Ліга націй свого часу задумувалася, як альтернатива для не надто цікавих товариських матчів, де команди не вирішували якихось завдань і експериментували як зі схемами, так і з кадрами. Нерідко випускаючи на поле резервістів. Як наслідок, зацікавленість з боку вболівальників, телебачення та спонсорів падала, а значить – було менше грошей для всіх.

Але те, що було заміною дуже скоро стало повноцінним турніром УЄФА. Ми не встигли згледітися, а вже пора проводити півфінальні та фінальний матчі другого розіграшу Ліги націй сезону 2021/22.

Ліга націй. Схема турніру

Нагадаємо, усі 55 збірних – членів УЄФА – у 2017 році відповідно до тодішнього рейтингу були поділені на 4 ліги – від найсильнішої до найслабшої.

У межах кожного з цих дивізіонів збірні грали між собою. Найсильніші представники Ліги А розігрували титул, а переможці кожної з менш престижних ліг підвищувалися у класі. Тоді як аутсайдери кожної – спускалися грати наступного сезону з менш солідними суперниками.

Чемпіоном першого розіграшу Ліги націй 2018/19 стала збірна Португалії, яка з рахунком 1:0 перемогла збірну Нідерландів. У матчі за 3-тє місце Англія у серії пенальті перемогла Швейцарію.

Збірна України в Лізі націй

У першому розіграші, який тривав у 2018/19 роках збірна України потрапила до Ліги В (друга за рейтингом). Тоді команда обійшла Чехію та Словаччину і вже новий сезон 2020/21 провела серед елітних збірних. Жереб відправив синьо-жовту команду до групи з Німеччиною, Іспанією та Швейцарією.

Україна вдома перемогла Швейцарію (2:1) та Іспанію (1:0), але програла Німеччині (1:2). На виїзді підопічні Шевченка без шансів програли німцям (1:3) та іспанцям (0:4). Все вирішувалося в останньому турі – у грі проти Швейцарії. Українців, аби не повернутися до Ліги В, влаштовувала нічия, але у справу втрутився коронавірусний протокол.

Швейцарські лікарі заборонили збірній України, у складі якої виявили носіїв COVID-19, проводити матч. Українська сторона пропонувала відсторонити хворих, або перенести гру на іншу дату, проте УЄФА не втрутилася і присудила Швейцарії технічну перемогу у зв’язку з «неявкою» суперника. Тож наступний сезон українські футболісти проведуть у другому дивізіоні.  

Ліга націй. Другий сезон

Паралельно з українсько-швейцарськими розбірками у чотирьох групах елітного дивізіону визначилися 4 переможці. Ними стали збірні Італії, Бельгії, Франції та Іспанії. Саме ці 4 команди тепер, 6 і 10 жовтня, проведуть півфінальні матчі, фінал і гру за 3-тє місце.

Півфінальні пари турніру склалися наступним чином: Італія зіграє проти Іспанії, а Франція – проти Бельгії. Обидва матчі пройдуть в Італії. Фінал та поєдинок за бронзові медалі – також. 

Фаворити півфіналів – господарі та французи. Поставити на перемогу Італії можна з коефіцієнтом 2.26, на нічию в цій грі – з коефіцієнтом 3.10, а перемога Іспанії оцінена у 4.00. У іншому матчі перемога Франції коштує 2.67, нічия – 3.25, а на перемогу Бельгії можна зробити ставку з коефіцієнтом 3.00.

Збірна Італії після перемоги на Євро-2020 зіграли три матчі, у яких виграла лише раз – розгромила Литву (5:0). Натомість Швейцарія та Болгарія змогли встояти перед чемпіонами Європи і зіграти внічию. Це подовжило рекордну серію команди – збірна Італії не програє уже 37 матчів поспіль.

У Іспанії після Євро, де вона програла Італії у півфіналі в серії пенальті, була ще одна невдача – поразка від Швеції (1:2) у відборі до чемпіонату світу. Тож тепер Швеція – вище Іспанії у групі, якщо рахувати втрачені очки (шведи відстають, але провели на два матчі менше і можуть випередити конкурента).

Франція на Євро вилетіла на стадії 1/8 фіналу, а Бельгія – у чвертьфіналі. Але у кваліфікації на ЧС-2022 команди поки тримають лідерство у групах. Хоча і не демонструють тієї тотальної переваги над суперниками, як це було раніше. Французи у вересні поділили очки з Україною та Боснією (двічі по 1:1), а Бельгія ледве впоралася з Білоруссю (1:0), хоча і впевнено здолала Чехію (3:0).

У більшості команд є кадрові втрати. Травми у італійського форварда Іммобіле, іспанського юного таланта Педрі і французів Канте та Комана.

Ліга націй. Третій сезон

Третій розіграш Ліги націй пройде у 2022/23 роках. Як і раніше буде 4 дивізіони: Ліга А (16 команд), Ліга В (16 команд), Ліга С (16 команд) та Ліга D (7 команд).

У Лізі А зіграють: Франція, Бельгія, Італія, Іспанія, Португалія, Нідерланди, Данія, Німеччина, Англія, Польща, Швейцарія, Хорватія, Вельс, Австрія, Чехія, Угорщина. Їх розіб’ють на 4 групи по 4 команд.

У Лізі В зіграють: Україна, Швеція, Боснія і Герцеговина, Ісландія, Фінляндія, Норвегія, Шотландія, РФ, Ізраїль, Румунія, Сербія, Ірландія, Словенія, Чорногорія, Албанія, Вірменія. Їх розіб’ють на 4 групи по 4 команд.

У Лізі С зіграють: Туреччина, Словаччина, Болгарія, Північна Ірландія, Греція, Білорусь, Люксембург, Північна Македонія, Литва, Грузія, Азербайджан, Косово, Гібралтар, Фарерські острови і два переможці матчів Молдова – Казахстан та Естонія – Кіпр. Їх розіб’ють на 4 групи по 4 команд.

У Лізі D зіграють: Ліхтенштейн, Мальта, Латвія, Сан-Марино, Андорра та двоє невдах матчів Молдова – Казахстан та Естонія – Кіпр. Їх розіб’ють на 2 групи – в одній буде 4 команди, а в іншій – 3.

Жеребкування груп відбудеться 17 грудня, а матчі – з червня по вересень 2022 року. Переможці груп елітного дивізіону вийдуть у півфінали, переможці груп інших дивізіонів отримають підвищення. Аутсайдери груп понизяться у класі. З Ліги С вилетить тільки два з чотирьох аутсайдерів – вони визначаться у двох додаткових протистояннях.

Додатковий шанс для чемпіонату світу

Ліга націй – не просто додатковий турнір. УЄФА для підняття його престижності дозволила за результатами виступів окремим зірним претендувати на путівки до фіналів чемпіонату Європи чи світу. Саме так на Євро-2020 пробилися збірні Угорщини, Словаччини, Шотландії та Македонії.

Тепер у плей-офф кваліфікації на чемпіонат світу-2022 у Катарі зможуть через Лігу націй вийти дві команди. Суть в тому, що переможці 10 груп традиційного відбору на ЧС отримають путівки автоматично, а решту 4 путівки розіграють ще 12 команд: 10 збірних, що фінішували другими у своїх групах і ще 2 з тих, хто виступив найкраще у Лізі націй, але невдало виступив у відборі, посівши 3-тє, 4-те чи навіть 5-те або 6-те місця у підгрупах.

Для прикладу: якщо збірна України не зможе обійти у групі Францію та пропустить перед собою Боснію чи Фінляндію, то вона зможе потрапити до плей-офф, як одна з двох найбільш рейтингових збірних останнього розіграшу Ліги націй.

Наразі Україна має 13-й номер у рейтингу (була найкращою серед усіх четвертих місць). Але вище – лідери кваліфікації Франція, Бельгія, Італія, Іспанія, Португалія, Нідерланди, Данія, Німеччина та Англія, які навряд чи опустяться нижче 2-го місця.

Ще три потенційних конкуренти – Польща, Швейцарія та Хорватія. Наразі поляки у відборі якраз треті (нижче Англії та Албанії), швейцарці – другі (нижче Італії, але мають лише 3 очки переваги над Північною Ірландією), а хорвати – перші (з РФ рівність очок, а над Словаччиною – 4 очки фори). Потрібно лише, щоб дві з цих трьох команд фінішували не нижче 2-го рядка у своїх підгрупах.