Чемпіонат Європи з футболу – це не лише престиж і боротьба за титул. Це ще і величезна фінансова підтримка для національних федерацій тих країн, які беруть участь у турнірі.

Збірна України, яка дійшла на Євро-2020 до стадії 1/4 фіналу, заробила солідний куш від організаторів – УЄФА. На що підуть ці гроші?

Як рахували преміальні на Євро-2020

Схема підрахунку досить проста. Усі учасники фінальної частини чемпіонату Європи з футболу (24 збірні) автоматично заробили по 9,25 мільйонів євро незалежно від результатів свого виступу.

Далі на груповому етапі діяла система винагород за здобуті очки. За поразку команда нічого не отримувала, за нічию заробляла 750 тисяч євро, а за перемогу – 1,5 мільйони євро. Додатково за вихід в 1/8 фіналу збірній видавали 2 мільйони євро.

На стадії плей-офф діяла вже не очкова система – на головні ролі виходив конкретний результат. За вихід до 1/4 фіналу – 3,25 мільйона євро, за вихід у півфінал – 5 мільйонів євро, за вихід у фінал – 7 мільйонів євро.

І, нарешті, за перемогу у чемпіонському матчі УЄФА виписувала чек на суму 10 мільйонів євро.

Рахуємо призові збірної України

Маючи цей прейскурант під рукою, не важко порахувати загальні здобутки команди Андрія Шевченка на Євро-2020.

Отже, за участь – 9,25 млн; за поразки від Нідерландів та Австрії – нічого; за перемогу над Північною Македонією – 1,5 млн євро; за вихід до 1/8 фіналу – 2 млн євро.

Стадія плей-офф для української збірної складалася з двох матчів. Синьо-жовті пробилися до чвертьфіналу, обігравши Швецію і тим самим заробили ще 3,25 мільйони євро.

Разом виходить 16 мільйонів євро. За нинішнім курсом – це більше 500 мільйонів гривень, які УЄФА скерувала до Української Асоціації футболу.

Хто скільки заробив на чемпіонаті Європи з футболу

Найменше грошей заробили головні невдахи Євро-2020 – Туреччина і Північна Македонія, які програли усі свої матчі на груповому етапі. Їхній бонус від УЄФА – по 9,25 млн.

Недалеко відійшли і збірні Польщі та Шотландії. В їхньому активі по одній нічиїй на груповому етапі. Це – по 10 мільйонів євро призових.

Найбагатшою збірною чемпіонату стала Італія, яка не просто перемогла у фіналі, але і виграла усі три поєдинки на груповому етапі. Чек для команди Манчіні – 41 мільйон євро. У фіналістів – команди Англії – на 10,75 млн менше (поразка у фіналі та втрачене очко на груповому етапі).

На що підуть гроші від УЄФА

Інвестувати усі ці 500 з гаком мільйонів гривень у футбольну інфраструктуру точно не вийде. Схоже, більша частина призових зарезервована під виплати тим людям, які безпосередньо працювали над виходом України до чвертьфіналу Євро-2020.

Справа у тому, що після того, як підопічні Андрія Шевченка все ж пробилися до плей-офф і отримали у суперники Швецію, про гроші цілком зрозуміло висловився президент УАФ Андрій Павелко.

«Ця національна збірна – найдорожча в історії України. І ви розумієте чому, дивлячись на тренерський штаб. І ті платежі від УЄФА, які ми отримаємо за участь в Євро, вони десь компенсують витрати на підготовку команди до чемпіонату. Все чесно. Якби були зайві призові, ми б із задоволенням витратили їх на дитячий футбол і на стадіони», – заявив президент УАФ.

Утім, після цього Україна обіграла Швецію і додала до суми призових ще 3,25 мільйони євро. Це більше 100 мільйонів євро.

Щодо призових футболістам і тренерам, то Андрій Павелко ще до старту Євро-2020 приблизно окреслив суму. Він зазначив, що «усе залежатиме від успішності виступу збірної – якщо буде надуспішний результат, то будуть досить-таки пристойні призові, на які можна буде придбати більше, ніж квартиру».

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко