікові пункти, що й переможець пари у групі ЛЧ Баварія – Барселона.

На що впливають коефіцієнти

Все просто: чи вищий рейтинг, тим більше команд країна може делегувати у єврокубки, тим пізніше вони почнуть вступати у боротьбу в кваліфікації (або взагалі відразу матимуть місце у групі). Наприклад лідери (Англія, Іспанія, Італія, Німеччина) цього року отримали по 4 путівки у Лігу чемпіонів – і всі відразу до групового етапу. А от Україна – лише місце для чемпіона, шанс для віцечемпіона (Шахтарю довелося проходити два етапи відбору), лише одне місце у кваліфікації до Ліги Європи (Зоря не впоралася) і старт з підвалів кваліфікації для Ворскли і Колоса (обидві команди вилетіли на першій же стадії).

Ще гірше буде наступного сезону, оскільки прямі путівки до групи ЛЧ гарантовані лише країнам з топ-10 рейтингу УЄФА за підсумками попереднього сезону. Україна ж була тільки 12-ю, тож і чемпіону, і срібному призеру у серпні 2022 року доведеться починати виступи з кваліфікації.  Шанси на прямо потрапляння до групи у чемпіона ще є, але для цього потрібно, аби навесні наступного року у фіналах Ліги чемпіонів і Ліги Європи перемогли команди, які і у своїх чемпіонатах виступлять на найвищому рівні, здобувши путівки до ЛЧ напряму через внутрішні змагання. Наприклад, цього року так сталося з Челсі, а от Вільярреал «відкусив» одну додаткову путівку для себе, фінішувавши у Примері на 7-му місці, але вигравши Кубок Європи.

Так, важливо пам’ятати: коефіцієнт враховується із запізненням на рік. Прямо зараз українські команди набирають очки, які можуть допомогти повернутися до топ-10 лише напередодні старту єврокубків у сезоні 2023/24. Тобто, лише після завершення поточного розіграшу, стане зрозуміло, чи поверне собі Україна пряму путівку до групи Ліги чемпіонів на 2023 рік.

Який рейтинг у України

Коефіцієнти українських клубів зараз дозволяють нашій країні триматися на 11-му місці у поточному розіграші. Наш рейтинг дорівнює 30,2 очки. Він складається з наступних цифр:

Сезон 2017/18 – 8,000

Сезон 2018/19 – 5,600

Сезон 2019/20 – 7,200

Сезон 2020/21 – 6,800

Сезон 2021/22 – 2,600 (триває)

Таким чином, наступного літа у України віднімуть поки що найбільші наші цифри – 8 балів за сезон 2017/18. Тому у поточному розіграші важливо набрати якомога більше очок, щоб компенсувати цю втрату. На жаль, з 5 українських команд, які стартували, дві вже припинили змагатися, тож Динамо, Шахтар і Зоря мають працювати ще й за них – набрані очки будуть ділитися на 5.

Хто наші конкуренти в рейтингу УЄФА

Лідери для України недосяжні, адже навіть у 6-го місця, яке поки що посідає Франція, майже 44 бали проти наших 30. А ось від 7-го по 11 – висока щільність, що дозволяє помріяти навіть про повторення рекорду (у 2008, 2009 та 2012 роках Україна піднімалася на 7-й рядок у рейтингу).

На 7-му місці – Нідерланди. Україну вони випереджають на 3,3 бали. Втім, якщо реально дивитися на речі – наздогнати голландців буде майже неможливо. По-перше, вони зберегли усіх 5 представників, при цьому три команди виступатимуть у Лізі конференцій, де набирати очки легше. По-друге, після завершення сезону у них віднімуть найгірший коефіцієнт 2,9. Це автоматично збільшить розрив з Україною ще на 5 пунктів.

На 8-му місці – Австрія. І тут наздогнати реально. Перевага над Україною – лише 1,45 очки, а влітку наступного року конкурент втратить свої рекордні 9,75 бали, що нівелює фору. Тож зараз головне не відпускати конкурента і спробувати наблизитися. Мінуси в тому, що Австрія зберегла 4 свої команди, що Рапід двічі обіграв Зорю і що у Лізі Європи, де дві австрійські команди, набирати очки легше, ніж у Лізі чемпіонів, де українцям не пощастило із жеребкуванням.

На 9-му місці – Шотландія. Україна відстає на 0,9 очок, але за рік шотландці втратять тільки 4 бали, тому гандикап перетвориться на 4,9. Тому починати відігравати їх потрібно вже зараз. На руку Україні – виліт з єврокубків відразу трьох команд конкурента. Тож Селтік і Рейнджерс у Лізі Європи мусять набирати очки ще інтенсивніше, ніж трійка українських команд. Адже ділити в обох випадках потрібно на 5.

На 10-му місці – Росія, яку ми маємо обганяти найближчим часом. Стартові умови рівні: залишилося по 3 команди, однаково складне жеребкування (при цьому Зорі у ЛК буде легше, ніж Спартаку і Локомотиву в більш сильній Лізі Європи) і відставання України усього лише на 0,482 пункти. Більше того, за рік росіяни втратять величезний коефіцієнт 12,6 і опустяться на 4-5 позицій.

Хто наші конкуренти в рейтингу УЄФА

Нижче України – Сербія і Швейцарія, які відстають на 3-4 бали, втратять за рік на 1,5-2 пункти менше, ніж ми та ще й усі набрані очки ділять на 4. Але шанси наздогнати Україну у них все ж мінімальні, тим більше, що у цих країн «вижило» тільки по 2 з 4 учасників єврокубків.

А от на кого варто озиратися – так це Бельгія. Зараз вона відстає від України рівно на 4 бали, але має ряд переваг. По-перше, влітку 2022 року у бельгійців віднімуть зовсім мало – 2,6 очок проти 8 українських. Це автоматично дає їм фору у 1,4 пункти. Відіграти їх по ходу поточного сезону буде непросто, оскільки тут є «по-друге». Бельгія зберегла 4 з 5 команд (Антверпен, Брюгге, Генк і Гент) і суперників у ході жеребкування отримала легших.