111_netherlands_ukraine.webp (202.88 Kb)

Представляємо «помаранчеву» збірну, проти якої збірна України зіграє перший матч на чемпіонаті Європи з футболу.

111_netherlands_ukraine.webp (202.88 Kb)

У неділю, 13 червня, збірна України з футболу розпочинає виступи на Євро-2020. Суперник – збірна Нідерландів, яка вважається фаворитом нашої групи. Тренер «помаранчевих» Франк де Бур теж упевнений у цьому і вже спрогнозував, що його підопічні обіграють українців з рахунком 3:1.

Втім, команда Андрія Шевченка налаштована дати бій. Тим більше, що у суперника є чимало кадрових проблем. Про те, у якому стані команди підійшли до матчу – у прев’ю до поєдинку Україна – Нідерланди.

Збірна Нідерландів – нещаслива історія

netherl_1988.webp (185.78 Kb)

Сьогоднішній суперник України на усіх великих турнірах вважається одним із фаворитів, проте команді катастрофічно не щастить. Зокрема, голландці тричі виходили до фіналів чемпіонатів світу (1974, 1978 та 2010) і кожного разу задовольнялися срібними медалями. Крім того, двічі Нідерланди програвали у півфіналах (1998 та 2014) у серіях пенальті, нічим не поступаючись суперникам по грі.

На чемпіонатах Європи статистика менш насичена: 1 вихід у фінал та 1 перемога. Сталося це у 1998 році – чемпіонами Європи стало покоління Кумана, Гулліта, Райкаарда та ван Бастена. Натомість 4 рази збірна програвала у півфіналах – двічі у серіях пенальті (це просто прокляття якесь), один раз у додатковий час і лише раз в основний час.

Невдачі останніх циклів

netherlands_world_cup_2014.webp (167.03 Kb)

Після бронзових медалей чемпіонату світу 2014 року у збірної Нідерландів наступила серйозна криза. Лідери тієї команди – Кюйт, ван Персі, Снейдер, Роббен, Хунтелаар – вже на той час мали вік 30–33 роки. Пік форми минув, а нове покоління хоча й було талановитим, але провалило два наступні цикли. Не в останню чергу «завдяки» тренерському підходу Денні Блінда.

Як наслідок – голландці не пройшли кваліфікацію до Євро-2016 (пропустили вище Туреччину, Ісландію та Чехію) і до чемпіонату світу-2018 (вище опинилися Франція і Швеція).

Після зміни тренера (у 2018 році крісло зайняв Рональд Куман) справи покращилися. У 2019 році Нідерланди пробилися до фіналу нового турніру – Ліги націй, де… програли Португалії. Знову без титулу. Наступний розіграш Ліги націй триває, але голландці на перемогу в ньому вже не претендують, оскільки у групі посіли друге місце, поступившись Італії лише одним очком.

Нарешті, відбір на Євро-2020 було подолано досить упевнено – друге місце лише у двох очках від Німеччини і з гандикапом у 6 пунктів над найближчим переслідувачем.

Склад не оптимальний

virgil_van_dijk_k.webp (187.21 Kb)

У збірній за останні роки вросло нове покоління талановитих футболістів, які грають у найсильніших клубах Європи – Барселоні, ПСЖ, Ювентусі, Інтері, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Ліверпулі, Севільї, Аталанті… Втім, збірна Нідерландів не вважається фаворитом Євро-2020 і за коефіцієнтами букмекерів (1:17) програє усім грандам – від Франції та Англії до Бельгії і Португалії.

Причина тому – відсутність кількох лідерів. По-перше, готується до нового сезону найсильніший захисник Європи – Вірджил ван Дійк (Ліверпуль). Він залікував важку травму, але не встиг набрати форму перед чемпіонатом і отримав час на відновлення та відпочинок.

По-друге, через коронавірус вилетів із заявки основний воротар збірної Яспер Сілессен (Валенсія). По-третє, ще один основний центр бек – Матійс де Лігт з Ювентуса – отримав пошкодження і, ймовірно, пропустить матч проти України. Тож голландці вимушені будуть ставити в основу пару дублерів.

Крім того, один з лідерів центру півзахисту – Жоржиньйо Вейналдум – наприкінці травня і початку червня був зосереджений не стільки на підготовці до Євро, скільки на подальшому працевлаштуванні і обговорював з Барселоною та ПСЖ умови майбутнього контракту. Зрештою – обрав вигіднішу пропозицію французів, куди і перейшов з Ліверпуля якраз перед стартом чемпіонату Європи.

Також до заявки не потрапив ще один топовий гравець центру поля – Джонні ван де Бек з МЮ.

Є проблеми і на флангах півзахисту, де відсутні основні гравці збірної під час кваліфікації – Стівен Бергвейн з Тоттенгема та Раян Бабель з Галатасарая.

Хто зіграє за Нідерланди проти України

Проблема з вінгерами змусила нового тренера збірної (минулого року Рональда Кумана, якого запросила Барселона, замінив Франк де Бур) відійти від класичної голландської схеми 4-3-3 і награвати варіант 3-5-2 з трьома центральними захисниками, двома латералями, які грають по всьому флангу від захисту до атаки, потужним центром поля і двома різноплановими форвардами.

Враховуючи кадрові ризики збірної, ймовірно стартовий склад Нідерландів у матчі проти України буде виглядати наступним чином:

stekelenburg_2020_.webp (96.83 Kb)

У воротах – найстарший футболіст Євро-2020 серед усіх команд – Мартін Стекеленбург. За Аякс у минулому сезоні він провів лише 12 матчів, оскільки до дискваліфікації Онани був його дублером. А останній мат за збірну він провів аж у 2016 році (якщо не рахувати свіжий контрольний матч проти Грузії. Більше того, Стекеленбурга навіть не викликали до національної команди протягом останніх 4 років.

У центрі захисту без ван Дійка та де Лігта, будуть грати три з чотирьох гравців цього амплуа, що є в обоймі команди – Стефан де Врей (Інтер), Натан Аке (Манчестер Сіті), Дейлі Блінд чи Юрьєн Тімбер (обидва з Аяксу). Але проблема в тому, що лише перший з них – беззаперечний гравець основи у своєму клубі. Аке зіграв лише 10 матчів за сезон у АПЛ, а Блінд і Тімбер виступають у чемпіонаті Нідерландів, де надійна гра в обороні не є козирем. Там головне – ставка на атаку.

Фланги займуть Овен Вейндал із АЗ Алкмаар (ліворуч) та Дензел Думфріс із ПСВ (праворуч). Обоє у сезоні віддали по 6 результативних передач партнерам, але знову ж не варто забувати, що грали вони у чемпіонаті Нідерландів і нерідко жертвували захистом на користь атаці. Їхні конкуренти грають у Англійській Прем’єр-лізі. Патрік ван Анхольт – за Крістал Пелес, а Жоель Вельтман – за Брайтон.

f_de-jong.webp (388.25 Kb)

Центр поля збірної Нідерландів не можна уявити без Френкі де Йонга з Барселони. Він – один з найкращих футболістів у світі, коли мова йде про баланс навичок при просування м’яча уперед. Спадкоємць Хаві та Іньєсти може однаково чудово як віддати середній чи довгий гольовий пас на форвардів, так і протягнути шкіряну кулю до чужих воріт самостійно завдяки чудовій грі корпусом і дриблінгу. Універсальний солдат.

Пору з ним побачимо класичного опорника Мартіна де Рона з Аталанти і більш атакувального Жоржиньйо Вейналдума. Втім, якщо тренер побачить, що новоспечений гравець ПСЖ не готовий як слід, то може замінити його на Деві Классена з Аякса. У Рона конкурентів більше, але шансів у них менше. Справа у тому, що Тен Копмейнерс (АЗ) та Раян Гравенберх (Аякс) більш орієнтовані на атаку, ніж на оборону, а за схеми з трьома захисниками команді потрібен у першу чергу руйнівник. А гравці АЗ і Аякса на двох у сезоні забили 22 голи. Такі собі опорники.

Оскільки чистих вінгерів у збірній, яка грає за схtмою 3-5-2 не передбачено, то наявні футболіста цього амплуа – Квінсі Промес зі Спартака, Стівен Бергейс із Фейнорда та Коді Гакпо з ПСВ мають шанси хіба що виходити на заміни наприкінці гри.

weghorst_depay_2020.webp (125.67 Kb)

Форварди ж у збірній Нідерландів чітко поділені на дві пари, у кожній з яких один відповідає за завершення на вістрі, а інший – за глибшу гру і просування м’яча. Основна пара – Вут Вегхорст та Мемфіс Депай. Перший забив за сезон у Вольфсбурзі 20 голів у 34 матчах. Другий у складі Ліона також відзначився 20 разів, але крім того ще й 12 разів асистував партнерам. Цього літа його до Барселони мріє забрати Рональд Куман.

Друга пара форвардів – верткий Доньєл Мален із ПСВ (26+10 у Ередивізії та єврокубках минулого сезону) та високий Люк де Йонг із Севільї. У останнього – лише 4 влучні удари у Ла Лізі за 34 матчі, але для дублера – достатньо. Тим більше, що за де Йонга говорить його досвід виступів у Бундеслізі, АПЛ та Примері.

І якщо вже зайшла мова про досвід, то його збірній Нідерландів не позичати, адже нині до заявки на Євро-2020 потрапило 6 бронзових призерів чемпіонату світу 2014 року – Крул, Депай, Вейналдум, Вельтман, Блінд, де Врей. А могло бути і 7, якби не хвороба Сілессена.

Остання репетиція

netherlands_2021.webp (289.35 Kb)

Власне, таким складом Нідерланди зіграли останній контрольний поєдинок перед Євро, у якому обіграли Грузію з рахунком 3:0. Стекеленбург – Тімбер, Блінд, де Врей – Вейндал, де Рон, Ф. де Йонг, Вейналдум, Думфріс – Депай, Вегхорст. Голами відзначилися обидва форварди і Гравенберх який вийшов на заміну. Асистували партнерам Думфріс і той таки Депай.

Перед тим «помаранчеві» з рахунком 2:2 зіграли проти Шотландії. Склад відрізнявся лише на два прізвища. У воротах стояв голкіпер Ньюкасла Тім Крул, а у обороні замість Блінда зіграв ще тоді неушкоджений де Лігт. Обидва голи забив Депай (один з них – після пасу Вейналдума).

Склад збірної України

Національна збірна України зіграє проти Нідерландів без вінгера Віктора Циганкова та півзахисників Георгія Судакова і Романа Безуса. Решта футболістів готові до гри. Фахівці прогнозують такий основний склад «синьо-жовтих» на матч проти Нідерландів:

Бущан – Караваєв, Забарний, Матвієнко, Миколенко – Степаненко, Шапаренко – Ярмоленко, Зінченко, Малиновський– Яремук.

Де дивитися гру Україна – Нідерланди

Матч Україна – Нідерланди на Євро-2020 розпочнеться о 22:00 у неділю, 13 червня. Гра пройде на стадіоні «Амстердам Арена».

Трансляція поєдинку передбачена на телеканалах Україна та Футбол 1.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко