111_ukr_chance.webp (423.32 Kb)
Хто може стати суперником збірної України в 1/8 фіналу чемпіонату Європи з футболу. Якщо, звісно, команда туди потрапить.
111_ukr_chance.webp (423.32 Kb)
Груповий етап Євро-2020 перетнув екватор. Зіграні матчі другого з трьох турів у трьох із шести груп. Робити прогнози на основі половини поєдинків – непросто, але можливо. Тим більше, що збірна України – одна з тих команд, які провели вже дві гри.
Чи буде збірна України у плей-офф Євро-2020 остаточно стане зрозуміло не раніше понеділка, 21 червня, коли синьо-жовті зіграють вирішальний матч групового етапу проти Австрії. У найгіршому випадку все може затягнутися аж до 23 червня і тоді все буде залежати від результатів інших команд. Але про все по порядку – порахуємо, які шанси збірної України вийти до 1/8 фіналу і хто буде суперником команди Андрія Шевченка у плей-офф.
Регламент Євро-2020
Груповий етап чемпіонату Європи – це 6 груп по 4 команди. До 1/8 фіналу з груп потрапить 16 із 24 збірних. Автоматично – переможці груп і команди, що посядуть другі місця. Це – 12 збірних.
Інші чотири вакантні місці у плей-офф дістануться 4 найкращим збірним з тих 6, які фінішують у групах третіми. Головний критерій – кількість очок, набраних у групі. За рівності очок – різниця забитих і пропущених голів. Далі – кількість забитих голів, кількість перемог (1 перемога та 2 поразки оцінюються вище, ніж 3 нічиї). У крайньому випадку справа може дійти навіть до підрахунку жовтих та червоних карток (хто грав обережніше отримає перевагу) і кваліфікаційного рейтингу УЄФА.
Яке місце посяде збірна України у групі
222_ukr_chance.webp (103.61 Kb)
Після двох турів у групі С вже точно відомо, що Нідерланди фінішують першими, навіть якщо програють у останньому матчі команді Північної Македонії. Так само Північна Македонія навіть у випадку перемогу залишиться останньою і не гратиме у плей-офф. Отже, Австрія та Україна в очному протистоянні розіграють 2-ге та 3-тє місця.
Більш виграшна стартова позиція – в українців. У обох команд в активі перемоги над македонцями і поразки від голландців. Це – по 3 очки. Різниця забитих та пропущених голів також однаково – 0. Але збірна України забила 4 і стільки ж пропустила, а збірна Австрії відзначилася 3 рази і пропустила також тричі. Більше голів – вище місце.
Тож збірній України вистачить навіть нічиєї в останньому турі проти Австрії, аби посісти 2-ге місце у групі С. Перемога команди Шевченка також залишить її на другому місці.
У випадку поразки від Австрії синьо-жовті опустяться на 3-тє місце і будуть залежати від того, який результат покажуть інші «бронзові призери» і решті 5 групах. Крім того, важливою буде і різниця м’ячів, з якою Австрія переможе.
Чи вийде Україна до 1/8 фіналу з 3-го місця
333_ukr_cnahce.webp (204.03 Kb)
Формат з 24 командами і такою самою схемою відбору до 1/8 фіналу на великих турнірах використовували чотири рази – на чемпіонатах світу 1986, 1990 та 1994 роках і на Євро-2016. На перший двох турнірах була інша система нарахування очок (перемога – 2, нічия – 1), тому для простоти приведемо її до нинішніх стандартів.
У 1986 році до 1/8 фіналу вийшла навіть Болгарія, яка у групі набрала лише 2 очки (2 нічиї) і мала негативну різницю забитих та пропущених голів – «мінус 2». Тоді також вийшов і Уругвай (2 очки і взагалі «мінус 5» по голах), але якби вже тоді за перемогу давали 3 пункти – уругвайців би витіснила Угорщина. А так – саме вона стала зайвою з двома очками.
У 1990 році три команди серед третіх місць мали по 4 очки, а решта три – по 3. Долю останніх вирішували голи. Нідерланди з нульовою різницею пройшли далі, а Шотландія та Австрія, які мали «мінус 1» – вилетіли.
У 1994 році прохідним балом до плей-офф стали 4 очки. У кого було менше (Росія – 3, та Південна Корея – 2) вибули зі змагань. Причому росіянам не допомогла навіть різниця м’ячів зі знаком плюс.
Нарешті, у 2016 році команди з 3 очками і нульовою різницею голів пройшли, а команди з 3 очками і мінусовою різницею голів – вилетіли. До речі, серед перших була і збірна Португалії, яка зрештою виграла той чемпіонат Європи.
Тобто, у трьох з чотирьох попередніх випадків 3 очки і мінусова різниця забитих та пропущених голів (а у збірної України так буде у випадку поразки від Австрії) закривали перед збірними перспективу. Тобто, це дуже ризиковано.
Хто може стати суперником України у плей-офф Євро-2020
444_ukr_chance.webp (120.97 Kb)
Якщо збірна України посяде 2-ге місце у групі (перемога чи нічия проти Австрії), тоді нашим суперником у 1/8 фіналу буде переможець Групи А. Фаворит того квартету – збірна Італії, яка у перших двох турах з однаковим рахунком 3:0 розгромила спочатку Туреччину, а потім Швейцарію.
У останньому турі італійців може посунути з вершини Вельс, в активі якого нині 4 очки. Але у перемогу валлійців повірити дуже непросто.
А от якщо збірна України фінішує третьою і все ж якимось чином опинитися серед учасників плей-офф, то варіантів може бути більше. Точно можна сказати лише одне – суперником по 1/8 фіналу стане або переможець групи Е, або переможець групи F. Остаточно це залежить від того, команди з яких груп стануть найкращими серед третіх місць. Є 15 можливих комбінацій, в 10 з яких фігурує третя команд з нашої групи. Шанси рівні – 5 можливостей потрапити на Іспанію, Швецію, Словаччину або Польщу і 5 можливостей отримати в суперники когось із групи смерті – Німеччину, Францію, Португалію або Угорщину.
Тобто, найбільш ймовірними суперниками збірної України у першому раунді плей-офф буде хтось із грандів: Італія, Франція, Португалія, Німеччина, Іспанія. І лише якщо синьо-жовтим неймовірно пощастить – Вельс, Словаччина або Швеція. У Польщі та Угорщини після стартових поразок мінімум шансів на те, аби стати переможцем своєї групи.