Представляємо «помаранчеву» збірну, проти якої збірна України зіграє перший матч на чемпіонаті Європи з футболу.
У неділю, 13 червня, збірна України з футболу розпочинає виступи на Євро-2020. Суперник – збірна Нідерландів, яка вважається фаворитом нашої групи. Тренер «помаранчевих» Франк де Бур теж упевнений у цьому і вже спрогнозував, що його підопічні обіграють українців з рахунком 3:1.
Втім, команда Андрія Шевченка налаштована дати бій. Тим більше, що у суперника є чимало кадрових проблем. Про те, у якому стані команди підійшли до матчу – у прев’ю до поєдинку Україна – Нідерланди.
Збірна Нідерландів – нещаслива історія
Сьогоднішній суперник України на усіх великих турнірах вважається одним із фаворитів, проте команді катастрофічно не щастить. Зокрема, голландці тричі виходили до фіналів чемпіонатів світу (1974, 1978 та 2010) і кожного разу задовольнялися срібними медалями. Крім того, двічі Нідерланди програвали у півфіналах (1998 та 2014) у серіях пенальті, нічим не поступаючись суперникам по грі.
На чемпіонатах Європи статистика менш насичена: 1 вихід у фінал та 1 перемога. Сталося це у 1998 році – чемпіонами Європи стало покоління Кумана, Гулліта, Райкаарда та ван Бастена. Натомість 4 рази збірна програвала у півфіналах – двічі у серіях пенальті (це просто прокляття якесь), один раз у додатковий час і лише раз в основний час.
Невдачі останніх циклів
Після бронзових медалей чемпіонату світу 2014 року у збірної Нідерландів наступила серйозна криза. Лідери тієї команди – Кюйт, ван Персі, Снейдер, Роббен, Хунтелаар – вже на той час мали вік 30–33 роки. Пік форми минув, а нове покоління хоча й було талановитим, але провалило два наступні цикли. Не в останню чергу «завдяки» тренерському підходу Денні Блінда.
Як наслідок – голландці не пройшли кваліфікацію до Євро-2016 (пропустили вище Туреччину, Ісландію та Чехію) і до чемпіонату світу-2018 (вище опинилися Франція і Швеція).
Після зміни тренера (у 2018 році крісло зайняв Рональд Куман) справи покращилися. У 2019 році Нідерланди пробилися до фіналу нового турніру – Ліги націй, де… програли Португалії. Знову без титулу. Наступний розіграш Ліги націй триває, але голландці на перемогу в ньому вже не претендують, оскільки у групі посіли друге місце, поступившись Італії лише одним очком.
Нарешті, відбір на Євро-2020 було подолано досить упевнено – друге місце лише у двох очках від Німеччини і з гандикапом у 6 пунктів над найближчим переслідувачем.
Склад не оптимальний
У збірній за останні роки вросло нове покоління талановитих футболістів, які грають у найсильніших клубах Європи – Барселоні, ПСЖ, Ювентусі, Інтері, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Ліверпулі, Севільї, Аталанті… Втім, збірна Нідерландів не вважається фаворитом Євро-2020 і за коефіцієнтами букмекерів (1:17) програє усім грандам – від Франції та Англії до Бельгії і Португалії.
Причина тому – відсутність кількох лідерів. По-перше, готується до нового сезону найсильніший захисник Європи – Вірджил ван Дійк (Ліверпуль). Він залікував важку травму, але не встиг набрати форму перед чемпіонатом і отримав час на відновлення та відпочинок.
По-друге, через коронавірус вилетів із заявки основний воротар збірної Яспер Сілессен (Валенсія). По-третє, ще один основний центр бек – Матійс де Лігт з Ювентуса – отримав пошкодження і, ймовірно, пропустить матч проти України. Тож голландці вимушені будуть ставити в основу пару дублерів.
Крім того, один з лідерів центру півзахисту – Жоржиньйо Вейналдум – наприкінці травня і початку червня був зосереджений не стільки на підготовці до Євро, скільки на подальшому працевлаштуванні і обговорював з Барселоною та ПСЖ умови майбутнього контракту. Зрештою – обрав вигіднішу пропозицію французів, куди і перейшов з Ліверпуля якраз перед стартом чемпіонату Європи.
Також до заявки не потрапив ще один топовий гравець центру поля – Джонні ван де Бек з МЮ.
Є проблеми і на флангах півзахисту, де відсутні основні гравці збірної під час кваліфікації – Стівен Бергвейн з Тоттенгема та Раян Бабель з Галатасарая.
Хто зіграє за Нідерланди проти України
Проблема з вінгерами змусила нового тренера збірної (минулого року Рональда Кумана, якого запросила Барселона, замінив Франк де Бур) відійти від класичної голландської схеми 4-3-3 і награвати варіант 3-5-2 з трьома центральними захисниками, двома латералями, які грають по всьому флангу від захисту до атаки, потужним центром поля і двома різноплановими форвардами.
Враховуючи кадрові ризики збірної, ймовірно стартовий склад Нідерландів у матчі проти України буде виглядати наступним чином:
У воротах – найстарший футболіст Євро-2020 серед усіх команд – Мартін Стекеленбург. За Аякс у минулому сезоні він провів лише 12 матчів, оскільки до дискваліфікації Онани був його дублером. А останній мат за збірну він провів аж у 2016 році (якщо не рахувати свіжий контрольний матч проти Грузії. Більше того, Стекеленбурга навіть не викликали до національної команди протягом останніх 4 років.
У центрі захисту без ван Дійка та де Лігта, будуть грати три з чотирьох гравців цього амплуа, що є в обоймі команди – Стефан де Врей (Інтер), Натан Аке (Манчестер Сіті), Дейлі Блінд чи Юрьєн Тімбер (обидва з Аяксу). Але проблема в тому, що лише перший з них – беззаперечний гравець основи у своєму клубі. Аке зіграв лише 10 матчів за сезон у АПЛ, а Блінд і Тімбер виступають у чемпіонаті Нідерландів, де надійна гра в обороні не є козирем. Там головне – ставка на атаку.
Фланги займуть Овен Вейндал із АЗ Алкмаар (ліворуч) та Дензел Думфріс із ПСВ (праворуч). Обоє у сезоні віддали по 6 результативних передач партнерам, але знову ж не варто забувати, що грали вони у чемпіонаті Нідерландів і нерідко жертвували захистом на користь атаці. Їхні конкуренти грають у Англійській Прем’єр-лізі. Патрік ван Анхольт – за Крістал Пелес, а Жоель Вельтман – за Брайтон.
Центр поля збірної Нідерландів не можна уявити без Френкі де Йонга з Барселони. Він – один з найкращих футболістів у світі, коли мова йде про баланс навичок при просування м’яча уперед. Спадкоємць Хаві та Іньєсти може однаково чудово як віддати середній чи довгий гольовий пас на форвардів, так і протягнути шкіряну кулю до чужих воріт самостійно завдяки чудовій грі корпусом і дриблінгу. Універсальний солдат.
Пору з ним побачимо класичного опорника Мартіна де Рона з Аталанти і більш атакувального Жоржиньйо Вейналдума. Втім, якщо тренер побачить, що новоспечений гравець ПСЖ не готовий як слід, то може замінити його на Деві Классена з Аякса. У Рона конкурентів більше, але шансів у них менше. Справа у тому, що Тен Копмейнерс (АЗ) та Раян Гравенберх (Аякс) більш орієнтовані на атаку, ніж на оборону, а за схеми з трьома захисниками команді потрібен у першу чергу руйнівник. А гравці АЗ і Аякса на двох у сезоні забили 22 голи. Такі собі опорники.
Оскільки чистих вінгерів у збірній, яка грає за схtмою 3-5-2 не передбачено, то наявні футболіста цього амплуа – Квінсі Промес зі Спартака, Стівен Бергейс із Фейнорда та Коді Гакпо з ПСВ мають шанси хіба що виходити на заміни наприкінці гри.
Форварди ж у збірній Нідерландів чітко поділені на дві пари, у кожній з яких один відповідає за завершення на вістрі, а інший – за глибшу гру і просування м’яча. Основна пара – Вут Вегхорст та Мемфіс Депай. Перший забив за сезон у Вольфсбурзі 20 голів у 34 матчах. Другий у складі Ліона також відзначився 20 разів, але крім того ще й 12 разів асистував партнерам. Цього літа його до Барселони мріє забрати Рональд Куман.
Друга пара форвардів – верткий Доньєл Мален із ПСВ (26+10 у Ередивізії та єврокубках минулого сезону) та високий Люк де Йонг із Севільї. У останнього – лише 4 влучні удари у Ла Лізі за 34 матчі, але для дублера – достатньо. Тим більше, що за де Йонга говорить його досвід виступів у Бундеслізі, АПЛ та Примері.
І якщо вже зайшла мова про досвід, то його збірній Нідерландів не позичати, адже нині до заявки на Євро-2020 потрапило 6 бронзових призерів чемпіонату світу 2014 року – Крул, Депай, Вейналдум, Вельтман, Блінд, де Врей. А могло бути і 7, якби не хвороба Сілессена.
Остання репетиція
Власне, таким складом Нідерланди зіграли останній контрольний поєдинок перед Євро, у якому обіграли Грузію з рахунком 3:0. Стекеленбург – Тімбер, Блінд, де Врей – Вейндал, де Рон, Ф. де Йонг, Вейналдум, Думфріс – Депай, Вегхорст. Голами відзначилися обидва форварди і Гравенберх який вийшов на заміну. Асистували партнерам Думфріс і той таки Депай.
Перед тим «помаранчеві» з рахунком 2:2 зіграли проти Шотландії. Склад відрізнявся лише на два прізвища. У воротах стояв голкіпер Ньюкасла Тім Крул, а у обороні замість Блінда зіграв ще тоді неушкоджений де Лігт. Обидва голи забив Депай (один з них – після пасу Вейналдума).
Склад збірної України
Національна збірна України зіграє проти Нідерландів без вінгера Віктора Циганкова та півзахисників Георгія Судакова і Романа Безуса. Решта футболістів готові до гри. Фахівці прогнозують такий основний склад «синьо-жовтих» на матч проти Нідерландів:
Бущан – Караваєв, Забарний, Матвієнко, Миколенко – Степаненко, Шапаренко – Ярмоленко, Зінченко, Малиновський– Яремук.
Де дивитися гру Україна – Нідерланди
Матч Україна – Нідерланди на Євро-2020 розпочнеться о 22:00 у неділю, 13 червня. Гра пройде на стадіоні «Амстердам Арена».
Трансляція поєдинку передбачена на телеканалах Україна та Футбол 1.