Футбольні клуби і національні збірні країн постійно змагаються між собою на внутрішній чи міжнародній арені за звання найбільш успішного або успішної. Футболісти також конкурують на усіх рівнях: кількість трофеїв, матчів, забитих голів…

А от офіційного рейтингу, який би визначав: яке місто найбільш футбольне – немає. Ми постаралися сформувати такий список на підставі кількості команд, які грають у вищих дивізіонах своїх країн. Єдина поправка – за дужками залишаємо міста-держави як Сінгапур. Тут не існує інших населених пунктів, тож і конкуренція відсутня. Постаралися порівняти більш-менш достойного рівня ліги.

Не увійшли до списку

По три команди від одного міста у елітному дивізіоні з футболу – не екзотика. Наприклад, прямо зараз таке представництво має Мадрид (Реал, Атлетіко, Райо Вальєкано; плюс минулого сезону був Леганес), Лісабон (Бенфіка, Спортінг, Белененсеш), Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Мехіко

Чотири команди у еліті має Будапешт (Ференцварош, Гонвед, Уйпешт, МТК), який вже наступного сезону може отримати п’яту команду – Вашаш, який наразі серед лідерів другого дивізіону. Стільки ж – від Москви (ЦСКА, Динамо, Спартак, Локомотив), якщо не враховувати підмосковні Хімки.

Чимало і 5-командних міст, серед яких виділити можна південноамериканські Ліма (Перу) та Каракас (Венесуела).

Сантьяго (Чилі) – 6

Відразу три футбольні чемпіонати мають по 6 команд з одного міста у вищій лізі. На 7-е місце поставимо столицю Чилі. У місцевій Прімері виступає цього сезону 17 команд. Серед них – три рекордсмени на кількістю золотих медалей: Коло-Коло (32 чемпіонських титули), Універсідад да Чилі (18) та Універсідад да Католіка (15).

Разом це – 65 перемог, тоді як усі решта команд в історії чемпіонату сумарно вигравали його 39 разів. У тому числі 13 разів – три інші клуби із Сантьяго: Уніон Еспаньйола (7), Аудакс Італьяно (4) та Палестино (2).

Стамбул (Туреччина) – 6

За всю історію турецького чемпіонату (від 1956 року) лише у семи випадках золоі медалі залишали межі Стамбула. Шість разів перемагав Трабзонспор і один раз – Бурсаспор. Інші чотири чемпіона – представники найбільшого міста Туреччини.

У Галатасарая – 22 титули, у Фенербахче – 19, у Бешикташа – 16, а у Істанбула – лише 1. При цьому зараз у елітному дивізіоні грають ще дві стамбульські команди – Касимпаша та Фатіх Карагюмрюк, які до чемпіонства поки не добиралися.

Асунсьйон (Парагвай) – 6

Столиця Парагваю опинилася вище з однієї причини – відсоток клубів у Лізі. Справа у тому, що у чемпіонаті Парагваю змагається лише 10 команд, шість із яких – з Асунсьйона. Друга причина – тотальна перевага столичних колективів. Усього золоті медалі парагвайської Прімери за всю історію (від 1906 року) вигравали 8 команд. І сім з них – з Асунсьйона чи передмістя столиці.

Зараз у елітному дивізіоні виступає 6  команд зі столиці Парагваю, 5 із яких є лідерами за кількістю чемпіонських титулів: Олімпія (45 титулів), Серро Потреньйо (33), Лібертад (21), Гуарані (11) та Насьональ (9). Шостий представник – Рівер Плейт – поки не перемагав.

Афіни (Греція) – 6+

Тут треба вести мову про афінську агломерацію – Великі Афіни, але відстані між окремими стадіонами настільки невеликі, що команди, які на них «квартируть», буде справедливо називати афінськими, навіть якщо у них юридично інша «прописка».

Безпосередньо Афіни у грецькій Суперлізі представляють АЄК, Аполлон Смирніс, Атромітос та Панатінаікос. Окремі райони столиці Грецїї – портовий Пірей та заповнена новобудовами Нікея – розташовані менші ніж у 10 кілометрах від афінського Акрополя у трьох зупинках метро від центру столиці і представлені Олімпіакосом та Іонікосом відповідно. Крім того, у першому дивізіоні виступають Егалео та Калітея, які представляють однойменні райони Афін.  

Лондон – 6+

Челсі з чопорного історичного однойменного району, Арсенал із фешенебельного центрального району Головей, Тоттенгем із робітничо-мігрантського боро Гаррінгі, Вест Гем з індустріального району Стратфорд, Крістал Пелес з урбаністичного Кройдона і новачок АПЛ цього сезону – Брентфорд, що базується у торгівельно-бізнесовому боро Гаунслоу. Фактично, кожен мешканець столиці Великої Британії може обирати свою улюблену команду не лише за особистими вподобаннями, але і за географічним принципом.

Наступного сезону цифра може зрости, адже нині у топ-6 другого англійського дивзізіону перебувають відразу дві команди з центральних районів Лондона – Фулгем та КПР. Вони вважаються одними з головним претендентів на вихід до АПЛ.

Монтевідео – 11

Столиця Уругваю забронювала 11 місць у місцевій Прімері із 16 – Серріто, Фенікс, Ліверпуль, Монтевідео Сіті Торке, Монтевідео Вондерерз, Прогресо, Реністас, Рівер Плейт, Вілья Еспаньйола, Насьональ і Пеньяроль. Останні два клуби – найбільш титуловані в країні. На двох у них – 98 (!) чемпіонських титулів із 117 за всю історію.

Решта 19, до речі, також належать клубам з Монтевідео. Тобто, ніхто з провінціалів за весь час не ставав переможцем. Але зараз є така нагода – після першого кола у чемпіонаті з гандікапом у 7 очок лідирує Плаза Колонія з містечка Колонія-дель-Сакраменто на південному заході Уругваю.

До речі, у другому дивізіоні 9 із 12 місць також заповнені клубами з Монтевідео. У тому числі там грають титуловані Данубіо та Дефенсор Спортинг. За кілька років може статися так, що уся Прімера буде складатися винятково зі столичних команд.

Буенос-Айрес – 12

Але поки що лідером є столиця Аргентини з кількома передмістями. Тут ситуація дуже схожа на ту, що у грецьких Афінах. У елітному дивізіоні наразі виступає аж 26 команд. Із них 6 юридично представляють Буенос-Айрес і стільки ж – окремі міські райони Авельянеда, Флорида Есте, Саранді, Ланус та Банфілд.

У тому числі – шість найбільш титулованих в історії Аргентин: Рівер Плейт (36 золотих медалей), Бока Хуніорс (34), Расінг (18), Індепендьєнте (16), Сан-Лоренцо (15) та Велес Сарсфілд (10). Інші столичні учасники – Аргентинос Хуніорс, Уракан, Платенсе, Арсенал, Банфілд та Ланус.

Хто футбольніший: Київ чи Донецьк?

Столицю України у Вищій лізі а потім в УПЛ представляли в різні роки номінально аж 6 команд, проте футбольна статистика переважно об’єднує історію ЦСКА, ЦСКА-Борисфена та обох Арсеналів в одну.

Разом три київські клуби – Динамо, Оболонь і Арсенал провели аж 6 сезонів – двічі по три цикли: від 2002/2003 до 2004/05 та від 2009/10 до 2011/12.

Донецьк також був представлений трьома командами, але Шахтар, Металург та Олімпік разом встигли в УПЛ зіграти тільки один сезон – 2014/15.

Потрійне представництво мав ще і Львів (Карпати, ФК Львів та Рух), але жодного разу усі ці три колективи не змагалися разом на найвищому рівні.