100_zb.webp (78.15 Kb)

У трьох футболістів ще є шанс досягнути позначки у сто ігор за збірну України.

100_zb.webp (78.15 Kb)

Днями голкіпер донецького «Шахтаря» Андрій Пятов підтвердив, що після чемпіонату Європи, який пройде у червні-липні цього року, припинить виступи за збірну України.

Чутки про це ходили давно, 36-річний воротар їх не спростовував, а тепер офіційно заявив: Євро-2020 стане для нього останнім турніром у синьо-жовтій футболці.

Таким чином, актуальними для голкіпера залишаються від 7 до 11 найближчих поєдинків збірної України. Точне число залежить від того, як далеко пройде на чемпіонаті Європи команда Шевченка.

Кар’єра Андрія Пятова у збірній

pyatov_zb.webp (104.04 Kb)

У віці 20-22 років уродженець Кропивницького і вихованець місцевого футболу грав за молодіжну збірну вже маючи на той час статус основного воротаря полтавської Ворскли, куди він переїхав у 17-річному віці. На його рахунку 20 матчів за молодіжку. Наприкінці 2006 року контракт молодого голкіпера викупив Шахтар, але дозволив йому дограти за полтавчан до завершення сезону.

Втім вперше до збірної він поїхав ще у статусі футболіста Ворскли. Причому відразу – на чемпіонат світу 2006 року у команді Блохіна дублером Шовковського і Шуста. Звісно, що на турнірі такого рангу він не зіграв, а першого матчу за національну команду довелося чекати більше року. Дебют відбувся 22 червня 2007 року у товариському матчі проти Узбекистану. Пятов пропустив гол на останніх секундах матчу, але збірна перемогла з рахунком 2:1.

Після того воротар прописався в основі «синьо-жовтих», хоча час від часу програвав конкуренцію і Шовковському, і Богушу і навіть Рибці (в тому числі і в Шахтарі). Зокрема, у сезоні 2011/12 році Пятова не викликали до збірної протягом 5 місяців (8 матчів).

Чи буде у Пятова 100 матчів за збірну?

keepers_zb.webp (96.88 Kb)

Хтозна, можливо саме тих матчів не вистачило голкіперу аби вже сьогодні мати підкорену вершину у 100 матчів за збірну України. Поки що у нього 96 поєдинків. І не факт, що ця цифра зросте до круглої. Втім, сам Пятов вже заявив, що не женеться за ювілеями, а навпаки – пишається, що його 96 ігор за збірну були в його кар’єрі.

Аби підкорити сотий матч воротарю Шахтаря потрібно вийти на поле ще у 4 поєдинках. До Євро у збірної буде ще три товариські матчі проти команд Бахрейна, Північної Ірландії та Кіпра. Навряд чи Андрій Шевченко дозволить Пятову у всіх них бути основним, але навіть виходи на заміни на кілька хвилин підуть до загальної статистики. Тож на 99 ігор можна розраховувати. А от далі – лише офіційні поєдинки чемпіонату Європи. І там вже сподіватися на подарунок від тренера можна буде лише за умови комфортного переможного рахунку наприкінці гри.

Існує ще один варіант, але повірити у нього дуже важко. Мова про повернення Пятову статусу основного голкіпера збірної і на Євро. Востаннє він грав за національну команду в листопаді 2020 року проти Німеччини. А от у трьох офіційних поєдинках 2021-го проти Франції, Фінляндії та Казахстану Шевченко довіряв місце у рамці Бущану (двічі) і Трубіну, який відібрав у партнера по команді місце першого номера і в Шахтарі, і у збірній.

Хто ще не дотягнув до 100 матчів за збірну України

Якщо у Пятова ще є шанс дотягнути до круглої цифри, то двом його колишнім партнерам по збірній це не світить. Мова про динамвців Олега Гусєва та Олександра Шовковського.

husiev_zb.webp (80.87 Kb)

Правий півзахисник Олег Гусєв з 2003 по 2016 рік зіграв за збірну України 98 матчів. І це при тому, що у сезоні 2008/2009 через складну травму пропустив 12 матчів збірної.

Прикро? Але не настільки, як у сезоні 2015/2016, який фактично став останнім у його кар’єрі. Тоді 33-річний футболіст видав прекрасний сезон у чемпіонаті України, забивши 10 голів у 24 матчах за Динамо. Усі були впевнені, що йому гарантовано місце у складі команди на фінальну частину Євро-2016. Тим більше, що у тому відбірному циклі він завжди був з командою. На полі з’явився тільки у двох іграх, але до заявки потрапляв стабільно.

Але Михайло Фоменко вирішив по-іншому та не взяв півзахисника до Франції. Без одного з найкращих бомбардирів чемпіонату збірна виступила ганебно, програвши усі три матчі (Німеччині, Північній Ірландії та Польщі), а Гусєв після того зав’язав зі збірної і за наступні 2 сезони зіграв лише 12 матчів у всіх турнірах.

shovkovskyi_zb.webp (111.38 Kb)

Голкіпер Олександр Шовковський був незмінним воротарем збірної протягом багатьох років, але зупинився на цифрі 92 матчі. Він дебютував за національну команду у 19-річному віці (1994 рік), а останній поєдинок провів у 37 (2012-й рік).

Через травми найбільш титулованому в історії українського футболу голкіперу довелося пропустити близько 10 матчів у 2001-му (в тому числі плей-офф до ЧС-2002 проти Німеччини), стільки ж у сезоні 2008/2009 і фінальну частину домашнього Євро-2012. Якби не це – покращити статистику було би значно простіше.

У наступного з тих, хто завершив кар’єру і не відсвяткував ювілей – лише 75 ігор. Мова про Сергія Реброва.

У кого є шанси на 100 матчів за збірну України?

yarm_-_kono_zb.webp (74.39 Kb)

З діючих футболістів збірної також 92 гри на рахунку правого вінгера «Вест Гема» Андрія Ярмоленка. Йому лише 31 рік, і якщо травми обійдуть стороною футболіста, він легко має підкорити цифру 100 і, можливо, навіть обійти Андрія Шевченка. А от забити ще 10 голів (у Ярмоленка – 38, у Шевченка – 48) буде дещо складніше.

У Євгена Коноплянки – 86 матчів. Шлях до сотні довший, а форма у лівого вінгера станом на сьогодні значно гірша, ніж у Ярмоленка. До того ж, гравець Шахтаря отримав травму і невідомо поки, коли відновиться. Навіть ризикує пропустити Євро-2020.

У їнього ровесника Тараса Степаненка – він третій у списку діючих футболістів за кількіст матчів у футболці збірної – тільки 59 поєдинків. Аби дотягнути до сотні йому потрібно ще принаймні 4 роки бути в обоймі головної команди країни. Навряд чи.

У клубі 100 – троє

shevc_rot_100.webp (50.24 Kb)

За всю історію збірної України з футболу лише три гравці провели за команду 100 чи більше матчів. Рекордсмен – Анатолій Тимощук. У нього 144 гри, але цифра могла би бути скромнішою (хоча і за 100), якби тренери з жалості не викликали опорника до лав національної команди. Якщо до 2013 року футболіст був основним, то потім перетворився на «талісман» і машину для вимінювання футболок з суперниками після гри.

У 2014 році Тимощука двічі випускали зіграти по 1 хвилині проти слабеньких Білорусі та Македонії. У 2015-му він на 1 хвилину вийшов на поле проти Словенії, а у 2016-му повторив той самий трюк у іграх проти Албанії та Польщі.

Схожа історія і у нинішнього тренера молодіжної збірної Руслана Ротаня, на рахунку якого рівно 100 поєдинків у синьо-жовтій футболці. 10 хвилин у грі з Японією, 14 хвилин проти Ісландії, по 23–27 у матчах з Фінляндією, Косово, Румунією та Албанією. Це його статистика протягом останніх двох років у збірній. Хоча відвертого чітерства майже не було.

Інша справа – нинішній тренер головної команди Андрій Шевченко. У нього – 111 матчів за збірну. А якби не хронічна травма спини, то могло би бути на десяток-другий більше.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко