Міжнародний центр спортивних досліджень CIES вивчив склади усіх футбольних команд світу з вищих дивізіонів своїх країн аби визначити: яка команда має найменш досвідчений склад.

За підсумками цього аналізу тисячі команд по всьому світу сформували рейтинг, в основі якого – середній вік їхніх футболістів. Як виявилося, українські Чорноморець та Маріуполь посіли досить високі місця у рейтингу футбольної молодості. Вони увійшли до топ-15 у Європі. А хто ж наймолодша команда світу та Європи?

Чому Чорноморець та Металіст наймолодші

У європейському рейтингу CIES одеський Чорноморець посідає 7-ме місце. Середній вік гравців команди – 22,43 роки. ФК Маріуполь – на 15-му місці. Середній вік гравців азовської команди – 23,02 роки.

Інші українські команди значно старші. Третій серед українців – Минай, який у середньому аж на 2 роки з гшаком старший (25,23 роки). Четвертий – Шахтар (25,32 роки). П’яте місце у Дніпра (25,37 роки), а шосте – у Динамо (25,62). Молодше 26 років також ФК Львів і ФК Олександрія. Найстарші футболісти в Україні – у Вереса (29,05 роки).

Приморські команди такі молоді зі зрозумілої причини – фактично це дублюючі склади Шахтаря (Маріуполь) та Динамо (Чорноморець), де в оренді набирається досвіду молодь українських грандів. У складах обох команд таких футболістів приблизно по 15.

Наразі в основі Чорноморця грають 19-річні Скорко, Ванат, Варакута, Брагару, Кузик, Тлумак, 20-річні Цитаїшвілі, Біловар, Михайленко, Дубко, 21-річні Білошевський та Ісаєнко. Старше 25 років у команді лише три футболіста, причому два з них провели на полі тільки по 1 матчу з 10.

У Маріуполі на поле виходив навіть 16-річний Савін, 17-річні Удод, Хромей, Філонов і Степаненко. А серед лідерів – 18-річні Очеретько, Мампассі, Шостак, Микитишин, 19-річні В’юнник та Світюха, 20-річний Драбмаєв і 21-річний Кащук. Єдина причина, з якої «азовці» опинилися нижче моряків – наявність більшої кількості досвідчених гравців, які «зістаріють» середній вік команди.

Хто у Європі наймолодший

Якщо звертати увагу на всі європейські чемпіонати, то переможцем у номінації «наймолодша команда» стане аутсайдер чемпіонату Латвії Метта. За цю команду у поточному сезоні фактично не грають футболісти, старші за 22 роки. А серед 18-річних відразу шість гравців провели більше, ніж дві третини матчів сезону. Середній вік команди – 20,16 років.

У топ-5 також вірменський ЦСКА (20,54 роки), словацька Жиліна (21,44), ще один латвійський клуб Валмієра (21,65) і данський Нордсьєллан (21,71). Лише ці команди у середньому молодші за 22 роки. Далі – третій представник Латвії Спартак Юрмала, а за Чорноморцем – знову латвійський Даугавпілс, сербський Металац і чорногорська Зета. Це – перша десятка наймолодших команд Європи.

Якщо брати до уваги більш солідні чемпіонати і клуби, то варто відзначити австрійський Зальцбург. Середній вік футболістів команди, яка регулярно грає на груповому етапі Ліги чемпіонів – лише 22,87 роки. Це пояснюється тим, що Зальцбург – перевалочна база для юних талантів. Скаути клуба шукають талановитих підлітків по всьому світу, довіряють їм ще у молодому віці, а потім продають грандам.

Цей шлях пройшли Холанд, Собослаї, Упамекано, Айдара, Кейта та багато інших. Наступними у списку мають стати 18-річний словацький форвард Сеско (7 голів у 16 матчах), 19-річний нігерійський форвард Адеємі (11 голів у 16 матчах), 20-річні австрійці Сівальд та Адаму, 21-річний швейцарський вінгер Окафор. Усі вони – беззаперечні гравці основи і лідери Зальцбурга вже в такому віці.  

Хто наймолодший у світі

Метта і єреванський ЦСКА наймолодші не лише у Європі, але і у світі. І тільки на 3-му місці розташувався представник Сингапура Янг Лайонз (20,76 років).  Чорноморець у цьому списку закриває топ-10, до якого крім європейців також увійшли ще один сінгапурський клуб Албірекс Ніігата (21,90) та Трухільянос із Венесуели (21,75).

Наймолодша команда Північної Америки – Нью-Йорк Ред Булз («двоюрідний брат» Зальцбурга, що існує за тими самими принципами). Але з цифрою у 23,53 роки команда посідає тільки 34-те місце у світі.

У африканській статистиці були обраховані лише дані команд з елітного дивізіону Південно-Африканської республіки, тож це далеко не повноцінний рейтинг. Тим більше, що Африка давно відома любов’ю «омолоджувати» гравців, вносячи нелегальні зміни до їхніх паспортів.

Молоді гранди

Що стосується топ-5 європейських ліг (АПЛ, Бундесліга, Серія А, Примера, Ліга 1), то тут наймолодшою командою є Монако з французького чемпіонату – недавній суперника Шахтаря по кваліфікації Ліги чемпіонів. У складі монегасків регулярну ігрову практику має 19-річний Матацо, 20-річні Боадю, Павловіч та Бадіашиле, 21-річні Тчуамені та Діоп. Середній вік гравців Монако – 24,31 роки.

На 2-му місці – Баєр з Леверкузена, лідерами якого є 18-річний Віртц, 20-річні Фрімпонг і Коссуну та 21-річні Баккер, Адлі та Діабі.

У топ-10 списку (усі – молодші за 25 років) відразу 6 представників французького чемпіонату. Крім Монако, це Сент-Етьєн, Брест, Марсель, Реймс і Ніцца. Інші три місця посідають італійська Спеція (5-те), італійське Емполі (7-ме) та німецький Штутгарт (10-те).

Наймолодша команда АПЛ – лондонський Арсенал (25,01 роки; 11-те місце), а іспанський Примери – Реал Сосьєдад (25,50 роки; 17-те місце).

Найстаріші команди

Цікавий і зворотній бік дослідження – команди, середній вік гравців яких, перевищує 30 років. Найстарші команди світуБалі Юнайтед з Індонезії (32,38), Шанхай Шеньхуа з Китаю (31,52) та Аль-Салія з Катару (31,23).

Найстарша європейська команда – турецький Сіваспор (30,94). А якщо брати до уваги лише то-дивізіони, то звання найбільш дорослої команди CIES віддав італійському Лаціо із середнім віком 30,30 років.