111scaled.webp (121.05 Kb)
Днями УЄФА випустила офіційне повідомлення – заявка збірних на чемпіонаті Європи з футболу буде розширена на три прізвища.
111scaled.webp (121.05 Kb)
У 1960 році у заявку на перший чемпіонат Європи з футболу могло потрапити лише 17 членів команди, два з яких – воротарі. Але тоді фіналістів було лише чотири і вони провели по два матчі, тож ризик не дорахуватися людей на якийсь із матчів через травми чи дискваліфікацію був мінімальним.
У 1964 році була така сама математика, а от у 1968-му, не зважаючи на ту саму кількість учасників фінального турніру, УЄФА дозволила розширити заявку до 22 прізвищ. Причому тепер у ній було 3 голкіпери та 19 польових гравців. У 1984 відбулося скорочення до 20 футболістів, у 1996-му повернулися до 22, а у 2004-му збільшили ростер до 23 прізвищ.
Нове розширення
Пандемія диктує власні правила і додає ефект непередбачуваності – тож у червні 2021 році на Євро зможе взяти участь по 26 гравців від кожної збірної. Такі зміни УЄФА пояснила форс-мажором.
Розширення заявки організатори Євро-2020 пояснюють бажанням знизити ризики для тих команд, які можуть зіткнутися з нестачею футболістів на певні поєдинки. В першу чергу це стосується захворювань на коронавірусну інфекцію.
Жорсткі правила карантину
euro_germanylineup-min.webp (145.85 Kb)
Наразі у випадку виявлення у команді інфікованого гравця у звичайному режимі, його ізолюють, членів колективу тестують і у разі негативного результату – допускають до поєдинку. Бувають винятки (згадайте хоча би технічну поразку для збірної України у матчі проти Швейцарії), але зазвичай спрацьовують базові правила, встановлені УЄФА.
Однак фінальна частина чемпіонату Європи – це не рядовий національний чемпіонат і навіть не напівтовариська Ліга Націй. Тут навіть можливий спалах інфекції в одній команді може призвести до непередбачуваних наслідків і навіть скасування турніру. Тому УЄФА запустила безпрецедентні профілактичні заходи безпеки для Євро.
Відповідно до нової директиви, тренерський штаб не може випустити на поле чи навіть заявити на один конкретний матч здорового футболіста, який контактував із хворим колегою. І результати тесту не матимуть для нього значення. Саме тому заявку розширили, аби збірні мали запас для вибору гравців на поєдинок.
Звичайні правила
При цьому зберігаються ті цифри, які діяли і раніше у футболі. По-перше, у заявку на конкретний матч Євро може бути не більше 23 футболістів. Тобто, інші 3 по факту отримують статус найближчого резерву. Вони будуть у заявці на турнір, але ризикують жодного разу не потрапити у заявку на гру.
По-друге, на Євро буде діяти система із 5 замінами, яку вже випробовували у внутрішніх чемпіонатах і у матчах євро кубків через пандемію COVID-19. Схоже на те, що це правило залишать на постійній основі і після завершення епідемії, адже футболісти проводять кожного року все більше матчів і частіше потребують відпочинку.
subs_21.webp (81.26 Kb)
До речі, це правило 5 замін часто критикували «маленькі клуби», які не можуть собі дозволити тримати на лавці запасних футболістів високої кваліфікації для можливого посилення гри. І у поєдинку умовних ПСЖ та Зорі резервісти перших явно будуть сильнішими, що ще більше знижує ймовірність сенсації і дає фаворитам додаткові ресурси для того, аби змінити хід матчу. Як бачимо, критика не спрацювала. Принаймні, поки що.
Ще поблажки для Євро
Раніше заявки на фінальні турніри чемпіонатів Європи та світу з футболу формувалися за пару тижнів до старту змагань. І якщо за цей час гравець отримував травму – замінити його не можна було. Останнім часом УЄФА та ФІФА запровадили поправку для голкіперів – у разі підтвердженої медиками травми голкіпера можна було замінити навіть безпосередньо до старту турніру.
Зараз все трішки інакше. Для Євро-2020 УЄФА дозволив робити необмежену кількість замін у заявці (її треба оголосити до 1 червня) аж до першого матчу на турнірі (старт призначено на 11 червня). Але при цьому збереглося формулювання про те, що заміну потрібно обґрунтувати медично – підтвердити документально травму або випадок захворювання на коронавірус.
А для воротарів взагалі зробили небачені послаблення. Голкіперів тренери зможуть виключати із заявки на турнір і вносити в неї нове прізвище навіть між матчами. Вимог лише дві – медичне підтвердження неможливості зіграти (травма чи COVID-19) та наявність не більше двох здорових воротарів. Враховуючи, що зазвичай тренерські штаби включать до заявок на турнір трьох голкіперів, навіть вибуття одного запускає цю можливість.
Шевченко має відсіяти десятьох
Наприкінці квітня Андрій Шевченко оголосив розширену заявку збірної України з футболу для підготовки до чемпіонату Європи з футболу. У нього – 36 прізвищ. Тоді тренер ще не знав про рішення УЄФА і мав викреслити 13 прізвищ, але тепер ситуація дещо спростилася, і обрати потрібно вже 10 зайвих. Кого саме – дізнаємося ближче до червня. А поки що – попередній список:
nft_ukraine_21.webp (109.8 Kb)
Воротарі – Георгій Бущан (Динамо), Андрій Пятов, Анатолій Трубін (обидва – Шахтар), Андрій Лунін (Реал).
Праві захисники: Олександр Караваєв, Олександр Тимчик (обидва – Динамо).
Центральні захисники: Ілля Забарний, Олександр Сирота, Денис Попов (усі – Динамо), Микола Матвієнко, Сергій Кривцов (обидва – Шахтар).
Ліві захисники: Віталій Миколенко (Динамо), Віктор Корнієнко (Шахтар), Едуард Соболь (Брюгге), Богдан Михайличенко (Андерлехт).
Опорні півзахисники: Тарас Степаненко (Шахтар), Сергій Сидорчук (Динамо), Євген Макаренко (Кортрейк).
Центральні півзахисники: Руслан Малиновський, Віктор Коваленко (обидва – Аталанта), Олександр Зінченко (Манчестер Сіті), Володимир Шепелєв, Микола Шапаренко, Віталій Буяльський, Олександр Андрієвський, Богдан Ледньов (усі – Динамо), Георгій Судаков (Шахтар), Артем Бондаренко (Маріуполь).
Вінгери: Марлос, Євген Коноплянка (обидва – Шахтар), Віктор Циганков (Динамо), Олександр Зубков (Ференцварош), Андрій Ярмоленко (Вест Гем).
Форварди: Роман Яремчук (Гент), Артем Довбик (Дніпро), Артем Беседін (Динамо).