Після вильоту збірної України з Євро-2020 минуло вже три тижні. Емоції вляглися – саме час подивитися на індивідуальні показники футболістів без емоцій – спираючись виключно на цифрові показники, які, як відомо, ніколи не брешуть і дають об’єктивну картину.

В першу чергу фахівці звертають увагу на два рейтинги – оцінка гри у матчах від сайту WhoScored (більш популярний, але менш фаховий аналіз) та індекс ефективності від сервісу InStat (більше цифр і складніший підрахунок). На них і спробуємо спиратися. А ще – на окремі показники, які покажуть, як наші виглядали на фоні лідерів.

Оцінюємо не всіх

На Євро-2020 за збірну України було заявлено 26 футболістів, на поле виходив тільки 21 (шансів не отримали Трубін, Пятов, Тимчик, Попов, Судаков). Лише 1 хвилину на полі провів Соболь, лише 3 – Безус і тільки 13 – Зубков. Цього мало для адекватної оцінки.

Навряд чи можна об’єктивно оцінити героя овертайму проти Швеції – Добвика. Він зіграв у тому матчі 15 хвилин, а більше на полі не з’являвся. Також винесемо за дужки Беседіна (3 матчі, 36 хвилин), Макаренка (51 хвилина у грі проти Англії, хоча і з найвищим у команді балом 6,9) та Марлоса (2 матчі, 73 хвилини).

Таким чином, можна говорити повноцінно про 14 футболістів: Трубіна, Кривцова, Караваєва, Миколенка, Забарного, Матвієнка, Сидорчука, Степаненка, Зінченка, Циганкова, Малиновського, Шапаренка, Ярмоленка і Яремчука.

Що каже WhoScored

Цей англійський сайт виставляв оцінки футболістам за кожен матч, а потім вираховував середній бал. За його підрахунками найкращими у нашій команді від матчу до матчу ставали Яремчук (7,8 балів за гру проти Нідерландів), Бущан (8,0 проти Північної Македонії), ще раз Бущан (6,9 проти Австрії), Зінченко (9,0 проти Швеції) та Миколенко (6,7 проти Англії, якщо не рахувати вже згадуваного Макаренка).

Дивно не бачити тут Ярмоленка, якого більшість вболівальників ледь не одноосібно назвали найкращим. Так, капітан дійсно відіграв стабільно, але в жодній грі не заслужив найвищих балів.

Утім, за середньою оцінкою за результатами 5 матчів збірної України Ярмоленко став другим з цифрою 6,87. Лідер – Зінченко (6,98). Третій – Малиновський (6,63). Далі розташувалися Матвієнко (6,63), Яремчук (6,56), Бущан (6,52) та Забарний (6,50).

Найігрші оцінки у матчах заробляли: Бущан (5,8 проти Нідерландів), Сидорчук (6,2 проти Північної Македонії), Яремчук (5,8 проти Австрії), Шапаренко (6,1 проти Швеції) та Караваєв з Бущаном (5,3 проти Англії).

Найнижча середня оцінка за увесь турнір – у Циганкова (6,13), Кривцова (6,25), Сидорчука (6,26), Шапаренка (6,29), Караваєва (6,31) і Степаненка (6,32).

InStat Index: найкращий – Ярмоленко

Найбільш корисним футболістом збірної України за цими підрахунками став якраз Ярмоленко, який набрав 310 балів за усіма показниками протягом Євро-2020. Другий – Миколенко (305), на якого повісили усіх собак пересічні вболівальники. Аналітики, на відміну від глядачів, побачили, що без лівого вінгера захиснику доводилося працювати за двох, тож його дії оцінювали, враховуючи цей фактор. Тут, швидше, провина тренерського штабу, а не футболіста.

У топ-5 від InStat також опинилися Малиновський (302), Караваєв (299) та Матвієнко (297). Суттєво відрізняється від того, що побачили на WhoScored чи звичайні глядачі біля телевізорів.

Наші серед лідерів Євро-2020

mykol_2020.webp (144.74 Kb)

Цікаво також поспостерігати за статистичними даними за окремими діями на полі. Наприклад, за кількістю підбираньна чемпіонаті Європи з футболу Зінченко потрапив до топ-3 турніру. На рахунку гравця Манчестер Сіті та збірної України – 40 успішних підбирань. Він зовсім трохи поступився чеху Цоуфалу (42) та іспанцю Альбі (41).

Ще один топовий показник – перше місце на Євро-2020 Миколенка у рейтингу ефективності відборів м’яча. Лівий оборонець Динамо та збірної України 21 раз вступав у боротьбу з опонентом сам-на-сам і у 19 випадках був успішнішим. Відсоток ефективності – 90 %. Переслідувачі опинилися значно далі. На 2-му місці – австрієць Лайнер (20 спроб, ефективність 75 %), а на 3-му – француз Павар (21 спроба, ефективність 71 %).

Також хорошу статистику видав і традиційно найбільш технічний футболіст збірної України Ярмоленко. У нього на Євро-2020 було 11 успішних спроб дриблінгу. І це – третій показник на турнірі. Кращим у цьому компоненті гри були лише англієць Стерлінг (18) і данець Бретуейт (також 11 вдалих обведень, але менше кількість спроб).

Крім того, гол Ярмоленка у ворота збірної Нідерландів потрапив до топ-10 найкрасивіших влучань за версією УЄФА, а гольовий пас Караваєва на Ярмоленка у матчі проти Північної Македонії – до топ-10 асистів Євро-2020.

Українці у символічних збірних

Також виступи збірної України, точніше – окремих її гравців, відзначили популярні футбольні видання та сервіси. Наприклад, головне іспанське спортивне ЗМІ As включило до символічної збірної відкриттів Євро-2020 відразу чотирьох підопічних Шевченка.

Бущана назвали найбільш приємною несподіванкою чемпіонату серед голкіперів, а Матвієнка – найкращим серед центральних захисників. За межами стартового складу цієї віртуальної команди, але на лаві запасних також опинилися центральний хавбек збірної України Шапаренко і форвард Яремчук.

А от паблік Football Talent Scout сформував свою збірну найкращих учасників Євро віком до 23 років. До неї потрапили лівий захисник Миколенко та центральний оборонець Забарний.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко