Київське Динамо не дуже успішно стартувало у розіграші Ліги чемпіонів – домашня нічия з Бенфікою (0:0) та розгром у Мюнхені від Баварії (0:5). Натомість молодіжна команда Динамо U-19 видає протилежні результати і нині є одним з лідерів турніру.

Це вже не перший такий успіх юних українських футболістів. Більше того – наша команда навіть грала у одному з фіналів юнацької Ліги чемпіонів. Саме час дізнатися більше про цей турнір.

Історія юнацької Ліги чемпіонів

У 2011 році власник скромного англійського клубу Брентфорд і телеканал Євроспорт ініціювали проведення міжнародного клубного турніру NextGen Series серед команд віком до 19 років – за схожими принципами дорослої Ліги чемпіонів.

Вони навіть встигли провести два розіграші. У сезоні 2011/2012 участь взяло 16 команд. У фіналі Аякс у програв Інтеру (1:1 і 4:5 за пенальті). У сезоні 2012/13 команд було вже 24, а фінал вийшов суто англійським: Астон Вілла здолала Челсі з рахунком 2:0. Найзірковішими гравцями з тих фіналів у майбутньому стали Клаасен з Аякса та Гріліш із Астон Віли. 

УЄФА побачила перспективу та із сезону 2013/14 запустила свою версію змагань – юнацьку Лігу чемпіонів. Більше у NextGen Series потреби не було – молодіжні команди почали змагатися за новий Кубок.

Юнацька Ліга чемпіонів. Перші кроки

Два перші сезони проводилися за простою схемою: до 8 груп потрапляли 32 колективи – юнацькі команди учасників дорослої Ліги чемпіонів. Тож перші два розіграші від України, як і у Лізі чемпіонів, участь у юнацькому турнірі брала молодь Шахтаря.

У сезоні 2013/14 Шахтар U-19 посів 2-ге місце у групі з МЮ, Баєром і Реал Сосьєдадом, але на стадії 1/8 фіналу програв Арсеналу з рахунком 1:3. З тої команди вийшло чимало футболістів, які згодом стали гравцями збірної України: Коваленко, Матвієнко, Зубков, Зінченко, Качараба та Соболь. А ще – Борячук, Сарнавський, Кирюханцев та інші.

В інших командах грали такі юні таланти: Коман (ПСЖ), Гедеш (Бенфіка), Головін (ЦСКА), Гнабрі (Арсенал), Сане (Шальке), Андре Сілва (Порту), Крістанте (Мілан), Анхеліньйо (Манчестер Сіті), Крістенсен (Челсі).

А наступний сезон 2014/15 став найбільш успішним для України в юнацькій Лізі чемпіонів. Шахтар без поразок (4 перемоги та 2 нічиї) виграв груповий етап за участі Порту, Атлетіка та БАТЕ, а у плей-офф двічі у серіях пенальті переміг спершу Олімпіакос, а потім Бенфіку. УНа стадії 1/2 фіналу молоді «гірники» з рахунком 3:1 перемогли Андерлехт, а у фіналі програли Челсі – 2:3.

У тій команді продовжували виступи Матвієнко, Коваленко, Зубков, Борячук, Кирюханцев, до яких приєдналися Кудрик, Пихаленок та інші.

Майбутніми зірками також стали футболісти того розіграшу – Абрагам (Челсі), Унаї Сімон (Атлетік), Сане (Шальке), Кімпембе та Нкунку (ПСЖ), Онана (Барселона), де Бек (Аякс), Пелегріні (Рома), Іхеаначо (Манчестер Сіті), Івобі (Арсенал), Мбаппе (Монако), Хенріхс (Баєр) Рубен Діаш (Бенфіка), Александер-Арнольд (Ліверпуль), Борха Майораль (Реал), Тео Ернандес та Люка Ернандес (Атлетіко).

Нові правила

Від сезону 2014/15 почали діяти нові правила розіграшу турніру. Як і раніше 32 молодіжні команди учасників дорослої Ліги чемпіонів грали свій турнір, але тепер до 1/8 фіналу проходили лише переможці груп. 8 інших вакансій розігрували срібні призери груп і 8 найкращих команд іншої кваліфікації – шляху чемпіонів. Тут виступали не юнаки від грандів, а чемпіони молодіжних чемпіонатів країн з топ-40 рейтингу УЄФА.

Такі правила діють і досі. Утім, враховуючи, що в Україні ніхто, крім Динамо та Шахтаря чемпіонами серед юнаків не ставав – наше представництво обмежувалося і надалі цими двома командами. Точно як і у дорослій ЛЧ.

2015/16

Вдруге поспіль чемпіоном став Челсі, який у фіналі переміг ПСЖ з рахунком 2:1. Цікаво, що в трійці найкращих бомбардирів турніру опинилися Абрагам з Челсі та Борха Майораль з Реалу. Нині форварди разом грають у італійській Ромі.

А той Челсі дійсно був зірковим. З чемпіонського складу до вершин, крім Абрагама дісталися також захисники Чалоба і Томорі та півзахисник Маунт. Крім них у турнірі зіграли Далот (Порту), Загаду і Нкунку (ПСЖ), де Бек, де Лігт, Дольберг, Клюйверт (усі – Аякс), Анхеліньйо (Манчестер Сіті), Рубен Діаш (Бенфіка), Хакімі (Реал), Кін (Ювентус), Ауар (Ліон), Дані Ольмо та Брекало (Динамо Загреб), Хендерсон, Мактомінай і Решфорд (усі – МЮ), Бергвейн (ПСВ), Упамекано і Шлагер (Зальцбург).

Україна вперше була представлена двома командами. Шахтар посів останнє місце у групі з ПСЖ, Реалом і Мальме, а Динамо стало другим у групі з Челсі, Порту і Маккабі і програло якраз у тому додатковому у плей-офф чемпіону Англії Мідлсборо з рахунком 0:5. Дуже несподівано, зважаючи на те, що з того складу Англійців жоден футболіст не доріс до чогось суттєвого і всі зараз виступають на рівні 2-3 дивізіонів Англії чи Шотландії.

За Шахтар останні матчі провели Матвієнко, Пихаленок, Борячук і Зубков, які вже впритул наблизилися до межі U-19, а також молодші Чех, Топалов, Бугай та Авагімян. У складі Динамо зіграло дуже багато майбутніх збірників: Циганков, Шапаренко, Михайличенко, Тимчик, Попов, Шепелєв. А ще –нинішній гравці команд УПЛ Алібеков, Смирний, Вантух, Русин, Кравченко, Дубинчак та інші.  

2016/17

Цього разу грали без Шахтаря, доросла команда якого сенсаційно не здолала Янг Бойз у кваліфікації. Тож за країну віддувалося тільки динамівці Миколенко, Шапаренко, Михайличенко, Тимчик, Попов, Булєца, Леднєв, Цитаїшвілі, Дубинчак, Смирний, Алібеков, Русин… Команда катком пройшлася по конкурентах у групі – Бенфіці, Наполі, Бешикташу (5 перемог та 1 нічия), але у 1/8 фіналу поступилася Аяксу з де Лігтом, Клюйвертом і Лангом у складі.

Інші майбутні зірки того розіграшу: Далот (Порту), Леао (Спортинг), Загаду і Нкунку (ПСЖ), Мінгеса (Барселона), Санчо та Фоден (Манчестер Сіті), Мален (Арсенал), Салемакерс (Андерлехт), Хакімі (Реал), Кін (Ювентус), Ауар (Ліон), Дані Ольмо та Брекало (Динамо Загреб), Гавертц (Баєр), Гакпо (ПСВ).

Переможцем став Зальцбург з Хайдара, Шлагером та Дакою у складі. У фіналі австрійці перемогли Бенфіку, за яку грали суперзірки сьогодення Жоау Феліш і Рубен Діаш.

2017/18

Тепер уже він Яг Бойза вилітало Динамо, тож молодіжна команда киян не порапила до юнацької Ліги чемпіонів. А Шахтар у групі виступив слабенько. Майбутні чемпіони світу у складі молодіжної збірної України – Бондар, Конопля, Корнієнко, Чех, Кащук та їхні партнери фінішували на 3-му місці. Вище Наполі, але нижче Феєнорда і Манчестер Сіті.

У фіналі Барселона з Мінгесою, Пучем і Карлесом Пересом розгромила з рахунком 3:0 Челсі, за який грали у тому сезоні Джеймс, Чалоба і Гадсон-Одої.

Інші відоми нині футболісти того розіграшу – Санчо та Ісак (Борусія Дортмунд), Далот (Порту), Леао (Спортинг), Діабі (ПСЖ), Дест, Гравенберх (Аякс), Фоден, Ерік Гарсія, Фрімпонг (Манчестер Сіті), Салемакерс (Андерлехт), Жоау Феліш (Бенфіка), Собослаї (Зальцбург), Вільямс (Ліверпуль).

2018/19

Знову доросле Динамо не пройшло кваліфікацію (програли Аяксу), закривши тим самим двері до юнацької Ліги чемпіонів і своїм юнакам. Знову у групі грав лише Шахтар, але тепер команда виступила навіть гірше: 3 нічиї, 3 поразки і останнє місце – після Хоффенгайма, Ліона і Манчестер Сіті. У тому складі до Бондаря, Коноплі, Корнієнка, Чеха і Кащука додалися також Трубін, Судаков, Бондаренко і Мудрик.

Натомість юнацьке Динамо пішло шляхом чемпіонів і досягло там певного успіху. Команда, за яку грали Нещерет, Забарний, Попов, Сирота, Булєца, Супряга, Цитаїшвілі, Білошевський, Ванат перемогли болгарське Септемврі, бельгійський Андерлехт та італійський Ювентус. І лише у 1/8 фіналу кияни поступилися Хоофенгайму у серії пенальті.

Переможцем став Порту, який у фіналі обіграв Челсі з рахунком 3:1. Тоді варто було запам’ятати такі імена: Фабіо Сілва (Порту), Ньянзу (ПСЖ), Дест, Гравенберх (Аякс), Мінгеса, Моріба, Фаті (Барселона), Ерік Гарсія, Фрімпонг (Манчестер Сіті), Доку (Андерлехт), Шеркі, Гуірі (Ліон), Гвардіол (Динамо Загреб), Грінвуд (МЮ), Мадуеке, Іхаттарен (ПСВ)

2019-20

Шахтар зіграв у групі, де посів останнє місце – нижче Манчестер Сіті, Аталанти і загребського Динамо. Хоча склад команди був досить перспективним: Трубін, Драмбаєв, Судаков, Бондаренко, Сікан, Мудрик, Очеретько, В’юнник.

Динамо знову пішло шляхом чемпіонів, перемігши македонську Шкендію та грецький ПАОК. Але у додатковому раунді проти хорватського Динамо програло у серії пенальті і до 1/8 фіналу не пройшло. У складі команди були Нещерет, Забарний, Сирота, Білошевський Цитаїшвілі, Ванат та інші.

Фінальний матч між Реалом та Бенфікою завершився перемогою іспанців з рахунком 3:2. За цей рік з гаком, що минув від завершення того розіграшу у дорослому футболі про себе вже стигли заявити Гонсало Рамос (Бенфіка), Рейна та Мукоко (Борусія Дортмунд), Мусіала (Баварія), Ньянзу (ПСЖ), Тімбер (Аякс), Моріба (Барселона), Ерік Гарсія (Манчестер Сіті) та Гвардіол (Динамо Загреб).

2021-22. Динамо громить грандів

Розіграш 2020/21 було скасовано через пандемію коронавірусу. А після перерви дві наші команди опинилися у групах юнацької Ліги чемпіонів. Шахтар має досить скромний склад і після 2 турів має у активі 3 очки: перемога 5:0 над Шерифом та поразка 0:1 від Інтера.

А от Динамо з однаковим рахунком 4:0 розгромило Бенфіку та Баварію. Бенфіка – тричі фіналіст турніру. У тому числі – діючий. Зрозуміло, що відтоді минуло вже 1,5 роки і склад команди суттєво змінився, проте дитячо-юнацька школа португальського гранда завжди була на висоті. Баварія – теж далеко не остання у рейтингу обдарованих випускників футбольної академії.

У гірників значно менш досвідчена команда, а у Динамо є кілька цікавих гравців. Воротар Нещерет вже дебютував у минулому розіграші дорослої Ліги чемпіонів, захисники Вівчаренко, Боль і Бражко вже тренувалися з основою команди Мірчі Луческу, півзахисник Волошин вважається одним з найбільш талановитих футболістів свого покоління в Україні. А найкращим бомбардиром поточного розіграшу юнацької ЛЧ є сенегальський легіонер Динамо – фланговий форвард Самба Діалло. За чутками, за футболістом слідкує Манчестер Сіті. Тренує киян Ігор Костюк.

Рекорди юнацької Ліги чемпіонів

Отже, нинішній розіграш юнацької Ліги чемпіонів – восьмий за ліком. Попередні сім вигравали 5 команд. По два рази переможцями ставали Барселона та Челсі, по разу – Реал, Порту і Зальцбург.

Тричі безуспішно у фіналах грала Бенфіка. До двох титулів два комплекти срібних медалей додало Челсі. Також у вирішальних матчах програвали ПСЖ і Шахтар.

У півфіналах двічі завершувався шлях Андерлехта. Також до цієї стадії змагань добиралися Шальке, Манчестер Сіті, Рома, Аякс, Ліон, Інтер, Хоффенгайм, Динамо Загреб і Мідтьюллан. Найвище досягнення київського Динамо – два виходи до 1/8 фіналу.

Найкращих бомбардирів юнацької Ліги чемпіонів за історію відразу троє. По 15 голів у різні роки забили Борха Майораль з Реалу (нині грає за Рому), Роберто Нуньєс із Атлетіко (зараз виступає у треті іспанській лізі) та Чарлі Браун з Челсі (тепер його команд – МК Донс із третього за рангом англійського дивізіону). У Олександра Зубкова з Шахтаря – 7 голів.

Найбільше матчів у юнацькій Лізі чемпіонів провів центральний захисник Бенфіки Педро Альваро (28). На одну гру менше в активі має воротар Порту Діого Кошта. У топ-10 турніру – Микола Матвієнко з Шахтаря, на рахунку якого 23 поєдинки.

Діого Кошта лідер серед воротарів і за кількістю сухих матчів – 11 разів із 27 він не пропускав голів. У Руслана Нещерета з Динамо – 5 таких поєдинків із 9 і це 12-й результат в історії. За відсотком поєдинків без пропущених голів лідирує Джаред Томпсон із Челсі, який 4 рази грав у турнірі і всі 4 рази залишив ворота на замку. Серед тих, хто має більший досвід, варто відзначити Іньякі Пенью з Барселони. У нього – 8 із 10 (80 %) сухих ігор.

Наймолодший гравець, який коли-небудь зіграв у юнацькій Лізі чемпіонів – Юссуфа Мукоко із дортмундської Боруссії. Два роки тому він вийшов не поле у матчі проти Барселони у віці 14 років 9 місяців і 28 днів. Лише п’ять 14-річних футболістів грало у турнірі.